تازه های روانشناسی کودکان

سندرم توره

سندرم توره در کودکان چیست؟

سندرم توره در کودکان سندرم توره در کودکان: علل و درمان آن سندرم توره در کودکان یک اختلال عصبی است…

بهترین راهها برای خواباندن کودکانروش برای خواباندن کودک,بهترین راهها برای خواباندن کودکان,روش های خواباندن کودک

شیوه هایی برای خواباندن کودک

 

روش های خواباندن کودک

خواباندن کودک اغلب یکی از مشکلات والدین در تربیت آنها است. خیلی از کودکان به قدری دارای هیجان و قدرت کنجکاوی هستند که پدر و مادر خیلی سخت می توانند آنها را راضی به خوابیدن کنند. البته برای حفظ سلامتی کودک و والدین داشتن خواب منظم در کودک یکی واجبات است. حتی اگر کودک بگوید که خسته نیست ، ولی والدین می توانند با استفاده از شیوه های خلاقانه ای برای خواباندن کودک استفاده کنند.

بهترین روش های خواباندن کودک چیست؟

خاموش کردن تلویزیون و تلفن‌ همراه

قدری پیش از زمان خواب کودک را تلویزیون و موبایل دور کنید تا ذهنش به تدریج آرام شود. دیدن صحنه‌های درام سریال‌های شبانه یا خشونت و تعلیق می‌تواند ذهن بچه ها را درگیر کند و صحنه‌های وحشتناک می‌تواند سبب دیدن کابوس در خواب شود. حتی نور تلفن‌ همراه بدون تصاویر درگیرکننده نیز می‌تواند خواب بچه‌ها را دچار اختلال کند. این نور بدن را فریب می‌ دهد که هنوز روز است. بنابراین بهتر است پیش از خواب بچه‌ها را از نمایشگرها دور نگه‌ دارید. بهتر است که یک موسیقی ملایم برایشان پخش کنید.

 

کودک را زودتر از زمان خواب به رختخواب ببرید

برای اینکه بتوانید کودک زودتر بخوابد، تلاش کنید زودتر از زمان خواب او را به رختخواب ببرید. در این صورت کودک زودتر خسته خواهد شد و بهتر می خوابد. با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با این شیوه انجام شده، متوجه شده اند که این کار سبب خواب بهتر و بیشتر کودک می شود.

 

روش برای خواباندن کودک,بهترین راهها برای خواباندن کودکان,بهترین روش خواباندن کودک چیست

روش های خواباندن کودک

 

محیط مناسبی را برای خواب کودک به وجود آورید

از مهم ترین نکاتی که زمان خوابیدن کودک باید به آن دقت کنید، محیط آرام و راحت برای خواب او است. مثلا بعضی از کودکان فقط در سکوت و تاریکی می خوابند. بعضی دیگر اگر نور ملایمی در فضا وجود داشته باشد، می خوابند و از تاریکی می ترسند. خیلی از کودکان با لباس زیاد حس گرما و بی قراری می کنند. ولی بعضی دیگر باید حتما از پتو استفاده کنند تا حس گرما کنند. پس به عادت های شخصی کودک خود زمان خواب دقت کنید. تا بتوانید شرایط مناسب تری را برای او به وجود آورید.

 

استرس را پیش از خواب کم کنید

هورمون دیگری که در خواب نقش دارد، کورتیزول است که با هورمون استرس هم شناخته می‌شود. زمانی که سطح کورتیزول بالا باشد، بدن کودک شما نمی‌تواند خاموش شود و بخوابد. فعالیت‌های پیش از خواب کودک خود را آرامش بخش کنید. این مسئله می‌تواند به پیشگیری از مقدار اضافی کورتیزول در سیستم بدن کودک شما کمک کند. 

 

روش برای خواباندن کودک,بهترین راهها برای خواباندن کودکان,خواباندن سریع کودکان

خواباندن سریع کودکان

 

دمای اتاق خواب را خنک نگه دارید

خواب کودک شما تنها به نور یا کمبود آن بستگی ندارد. به دما نیز حساس است سطح ملاتونین به تنظیم افت دمای داخلی بدن مورد نیاز برای خواب کمک می‌کند. با این حال، می‌توانید دمای خارجی را تنظیم کنید. به کودک خود زمان خواب زیاد لباس نپوشانید و دمای اتاق را هم خیلی زیاد نکنید. بهتر است هنگام خواب به کودک لباس خواب پنبه‌ای بپوشانید و دمای اتاق خواب را در شب در حدود ۱۸.۳ تا ۲۱.۱ درجه سانتی‌گراد نگه دارید.

 

داشتن یک روال سالم برای خواب کودک سه سال به بالا

انتخاب یک روتین شبانه پیش از خواب، به آرام‌شدن و خواباندن فرزند در اتاقش کمک زیادی می‌کند. گرفتن دوش آب گرم، خواندن یک کتاب داستان خوب و قدری در آغوش‌گرفتن کودکتان می‌تواند به او کمک کند تا در تخت خودش بخوابد. هنگامی که زمان خاموش‌شدن چراغ‌ها فرا رسید، آن‌ها را خاموش و اتاق را ترک کنید تا بتواند خودش تنها خوابیدن را تمرین کند.

 

روش برای خواباندن کودک,بهترین راهها برای خواباندن کودکان,ترفندهایی برای خواباندن کودکان

بهترین روش خواباندن کودک چیست

 

دلایل ترس از خواب را رفع کنید

چنانچه علتی وجود دارد که کودک شما به خواب نمی رود و از چیزی ترسیده است ، هیچ وقت ترس کودک را در این وضعیت نادیده نگیرید. بی اهمیتی به این ترس ها امکان دارد در حال حاضر آسان به نظر برسد ولی این یک اشتباه بزرگ است. چنانچه فکر می کنید امکان دارد کودکی از چیزی ترسیده باشد ، در این باره با او حرف بزنید. به کودک اطمینان دهید که در کنار او هستید تا او بخوابد.

 

اگر نیاز است ، برای کودک یک چراغ شبانه ، یک اسباب بازی یا کالایی خریداری کنید که به او اجازه دهد حس محافظت و امنیت بیشتری کند. کودک باید در خواب احساس امنیت و محافظت کند.

 

هنگامی که به هر علتی این اتفاق نمی افتد ، امکان دارد مشکلات روحی و روانی کوتاه مدت و بلند مدت برای کودک ایجاد شود. بعضی اوقات بهتر است از یک مشاور برای پیدا کردن دلایل اصلی این مشکلات استفاده کنید.

 

خواندن داستان های پیش از خواب

یک روش خوب برای آرامش بخشیدن به کودک در پایان روز خواندن کتاب داستان است. این کار می تواند با کتابی انجام شود که برای کودک جالب باشد. البته گاهی خواندن داستان شفاهی به وسیله والدین هم کاری اثر گذار است .

 

روش برای خواباندن کودک,بهترین راهها برای خواباندن کودکان,نحوه خواباندن کودک

ترفندهایی برای خواباندن کودکان

 

گفتگو و ارتباط برقرار کردن با کودک

برای بچه هایی که قدری بزرگتر هستند (۵-۸ سال) ، صحبت کردن با آنها پیش از خواب خیلی ضروری است چون اوقات مدرسه می تواند دشوار باشد و آنها امکان دارد با مشکلات اضطراب آوری مواجه شوند.

 

معلوم شده است که اضطراب سبب کمبود خواب می شود و چنانچه کودک شما در خوابیدن مشکل دارد ،ریشه این بیخوابی می تواند همین مسئله باشد.

 

درباره مدرسه یا هر چیز دیگری که فکر می کنید امکان دارد روی کودک اثر بگذارد با او حرف بزنید. حرف زدن به خودی خود موثر است و حتی چنانچه راه حلی در دسترس نباشد امکان دارد باعث خواب بهتر شود.

 

کنار کودک خود نخوابید

از خوابیدن کنار کودک خودداری کنید. این کار می تواند به خواب رفتن و  خواب عمیق او را دشوارتر کند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی کودکان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------