قرمزی جای واکسن در کودکان و راهکارهای کاهش آنقرمزی جای واکسن,قرمزی محل تزریق واکسن,قرمزی پوست در محل تزریق واکسن

واکسيناسيون کودکان از مهم ترين و مؤثرترين مداخلات بهداشتي انجام شده در دنیاست

 

آیا قرمزی جای واکسن خطرناک است؟

واکسیناسیون کودکان از مهمترین مداخلات پزشکی در چندین سال اخیر است. اگر چه واکسن ها برای محافظت در برابر بیماری ساخته شده اند ولی عوارضی کوتاه مدت مانند تب و قرمزی جای واکسن دارند.

واکسیناسیون کودکان:

همه افراد از هنگام تولد و تا پایان عمر، در معرض بسیاری از میکروب ها قرار می گیرند که بدن آنها در برابر آنها واکنش نشان می دهد. اگر میزان ورود این میکروب ها زیاد باشد، واکنش بدن به آنها شدید خواهد بود و عوارض زیادی برای سلامتی فرد در پی خواهد داشت. 

 

واکسيناسيون کودکان از مهم ترين و مؤثرترين مداخلات بهداشتی انجام شده در دنيا براي ارتقاي سلامت جامعه و مورد تأييد سازمان های بهداشتی بين المللی است. دانشمندان طی تحقیقات مختلفی متوجه شدند که اگر میکروب بیماری کشنده و همه گیر را ضعیف کنند و یا بکشند و سپس آن را وارد بدن فرد کنند، باز هم بدن فرد همان واکنش را نشان می دهد و پادتن بیماری ها در بدن فرد ساخته خواهد شد. اما با این تفاوت مهم که با تزریق میکروب کشته شده  و یا ضعیف شده بیماری (یعنی واکسن) به نوزاد، واکنش کمتری رخ می دهد و سلامتی فرد کمتر به خطر می افتد.

 

اگرچه واکسن ها برای محافظت دربرابر بیماری طراحی شده اند، اما مانند هر داروی دیگری می توانند عوارض جانبی هم در پی داشته باشند.

 

عمده عوارض جانبی ناشی از واکسیناسیون مانند درد، تورم یا قرمزی جای واکسن، خفیف هستند. برخی از واکسن ها با تب، بثورات و درد همراه هستند. عوارض جانبی جدی بندرت دیده می شود، اما ممکن است شامل تشنج یا واکنش آلرژیک مهلک باشد.

 

قرمزی جای واکسن نوزاد یکی ازشایع ترین عوارض جانبی پس از واکسیناسیون نوزادان و کودکان است.

 

قرمزی جای واکسن نوزاد تا چه حد نگران کننده است؟

 

پخش شدن قرمزی جای واکسن,قرمزی جای واکسن دو ماهگی,قرمز شدن پوست بعد از واکسن

قرمزی جای واکسن شایع ترین عوارض واکسیناسیون در کودکان است

 

معمولاً عوارض واکسن ۲ الی ۳ روز پس از تزریق از بین میروند.  یکی از این عوارض که شایع‌ترین آن‌ها نیز به شمار می‌رود، قرمزی جای واکسن است که کاملاً طبیعی است و معمولاً با تجویز قطره استامینوفن توسط پزشک برطرف می‌شود. استفاده از کمپرس سرد نیز مي تواند قرمزی جای واکسن را به حداقل رساند.

 

برخی از واکسن ها ممکن است عوارض شدیدتری داشته باشند که جای نگرانی نیست مثلا بعد از تزریق واکسن ب.پ.ژ قرمزی جای واکسن به همراه ورم در زیر بغل دیده می شود که به این عارضه لنفادنیت گفته می شود و پس از 2 الی 3 روز از بین میرود. 

 

ولی اگر ورم ناشي از واکسن ب. ث. ژ در لمس حالت مواج داشته و چرکي شده باشد بايد به طور حتم به پزشک مراجعه کنيد و در صورت جيغ کشيدن هاي ممتد و طولاني کودک، مراجعه به پزشک ارجحيت مي يابد.

 

به طور کلی میتوان گفت عوارضی مانند قرمزی جای واکسن اگر بعد ار 3 الی 4 روز از بین نرود و یا اگر ورم، التهاب و قرمزی متوقف نشود و به اندام‌های دیگر سرایت کند، ممکن است زنگ خطر یک مشکلی جدی باشد و مراجعه سریع به پزشک ضروری خواهد بود.

 

گاهی هم واکسن با آبسه در محل تزریق همراه است؛ این برآمدگی‌ها شدیداً دردناک بوده و به محض مشاهده باید به پزشک مراجعه شود.

 

برای رفع و کاهش درد قرمزی جای واکسن چه باید کرد؟

 

قرمزی جای واکسن,سفت شدن جای واکسن,کاهش قرمزی جای واکسن

کمپرس سرد برای کاهش قرمزی جای واکسن مفید است

 

همانطور که گفته شد عوارض بعد از واکسیناسیون مثل قرمزی جای واکسن تا حدودی نگران کننده نیستند و پس از چند روز از بین میروند ولی در هر صورت باعث ناآرامی و بیقراری کودک شما میشود. پس بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید تا این عوارض کاهش یابد. 

 

1. استفاده از قطره استامینوفن مطابق با دستور پزشک که معمولا به ازای هر کیلو وزن نوزاد ۲ قطره استامینوفن در هر ۶ یا ۸ ساعت یکبار است

2. استفاده از کمپرس گرم در 6 ساعت اول بعد از واکسیناسیون برای جلوگیری و کاهش التهاب و قرمزی جی واکسن

3. استفاده از کمپرس سرد بعد از گذشت 6 ساعت از تزریق واکسن به مدت 24 ساعت 

 

در ادامه با بیتوته همراه باشید تا شما را با سایر عوارض ناشی از واکسیناسیون آشنا کنیم.

 

سایر عوارض ناشی از  واکسیناسیون کودکان:

 

قرمزی جای واکسن,قرمزی محل تزریق واکسن,عوارض واکسیناسیون

تب، درد و قرمزی جای واکسن از علائم طبیعی بعد از واکسن است

 

- تب درجه پایین: بروز تب با درجه پایین بعد از واکسیناسیون طبیعی هست و معمولا بعد از 24 ساعت از بین میرود. برای کاهش تب میتوانید از قطره استامینوفن مطابق با نظر پزشک استفاده کنید و همچنین لباس سبک و نازک به کودکتان بپوشانید. 

 

- ورم و قرمزی جای واکسن: همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد قرمزی جای واکسن نیز بسیار شایع است و  پس از گذشت چند روز از بین میرود ولی اگر این قرمزی در محل واکسن افزایش پیدا کند باید حتما به پزشک مراجعه شود. 

 

- درد در محل تزریق واکسن : بروز درد هنگام دست زدن به محل تزریق واکسن، بدون ایجاد قرمزی و یا ورم ممکن است تا چند روز پس از تزریق واکسن باقی بماند. 

 

تهوع و استفراغ : بسته به نوع واکسنی که تزریق می شود، تهوع و استفراغ نیز به صورت شدید و ضعیف ممکن است رخ دهد.

 

- بی قراری نوزاد و مشکل در به خواب رفتن: ناآرومی و بیقراری نوزاد بعد از واکسیناسیون بسیار رایج است و کاملا طبیعی است. با مصرف قطره استامینوفن تا حدودی میتوانید این مشکل را کاهش دهید. 

 

- درد شکم: معمولا دردهای شکمی پس از تزریق واکسن دیفتری و آنفلوانزا شایع می باشد. حتی بروز این علایم در بزرگسالان هم محتمل است. ناراحتی های معده می تواند منجر به استفراغ و یا اسهال شود

 

- از دست رفتن اشتها: از دست رفتن اشتها نیز از عوارض نادر بعد از واکسیناسیون کودکان است که جای نگرانی ندارد. برخی از کودکان نسبت به همسالان خود ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به درد داشته باشند و حتی گاهی بیقراری کودک نیز ممکن است موجب کاهش میل به غذا خوردن در کودکان شود. 

 

- علایم سرماخوردگی: بسیاری از افراد پس از تزریق واکسن، به علایمی شبیه به علائم سرماخوردگی دچار می شوند. علایمی مانند سردرد، گلودرد، سرفه، ضعف عضلانی، تب و لرز. اگرچه بروز این علایم به طور شدید شایع نیست، اما اگر تحت نظر پزشک باشید خیلی جای نگرانی ندارد.

 

- تورم یک پا یا یک بازو به طور کامل : این عارضه بسیار نادر است و گاهی اوقات بعد از تزریق واکسن پنوموکوک (واکسن سینه پهلو)، سیاه سرفه و کزاز در برخی از کودکان دیده میشود. 

 

چه زمان بعد از واکسن زدن به کودکان باید به پزشک مراجعه کرد:

علائمی که در صورت مشاهده بعد از واکسیناسیون باید سریعا به پزشک مراجعه کرد:

بروز این علائم بسیار نادر است و تنها یک نفر از هر یک میلیون کودک ممکن است به آن دچار شوند. 

مشکلات تنفسی مانند خس خس سینه

گرفتگی صدا یا سینه

کهیر

رنگ پریدگی

ضعف

افزایش ضربان قلب

سرگیجه

ورم صورت یا گلو

تب بالا

تشنج

گریه طولانی مدت و غیر قابل کنترل کودک بیش از 3 ساعت 

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 برای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------