فواید انجام بازیهای کثیف برای کودکانبازیهای کثیف, فواید بازیهای کثیف, انواع بازیهای کثیف

بازیهای کثیف می توانند حواس پنجگانه کودکان را فعالتر کنند

 

بازی های کثیف نقش بسزایی در کاهش استرس، اضطراب درونی، پرورش قدرت خلاقیت و حتی آموزش مفاهیم  ریاضی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می کنند.

بازي بعنوان اصلی ترین راهکار اموزشی و تربیتی است، درصورتی که مادران از 24 ساعت شبانه روز، تنها نیم ساعت از وقتشان را برای بازي با کودکانشان اختصاص دهند، مطمئن باشند که نتیجه بسیار مثبتی از تغيير رفتار کودک و بهبود شرایط او دریافت می کنند. در این مدت زمان کودک باید برای انجام هر فعالیتی آزاد باشد و احساس کند که در این لحظه او پادشاه عالم است.


در واقع بچه ها یادگیرنده های فعالی هستند و برای بچه های نوپا آموزش و یادگیری بهمراه بازي باید باشد. بازي های کودکان که همراه با کثیف کاری هستند، بسیار با ارزش است. چون حواس پنجگانه آن ها را تحریک می کند، کودکان می توانند احساس لامسه، بویایی، دیداری و حتی چشایی را در نتیجه کثیف کاری حس کنند.


بازی های کثیف همچنین نقش بسزایی در کاهش استرس و اضطراب درونی، پرورش قدرت خلاقیت و حتی اموزش مفاهیم  ریاضی، املا و درست نویسی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می کنند. کودکانی که از شدت اضطراب ناخن خود را می جوند و یا دچار شب ادراری و کابوس هستند، میتوانند از طريق بازی های کثیف از شدت نگرانی خویش بکاهند.


بازیهای کثیف و سرگرم کننده
بازي های کثیف یا بازي های شلخته (Messy Play) مانند کف بازي، رنگ بازي، خاک بازي، گِل بازي و شن بازي حواس بچه ها را تحریک می کند، حتی برخی بچه ها دوست دارند با غذاهایی مانند ماکارونی بازي کنند. والدینی که نگران خوردن خمیرهای بازي توسط کودک هستند؛ میتوانند با آرد و رنگ های خوراکی، خودشان خمیر درست کنند در ادامه به چند نمونه از فواید بازیهای کثیف را ذکر می کنیم:


گل بازي

آب و خاک یک ایده خوب برای فعالیت های کثیف کاری هست. درصورتی که هوا گرم باشد یک سرگرمی خوبی برای خارج از منزل است. بچه ها عاشق گل بازي هستند و درست کردن شکل های گوناگون با استفاده از قالب کمک به درک بهتر مهارت ادراک هندسی و فضایی در بچه ها می کند.

 

بازیهای کثیف, انواع بازیهای کثیف,انواع بازیهای کثیف

گل بازی می تواند سبب شکوفایی خلاقیت در کودکان شود

 

آب بازي
آب بازي یکی از سرگرمی هایی است که بسیار انرژی بخش است و یگ سرگرمی است که کودکان می توانند در کنار خانواده شان آن را انجام دهند.
برخی خانواده ها بخاطر حساسیتی که روی فرزندان خود دارند امکان دارد اجازه ی این کار را به کودکان خود ندهند ولی درصورتی که از تأثير بسیار زیادی که آب‌بازی چه در فضای باز یا چه در حمام برای کودکان دارد آگاه شوند خود آن ها هم به کودکان ملحق می شوند.


آب میتواند یک کودک بد اخلاق را آرام کند،آب ماده ای تسکین دهنده است. چنانچه بچه شما روز بدی داشته و هر آنچه که مادر و پدر انجام دادند کمکی نکرده، گاهی مهیا کردن یک لگن پر آب و نشستن در کنار کودکتان زمانی که دارد در آب‌بازی می کند، برترین کاری است که میتوانید انجام دهید.


نقاشی با گواش
معمولاً نقاشی با مداد رنگی سبب خستگی بی انگیزگی و پناه بردن کودک به کارهای تکراری می شود. ولی استفاده از تکنیک گواش به کودکان این امکان را می دهد تا احساسات فردیشان را بدون توجه به روش غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام چیره دستی ها و مفاهیم مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد.


هنگامی که رنگ با یک تماس قلم مو کاغذ را می پوشاند و با ترکیب آن ها رنگ دیگری متولد می شود، شور و اشتیاق کودکان از این مکاشفه و عمل دیدنیست و آن ها با اعتماد به نفس و انگیزه بیشتر کار را دنبال می کنند و به نتیجه می رسانند و روحیه پشتکار و توانایی در آن ها رشد می کند.


استفاده از تکنیک گواش به کودکان این قابلیت را می دهد تا احساسات فردیشان را بدون توجه به نحوه غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام با مهارت ها و مضامین مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد.


فضاهای مورد استفاده برای بازی های کثیف
برای کثیف بازی، میتوان از بالکن خانه ها استفاده کرد. درصورتی که خانه ای بالکن نداشت؛ خانواده ها میتوانند از حمام، حیاط خانه یا پارکینگ استفاده کنند. البته تمامی این فضاهای پیشنهادی، باید کاملا تمیز و ایمن باشند. به عنوان مثال باید از نبود اشیا و لبه های تیز در اطراف بچه خاطرجمع شوید.


از آنجائی که بازي حسی میتواند کثیفی و ریخت و پاش بهمراه داشته باشد، باید لباس هایی را به تن فرزندتان بپوشانید که لکه و کثیف شدن آن ها برای شما مهم نباشد. و همچنین خودتان هم لباسی بپوشید که خراب و کثیف شدن آن اهمیتی نداشته باشد. در این صورت چنانچه شما هم وارد بازي آن ها بشوید، نگران خراب شدن لباس تان نخواهید بود.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------