وقتی کودک نوپایتان دروغ می گویداغلب کودکان در سنین کم شروع به دروغ‌گویی می‌کنند
 

اغلب کودکان در سنین کم شروع به دروغ‌گویی می‌کنند و این رفتار باعث نگرانی والدین می‌شود. این ترفندها به واکنش شما کمک خواهد کرد. ...

احساس غرور کنید
دروغ گفتن کودک نوپای ما در حدود دو سالگی شروع می‌شود. بر اساس یک تحقیق علمی این دروغ‌گویی نشانه‌ای از خلاقیت و هوش کودک است. دفعه‌ی بعدی که کودکتان گفت او اتاق را به هم نریخته است از  دست او عصبانی نشوید. اما چرا بعضی کودکان در سنین پایین‌تر دروغ را شروع می‌کنند و چه چیزی باعث این اختلاف در آن‌ها می‌شود؟ می‌توان به‌طور خلاصه گفت این دسته از کودکان باهوش‌ترند.


  توجه به انگیزه آن‌ها
کودکان اغلب به‌سختی می‌توانند بین واقعیت و رؤیا تفاوت قائل شوند. این تصورات خیالی برای سن کودک مناسب‌اند. حتی برخی از آن‌ها ممکن است برای آماده کردن خودشان برای مبارزه با یک کار پر چالش دروغ بگویند. بنابراین اگر کودکتان می‌گوید در باشگاه یک کار خیلی سخت را انجام داده است و می‌دانید  این کار را انجام نداده با او بحث نکنید. شاید او در ذهن خود موفقیت‌های آینده‌اش را می‌بیند.

دروغگویی کودک باعث نگرانی والدین می‌شود

 
استفاده از روش تقویت مثبت
در مواردی که بحث امنیت مطرح است یافتن حقیقت ضروری است. به‌جای اینکه کودک را برای دروغ‌گویی تنبیه کنید به او بگویید " من سعی می‌کنم خودم متوجه حقیقت بشوم. اما اگر خودت بگویی واقعاً چه اتفاقی افتاده است بسیار خوشحال خواهم شد."
 
با او یکدل باشید
اگر می‌دانید کودکتان به خاطر ترس از واکنش شما دروغ می‌گوید به او واکنش‌هایی بدون قضاوت نشان داده و برایش فضایی امن ایجاد نمایید. مثلاً بگویید : من شنیدم گفتی تو برادرت را نزدی. اما کسی او را زده است. اجازه بده هر زمان که فکر می‌کنی ممکن است کسی به شما ضربه بزند من بدانم تا بتوانم شما را حفظ کنم. »

 

منبع:  wiki.5040.ir 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------