آموزش به کودکان برای کنترل آروغ و باد معده جلوی دیگرانآموزش کنترل آروغ به کودکان, کنترل درست باد معده و آروغ در کودکان, آموزش کنترل کردن گاز معده در كودكان

آموزش کنترل باد معده و آروغ به کودکان

 

چطور به بچه‌ها بگویید آروغ زدن و رها کردن گاز معده را کنترل کنند

کودکان می توانند از هر مورد کوچکی، برای خنده و شادمانی استفاده کنند، آروغ زدن یا گاز معده در خانه و در حضور والدین ممکن است باعث ناراحتی شود، اما اگر این کار در حضور دیگران و در مکانی عمومی صورت بگیرد، قطعا خجالت والدین را به همراه دارد. لذا آنها به دنبال شیوه ای درست برای کنترل این موارد در کودکان هستند.

باد معده و آروغ در کودکان

خروج باد معده و آروغ در هر انسانی موضوعی طبیعی است، هر فرد روزانه به طور متوسط ۲ لیتر گاز دفع می کند و این مقدار می تواند به روزانه ۸ لیتر هم برسد؛ که این موضوع امری کاملا طبیعی است. کنترل کردن کودکان برای دست نبردن در بینی آسان تر است زیرا این مورد کاملا به اختیار خودشان است، اما در مورد باد معده و آروغ موضوع کمی پیچیده تر می شود، زیرا آنها می توانند از انواع صداها به عنوان منبعی برای خنده استفاده کنند.

 

در این شرایط شاید شما نتوانید قبح این کار را برایش توضیح دهید، اما می توانید از علت این صدا و اتفاقی که می افتد صحبت کنید. با این کار شاید اندکی در دیدی که به این قضیه دارد تاثیر مثبت بگذراد.

 

چگونه می توان کودک را متوجه کرد آروغ زدن و باد معده کار خوبی نیست؟

کنترل این دو مورد برای کودک کار ساده ای نیست زیرا؛ کودک در سال های ابتدایی هیچ کنترلی بر این موضوع ندارد و  شاید با این کار لذت ببرد و باعث شادی اش شود. از طرفی حساسیت زیاد در این مورد کار درستی نیست، انتظار زیاد از کودک برای کنترل گازهایی که از بدنش خارج می شوند بی جا است، با بزرگ تر شدن کودک و آشنایی با شیوه های تربیت؛ می تواند متوجه دیدگاه بقیه نسبت به آنها شود، در عین حال نکاتی درباره این موضوع وجود دارد که باید رعایت شوند:

 

آموزش کنترل آروغ به کودکان, کنترل درست باد معده و آروغ در کودکان, آموزش کنترل کردن گاز معده در كودكان

آموزش کنترل به باد معده با تاکید به استفاده از دستشویی

 

دستشویی رفتن را به کودکتان یادآوری کنید

در صورتی که کودک شما با جمع همسالانش، در مسابقه ای برای آروغ زدن یا هر چیزی شبیه به آن، شرکت کرد به او توضیح دهید که این رفتار دور از ادب است. باید بر این موضوع تاکید کنید تا اهمیت این مورد به خوبی برای کودک مشخص شود. به او توضیح دهید در صورتی که نیاز به خالی کردن باد از بدنش داشت، باید از دسشویی یا فضای آزاد استفاده کند و آنجا کارش را انجام دهد.

 

نیازی به خجالت کشیدن نیست

بتسی براون؛ نویسنده کتاب فقط به من بگو چه بگویم نکاتی از رفتار عاقلانه برای والدینی که در سردرگم هستند ارائه می دهد. او در کتاب خود خاطرنشان می کند اگر تمام راه حل های ارائه شده شکست خورد و کودک شما به این کار در حضور دیگران ادامه می دهد و همه به دنبال این کار به شما خیره می شوند، فقط کافی است از کودک بخواهید عذرخواهی کند و اگر این کار را انجام نداد، لازم نیست موضوع را بزرگ و عذاب دهنده کنید.

 

هنگامی که رفتار دستپاچه از خود نشان دهید و اعلام کنید که خجالت می کشید فقط خود را آزار می دهید. به یاد داشته باشید بدن همه نیاز به خارج کردن گازها دارد و فرزند شما یک کودک است که ممکن است درک درستی از موارد خوب و بد نداشته باشد و درک این موضوع باید تا حد زیادی از جانب دیگران و بزرگسالان اتفاق بیوفتد.

 

قانون عذرخواهی را به کودک بیاموزید

شاید آموختن این موضوع به کودک که؛ خروج باد از بدن مورد قبول نیست، کاری سخت و گاهی غیر ممکن باشد، اما آموختن عذرخواهی بعد از انجام این عمل، آسان تر است. به او توضیح دهید این کار برای سرگرمی نیست، شما می توانید به زبانی ساده دلیل این اتفاق را برای او شرح دهید مثلا بگویید: بدن تو نیاز داره باد از خودش خارج کنه، و سپس به او موظف کنید بعد از انجام این کار عذرخواهی کند.

 

باد شکم زیاد در کودکان, آموزش کنترل آروغ به کودک, باد معده و آروغ در کودکان

آموزش کنترل باد معده و آروغ به کودکان به هیچ وجه به آنها نخندید

 

از خندیدن در این موقعیت خوداری کنید

اگر هر کدام از والدین با انجام این کار توسط کودک شروع به خندیدن کنند، او فکر می کند کارش جالب و شادی بخش است بنابراین انجام آن در حضور دیگران منعی ندارد و به دنبال این موضوع در جمع نیز این کار را تکرار می کند؛ پس به هیچ وجه به کودک نخندید.

 

درک و کنترل درست باد معده و آروغ در کودکان:

میزان درک کودکان در سنین مختلف از انجام یا کنترل هر رفتار با یکدیگر متفاوت است. اگر فرزند شمادر سن ۴ سالگی یا کمتر باشد، حتی اگر خودش بخواهد و تلاش کند؛ به احتمال زیاد نمی تواند کنترل آروغ یا باد معده را در دست بگیرد.

 

این کنترل در حدود پنج سالگی، اندکی بیشتر می شود و کودک توانایی کمی برای کنترل خودش به دست می آورد. احتمالا کودک تا سن هشت سالگی با وجود کنترلی که دارد، نمی تواند همیشه جلوی خودش را بگیرد. در هر صورت درک اغلب کودکان در این مورد در سال‌های قبل از ‌دبستان و دبستان ممکن است به شکل زیر باشد:

 

در طی چهارسالگی:

در این سن اغلب کودکان توانایی موارد زیر را دارند:

• می توانند با اشاره و یادآوری شما متوجه شوند که باید انگشت خودشان را بینی در حضور دیگران خارج کنند.

• می توانند در صورت آزاد کردن باد معده و یا آروغ در حضور دیگران با اشاره و یادآوری شما عذرخواهی کنند.

 

 باد معده و آروغ در کودکان, آموزش آروغ نزدن به کودک, کنترل درست باد معده

آموزش کنترل باد معده و آروغ نخندیدن به دیگران در این شرایط

 

در طی هشت سالگی:

در سن هشت سالگی اغلب کودکان توانایی انجام موارد زیر را ارند:

• متوجه اهمیت کنترل بادهای بدن خود هستند و متوجه می شوند باید از انجام این کار در حضور دیگران و جای عمومی خودداری کنند.

• می دانند در صورت انجام این کار در حضور دیگران بدون اشاره و یادآوری باید عذرخواهی کنند.

• متوجه هستند که اگر صدای خروج باد از دیگران را شنیدند نباید بخندند.

 

خروج زیاد و غیر طبیعی باد معده در کودکان:

در بیشتر موارد خروج باد معده در کودکان جای نگرانی ندارد، مگر کودک اینکه با انجام این کار احساس ناراحتی کنند و بیشتر از حد معمول اذیت شوند. دلایل متعددی سبب می شوند خروج باد معده و نفخ در کودک زیاد شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

راه رفتن هنگام غذا خوردن

هنگامی که کودک در حین حرکت غذا را میخورد؛ ممکن است مقداری هوا در حین بلعیدن وارد معده شود. همچنین اگر کودک شما بی قرار است و عادت دارد در حین غذا خوردن راه رود ممکن است غذا را به خوبی نجود که همین عامل سبب هضم نادرست غذا و ایجاد نفخ می شود.

 

فیبر بالای غذاها

خوردن غذاهایی که فیبر بالایی دارند مثل سیب زمینی می تواند یکی از دلایل نفخ و خروج بیشتر باد باشد. بهتر است در مورد برنامه غذایی کودکتان با متخصص مشورت کنید.

 

مصرف نوشابه

نوشابه های گازدار حاوی ماده ای هستند که می تواند تولید گاز روده ای را افزایش دهد.

 

باد شکم زیاد در کودکان, آموزش کنترل آروغ به کودک, باد معده و آروغ در کودکان

نحوه آموزش کنترل باد معده و آروغ به کودکان

 

برخی سبزیجات

کودکان نیز می توانند با خوردن برخی سبزیجات از قبیل کلم بروکلی، گل کلم و... به نفخ معده دچار شوند. سبزیجات برای رشد و سلامت کودک بسیار مفید هستند فقط باید مراقب بود بیش از اندازه از سبزیجات نفخ آور در برنامه غذایی کودکان استفاده نکرد.

 

خوردن زیاد آب میوه

خوراندن آب و یا آب میوه به شیرخواران تا شش ماهگی ممنوع است. هضم آب میوه می تواند دشوار باشد و کودک را دچار نفخ و یا اسهال کند.

 

مصرف کم آب

آب نمی تواند نفخ را از بین ببرد اما می تواند به بهبود نفخ همراه با یبوست کمک کند.

 

جویدن آدامس

بعضی کودکان نمی توانند شیرین کننده های غیر طبیعی موجود در آدامس را تجزیه کنند. این مواد می توانند در روده بزرگ جمع شوند و نفخ را ایجاد کنند. از طرفی دیگر جویدن آدامس ممکن است همراه با بلعیدن هوا باشد. بنابراین تلاش کنید مصرف آدامس را برای کودکان محدود کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------