سوئیچ اینرسی چه کاری انجام می دهد و در کجا قرار دارد؟مدار سوئیچ اینرسی, کاربرد سوئیچ اینرسی, غیر فعال کردن سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی زمانی که خودرو دچار واژگونی شده است فعال می شود

 

سوئیچ اینرسی چیست و چه کاربردری دارد؟ 

یکی از مهمترین قطعات خودرو، سوئیچ اینرسی یا همان قطع کن بنزین میباشد که در هنگام تصادف موجب قطع بنزین شده و از بروز آتش سوزی و  یا انفجار خودرو جلوگیری میکند.

سوئیچ اینرسی چیست؟

هنگامی که به خودرو ضربه ی شدیدی وارد میشود ممکن است منجر به آتش سوزی شود. این موضوع بسیار نگران کننده میباشد چرا که ممکن است پس از بروز تصادف، ناگهان خودرو دچار آتش سوزی شده و منجر به فوت سرنشین گردد. برای جلوگیری از چنین مشکلی قطعه ای ساخته شده که میتواند هنگام وارد شدن ضربه ی شدید به خودرو، بنزین را قطع کند. این قطعه سوئیچ اینرسی نام دارد. 

 

سوئیچ اینرسی زمانی فعال میشود که خودرو دچار واژگونی شده و یا ضربه ی شدیدی به آن وارد شده است.با فعال شدن آن، جریان بنزین در موتور قطع شده و باعث میشود تا خودرو به صورت خودکار خاموش شود. در برخی از خودرو های پیشرفته، سوئیچ اینرسی به کامپیوتر و یا به محفظه بنزین خودرو متصل میباشد.

 

سوئیچ هایی که به کامپیوتر خودرو وصل است به هنگام وارد شدن ضربه، برق را قطع میکند و خودرو خاموش میشود.سوئیچ هایی که به محفظه بنزین وصل میباشد به هنگام صدمه دیدن خودرو، این سوئیچ بنزین را قطع میکند و خودرو به طور خودکار خاموش میشود. نحوه ی قرار گیری این قطعه به گونه ای است که ارتعاش آن کم میباشد تا به طور خودکار فعال نشود و منجر به خاموش شدن موتور خودرو شود.

 

سوئیچ اینرسی چه کاربردی دارد؟

وجود این قطعه در خودرو بسیار مهم میباشد، چرا که در هنگام تصادف یا واژگونی خودرو از انفجار و آتش سوزی خودرو جلوگیری میکند. به همین دلیل نباید از اهمیت این وسیله در خودرو غافل شد. 

 

سوئیچ اینرسی در کدام قسمت خودرو قرار دارد؟

اتومبیل هایی که در داخل کشور تولید میشوند مانند ، پراید، پژو، تیبا، سمند و غیره، سوئیچ اینرسی آن  ها در زیر کاپوت  و نزدیکی انژکتور قرار دارد. شما میتوانید در قسمت انتهایی چپ یا راست موتور خودروتان این سوئیچ را مشاهده کنید. قرار گیری این قطعه باید در قسمتی قرار بگیرد که موتور لرزش کمتری داشته باشد.

 

سنسور سوئیچ اینرسی در خودروی پژو 405 با قطع برق پمپ برقی کار میکند. اما این مورد عملا کارایی ندارد چون این پمپ در زمان سرعت های بالا به کمک پمپ اصلی اومده و وظیفه تأمین بنزین مورد نیاز خودرو رو بر عهده میگیرد که یک ضعف محسوب میشود.

 

خودروهایی مانند 206 تیپ 2 و بالاتر، فاقد این سوئیچ بوده و کار آن را سنسور ایربگ انجام میدهد.

سوئیچ اینرسی اتومبیل های خارجی، معمولا در کنار شاگرد یا راننده قرار دارد. خودرو سازان خارجی به هیچ عنوان این قطعه را در زیر کاپوت قرار نمیدهند چرا که این قطعه باید از لرزش ها دور باشد. برای دسترسی به سوئیچ  باید درپوش بغل در را برداشت  تا بتوان آن را مشاهده کرد.

 

این سوییچ در خودرو های پیکان ،آردی، سمند و پرشیا با قطع برق ECU باعث خاموش شدن سریع خودرو میشود.

برخی از خودرو ها به دلیل اینکه این سوئیچ بتواند جریان قطع کردن را سریع تر انجام بدهد در زیر ماشین آن را قرار داده اند. در برخی از خودرو‌ها این سوئیچ در کنار جعبه فیوزها قرار دارد و به راحتی قابل دسترسی است.

 

آسیب دیدن سوئیچ اینرسی, سوئیچ اینرسی, محل سوئیچ اینرسی کجاست

در اتومبیل های خارجی سوئیچ اینرسی در کنار شاگرد یا راننده قرار می گیرد

 

نحوه غیر فعال کردن سوئیچ اینرسی

گفتیم که این سوئیچ در هنگام تصادف شدید و یا ضعیف خودرو فعال میشود. با فعال شدن این سوئیچ موتور خودرو خاموش میشود. تا زمانی که این سوئیچ فعال باشد نمیتوان خودرو را روشن کرد به همین خاطر باید این دستگاه را به حالت اولیه خود برگرداند یعنی سوئیچ را  غیر فعال کرد.

 

برای غیر فعال کردن آن باید مکان قرار گیری سوئیچ را پیدا کنیم.هنگامی که سوئیچ را پیدا کردیم باید انگشت خود را در قسمت بالایی سوئیچ قرار دهیم هنگام قرار دادن انگشت بر روی آن،  فشار گوی قرار گرفته از جای خود خارج میشود و به مکان قبلی خود برمیگردد.

 

اگر محل قرار گیری سوئیچ را نتوانستید پیدا کنید بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید.سوئیچ اینرسی متصل به کامپیوتر به هنگام غیر فعال کردن اخطار میدهد.

اگر بعد از بروز تصادف و یا واژگونی خودرو نتوانستید سوئیچ فعال شده را به حالت اولیه خود برگردانید، حتما با امداد خودرو تماس بگیرید و کمک بخواهید. 

 

محل سوئیچ اینرسی کجاست, وظیفه سوئیچ اینرسی خودرو, سوئیچ اینرسی چیست

خاموش شدن یکباره خودروی در حال حرکت به دلیل خرابی سوئیچ اینرسی است

 

خراب شدن سوئیچ اینرسی

این قطعه مانند هر قطعه ی دیگر موجود در خودرو امکان دارد خراب شود. در رابطه با دچار مشکل شدن سوئیچ اینرسی و همچنین دلایل خراب شدن آن میتوان گفت که :

یکی از دلایل خاموش شدن خودروی در حال حرکت می تواند مربوط به خرابی سوئیچ اینرسی باشد.

 

بروز چنین مشکلی ممکن است که خودرو قبلا ضربه خورده باشد و هنگامی که از روی دست انداز و یا سرعت گیر عبور میکنید این ضربات شدید تر شود و منجر به خرابی سوئیچ اینرسی بشود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی حتما قبل از حرکت کردن خودرو، قطعه ی سوئیچ اینرسی را حتما بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

 

خراب شدن سوئیچ اینرسی, آسیب دیدن سوئیچ اینرسی, سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی متصل به کامپیوتر به هنگام غیر فعال کردن اخطار میدهد

 

آسیب دیدن سوئیچ اینرسی

ممکن است با تصادف شدید این قطعه آسیب ببیند و شما متوجه آن نشوید. بنابراین پس از هرگونه ضربه وارد شدن به خودرو یا برخورد کردن به خودروی دیگر و یا هر عواملی که منجر به ضربه خوردن به اتومبیلتان می شود، حتما بلافاصله سوئیچ اینرسی را بررسی و چک کنید تا در صورت صدمه دیدن، آن را تعویض کنید. شما باید حساسیت ویژه ای نسبت به بررسی این دستگاه نشان دهید چرا که هر گونه اهمال کاری در این زمینه منجر به صدمه دیدن خودتان و دیگر سرنشینان میشود. 

 

در این بخش به اهمیت سوئیچ اینرسی یا قطع کن بنزین و همچنین کارایی آن  پرداختیم و گفتیم که این قطعه یکی از قطعات حیاتی خودرو میباشد که باعث سلامتی جان شما و همچنین خودرو میشود و در هنگام تصادف و یا واژگونی  خودرو، آن را از آتش سوزی و یا انفجار نجات میدهد . پس اگر متوجه شدید که  به این قطعه آسیب وارد شده است، نسبت به تعویض آن هر چه سریع تر اقدام کنید تا از بروز اتفاقات ناخوشایند در امان بمانید .

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------