راهکارهای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان و بررسی دلایل ریزش موی آنهاپرپشت شدن موی نوزادان و کودکان،روش های پرپشت شدن مو،نکاتی برای پرپشت شدن مو

نکاتی برای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان

 

راهکارهای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان 

با وجود اینکه ریزش مو در نوزادان در ماههای ابتدایی تولد کاملا طبیعی ست ولی همواره پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان یکی از دغدغه های اصلی والدین بوده است. تقویت موی کودک، تغدیه مناسب و استفاده از روغن ها و نرم کننده های طبیعی در پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان موثر است. 

پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان:

اکثر نوزادان با سری کاملا بدون مو و صاف و براق به دنیا می آیند. بنابراین چنین وضعیتی نباید باعث نگرانی شود، زیرا قرار نیست این نوزادان در آینده طاس شوند. چند ماه اول تولد نوزاد خیلی هیجان انگیز است و هر روزه شاهد تغییرات زیادی در نوزادان هستیم، این تغییرات در موی نوزاد نیز اتفاق می افتد.

 

ریزش مو در نوزادان در شش ماهه اول تولد کاملا طبیعی است. این ریزش و رویش مجدد موها، به دلیل تغییرات هورمونی در بدن نوزاد است.

ویژگی‌های رشد موی کودک توسط ژن‌ها تعیین می‌شود. ضخامت، رنگ و صافی یا مجعد بودن مو به ژنتیک بستگی دارد.

 

ریزش مو در کودکان بیشتر به وضعیت جسمانی آن ها مربوط می شود، ریزش موی کودکان مانند بزرگسالان به صورت روزانه نیست، یعنی همانطور که می دانید موی بزرگسالان به صورت طبیعی به تعداد 50 تا 100 عدد در روز ریزش دارند، اما در کودکان این طور نیست. 

 

با بیتوته همراه باشید تا در ادامه به بررسی دلایل پزشکی و غیر پزشکی ریزش موی نوزادان و کودکان بپردازیم و همچنین راهکارهایی برای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان ارائه دهیم.

 

دلایل ریزش مو در نوزادان و کودکان:

پرپشت شدن موی سر,کم پشتی موی کودکان,ریزش موی کودکان

ریزش مو در نوزادان تا سن 6 ماهگی کاملا طبیعی است

 

1. درماتیت سبوره ای نوزادی یا کلاه گهواره

پولک یا پوسته های زرد رنگی که روی پوست سر نوزاد مشاهده می کنید، کلاه گهواره نام دارد. این عارضه معمولاً در اثر افزایش چربی در منطقه آسیب دیده، مشاهده می شود. پولک های تشکیل شده روی سر معمولاً به شکل پوسته پوسته درآمده و می افتند. بعضی اوقات موهای ریز روی این پوسته ها چسبیده است.

 

کلاه گهواره اکثر اوقات، ظرف مدت شش ماه تا یک سال خود به خود برطرف می شود.

می توانید از شامپوهای مخصوص یا وازلین قبل از حمام استفاده کنید. شامپوها موجب نرمی پوسته ها و رطوبت پوست سر می شوند. 

 

2. قارچ پوست سر

قارچ پوست سر زمانی شیوع بیشتری پیدا می‌کند که بچه ‌ها از وسایل شخصی دیگران مانند شانه و کلاه استفاده ‌کنند. این بیماری را تحت عنوان کرم حلقوی پوست سر هم می شناسند؛ اگرچه عامل اصلی آن قارچ است.

 

در افراد مبتلا به این بیماری موی قسمت‌هایی از سر به صورت لکه ای می ریزد و در این قسمت ها نقاطی سیاه رنگ هم دیده می شود. پوست آن ها ممکن است برآمده، قرمز و پوسته پوسته شود.

 

یک متخصص پوست می‌تواند با معاینه ی پوست سر کودک این بیماری را تشخیص دهد. 

قارچ پوست سر با خوردن داروهای ضدقارچ طی هشت هفته درمان می‌شود. استفاده از شامپوی ضد قارچ هم زمان با داروهای خوراکی از انتقال ویروس به بچه‌های دیگر جلوگیری می‌کند.

 

3. ریزش سکه ای مو یا آلوپسی آره آتا

روش های پرپشت شدن مو,درمان کم پشتی موی کودکان,ریزش موی سکه ای

حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو باعث ریزش موی سکه ای می شود

 

بعضی اوقات، سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ایجاد لکه ها یا پچ های صاف بدون مو می شود که به آن ریزش سکه ای مو یا آلوپسی آره آتا می گویند. تولید فولیکول کند شده و موها فوق العاده کند رشد می کنند.

 

اگر متوجه پچ های کچلی در فرزند خود شدید، احتمال بروز طاسی سکه ای وجود دارد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این بیماری در بیشتر موارد خود به خود برطرف می شود. در غیر این صورت، پزشک برای کمک به رشد مو، پماد یا درمان دیگری تجویز می کند.

 

4. مشکلات غده تیروئید عامل ریزش مو در کودکان

مشکلات تیروئید در کودکان یکی دیگر از عوامل ریزش مو می باشد. تیروئید شما چه کم کار باشد چه پر کار باعث ایجاد مشکل می شود. کم کاری تیروئید در کودکان نه تنها موجب ریزش مو بلکه بیماری های دیگری از جمله افسردگی، اختلال در یادگیری، خستگی و افزایش وزن را ممکن است بوجود آورد.

 

یکی از دلایل کم کاری تیروئید کمبود ماده معدنی ید در بدن است. اگر این دلیل اصلی کم کاری تیروئید باشد می توان با مکمل های غذایی حاوی ید و رژیم درست غذایی آن را برطرف کرد

 

5. تلوژن افلوویوم

تلوژن یکی از بخش های چرخه ی عادی رشد مو است و زمانی که مو به این مرحله می‌رسد، رشد آن متوقف می‌شود؛ موهای قدیمی دچار ریزش می شوند و به جای آن ها موهای جدید امکان رشد پیدا می کنند. به طور معمول، در هر مرتبه فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد پیاز موها درگیر این مرحله می‌شوند.

 

در کودکان مبتلا به تلوژن افلوویوم، تعداد پیازهای مویی که در مرحله ی تلوژن قرار می‌گیرند بیشتر از حد معمول است. بنابراین به جای از دست دادن ۱۰۰ تار مو در یک روز، ۳۰۰ تار موی آن‌ها دچار ریزش می شود. این ریزش مو در کودکان گاهی ممکن است محسوس ‌نباشد. رشد دوباره و کامل مو تقریباً شش ماه تا یک سال به طول می انجامد.

 

6. کمبود مواد مغذی و تاثیر آن بر کم پشتی موی کودکان:

ریزش موی کودکان,ریزش موی نوزادان,درمان کم پشتی موی کودکان

ریزش مو در کودکان به دلیل کمبود مواد مغذی

 

تغذیه‌ مناسب برای سلامت بدن ضروری است. زمانی که بچه ‌ها ویتامین ‌ها، مواد معدنی و پروتئین کافی جذب نکنند، ریزش مو در آن ها رخ می دهد.

 

کمبود شدید غذایی می تواند باعث طاسی یا رشد موی ضعیف در نوزادان و کودکان نوپا شود. کمبود شدید آهن، روی و پروتئین ممکن است باعث ریزش مو در کودکان شود.

 

7. ریزش موی کششی

ریزش موی کششی (Traction Alopecia) نوعی ریزش مو در کودکان است که به مرور و به دلیل کشیده شدن مداوم مو رخ می‌دهد. کشش یک علت بسیار رایج ریزش مو در کودکان نوپا، به ویژه دختران است.

 

کشیده شدن مو معمولاً به عادات حالت دهی مو بر می‌گردد و بیشتر در کودکانی مشاهده می‌شود که موهای خود را محکم می‌بافند یا دم اسبی می‌کنند. 

 

دلایل غیرپزشکی کم پشتی موی کودکان

گاهی اوقات کودکان موی خود را به دلایل غیرپزشکی از دست می دهند. دلایل معمول ریزش مو در نوزادان و کودکان شامل موارد زیر است:

- سایش

- مواد شیمیایی

- سشوار کشیدن

- بستن مو

- برس زدن

 

نکاتی برای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان:

درمان کم پشتی موی کودکان,تقویت موی کودکان,پرپشت شدن مو در طب سنتی

روش های پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان

 

مو از کیسه های ترشحی زیر سطح پوست سر رشد میکند و هر کاری که برای مو در بیرون انجام می شود، بر مویی که در داخل کیسه های ترشحی قرار دارد، تاثیری ندارد. اما به عنوان والدین می‌توانید از روش های زیر برای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان استفاده کنید:

 

- مراقبت مناسب از پوست سر

تا زمانی که پوست سر بچه هیچ مشکلی ندارد یک شامپو بچه تنها چیزی است که نیاز دارد. 

اگر بچه دچار عارضه کلاه گهواره شده و پوسته در پوست سر دارد، می‌توانید آنرا ماساژ داده و با یک برس نرم بچه آن را از پوست سر جدا کنید. برای شوره‌های مقاوم‌تر می‌توانید کمی روغن بچه اضافه کرده و به آرامی شانه بزنید. برس زدن و شانه کردن باعث افزایش جریان خون در پوست سر شده و فولیکل مو را تقویت می‌کند.

 

- کودک را به شکم بخوابانید

اگر کودک عادت دارد همیشه به یک طرف بخواند، احتمال بروز لکه های طاسی روی همان طرف سر بیشتر است. لکه های طاسی اغلب پشت و طرفین سر دیده می شوند. اگر چنین لکه هایی را روی سر کودک دیدید، موقعیت خوابیدن او را عوض کنید.

 

- باز کردن گره‌های موی نوزادان 

نوزادان مدت زیادی، به پشت می‌خوابند. به همین دلیل موهایشان غالبا حالت خیس و چسبنده و گره خورده پیدا می‌کند. اگر این گره‌ها باز نشود، مجبور می‌شوید با قیچی آن‌ها را کوتاه کنید. پس بهتر است گره مو‌ها را پیش از آنکه غیرقابل باز شدن شوند، رفع کنید.

 

- با موها با ملایمت رفتار کنید

پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان,روش های پرپشت شدن مو,شانه زدن

برای درمان کم پشتی موی کودکان با موها با ملایمت رفتار کنید

 

شاید دوست داشته باشید موهای کودک را به صورت خرگوشی، یا دم اسبی ببافید اما بهتر است طوری با موها رفتار کنید که به آنها آسیب نرسد. به هیچ وجه از سشوار برای موهای نوزاد استفاده نکنید. از یک برس نرم برای صاف کردن مو استفاده کنید تا نیازی به کوتاه کردن گره‌های پیچیده مو نباشد.

 

- نرم کننده‌های طبیعی

استفاده از نرم کننده لزومی ندارد، اما اگر مو‌های نوزاد خشک و فر است یا آب و هوا بر بافت موی نوزاد تاثیر می‌گذارد، بهتر است چند نرم کننده طبیعی را که موجب پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان می‌شود، امتحان کنید.

 

- تغذیه مناسب برای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان

یک رژیم غذایی مناسب و متعادل که دارای پروتئین کافی، کالری، آهن، زینک، اسیدهای چرب ضروری و بیوتین باشد، برای موی سالم لازم است. بیوتین در غذاهای پر پروتئین مثل گوشت، لبنیات و غلات کامل پیدا می‌شود.

 

درمان کم پشتی موی کودکان,تقویت موی کودکان,رژیم غذایی مناسب

تاثیر رژیم غذایی مناسب بر پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان

 

از زمانی که کودک شروع به خوردن غذای جامد می‌کند، می‌توانید غذاهایی مثل غلات، اسفناج، که دارای ویتامین E هستند برای تحریک رشد مو به کودک بدهید. ویتامین B که در موز، برنج و تخم مرغ است که باعث تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن می‌شود. غذاهای دارای کلسیم نیز به پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان میکند. همچنین به کودک خود به میزان کافی آب بدهید تا مو رطوبت لازم را داشته باشد.

 

- ژلاتین و تاثیر آن بر پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان

یافته‌های علمی نشان داده‌اند که ژلاتین برای رشد سریع مو بسیار موثر است. ژلاتین حاوی دو آمینو اسید ضروری به نام‌های پرولاین و گلیسین است. این آمینو اسید‌ها در رژیم غذایی نوزادان به مقدار کافی وجود ندارد. این آمینو اسید‌ها موجب پرپشت شدن موی نوزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن او می‌شود.

 

برای پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان، پودر ژلاتین را با مقادیر مساوی از آب سرد و آب گرم، یک قاشق چای‌خوری عسل و یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب مخلوط کنید. مخلوط حاصل را روی سر نوزاد ماساژ دهید و بگذارید خشک شود. پس از چند دقیقه با شامپو سر نوزاد را بشویید.

 

- استفاده از روغن برای درمان کم پشتی موی کودکان

خشکی پوسته سر، موجب ایجاد حس خارش در نوزاد می‌شود و با خارش، احتمال ریزش نقطه‌ای مو وجود دارد. پوست سر نوزاد را به طور منظم بررسی کنید. در صورت خشکی پوست سر، آن را با روغن چرب کنید. از روغن‌های مخصوص نوزادان استفاده کنید که سبک‌تر هستند.

 

- تراشیدن موی سر و عدم تاثیر آن بر پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان

 

نکاتی برای پرپشت شدن مو,کم پشتی موی کودکان,تراشیدن موی سر

تراشیدن مو به پرپشت شدن موی نوزادان و کودکان کمکی نمی‌کند

 

ممکن است شنیده باشید تراشیدن موی کودک یا کوتاه کردن آن به رشد مو و پرپشت شدن آن کمک می‌کند. اما هیچ مدرک علمی برای این موضوع وجود ندارد. وقتی که مو را مرتب یا کوتاه می‌کنید و یا می‌تراشید فقط ضخامت مو تغییر می‌کند. در هر حالتی، صبور باشید موی جدید به طور متوسط 1.25 سانتی متر در ماه می‌روید بنابراین شاید چند ماه طول بکشد تا متوجه رویش موی کودک شوید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------