روشهایی برای تشویق کودک به حرف گوش کردنعبارت "گریه نکن" رو به کودک نگوئید زیرا  این جمله آغاز مبارزه قدرت بین شما و فرزندتان است

 

هنگامی که به بچه می گوییم، به من گوش بده، تمام پل های پشت سر خود را در گفتگو با وی خراب می کنیم. وی اکنون درکی از این جمله ندارد. به همین علت گوش دادن یک معنای بسیار انتزاعي براي بچه های نوپا است.

راهکارهایی برای داشتن بچه حرف گوش کن

اغلب مادران در رویای خود هم نمی بینند که فرزندشان روزی حرف شان را به آسانی گوش کند و فرمانبردار آنها شود. آنها بچه حرف گوش کن می خواهند بچه ای که لجبازی نکند و به خواسته ها و حرف های آن ها گوش کند معمولاً پدران، ساعتهای کمتری را با فرزندان می گذرانند و کم تر بر سر مسایل پیش پا افتاده و جزیی با آنها صحبت ميکنند. از این جهت جذبه شان راحت تر حفظ ميشود ، ولی مادران بیش تر با فرزندشان هستند و کارشان دشوارتر است.


در اینجا راهکارهایی معرفی می کنیم که به هر پدر و مادری کمک ميکند بچه حرف گوش کن داشته باشد و بچه را به حرف شنوی تشویق کند.
جملات زيادي موجود است که می توانیم به کمک آن بچه ها را تشویق به حرف گوش کردن و متوجه ساختن آن ها به حرف هایمان کنیم. گاهی وقت ها بچه ها طوری برخورد ميکنند که گویی به حرف هایمان گوش ميکنند ، ولی از نتيجه رفتارشان مشخص است که اصلاً توجهی به حرف هایمان ندارند.

 

درصورتی که می خواهیم بچه به حرفمان گوش دهد، بهتر است این سه عبارت را هیچوقت بکار نبریم تا نتیجه سازنده و شگفت آور آن را ببینیم.

1- گریه نکن
گفتن این جمله آغاز مبارزه قدرت بین شما و فرزندتان است. کودک، آماده دفاع در برابر این جمله شما خواهد شد. درصورتی که به بچه بگوییم که گریه نکند، وی به گریستن ادامه ميدهد . وی با خود فکر ميکند که حتماً نمی فهمد و همین مسأله وی را عصبانی تر ميکند . یک راه خوب براي آرام کردن این شرایط، اهمیت دادن به احساسات و همراهی با کودک است. به عنوان مثال می توانیم به بچه، بگوییم که می دانیم غمگین است. چه بسا از وی بپرسیم از چه چیزی نارحت است و از وی بخواهیم که نفس عمیقی بکشد.


2- به من گوش کن
هنگامی که به بچه می گوییم، به من گوش بده، تمام پل های پشت سر خود را در گفتگو با وی خراب می کنیم. وی اکنون درکی از این جمله ندارد. به همین علت گوش دادن یک معنای بسیار انتزاعي براي بچه های نوپا است که دنیا را سیاه و سفید می بینند. به عنوان مثال به جای این که به بچه بگوییم:

"به مادر گوش کن، ضربه نزن"
بگوئیم
"به مادر نشان بده که بامحبت هستی و می توانی آهسته نوازش کنی."


یا بجاي این که بگوییم:
"به من گوش کن، بدون لباس در منزل راه نرو."
بگوییم:
"به من نشان بده که چطور می توانی لباس‌های خوابت را بپوشی."

 

3-نکن
درصورتی که بچه کلمه "نکن" را بشنود، سریعا تمام گیرنده های مغزی وی خاموش ميشود و این فرمان هیچوقت به گوش وی نخواهید رسید! بجاي گفتن این جمله بهتر است روی کاری تمرکز کنیم که فرزندمان می خواهد انجام دهد.


به جای این که بگوییم:
"از میز بالا نرو"

به وی بگوییم:
"درست سر جایت بنشین"

 

 براي کودک روشن کنید که دقیقا آنچه را گفته اید اجرا خواهید کرد


براي صحبت کردن با کودک، همسطح وی قرار بگیرید
تمامی پدر و مادرها دیر یا زود می فهمند که صحبت کردن با بچه در حالتی که مثلا شما ایستاده اید و وی روی زمین نشسته است به ندرت اثر مطلوب را بر بچه می گذارد.

همچنین درصورتی که شما از یک اتاق ديگر آغاز به حرف یا فریاد زدن بکنید نتيجه کمتری خواهید گرفت! باید جلوی بچه روی زمین بنشینید یا وی را آغوش کنید تا بتوانید مستقیما در چشمانش نگاه کرده و توجهش را به خودتان جلب کنید.


درصورتی که بر سر میز صبحانه در کنار وی بنشینید و به او یادآوری کنید که چیپس ذرتش را بخورد یا هنگام شب و پیش از خاموش کردن چراغ، کنار تخت خوابش بنشینید و با وی صحبت کنید وی بیش تر به شما توجه خواهد کرد.


حرف خودتان را سریع اجرا کنید
براي کودک روشن کنید که دقیقا آنچه را گفته اید اجرا خواهید کرد؛ و تهدید یا قولی ندهید که نتوانید آن را اجرا کنید. به عنوان مثال درصورتی که به بچه دوساله خود می گویید:« تو باید موقع شام شیر هم بخوری» پنج دقیقه بعد حرفتان را عوض نکنید و مثلا آبمیوه را بجاي شیر پیشنهاد ندهید.


درصورتی که به وی هشدار دادید که «درصورتی که برادرت را بزنی باید نیم ساعت داخل اتاقت بمانی» زمانی که وی این کار را کرد حتما او را براي نیم ساعت به اتاقش بفرستید. اطمینان حاصل کنید که همسر شما هم کارهایتان را تأیید کرده و به تصمیماتتان احترام می گذارد تا احتمالا کار هم‌دیگر را خراب نکنید.


ابتدا هشدار بدهید
قبل از این که تغییری در شرایط یا حالت وی بدهید یا قبل از این که بخواهید کار خاصی انجام بدهید به وی هشدار بدهید تا متوجه شود، خصوصا درصورتی که درگیر بازي با عروسک یا دوستش است. به عنوان مثال قبل از ترک منزل به وی بگویید:« ما باید چند دقیقه ديگر برویم. هنگامی که صدایت کردم باید وسایل نقاشی را جمع کنی و دستهایت را بشویی».


نکته پاياني
براي داشتن بچه حرف گوش کن از شکست نهراسید
درصورتی که تا روز قبل رفتار دیگری با فرزندتان داشته اید و از امروز تصمیم گرفته اید رویه ای متفاوتی در پیش بگیرید، احتمال شکست زیاد است. شما به فرزندتان زمان دادید که زباله ها را دم در بگذارد تا پس از آن مجاز به بازي کردن باشد. حال آن مهلت به سرآمده و وی این کار را انجام نداده، و در دل دعامی کند که شما مثل قبل، به حرف تان پایبند نباشید. ولی این طورنیست. نیازی نیست فرزندتان را دعواکنید تا روزی کار به بی حرمتی برسد. تنها در پایان تحمل و ارامش به وی بگویید مهلتش پایان یافته و وی کارش را انجام نداده، خودتان زباله را دم در می گذارید و او امشب به طور کلی مجاز به بازي کردن نیست. ولی درصورتی که فردا به حرف تان گوش کند، فرصتی مجدد براي بازي کردن خواهدیافت.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------