به بچه ام چه تب بری بدهم؟ 

قوانین کوتاه کردن ناخن کوچولو ها

 

 

به بچه ام چه تب بری بدهم؟ استامینوفن؟ ایبوپروفن؟ یا...      

   

● ایبوپروفن چه می کند؟

ایبوپروفن با محدود کردن تولید برخی اسید های چرب در بدن به نام پروستاگلاندین سبب کاهش تب و تخفیف درد می شود. این دارو همچنین التهابات را هم کم می کند. به طور کلی اثربخشی ایبوپروفن نسبت به استامینوفن شدیدتر و ماندگارتر است. البته براساس توصیه های سلامت جهانی تجویز ایبوپروفن به اطفال زیر ۶ ماه تجویز نمی شود، زیرا با مصرف این دارو و پوشیده شدن درد و تب نوزاد تشخیص شدت و بهبود بیماری در او دشوار خواهد شد. یکی دیگر از دلایلی که مصرف ایبوپروفن به شیرخواران کوچک توصیه نمی شود این است که اگر کودک درست غذا نخورد و به طور مرتب هم از این دارو به بدنش برسد، معده اش ملتهب می شود، در صورتی که بهتر است این دارو همراه با مقدار کافی غذا به طفل خورانده شود.

 

● استامینوفن چه می کند؟

استامینوفن هم درست مانند ایبوپروفن تب و درد را کاهش می دهد اما تاثیری بر التهابات ندارد. این دارو به جای سلول های ملتهب بر سلول های عصبی اثر می گذارد. برای سیستم گوارشی استامینوفن نسبت به ایبوپروفن دارویی ملایم تر تلقی می شود. بنابراین لازم نیست آن را همراه غذا به کودک خوراند.

 

● خطر هم دارد؟

اگر به هردلیل استامینوفن را به طور مرتب در دوز بالا استفاده کنید، عاملی سمی برای کبد تلقی می شود. بنابراین توصیه می شود کمترین مقدار ممکن استامینوفن را به فرزندتان بدهید تا حدی که شرایطش قابل تحمل شود. در نهایت هر ۶ ساعت یک بار و به هیچ وجه بیشتر از ۵ بار در ۲۴ ساعت به او استامینوفن ندهید. ایبوپروفن اثر دیرپاتر و شدید تری دارد. بنابراین هر ۸ ساعت یک بار به فرزندتان بخورانید و بیشتر از ۳ بار در ۲۴ ساعت به او ایبوپروفن ندهید.

 

 

● قطره تایلنول را با قطره چکان به فرزندتان بدهید

برخی والدین این دارو را را با وسایل نامناسبی به کودک می دهند، مثلا آن را در قاشق می ریزند و به او می خورانند که این عمل باعث خطا در میزان مصرف دارو می شود. به علاوه برخی داروها چنان قوی هستند که تنها یکی دو قطره بیشتر از آنها می تواند برای طفل خطرناک باشد.

 

● هیچ وقت به فرزندتان آسپرین ندهید

آسپرین داروی کودکان نیست، حتی آسپرین بچه. مصرف آسپرین در کودکان می تواند سبب ابتلا به سندرم ریه شود. بسیاری از شما والدین عزیز شاید یادتان بیاید که در دوران کودکی آسپرین بچه می خوردید اما آن زمان یافته های علمی کامل نبود. اگر بخواهید خیال تان را راحت کنیم باید بگوییم آسپرین بچه نباید به افراد زیر ۱۶ سال داده شود.

 

● تب خفیف تب بر نمی خواهد

اگر تب فرزندتان خفیف است و کوچولوی تان می تواند آن را تحمل کند و وضعیتش بد نیست، لزومی ندارد به او تب بر بدهید، زیرا دمای بالا برای فعالیت باکتری ها مناسب نیست و این مکانیسم بدن برای مبارزه با این عوامل است.

 

● موارد منع مصرف ایبوپروفن

به شیرخوار زیر ۶ ماه و شیرخواری که اسهال و استفراغ دارد، ایبوپروفن ندهید.

 

● استامینوفن را با ایبوپروفن جایگزین نکنید

جایگزین کردن این دو دارو با هم ممکن است خطرناک باشد به خصوص اگر کودک اسهال گرفته و بدنش کم آب شده باشد، این عمل می تواند سبب واکنش و تداخلات دارویی و عوارض جدی مثل مشکلات کبدی شود. اگر برای تب فرزندتان به او ایبوپروفن داده اید و حالا درد دارد بدون مشورت با پزشک به او استامینوفن ندهید و ابتدا از پزشک متخصص در این باره سوال کنید.

 

اگر فرزندتان تب و یکی از حالت های زیر را دارد حتما قبل از دادن ایبوپروفن و استامینوفن با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید:

 

سن کمتر از ۳ ماه، تشنج، لرز شدید، ادرار کمتر از حد معمول، ضعف و بیماری شدید، داشتن تب بیش از چند روز.

 

منبع:مجله شهرزاد

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------