آشنایی با بیماری های کودکان بیماری های شایع کودکان,بیماری عفونی حاد کودکان در جدول

آشنایی با بیماری های عفونی کودکان

 

انواع بیماری های کودکان

بیماری های عفونی در کودکان بسیار شایع است. از اصلی ترین این دلایل می توان به رعایت نکردن نکات بهداشتی و فاصله ی اجتماعی است. در ادامه تعدادی از این بیماری ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

بیماری های عفونی چیست؟

بیماری های عفونی ناشی از باکتری ها و ویروس ها هستند. آنها به میزان زیاد و یا کم مسری هستند. معمولا انسان بعلت یک بیماری عفونی، چند روزی احساس ناخوشایندی دارد. اگر انسان دچار بیماری جدی شود، ممکن است که در این صورت بستری شدن در یک بیمارستان ضروری باشد.

 

اغلب بیماری های عفونی بسیار جدی هستند که انسان بعلت آنها مداوماً غیرفعال می شود و یا حتی ممکن است که انسان در اثر آنها بمیرد. هدف از برنامه سراسری و کشوری واکسیناسیون جلوگیری از این عوارض جدی است.

 

شایع ترین بیماری عفونی حاد کودکان:

یک فوق تخصص عفونی کودکان گفت: سن شیوع بیماری فارنژیت یا التهاب لوزه 5 تا 15 سالگی است و نوع باکتریایی آن اگر درمان نشود به تب روماتیسمی و بیماری قلبی می انجامد.

 

لوزه از رایج ترین بیماری کودکان است

 

 سرماخوردگی

سرماخوردگی یک بیماری واگیردار و ویروسی است كه در دوره كودكی بسیار شایع است. معمولاً كودكان به طور متوسط دو برابر والدین خود به سرماخوردگی دچار می شوند. یكی از مهمترین عواملی كه احتمال سرماخوردگی را زیاد می كند حضور در مهد كودک ها و مدارس است.

 

مهمترین راه های انتقال ویروس به محیط اطراف، عطسه كردن و آلوده شدن دست فرد یا اشیاء اطراف با ترشحات بینی (كه حاوی ویروس است) می باشد.

 

 یکی از بیماری مسری کودکان که با تب همراه است سرخک نام دارد.

سرخک بیماری ویروسی خطرناک و بسیار مسری است که سبب تب، آبریزش بینی، سرفه، چشم های قرمز و دردناک، و در پی آن ها علائم راش پوستی هم دارد. از هر 15 کودک مبتلا به سرخک، حدود 1 کودک دچار ذات الریه می شود و از هر 1000 کودک، یکی دچار التهاب مغزی (آنسفالیت) می شود. از هر 10 کودکی که دچار التهاب مغزی سرخک می شوند یکی می میرد و بسیاری از کودکان دچار صدمه مغزی دائمی می شوند.

 

بیماری نادری به نام عارضه انحطاط مغزی (SSPE) ممکن است چندین سال بعد از عفونت سرخک در کودکان اتفاق بیفتد. بیماری SSPE به سرعت مغز را از بین می برد و همیشه منجر به مرگ می شود. سرخک می تواند از طریق سرفه و عطسه فردی مبتلا، پیش از آنکه فرد متوجه شود بیمار است، پخش شود.

 

سرخک یک بیماری نقطه ای در بدن با تب بالا و خارش پوست است. سرخک می تواند گاهی عفونت و التهاب گوش و گاهی عفونت و التهاب ریوی و یا عفونت و التهاب مغزی ایجاد کند و می تواند مرگبار هم باشد. سرخک بسیار مسری است.

 

سرخک بیماری عفونی در کودکان

 

 مخملک

بثورات سفت و قرمز رنگ همراه با گلودرد چرکی می باشد. در ابتدا، بثورات بر روی قفسه سینه و شکم ظاهر می شود و بعد در تمام بدن پخش می شود. زبان توت فرنگی و تب بالا هم از علائم این بیماری می باشد. اگر کودک درمان نشود، این بیماری می تواند منجر به تب روماتیسمی شود و در موارد نادر، به قلب صدمه می رساند. به همین خاطر، در قدیم، تب مخملک یک بیماری کشنده کودک بود. اما در حال حاضر، به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

 

مخملک از خطرناک ترین بیماری های مسری است

 

 اوریون

اوریون در واقع یک عفونت، از جمله، یک غده ی بزاقی است. به همین دلیل هم بچه های مبتلا به اوریون دارای گونه ها و گردن متورم هستند. گاهی اوقات مننژیت (التهاب سر) ایجاد می شود.

 

اوریون بیماری است که باعث تب، سردرد و تورم غدد بزاقی می شود. از هر 5000 کودک، 1 نفر دچار التهاب مغزی می شود، ولی عوارض جانبی دائمی نادر هستند. از هر 5 پسر جوان و یا مرد بزرگسالی که مبتلا به اوریون می شوند، 1 نفر دچار التهاب دردناک و تورم بیضه ها می شود. در موارد نادر، اوریون موجب عقیمی و ناشنوایی دائمی می شود. اوریون می تواند از طریق سرفه و عطسه فردی را مبتلا کند، قبل از آن که فرد متوجه شود بیمار است، پخش شود.

 

اوریون از جمله بیماری های عفونی می باشد

 

 التهاب چشمی

دقت کنید، بیماری التهاب چشمی می تواند به سرعت در خانه پخش شود. این تورم بافت رویی پلک ها (که ورم چشمی هم نامیده می شود) علائم آن شامل قرمزی، ریزش آب زردرنگ از چشم، تاری دید و پوسته ‌پوسته شدن اطراف چشم ها است.

 

عامل ایجاد التهاب چشمی در کودکان کم سن و سال اکثرا یک عفونت باکتریایی است که باید با قطره های آنتی بیوتیک درمان شود. (توجه کنید این نوع از بیماری های کودکان همچنین می تواند ناشی از یک ویروس که نیازی به مداوای دارویی ندارد یا از حساسیت یا عوامل تحریک کننده در هوا باشد که می توان با قطره های چشمی ضد حساسیت به درمان آن اقدام کرد).

 

کودک شما نباید تا حداقل 24 ساعت پس از درمان به کلاس درس باز گردد. او را وادارکنید به صورت مرتب دست هایش را بشوید و از لمس کردن چشم ها و استفاده مشترک از حوله ها، پتوها یا بالش ها خودداری کند تا سایر افراد خانه به این بیماری مبتلا نشوند.

 

بیماری های التهاب چشم از جمله بیماری های رایج در کودکان است

 

 چشمان صورتی

ترشح اشک، قرمزی چشم، خارش چشم و سفت شدن مژه ها همه جزء علائم ورم ملتحمه است که به نام چشمان صورتی خوانده می شود. بیماری کودکان، غالبا به علت عفونت ویروس سرماخوردگی ایجاد می شود.

 

چشمان صورتی به سرعت در مدارس و مهدکودک ها پخش می شود. به نزد پزشک متخصص اطفال بروید تا مراقبت های لازم را دریابید. این بیماری در بیشتر موارد بعد از 4 تا 7 روز بهبود می یابد.

 

بیماری چشمان صورتی اغلب در مدارس پخش می شود

 

 سرخجه

سرخجه هم یک بیماری نقطه ای در بدن است، اما کمتر از سرخک جدی است. سرخجه بیماری است که باعث غدد متورم، درد مفاصل و راش پوستی در صورت و گردن که برای دو یا سه روز باقی می ماند، می شود. از هر 3000 نفر، یک نفر دچار کاهش تعداد پالکت های خون می شود که منجر به کبودی و خونریزی زیرپوستی می شود. از هر 6000 نفر، یک نفر دچار التهاب مغزی می شود.

 

خطرناک ترین شکل سرخجه، ابتلای به آن طی 20 هفته اول بارداری است. مبتلا شدن به آن در بارداری می تواند منجر به ناهنجاریهای شدید در نوزاد شود. این بیماری می تواند باعث ناشنوایی، نابینایی، نقص قلبی و عقب افتادگی مغزی نوزاد شود.

 

برای جلوگیری از آلوده شدن زنان باردار، پسران هم در برابر سرخجه واکسینه می شوند.

 

سرخجه می تواند از طریق سرفه و عطسه فردی را مبتلا کند، پیش از آنکه فرد متوجه شود بیمار است، پخش شود. سرخجه بسیار مسری است و بهترین راه محافظت زنان باردار و نوزادانشان در برابر این بیماری اطمینان یافتن از ایمن سازی تمامی زنان پیش از بارداری است.

 

سرخجه از بیماری های عفونی واگیر دار است

 

 آبله مرغان از بیماری کودکان در جدول بیماری ها است.

آبله مرغان (واریسال) عفونتی بسیار مسری است که ابتدا به شکل راشی پوستی به همراه دانه های کوچک سرخ نمایان می شود؛ این دانه ها طی چند ساعت تبدیل به تاول می شوند. این دانه های سرخ معموال در قفسه سینه، صورت و دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند.

 

اکثر افراد مبتلا به آبله مرغان دچار تب و احساس ناخوشی می شوند و ممکن است خارش شدید را تجربه کنند. بعضی اوقات، آبله مرغان می تواند منجر به بروز بیماری های وخیم تری نظیر عفونت های باکتریایی پوستی که خود منجر به باقی ماندن جای زخم ها می شود، ذات الریه یا التهاب مغزی و حتی مرگ در همه سنین شود. ابتلا به آبله مرغان در دوران بارداری می تواند منجر به ناهنجاری های شدید در نوزاد شود. شروع بیماری آبله مرغان در مادر در دوران نزدیک به زایمان می تواند سبب عفونت شدید نوزاد شود.

 

آبله مرغان از طریق عطسه و سرفه و تماس مستقیم با مایع داخل تاول های راش پوستی پخش می شود. تحقیقات نشان داده است که دو نوبت واکسن آبله مرغان برای کودکان، مصونیت آنها را افزایش می دهد و خطر وقوع آبله مرغان خفیف را در سنین بالاتر کاهش می دهد. دولت بودجه یک نوبت رایگان واکسن آبله مرغان را از طریق واکسن MMRV تأمین می کند. نوبت دوم واکسن را می توان با تجویز پزشک خریداری کرد.

 

اکثر افراد مبتلا به بیماری آبله مرغان دچار تب و احساس ناخوشی می شوند

 

 آنفولانزا یکی از انواع بیماری عفونی کودکان در جدول است.

در مراحل اولیه بیماری واکسیناسیون انجام دهید 2 هفته طول می کشد تا بیماری به طور کامل از بدن خارج شود. آنفولانزا بسیار سخت و سریع بروز پیدا می کند، تب شدید، بدن دچار خارش و لرزه می شود، سردرد، گلودرد، سرفه و گاهی نیز استفراغ و اسهال از علائم این نوع از بیماری های کودکان به شمار می روند.

 

این یک بیماری فلاکت بار زمستانی است که اغلب بیشتر از 1 هفته طول می کشد و می تواند منجر به شرایط حاد و خطرناکی مانند بروز ذات الریه در کودکان شود. خوشبختانه شما می توانید خطرپذیری کودک خود را به میزان زیادی از طریق برنامه سالانه واکسیناسیون آنفولانزا کاهش دهید که این واکسن را می توان به صورت تزریق عضلانی یا برای کودکان بالای ۲ سال به شکل اسپری بینی به کار برد.

 

واکسیناسیون کاملا هم کودک را در برابر ابتلا به آنفولانزا ایمن نمی کند زیرا تغییر و تحول ویروس ها سال به سال متفاوت است اما اگر کودک با وجود واکسن بازهم مبتلا به آنفولانزا شود، علائم مریضی کودکان بسیار جزئی تر خواهد بود. اگر مشکوک به ابتلای کودکتان به آنفولانزا هستید، سریع به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضد ویروس مانند Tamiflu را تجویز کند که می تواند سبب تسریع در روند بهبود کودک شود.

 

آنفولانزا از رایج ترین بیماری های عفونی در فصل سرد سال است

 

 بیماری های گوارشی

این بیماری ها بسیار بدتر از درد شکمی هستند. این بیماری که با عنوان ناراحتی شکمی در میان بیماری های کودکان شناخته شده است سبب استفراغ، اسهال و درد در ناحیه شکم می شود.

 

انواع مختلفی از ویروس ها که اغلب از طریق مراکز مراقبت از کودک (مهدها و کودکستان ها) منتقل می شود، می تواند سبب ایجاد بیماری های گوارشی شوند. بیشتر ویروس های شکمی در عرض چند روز تا 1 هفته پاکسازی می شوند و چیزی بیش از استراحت و مراقبت های درمانی نمی طلبند اما هنوز هم باید اطمینان حاصل کنید که کودک شما مایعات کافی جهت پیشگیری از کمبود آب بدن می نوشد. ماریا کانول (Maria Conwell)، متخصص بیماری های کودکان در بیمارستان کودکان فیلادلفیا می‌گوید:

 

بزرگترین اشتباهی که والدین مرتکب می شوند دادن مایعات بیش از حد به کودک است که یک کودک بیمار ممکن است نتواند این حجم از مایعات را در بدن نگه دارد.

 

دادن مایعات را با تنها یک قاشق غذاخوری از محلول الکترولیت (مانند پدیالیت) هر 15 دقیقه یک بار شروع کنید و به تدریج این مقدار را افزایش دهید. اگر کودک شما نوشابه بدون گاز یا آب میوه را ترجیح می دهد، نصف آن را با آب پر کنید زیرا این نوشیدنی ها قند بالایی دارند و می توانند سبب تشدید اسهال شوند.

 

هنگامی که احساس گرسنگی کرد مقادیر کمی موز، برنج، پوره سیب و نان (رژیم غذایی مخصوص کودکان مبتلا به اسهال) را به او بدهید. اگر معده او این غذاها را نگه داشت پس به تدریج غذاهای معمول را به او بخورانید.

 

همچنین ممکن است بخواهید که ماست به او بدهید. دکتر کانول می گوید که ماست دارای مقادیر بالایی از باکتری های مفید یا همان پروبیوتیکس است که سبب بهبود حرکات روده می شود.

 

بیماری گوارشی بسیار بدتر از درد شکمی است

 

 شب ادراری

شب ادراری که به معنای ادرار کردن در خواب می باشد از جمله مشکلات اصلی اطفال به حساب می آید. معمولاً این عمل به عمد نبوده و بخاطر تنبلی کودک نمی باشد.

 

علت شب ادراری می تواند یکی از مسائل زیر باشد. زمانیکه مثانه پر و است کودک بیدار نشود. تولید مقادیر بیشتری ادرار در خواب در مقایسه با دیگران. داشتن مثانه ای که در مقایسه با سایر کودکان مقدار کمتری ادرار را در خود جای می دهد.

 

در اکثر موارد این اختلال یک مشکل ذهنی یا یادگیری نمی باشد و تنبیه کودک راه حل آن نیست و حتی ممکن است سبب مشکلات عاطفی نیز شوند.

 

 کرونا در کودکان زیر 5 سال

کودکان زیر 5 سال به کرونا مبتلا می شوند اما بسیاری از آن ها علائمی را نشان نمی دهند. سیستم ایمنی کودکان بالاتر است و به همین دلیل علائم را نشان نمی دهند و یا خیلی خفیف هستند. اما ناقل هستند.

 

اگر کودکان شما علائم زیر را داشتند به کرونا مبتلا شدند.

 

بعد از بررسی کودکان زیر 18 سال که به ویروس کرونا مبتلا شده بودند متوجه شدیم که علائم رایج کرونا در این قشر شامل سردرد، خستگی، تب، درد گلو و از دست دادن اشتها است. این 5 علامت رایج در میان کودکان با 5 علامت رایج در میان بزرگسالان که شامل سرفه، مشکلات تنفسی و از دست دادن حس بویایی و چشایی است، متفاوت است و تنها هر دو قشر در تب مشترک هستند.

 

انواع بیماری های شایع در مراکز پیش از دبستان

از شایع ترین بیماری های واگیردار در سنین پیش دبستانی و مدرسه می توان سرماخوردگی، گلودرد چرکی، انگل های دستگاه گوارش، بیماریهای اسهالی، عفونت های قارچی و کچلی، ژیاردیا، سرخجه، گال، شپش، آبله مرغان و سرخک را نام برد.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------