ورم ملتحمه یکی از بیماری های شایع کودکان 

علائم : - قرمزي چشم و آبريزش از آن همراه با درد يا خارش - عدم تحمل نور روشن - ترشحات چركي كه بعد از خواب مژه‌ها را بهم مي‌چشباند.ملتحمه، پرده‌اي است كه كره چشم و درون پلك را مي‌پوشاند. اين پرده مي‌تواند بر اثر عفونت ويروسي يا باكتريايي و يا بخاطر آسيب ناشي از ورود شيء خارجي به چشم يا مواد شيميايي و يا واكنش آلرژيك، متورم شود. در اين حالت، چشم قرمز شده و از آن آب مي‌آيد و همراه با درد و خارش بسيار شديد مي‌باشد و بر اثر نور روشن تحريك ميشود. اين ناخوشي كه مي‌تواند يك يا هر دو چشم را مبتلا سازد مسري است.

 

 

ورم ملتحمه

 

آيا خطرناك است؟


اگرچه ورم ملتحمه يك عفونت خطرناك چشمي نيست اما بايد بوسيله دكتر معالجه شود.ابتدا چه كار بايد بكنيد؟


1- ببينيد آيا يك شيء خارجي در چشم فرو رفته است در اين صورت اگر مي‌توانيد آنرا خارج سازيد.


2- بعنوان يك اقدام موقت، قبل از مراجعه به دكتر، هر يك از چشمها را صرفنظر از اينكه آسيب ديده‌اند يا نه شستشو دهيد براي اينكار از محلول 5 ميلي (يك قاشق مرباخوري) نمك در يك ليوان آب گرم كه قبلاً جوشانده‌ايد استفاده كنيد. براي هر چشم بطور جداگانه از يك ميله نازك كه در سر آن گلوله پنبه پيچانده شده است استفاده نموده و از گوشه داخلي چشم شروع كرده و بطرف بيرون پاك كنيد.3- اگر فقط يك چشم كودكتان آسيب ديده باشد آنرا بسته نگهداريد تا از اصطلاك بين قسمتهاي ديگر چشم با ملتحمه جلوگيري شود. يك گاز يا پارچه تميز و گرم را روي چشم بگذاريد و آنرا با كمك باند در آن محل نگهداريد.4- براي جلوگيري از گسترش عفونت، از كودك خود بخواهيد دستهايش را تميز كند و چشمهايش را دست مالي نكند.

 

 

 

 

آيا مشورت با دكتر لازم است؟


اگر به ورم ملتحمه مشكوك هستيد بلافاصله با دكتر تماس بگيريد.

 


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟


اگر عفونت موجب بيماري شده است دكتر براي كودك شما قطره‌هاي چشمي يا پماد براي برطرف كردن آن تجويز مي‌كند. اگر عفونت در طول چند روز به درمان جواب ندهد ممكن است شما را نزد متخصص بفرستد.


اگر تحريك بر اثر آلرژي مانند تب يونجه بوجود آمده باشد قطره‌هاي ضد التهاب چشم و داروهاي آنتي هيستامين تجويز خواهد كرد.


اگر چيزي داخل چشم كودك شما فرو رفته باشد آنرا خارج ميسازد.

 


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟


به كودك يادآوري كنيد كه عفونت بوسيله دستهايش قابل سرايت است و بايد آنها را تميز كند و از حوله‌هاي جداگانه و مخصوص خود استفاده نمايد.


اگر كودك شما دچار تب يونجه است وي را به چمن‌هاي تازه چيده شده نبريد.

 

 

 

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------