بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

چه عواملی باعث ترک خوردن سر سیلندر می شود؟نشانه های ترک خوردن سیلندر خودرو, تشخیص ترک خوردن سیلندر خودرو, جلوگیری از ترک خوردن سیلندر خودرو

ترک خوردن سیلندر خودرو سبب شکل گیری نقص در عملکرد فنی موتور می گردد 

 

مهم ترین دلایل ترک خوردن سیلندر خودرو را بشناسید

ترک خوردن سیلندر خودرو به دلایل مختلف روی می دهد که یکی از مشکلات دردسر ساز برای رانندگان می باشد. ترک خوردن سیلندر باعث ایجاد نقص در عملکرد فنی موتور می شود. این مشکل یکی از ایرادات فنی است که هر فرد هنگام مواجه شدن با آن می داند که یک مشکل جدی است و باید فورا برای تعمیر آن اقدام کند.

ترک خوردن سیلندر خودرو 

 

ترک خوردن سیلندر خودرو, دلایل ترک خوردن سیلندر خودرو, سیلندر خودرو

علت اصلی ترک خوردن سیلندر خودرو، افزایش دما است

 

سیلندر خودرو ممکن است به دلایل مختلفی ترک بردارد اما بسیاری از افراد گمان می کنند که علت ترک خوردن سیلندر خودرو تنها به دلیل افزایش دما می باشد. سیلندر یک قطعه مهم در خودرو است و در صورت خرابی و ترک خوردن باید فورا اقدام به تعمیر آن کرد زیرا در غیر این صورت در برگیرنده هزینه های سنگینی خواهد شد.

 

ترک سیلندر یا سر سیلندر خودرو اگر چه به خوبی نیز تعمیر شود اما باز هم موتور در معرض خراب شدن خواهد بود و به احتمال زیاد دوباره خراب خواهد شد. از این بهتر است قبل از اینکه چنین مشکلی ایجاد شود با دلایل و نشانه های آن آشنا شوید که در ادامه به طور مفصل ذکر می شود.

 

علت های مختلف ترک خوردن سیلندر

ترک خوردن سیلندر خودرو دلایل مختلفی دارد که عمده ترین و شایع ترین دلیل آن تغییرات ناگهانی دما و یا گرم شدن بیش از حد موتور و سرد شدن بیش از حد بدنه سیلندر می باشد. اما به جز این موارد شایع دلایل دیگری نیز باعث ایجاد این مشکل می شود. مانند ضربه خوردن سر سیلندر یا بلوک سیلندر و ... .

 

ترک خوردن بلوک سیلندر به دلیل دمای بیش از حد معمولا به علت وجود نقص فنی در سیستم خنک کننده خودرو می باشد. پس باید به عنوان یک راننده محتاط و حرفه ای همیشه به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی باید همواره حواس تان به آمپر دمای آب خودرو باشد و در صورت مشاهده افزایش بیش از حد دما باید فورا اقدام به خنک کردن آن کرد و برای برطرف کردن مشکل به تعمیر گاه ها مراجعه کنید.

 

ترک خوردگی سیلندر خودرو به علت افزایش دما معمولا در فصول گرم سال و در شهر های پر ترافیک شایع تر است. از این رو اگر شما در یک منطقه گرم سیری زندگی می کنید که ترافیک شهری نیز زیاد می باشد باید سیستم خنک کننده خودروی خود را بر اساس زمان بندی های اعلام شده سرویس و بررسی کنید تا دچار ترک خوردگی سیلندر به علت افزایش دمای زیاد نشود. 

 

سرمای بیش از حد 

یکی دیگر از علت های ترک خوردگی سیلندر خودرو همان طور که قبلا نیز اشاره شد کاهش بیش از حد دما می باشد. این مشکل اغلب در فصول سرد سال و در مناطق سردسیری رخ می دهد. در نتیجه رانندگان بیش از پیش به اهمیت استفاده از ضد یخ پی می برند. اما با این حال ممکن است برخی افراد از ریختن ضد یخ در آب رادیاتور خودرو غفلت کنند و با مشکلاتی مانند ترک خوردگی سیلندر مواجه شوند.

 

اگر آب درون رادیاتور به اندازه کافی حاوی محلول ضد یخ نباشد هنگام پایین آمدن دما با سرد شدن هوا به احتمال زیاد آب درون حفره های سیلندر یخ می زند و به علت افزایش حجم بر اثر انجماد باعث ترک خوردگی سیلندر می شود.

 

می دانید که چگالی آب از یخ بیشتر است و این بدان معنی است که حجم یخ نسبت به همان مقدار آب بیشتر است و فضای بیشتری اشغال می کند از این رو آبی که درون سیلندر یخ می زند حجم آن افزایش پیدا می کند و باعث ترک خوردن قسمت های مختلف بلوک سیلندر می شود.

 

ترک خوردن سیلندر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در ساخت و ساز و عملکرد موتور خودرو شود. در نتیجه باید در نظر داشته باشید که هنگام شروع فصل سرما به آب رادیاتور مقدار کافی ضد یخ اضافه کنید و در صورت امکان خودروی خود را در طول شب در فضای باز پارک نکنید.

 

گرمای بیش از حد و تغییرات ناگهانی دما

 

سیلندر خودرو, عکس سیلندر خودرو, علت اصلی ترک خوردن سیلندر خودرو

یکی از عوامل دخیل در ترک خوردن سیلندر خودرو، کاهش و افزایش ناگهانی دما است

 

از دیگر مواردی که باعث ترک خوردن سیلندر خودرو می شود افزایش بیش از حد دما و یا سرد و گرم شدن ناگهانی سیلندر می باشد. برخی از افراد هنگام گرم شدن و افزایش دمای ناگهانی موتور خودرو معمولا سعی می کنند با هر روشی که فکر می کنند موثر است دمای آن را کاهش دهند. برخی از این روش ها کاملا اشتباه بوده و ممکن است باعث آسیب رساندن و یا ترک خوردن بلوک سیلندر یا سرسیلندر شود مانند استفاده از فشار آب برای خنک کردن موتور.

 

اما در صورت افزایش دمای موتور چگونه باید دمای آن را کاهش داد به گونه ای که هیچ آسیبی به سیلندر وارد نشود؟ در صورت افزایش دمای موتور وقتی که سعی دارید دمای آن را کاهش دهید باید دقت کنید که از پاشیدن آب بر روی بلوک سیلندر و سرسیلندر خودداری کنید و آب را در قسمت جلوی رادیاتور بریزید. با این کار دمای آب درون رادیاتور پایین می آید و آبی که در حال گردش در موتور است با دمای پایین تر باعث انتقال گرمای موتور و خنک شدن آن می شود.

 

هنگامی که آب را مستقیم بر روی سرسیلندر و سیلندر گرم می ریزید نه تنها باعث ترک خوردن آن می شوید بلکه باعث تاب خوردگی در قطعات آن می شوید که در نتیجه ممکن است لازم باشد سیلندر یا سرسیلندر تعویض شود.

 

اگر افزایش دمای موتور به علت درست کار نکردن یا روشن نشدن فن در دور تند می باشد، باید با روشن کردن کمپرسور کولر، فن ها را وادار به کار کردن با دور تند کنید تا با این کار دمای موتور تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اما دقت کنید که هنگامی که کمپرسور کولر را روشن می کنید باید اطمینان حاصل کنید که فن های دور تند نیز روشن می شوند ، چون در غیر این صورت ممکن است نتیجه عکس داشته باشد.

 

ضربه خوردن به سیلندر

همان طور که قبلا نیز اشاره شد علاوه بر تغییرات دما، ضربه نیز می تواند باعث ترک خوردگی سیلندر ها شود. ضربه خوردن در سر سیلندر و سیلندر و بخش های مختلف آن می تواند باعث ایجاد ترک هایی شود که برای سیلندر ایجاد مشکل کند. ضربه معمولا هنگامی به سیلندر وارد می شود که موتور خودرو برای تعمیر نیاز به باز شدن دارد و ممکن است هنگام باز شدن آن توسط افراد نا وارد و کم تجربه، به موتور خودرو ضربه وارد شود و ترک هایی بر روی آن ایجاد شود. پس دقت داشته باشید که در صورت نیاز به تعمیر موتور خودرو، به تعمیر گاه های معتبر مراجعه کنید.

 

ترک خوردن سیلندر دارای چه نشانه هایی است؟

 

تشخیص ترک خوردن سیلندر خودرو, جلوگیری از ترک خوردن سیلندر خودرو, سیلندر ترک خورده

یکی از نشانه های ترک خوردن سیلندر خودرو، ترکیب شدن آب و روغن است

 

حال که با علت های اصلی ترک خوردن سیلندر آشنا شدید در این بخش به چگونگی پی بردن به ترک خوردگی سیلندر می پردازیم و نشانه های آن را توضیح می دهیم.

 

مخلوط شدن آب با روغن

هنگامی که سیلندر دچار ترک خوردگی می شود دارای علائمی است که می توانید آن را تشخیص دهید. یکی از نشانه های ترک خوردگی سیلندر خودرو که بسیار هم شایع می باشد، مخلوط شدن آب با روغن است. این امر نشان می دهد که منافذ آب و روغن در سیلندر خودرو به یکدیگر راه پیدا کرده اند. می توانید وجود چنین مشکلی را با چک کردن روغن داخل کارتر و یا آب رادیاتور کشف کنید.

 

نقص در عملکرد موتور

یکی دیگر از علائم ترک خوردگی بدنه سیلندر خودرو، ایجاد نقایصی در عملکرد موتور می شود مانند دیر روشن شدن ماشین، کار نکردن موتور به طور سالم و یا ریپ زدن.

 

سوختن پی در پی واشر سرسیلندر

یکی از نشانه های دیگری که با ترک خوردگی سیلندر در ارتباط است، سوختن پی در پی واشر سرسیلندر می باشد.

سوختن واشر سر سیلندر اغلب به دلیل بالا رفتن مکرر دمای سیلندر می باشد.

 

خروج بخار آب از اگزوز

اگر مشاهده کردید که از اگزوز خودرو، بخار آب خارج می شود باید احتمال دهید که سیلندر خودرو ترک خورده است. این امر به معنی وجود راه هایی از قسمت خنک کننده خودرو به خروجی دود خودرو است و از نشانه های ترک خوردگی سیلندر است. داغ شدن بیش از حد موتور خودرو و بالا رفتن آمپر آب نشان دهنده وجود نقص در سیستم خنک کننده اتومبیل است که یکی از دلایل این امر وجود ترک در قسمت بلوک سیلندر می باشد.

 

هنگام مشاهده هر یک از علائم بالا باید در اولین فرصت به تعمیرگاه های معتبر مراجعه کنید و برای حل مشکل اتومبیل خود اقدام کنید. گاهی اوقات برخی از ترک خوردگی ها می تواند در طولانی مدت افزایش پیدا کند و هزینه های سنگینی را برای تعمیر متحمل شوید.

 

چگونه ترک خوردگی سیلندر را تشخیص دهیم؟

 

نشانه های ترک خوردن سیلندر خودرو, تشخیص ترک خوردن سیلندر خودرو, جلوگیری از ترک خوردن سیلندر خودرو

با ترک خوردن سیلندر خودرو، فشار داخل سیلندر کاهش پیدا می کند

 

ترک خوردگی بلوک سیلندر باعث می شود تا راه هایی به بیرون ایجاد شود که می تواند فشار داخل سیلندر را کم کند و باعث ایجاد نقایصی در عملکرد اتومبیل مانند احتراق، تخلیه دود و مکش برای فراهم کردن اکسیژن و سوخت شود.

 

گاهی  اوقات ترک خوردگی در این قطعه آنقدر زیاد است که به تنهایی با چشم قابل تشخیص است. اما گاهی اوقات بر روی آن ترک های بسیار ریزی ایجاد می شود که با چشم قابل تشخیص نیست و تشخیص آن نیاز به روش های خاصی دارد.

 

در این حالت می توان به علائم و نشانه های عملکرد ناقص اتومبیل توجه کرد که نشان دهنده وجود کمپرس یا کم بودن فشار داخل سیلندر می باشد که یکی از علائم ترکیدگی در این قطعه می باشد که با استفاده از ابزار ها و روش های خاص می توان آن را تشخیص داد.

برای تشخیص این مشکل یک راه مناسب فنی وجود دارد به این گونه که باید شمع های سیلندر باز شود و فشار داخلی سیلندرها به طور جداگانه توسط فشار سنج اندازه گیری شود.

 

در صورتی که کاهش فشار سیلندرها تقریبا با هم مساوی باشد می توان نتیجه گرفت که این افت فشار به علت وجود مشکلی در سر سیلندر یا واشر آن می باشد. اما اگر خانه های مختلف سیلندر هر کدام فشار های متفاوتی را نشان می دهند ممکن است مشکل ترک خوردگی در داخل این قطعه وجود داشته باشد.

اما لازم به ذکر است که بهترین و استاندارد ترین روش برای تشخیص این مشکل استفاده از اشعه ایکس است که در کشور ما کاربرد و استقبال زیادی ندارد.

 

راه کار سیلندر ترک خورده چیست؟

در صورت ایجاد ترک خوردگی در این قطعه از خودرو تنها راه و بهترین راه تعویض آن است. اما اغلب به علت هزینه های بالا، مالکان خودرو ترجیح می دهند با استفاده از دوختن بلوک سیلندر اقدام به تعمیر آن کنند.

 

چگونه از این مشکل جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل راه هایی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

• بررسی روغن موتور و اطمینان از عدم روغن ریزی

• بررسی موتور و حصول اطمینان از اینکه در موتور روغن سوزی وجود ندارد.

• فیلر گیری و چک آپ میل لنگ هر شش ماه یک بار و قبل از تعویض روغن.

• جلوگیری از استارت زدن شارپی مخصوصا در هوای سرد

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------