دلایل صدا زدن والدین به اسمصدا زدن والدین به اسم, دلایل صدا زدن والدین به اسم, صدا زدن والدین به اسم کوچک توسط کودکان

صدا زدن والدین به اسم

 

صدا زدن والدین به اسم کوچک توسط کودکان

این که بچه ها پدر و مادر خود را با اسم کوچک صدا می کنند، خیلی اشتباه است و صدمات طولانی مدتی را به دنبال دارد. فرزند با هر بار صدا کردنِ «مادر، مامان، پدر، بابا» در درونش احساس داشتن پدر و مادر را تجربه می کند و همین طور با هر بار صدا کردن به والدین متذکر می شود که نقش پر اهمیت مادر و پدر بودن را دارند.

علل صدا زدن والدین به اسم

هنگامی که فرزندان طبق نام خانوادگی جزو یک گروه هستند، اغلب این تعلق به معنای موضوع با اهمیتی درباره خانواده آن ها محسوب می شود. امکان دارد پدر و مادر والدینی سنتی یا والدینی با ذهن باز باشند که در شیوه عکس العمل های فرزند نسبت به والدین بعضی اوقات اثر می گذارد.

 

امکان دارد فرزند بداخلاق و بد رفتار باشد و به اسم صدا زدن والد صورتی از نشان اعتراض باشد. 

 

بعضی از نوجوانان امکان دارد در واکنش به طلاق یا دیگر کاردانان استرس زای خانواده که قبلاً نیروهای عدم تعادل بوده اند، فشار وارد کنند تا تعادل خانواده را از بین ببرند و از این روش مقداری تنش روانی خود را کمتر کنند. بعضی اوقات هم فقط موردی است و پدر و مادر بعضی وقتها والد را با نام کوچک صدا می زند. علل بیشتر به شرح زیر می باشد.

 

نسبت نداشتن بیولوژیکی و مقاومت و ستیزه فرزند

در بعضی موارد صدا زدن یکی از والدین با نام کوچک موضوع جدی تری را به دنبال خود دارد و آن اینکه صدا کردن والدین با نام کوچک یک شیوه عادی برای رساندن این موضوع است که پدر و مادر فعلی نسبت بیولوژیکی با بچه نداشته و آن ها پدر یا مادر واقعی فرزند نیستند.

 

به همین جهت بارها دیده می شود که والدین ناتنی اغلب با اسم صدا زده می شوند. بعضی اوقات والدین مورد نظر بچه خود را تا بزرگسالی به دلایلی دیدار نکرده اند یا مراقب اصلی آن ها نبوده اند و یا حتی شاید رابطه از اول خیلی خوب نبوده است. در فرهنگ های شرقی، این کارها خیلی جدی‌تر وجود دارد؛

 

چون اغلب شما نمی شنوید که فرزندان والدین خود را تنها با نام صدا کنند. اگر هم وجود داشته باشد نیز بیشتر علامتی از بیگانگی شدید یا حتی ستیزه آشکار میان پدر و مادر و بچه خواهد بود. 

 

صدا زدن والدین به اسم, دلایل صدا زدن والدین به اسم,صدازدن والدین به اسم درست یا غلط

دلایل صدا زدن والدین به اسم

 

توانایی نداشتن والدین و انتظار بزرگسالی زودهنگام از بچه

از علل دیگر می توان به این موارد اشاره کرد که والدین قدرت را در منزل خود واگذار کرده‌اند و به علت تحسین برانگیز بودن چهره‌ قدرتمند یک نوجوان در خانواده، اجازه می دهند که اسم کوچک را صدا بزنند. علل دیگر به تمسخر کردن والدین به وسیله بچه یا علامتی از این است که از فرزندان بلوغ بیش از اندازه توقع دارند.

 

در بعضی موارد بچه ها سعی می کنند تا با امتحان کردن عکس العمل والدین خود نسبت به چیزی که می‌دانند رفتاری نادرست است، ببینند چه چیزی می‌تواند آن ها را عصبانی کند. بچه ها سعی بر درک ماهیت قدرت و کنترل خود در ارتباطات هستند. 

 

ارتباط نزدیک والد-فرزندی

کارشناسان می گویند علت دیگر می تواند این باشد که مادران و پدران بیش از اندازه ضعیف هستند یا بعضی اوقات استفاده از نام کوچک امکان دارد برای والدین و بچه بیشتر به علت حس دوستی باشد؛ سبک رابطه ای که می تواند سریع پیچیده شود.

 

این در حالی است که والدین باید ضمن رفتار امن و دوستانه، محکم‌ و با قدرت باشند. چون کودکان به بزرگسالی تبدیل می‌شوند و احتیاج دارند محکم بودت و جدیت را یاد بگیرند. اصرار به نامیدن والدین با صدا زدن مامان و بابا به حفظ مرزها و سلسله مراتب موجود کمک می کند. 

 

صدا زدن والدین به اسم, دلایل صدا زدن والدین به اسم,چرا کودک باید والدین را پدر و مادر خطاب کند

صدا زدن والدین به اسم کوچک توسط کودکان

 

راه حل برای صدا نزدن والدین به اسم

برای پیشگیری از صدا زدن والدین به اسم جواب ندهید

یکی از شیوه ها برای صدا نزدن والدین به اسم، جواب ندادن به بچه ها است. هنگامی که بچه ها شما را با اسم صدا زد پاسخ ندهید. حتی چنانچه کار واجبی باشد تا وقتی که شما را با نام بابا یا مامان صدا نزده پاسخ ندهید. 

 

روش تربیتی را عوض کنید

در این شیوه پدر و مادر باید شیوه تربیت خود را عوض کنند. تربیت همیشه کودک با اهمیت تر  از برطرف کردن نیازهای غیر ضروری است. چنانچه از این کار ناراحت هستید که بچه شما را با اسم صدا می‌زند، بهتر است از یک روانشناس کمک بگیرید تا شیوه تربیتی خود را عوض کنید.

 

صدا زدن والدین به اسم, دلایل صدا زدن والدین به اسم,پدر و مادر خود را به نام صدا نزنید

صدازدن والدین به اسم درست یا غلط

 

ماهیت خود را روشن کنید

سومین شیوه برای از بین بردن رفتار صدا زدن والدین به اسم، آشکار کردن هویت است. با بچه حرف بزنید و به کودک بگویید که دوست دارید کلمه مادر و پدر را از زبان او بشنوید. این کار برای شما قابل احترام و لذت بخش است. برای کودک خود روشن کنید که شما به عنوان والدین جایگاه مهم و با ارزشی دارید و این طور صدا زدن سبب بی احترامی و قدردانی نکردن از زحمات شماست.

 

برای پیشگیری از صدا زدن والدین به اسم با هم صحبت کنید

یکی از شیوه های اثرگذار برای پیشگیری از صدا زدن والدین به اسم، صحبت با فرزندان است. احساسات و ناراحتی های خود را در این مورد با بچه ها در بین بگذارید. گفتگوی دو طرفه والد فرزندی همیشه راه صحیحی را برای شما باز می کند. به کودک بگویید که شما والدین او هستید. و توقع رفتار درست و صدا زدن درست از او دارید.

 

دلیل رفتار کودک را سوال کنید

برای برطرف کردن این رفتار، علت صدا زدن والدین به اسم را از بچه بپرسید. شاید علت پرخاش و اعتراض به والدین است. در این زمینه از روانشناس کمک بگیرید. با کمک روانشناس کودک ریشه پرخاش و اعتراضات بچه شما بررسی می‌شود و همین طور شیوه تربیت و رفتار درست را یاد بگیرید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------