تازه های روانشناسی کودکان

دلایل بی احترامی به معلم

دلایل بی احترامی به معلم

بی احترامی به معلم راه حل های مشکل بی احترامی به معلم در این مقاله از بیتوته، به بررسی دلایل بی…

راههای برای ایجاد حس امنیت در کودکاناز بین برنده حس امنیت در کودک, امنیت در کودکان, ایجاد حس امنیت در کودکان

حس امنیت در کودکان، در زندگی آینده کودکان تاثیر دارد

 

چگونه حس امنیت در کودکان را ایجاد کنیم؟

حس امنیت، از حس هایی است که هر انسانی در هر زمان و مکان، و در هر سنی که باشد، به آن نیاز دارد. کودکان، دسته ای از انسان ها هستند که امنیت برای آنها، نقش بسیار مهمی ایفا می کند، اما برخی اوقات، کودکان با اینکه امنیت برای آنها وجود دارد، احساس امنیت نمی کنند. در ادامه ی این مطلب، با ما همراه باشید تا بدانید چگونه می توان حس امنیت را در کودکان ایجاد کرد.

امنیت در کودکان

 

حس امنیت روانی در کودکان, حس امنیت در کودکان, ایجاد حس امنیت

حس امنیت در کودکان تنها به امنیت جانی خلاصه نمی شود

 

امنیت به معنای خاطر جمع بودن فرد از هر گونه تهدید و یا خطر احتمالی و قطعی است. یعنی اینکه حتی اگر خطری هم بخواهد فرد را تهدید کند، او می داند که به دلایل مختلف آسیب نخواهد دید. دلایلی که باعث می شوند فرد در برابر آسیب و خطر در امان بماند، عواملی هستند که باعث ایمن شدن فرد در برابر حوادث می شوند.

 

حس امنیت، در تمام موجودات زنده روی کره زمین، قابل مشاهده است، اما تأثیر امنیت بر روی انسان، به نسبت بیشتر از موجودات دیگر است. انسان ها برای پیشرفت، نیاز دارند که امنیت داشته باشند. این موضوع به اندازه ای مهم است که می تواند سرنوشت انسان را به آسانی تغییر دهد. در واقع، امنیت، به معنای پیشرفت است و نبود امنیت، به معنای توقف انسان در مسیر پیشرفت است.

 

حس امنیت در کودکان

 

از بین برنده حس امنیت در کودک, امنیت در کودکان, ایجاد حس امنیت در کودکان

ابراز عشق و محبت در خانواده، یکی از راه های ایجاد حس امنیت در کودکان است

 

کودکان، از هر نظر به والدین خود وابسته هستند و بدون آنها احساس امنیت نمی کنند. دوران کودکی، یکی از مهم ترین دورانی است که انسان در طول زندگی اش، آن را تجربه می کند. کودکی یک فرد، می تواند در آینده او تأثیر بسزایی داشته باشد. در نتیجه، پیشرفت هایی که انسان در دوران کودکی انجام می دهد، می تواند زمینه ای برای پیشرفت های بزرگ تر در سنین بزرگسالی باشد.

 

مفهوم حس امنیت، با امنیت تا حدی تفاوت دارند، به گونه ای که ممکن است فردی امنیت نداشته باشد، اما این حس را داشته باشد که در شرایطی امن به سر می برد. یا در مواردی دیگر، ممکن است که فرد امنیت داشته باشد، اما همیشه از اتفاقات و حوادث وحشت داشته باشد؛ این امر، نشان دهنده نبود حس امنیت است. این مورد، در کودکان نیز مشاهده می شود. یعنی اینکه ممکن است کودکان با اینکه در مکانی امن هستند، اما احساس نا امنی می کنند و نمی توانند به درستی قضاوت کنند.

 

حس امنیت، به طور کامل تابع خود امنیت نیست و عوامل دیگری نیز در ایجاد آن دخیل هستند. هنگامی که از حس امنیت در کودکان سخن می گوییم، تنها به امنیت مالی و جانی آنها اشاره نمی کنیم. کودکان باید از نظر احساسی و عاطفی نیز امنیت را احساس کنند. والدین نقش مهمی در تأمین امنیت کودکان دارند، اما در برخی از موارد، ایجاد حس امنیت در کودکان را فراموش می کنند. در چنین شرایطی، والدین باید بیاموزند که چگونه می توانند حس امنیت را در کودکان خود ایجاد کنند و باعث پیشرفت آنها در مسیر زندگی شوند. 

 

برخی از والدین تصور می کنند که با فراهم کردن امنیت مالی و جانی، می توان کودکان را در مسیر پیشرفت و احساس امنیت قرار داد، در حالی که ممکن است در برخی موارد، ایجاد احساس امنیت در کودکان به این سادگی ها هم نباشد. در نتیجه، والدین نباید احساس امنیت کودکان خود را تنها در پول و مراقبت جانی از آن ببینند. 

 

نحوه ی ایجاد حس امنیت در کودکان

ایجاد کردن حس امنیت در کودکان، یکی از مسائل بزرگ برخی از والدین است که نمی توانند آن را حل کنند. این دسته از والدین، معمولا به طور کامل با نیاز های کودک خودشان آشنا نیستند و نمی توانند احساس امنیت را به او منتقل کنند. البته در برخی موارد نیز مشاهده شده است که والدین نسبت به ایجاد حس امنیت در فرزند خود بی توجه هستند.

 

دقت داشته باشید که احساس امنیت در کودکان، کلید موفقیت آنها در مسیر زندگی است. در نتیجه، باید حس امنیت را در کودکان ایجاد کرد تا بتوانند با خیال راحت، مسیر زندگی خودشان را پیدا کرده و در آن مسیر، پیشرفت کنند.

در ادامه مطلب، راهکار هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که می توانید با استفاده از آنها، حس امنیت در کودکان ایجاد کنید.

 

ابراز عشق و محبت در خانواده 

یکی از مواردی که باعث ایجاد حس امنیت در کودکان می شود، این است که خانواده خود را خوشحال ببینند. والدین باید کودکان خود را در آغوش بگیرند و با محبت کردن به آنها، نشان دهند که در مسیر زندگی شان، پشتیبان آنها خواهند بود.

 

ابراز محبت به کودکان، فضایی را برای کودک ایجاد می کند که او احساس کند مورد قبول خانواده اش است و اعضای خانواده او در شرایط سختی که امنیت او را تهدید می کند، کنار او خواهند بود. در نتیجه، کودک احساس امنیت می کند و بدون ترس و واهمه، به سوی پیشرفت و آینده ای بهتر حرکت می کند.

 

بازی کردن با کودکان

بازی کردن، یکی از بهترین راهکار هایی است که والدین می توانند با استفاده از آن، با کودکان خود ارتباط برقرار کنند و حس امنیت را به آنها منتقل کنند. هنگامی که والدین با کودکان خود بازی می کنند، به آنها حس امنیت را القا می کنند. هنگامی که کودکان از سوی والدین و اطرافیان خود، توجه کافی را دریافت می کنند، احساس امنیت بالایی دارند و در مسیر پیشرفت قرار خواهند گرفت.

 

بازی، می تواند هیجان و احساسات منفی کودک را به طور کامل تخلیه کند و به این ترتیب، سبب القای حس امنیت به او شود. در نتیجه، باید با کودکان خود بازی کنید تا تنش های آنها تخلیه شود و حس امنیت بیشتری داشته باشند.

 

صحبت نکردن از مشکلات زندگی

برخی از والدین عادت دارند هنگامی که با خانواده خودشان به سر می برند، از سختی های کار خود، بی پولی، وام های عقب افتاده و... بگویند. شاید این مسائل برای والدین زیاد مهم نباشد، اما اگر کودکان این حرف ها را بشنوند، ممکن است که احساس امنیت آنها از بین برود. در نتیجه، بهترین کار این است که والدین هنگامی در مورد مشکلات زندگی حرف بزنند که کودکان آنجا حضور نداشته باشند.

 

موارد از بین برنده حس امنیت در کودکان

 

امنیت در کودکان, ایجاد حس امنیت در کودکان, حس امنیت در بچه ها

بی توجهی والدین به کودکان، از مواردی است که حس امنیت کودکان را از بین می برد

 

عواملی وجود دارند که می توانند حس امنیت در کودکان را از بین ببرند. در نتیجه، کودک احساس نا امنی می کند و از مسیر پیشرفت خارج می شود. در ادامه، به معرفی برخی از این عوامل می پردازیم.

 

بی توجهی والدین به کودکان

اگر والدین، به کودکان خود بی توجهی کنند و نیاز های آنها را برطرف نکنند، کودک احساس نا امنی خواهد کرد و همواره نگران خودش است. والدین، باید به کودکان خود توجه کنند و به آنها نشان دهند که حمایتشان می کنند.

 

محیط های نامناسب

حضور یافتن کودکان در محیط های نامناسب و یا ناایمن، می تواند باعث از بین رفتن حس امنیت در آنها بشود. در نتیجه، والدین باید از بردن کودکان در محیط های پر استرس و پر هیجان خودداری کنند. در غیر این صورت، حس امنیت در کودکان از بین می رود.

 

در کنار هم نبودن خانواده

کودکان، هنگامی حس امنیت را تجربه می کنند که خانواده آنها در کنارشان باشد. حتی اگر غیبت یکی از اعضای خانواده طولانی مدت باشد، ممکن است که حس امنیت کودک از بین برود. در نتیجه، تلاش کنید که زمان هایی را پیش خانواده خودتان بگذرانید و از وقت گذراندن با خانواده خودتان پرهیز نکنید.

 

گرداوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------