تازه های روانشناسی کودکان

دلایل بی احترامی به معلم

دلایل بی احترامی به معلم

بی احترامی به معلم راه حل های مشکل بی احترامی به معلم در این مقاله از بیتوته، به بررسی دلایل بی…

مشکلات حسادت به این هوومشکلات حسادت,خشم و حسادت

 

وقتی یک نوزاد کوچولو به دنیا می اید ، تحمل شرایط برای فرزند قبلی آسانتر از تحمل هوو نیست...

  

گاهی مشاهده می شود که کودک بزرگتر نسبت به نوزاد احساس خشم و حسادت می کند و حتی این احساس به شکل رفتار خشونت آمیزی در می آید . این رفتار ، طبیعی و قابل پیش بینی است ، زیرا خشم و حسادت بین همه افراد و در همه سنین وجود دارد . کودک خشمگین ممکن است خشم خود را با کتک زدن ، فریاد و گفتار زشت و تحریک آمیز نشان دهد . با مشاهده این رفتار ناپسند ، والدین نباید ریشه مشکل را در وجود نوزاد جستجو کنند ، بلکه کودک ممکن است بدون داشتن برادر یا خواهر کوچکتر هم رفتار مشابهی از خود بروز دهد.

 

پدر و مادر نباید کودک خود را از نشان دادن این احساسات منع کنند . باید به کودک آموخت که احساس خشم و غضب امری طبیعی است ، ولی نباید تسلیم آن شد و بهتر است با کنترل آن ، از بدرفتاری خودداری نمود .

 

این مقاله به شما یاد می دهد که چگونه در برابر خشم و رفتار جسورانه کودک ، بدون توجه به علل ریشه ای آن از خود واکنش مناسب نشان دهید .

 

هنگامی که کودک احساس بدی پیدا می کند ، غالبا آن را به شکل بچه گانه ای بروز می دهد . واکنش کودک در این حالت با گریه ، فریاد یا پرتاب کردن اشیا و کتک زدن و چنگ کشیدن به صورت بچه ها و نوزاد ظاهر می گردد . این واکنش به کودک کمک می نماید تا عصبانیت و خشم خود را فرو نشاند ، ولی از آنجا که این واکنش به دیگران صدمه می زند و آنها را تحریک و عصبانی می نماید ، مشکلات و برخوردهای جدیدی به وجود می آورد . کودک مشاهده می کند که بزرگترها نیز در برابر فریاد و غضب او رفتار مشابهی از خود نشان می دهند . نتیجه این برخورد ، انفجار احساسات منفی است که باعث عصبانیت و ناراحتی والدین و کودک پس از پایان مشاجره می شود . در صورت تکرار این مشاجره و رفتار تند و خشونت آمیز افراد خانواده در دام مخاصمه خطرناکی گرفتار می شوند و بعد از یک آتش بس ، وضعیت تا مشاجره بعدی مدت کوتاهی آرام می شود.

 

کودک در اثر عصبانیت ، احساس خود را با رفتار و گفتار زشت نشان می دهد . پدر و مادر باید به کودک کمک کنند تا او بتواند با حرف زدن ، احساس واقعی خودخود را بیان کند . وقتی کودک مشغول بازی با عروسک یا اسباب بازی است ، دوست ندارد کسی مزاحمش شود یا او را وادار به خوابیدن کند . اگر والدین بخواهند کودک را در این حالت بخوابانند ، ممکن است با مخالفت او روبه رو شوند و در صورت پافشاری ، کودک با عصبانیت و رفتار و گفتار نامناسب خود ، پدر و مادر را برنجاند . برای تربیت کودک و آرام کردنش بهتر است در مقابل این رفتار خونسردی و متانت خود را حفظ کنید و با چشم پوشی از خطای او ، به احساس وی جواب دهید . خوب است به او بگویید که وقت بازی تمام شده و موقع خوابیدن است و او می تواند در روز بعد بازی خود را ادامه دهد . حفظ آرامش و متانت در برابر کودکی که کنترل رفتار و گفتار خودرا از دست داده ، کار دشواری است ؛ ولی این شیوه تربیتی به او می فهماند که داد زدن و کج خلقی روش خوبی برای ابراز عصبانیت نیست . اگر والدین هم در مقابل این برخورد آرامش خود را از دست بدهند ، کودک هرگز نخواهند توانست به اعمال و رفتار خود مسلط شود .

 

بعضی والدین در برابر عصبانیت کودک ناراحت می شوند ؛ به ویژه اگر عصبانیت کودک از دست والدین باشد . در این شرایط والدین از جسارت کودک نسبت به خودشان شگفت زده و عصبانی می شوند . این عصبانیت ممکن است به قدری باشد که کودک را بترساند و از ابراز احساسات خود در برابر والدین پشیمان کند . اگر کودک نتواند احساس منفی خود را به این وسیله ابراز کند ، برای فرو نشاندن خشم خود راه دیگری انتخاب می کند و با کتک زدن و هل دادن همبازی هایش ، خود را آرام خواهد کرد . کودکانی که به این رفتار خشونت آمیزدست می زنند ، معمولا بچه هایی هستند که پدر و مادرشان به آنها اجازه حرف زدن ، اعتراض و شکایت کردن نمی دهند . این نحوه ابراز خشم معمولا بعد از تولد نوزاد بیشتر مشاهده می شود .

 

داستان فرضی زیر ، تاثیر نوزاد را بر رفتار کودک بزرگ نشان می دهد . خانم خوشبختی را در نظر بگیرید که سالها کنار همسرش با خوشی و خوبی زندگی کرده است . یک روز وقتی شوهرش به خانه می آید ، به او می گوید « عزیزم ! خبر خوش ! من تصمیم گرفته ام یک زن دیگر به خانه بیاورم .او به زودی به جمع ما می پیوندد ، تو در این سالها آن قدر خوب بوده ای و به من احساس خوشبختی داده ای که مطمئن هستم با داشتن دو همسر ، خوشبختی ما مضاعف خواهد شد و تو هم در خانه ، رفیق و هم صحبتی خوبی خواهی داشت و تنها نخواهی بود . » آن گاه اضافه می کند ،« عزیزم ! تو از این خبر خوشحال نیستی ؟ » در جواب و واکنش به این خبر ، خانم خوشبخت قبلی ، از این که شوهرش قصد دارد برایش رقیبی بیاورد داغ و برافروخته می شود . او از این که شوهرش انتظار د ارد که او به زن دوم ، یعنی رقیب خود خوش آمد بگوید ، گیج و مبهوت می شود.

 

این داستان نشان می دهد که چرا کودک از دست پدر و مادر به خاطر آوردن نوزاد به خانه عصبانی می شود و این عصبانیت را سر نوزاد خالی می کند . اگر کودک از دست شما عصبانی باشد و به او اجازه ندهید احساس خود را بیان کند ، به احتمال زیاد از نوزاد انتقام خواهد گرفت . والدین باید در برابر عصبانیت کودک ، آرامش خود را حفظ کنند و با متانت و مهربانی ، وی را به حرف زدن و بیان احساسات تشویق نمایند .

 

مشکلات حسادت به این هوو

اگر کودک را ناآرام و بی قرار دیدید ، طوری با او حرف بزنید و رفتار کنید که خیال نکند او را فراموش کرده اید . اگر بغل کردن و رسیدگی به نوزاد ، کودک را ناراحت می کند ، به او بگویید که او را هم دوست دارید . برای او راهی پیدا کنید که بتواند عصبانیت خود را بیرون بریزد ، بدون این که به کسی آزار برساند . مثلا اگر یک عروسک دارد ، او را تشویق کنید که ناراحتی خود را به عروسک بگوید . کودک ممکن است عروسک را پرت کند یا کتک بزند . به او بگویید که کتک زدن و پرت کردن ، عروسک را آزار نمی دهد ؛ ولی بچه ها را ناراحت می کند . باید او را از اذیت کردن نوزاد منع کنید و با مهربانی بگویید که کسی اجازه ندارد به او یا نوزاد آزاری برساند .

 

شاید بعضی از راهنماییهای این مقاله به نظر ساختگی و غیر واقعی می آید . شما می توانید به تناسب وضعیت و سلیقه خود ، عبارات و کلمات دیگری به جای آن به کار برید ، ولی وقتی کودک عصبانی است ، مواظب طرز رفتار و حرف زدن خود باشید ! با انتخاب کلمات مناسب به کودک نشان دهید که خشم و عصبانیت او شما را ناراحت نمی کند و می توانید با آرامش با او صحبت کنید . کودک رفته رفته خواهد آموخت که چگونه احساسات و رفتار خود را مهار نماید .

 

تقویت دوستی بین دو فرزند و از بین بردن حسادت

پدر و مادر دوست دارند که رابطه ای دوستانه بین فرزندانشان برقرار شود . اگر بین فرزندان ناراحتی یا کدورتی وجود داشته باشد ، والدین متأثر می شوند . بیشتر کودکان نسبت به نوزاد احساس دارند و این موضوع پدر و مادر را ناراحت و عصبانی می کند . و آنها نمی دانند که این واکنش منفی و عصبانیت تاثیر نامطلوبی بر رفتار کودک دارد و حسادت او را تشدید می نماید .

 

کودک به طور طبیعی در برابر هر تغییری که روند زندگی عادی او را مختل سازد ،واکنش نشان می دهد ، به ویژه وقتی کودک احساس کند که با تولد نوزاد ، مقداری از توجه و عشق والدین را از دست داده است . اگر کودک به خاطر این احساس از خود تندی و درشتی نشان می دهد ، والدین باید در برابر این رفتار با مهربانی و نرمی برخورد کنند . بر خورد تند و سرزنش کردن کودک در این شرایط ، واکنش منفی کودک را از بین نمی برد ،بلکه از ترس این که عشق و توجه والدین را از دست بدهد ؛ احساس خود را پنهان می کند و در فرصت مناسب عصبانیت خود را بر سر نوزاد خالی می کند .

 

در این شرایط باید احساس منفی کودک را بپذیرید تا بتوانید خود را آرام کند . بهتر است والدین کودک را تشویق کنند تا احساس خود را به زبان آورد و بیان نماید ، حتی اگر از کلماتی استفاده کند که شنیدن آنها خوشایند نباشد .اگراو نمی خواهد که نوزاد را در اتومبیل سوار کنید یا دوست ندارد که نوزاد در خانه بماند و این احساسات را به روشنی بیان می کند ، باید با متانت و خونسردی به حرف او توجه کنید . در برابر این رفتار ، با لحن آرام و مهربان با او راه بیایید و ضمن دلداری به او بگویید که نوزاد برای شما نیز زحمت زیادی درست کرده و باعث شده است که نتوانید وقت زیادی را با هم بگذرانید و به اواطمینان دهید که او را دوست دارید . لازم نیست برای تولد نوزاد ابراز تاسف و پشیمانی کنید تا واکنشهای کودک را تعدیل نمایید . اگر به راحتی احساسات او را بپذیرید و به او اطمینان دهید که همیشه او را دوست دارید ، از جانب شما احساس امنیت می کند و واکنش منفی کمتری نسبت به نوزاد نشان خواهد داد .

به کارهای خوبی که کودک برای نوزاد انجام می دهد ، و او را به خاطر مواظبت و رعایت سکوت هنگام خواب نوزاد تشویق نمایید . از این که هنگام دویدن در اتاق دقت می کند تا صدمه ای به نوزاد نرسد ، او را تحسین کنید . این تشویق و تحسین به کودک اعتماد به نفس و دلگرمی می دهد و او را ترغیب می کند تا بیشتر مواظب خواهر یا برادر کوچکتر خود باشد

 

گاهی والدین با گفتن خاطرات ساختگی درباره حسادت که به نظرشان خنده دار می آید ، باعث بروز احساسات منفی در کودک می شوند . این داستانها که حاکی از حسادت و بدرفتاری کودک با نوزاد است ، تأثیر بدی برجا می گذارد و افکاری در او به وجود می آورد که اگر با داستانها و حرفهای خوب درباره خوش رفتاری با نوزاد جبران نشود ، اثرات نامطلوبی خواهد داشت . بچه ها دوست دارند درباره خواهران و برادران کوچک خود که مثل جوجه دست آموز آنها را دنبال می کنند ، سخن از مهربانی و علاقه گفته شود همچنین علاقه دارند تا درباره اینکه خواهر بزرگشان در روزهای نوزادی چطور برای خواب کردن آنها ، قصه و لالایی می خوانده است ؛ برایشان حرف بزنند .

 

به کارهای خوبی که کودک برای نوزاد انجام می دهد ، و او را به خاطر مواظبت و رعایت سکوت هنگام خواب نوزاد تشویق نمایید . از این که هنگام دویدن در اتاق دقت می کند تا صدمه ای به نوزاد نرسد ، او را تحسین کنید . این تشویق و تحسین به کودک اعتماد به نفس و دلگرمی می دهد و او را ترغیب می کند تا بیشتر مواظب خواهر یا برادر کوچکتر خود باشد و اسباب بازیهایش را در اختیار او بگذارد . کارهای خوب او را هر روز یادآوری کنید و به خاطر آنها ابراز رضایت نمایید . با این شیوه کودک به شما اعتماد پیدا خواهد کرد و اگر روزی به خاطر کار اشتباهی از او انتقاد کنید ، اشتباه خود را خواهد پذیرفت .

منبع:تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------