تبلیغات ، چاپ ,جذب فالورX

6 قابلیت شخصی‌سازی که تنها در فایرفاکس به آن‌ها دسترسی داریدمرورگرهای اینترنتی, افزونه‌های فایرفاکس

فایرفاکس به دلایل مختلف یکی از بهترین مرورگرهای موجود برای کاربران است اما یکی از اصلی‌ترین این دلایل برتری را می‌توان در میزان شخصی‌سازی این مرورگر جستجو کرد.

 

موزیلا در سال‌های اخیر به نحوی مرورگر خود را بهینه کرده تا اطمینان حاصل کند نمی‌توانید به گزینه‌ها و قابلیت‌‌های مشابه فایرفاکس، بدون استفاده از افزونه‌های خاص در مرورگرهای دیگر دسترسی داشته باشید. با قراردادن این گزینه‌ها و قابلیت‌ها به صورت پیش‌فرض در مرورگر فایرفاکس، کاربران می‌توانند بدون نگرانی بابت سازگاری و یا مشکلات امنیتی در خصوص افزونه‌های مختلف، به استفاده از این مرورگر اقدام کنند. در زیر با برخی از این قابلیت‌ها آشنا خواهیم شد.


شخصی‌سازی منوی اصلی
در نسخه 29 فایرفاکس که در ماه آوریل سال 2014 منتشر شد، رابط کاربری جدیدی به نام Auralis به کار‌گرفته شد تا شخصی‌سازی در آن راحت‌تر شود. اساسی‌ترین تغییر در آیکون‌های منوی اصلی رخ داده که کاملا قابلیت شخصی‌سازی نیز دارند.

 

مرورگرهای اینترنتی, افزونه‌های فایرفاکس

 

دسترسی به این قابلیت بسیار راحت است. تنها کافی است منوی اصلی را بازکنید و سپس بر روی لینک Customize در انتهای آن کلیک کنید. این عمل، یک پنجره با قابلیت شخصی‌سازی کامل را در برابر شما بازخواهد کرد که در آن می‌توانید آیتم‌های موجود در منو را اضافه و یا حذف کنید. این کار به راحتی و با درگ کردن آن‌ها از قسمت Additional Tools and Features امکان‌پذیر است.

 

تمام آنچه که می‌بینید شامل قابلیت‌های اصلی مانند New Windows یا همان پنجره جدید و یا حتی قابلیت بزرگ‌نمایی قابل تغییرند. امکان شخصی‌سازی تنها به اضافه یا حذف کردن قابلیت‌ها ختم نمی‌شود. ترتیب منو نیز می‌تواند تغییر یابد تا بتوانید قابلیت‌هایی را که بیش از بقیه استفاده می‌کنید به قسمت‌هایی از منو که دسترسی راحت‌تری دارند منتقل کنید.


اضافه/ حذف کردن آیکون‌های نوار ابزار
امکان تغییر و شخصی‌سازی تنها به منوی اصلی ختم نمی‌شود. شما می‌توانید قسمت نوار جستجو و قسمت مربوط به بوکمارک‌ها را با اضافه و یا حذف کردن آیتم‌ها تغییر دهید.

 

برای مثال اگر نوار مربوط به جستجوی گوگل را دوست ندارید تنها کافی است بر روی آن کلیک کنید و درگ کنید و آن را از قسمت مربوط به نوار جستجو خارج کرده و به قسمت Additional Tools and Features ببرید. حتی اگر می‌خواهید صفحه خانگی شما در قسمت بوکمارک‌ها باشد تنها کافی است آن را به قسمت یادشده بکشید و بیندازید.

 

مرورگرهای اینترنتی, افزونه‌های فایرفاکس

 

همچنین می‌توانید قابلیت‌های مختلف را از هر منو و یا نوار ابزاری با استفاده از راست کلیک بر روی آن و فشردن گزینه Remove from Toolbar حذف کنید.

 

تنها قابلیتی که نمی‌توانید حذف کنید، نوار آدرس اصلی و آیکون‌هایی هستند که دسترسی به منوی اصلی را ممکن می‌سازند. همه موارد یادشده به افزونه‌های سازگار فایرفاکس نیز سرایت خواهند کرد. آن‌هایی که از رابط کاربری Auralis پشتیبانی می‌کنند معمولا به طور پیش‌فرض در یک نوارابزار نمایش داده می‌شوند که می‌توانید در قسمت شخصی‌سازی آن‌ها را جابجا کنید و یا با استفاده از راست کلیک و انتخاب گزینه Remove from Tollbar آن‌ها را ویرایش کنید.


کنترل نوار جستجو با استفاده از میان‌برهای صفحه‌کلید
Awsome Bar مکان اول برای جستجو در داخل فایرفاکس است که پیش از این از آن با نام Location Bar یاد می‌شد. یکی از روش‌ها برای تغییر آنچه که مشاهده می‌شود دانستن نحوه کارکردن با میان‌برهای صفحه‌کلید است که رفتار نوار یادشده را شخصی‌سازی می‌کند.
    ^ برای جستجو در تاریخچه مرورگر
    * برای جستجو در بوکمارک‌ها
    + برای جستجو در صفحاتی که تگ کرده‌اید
    % برای جستجو در سربرگ‌هایی که در حال حاضر باز هستند.
    ~ برای جستجو در صفحاتی که تایپ کرده‌اید.
    # برای جستجو در عناوین صفحات
    @ برای جستجو در آدرس‌های وب

 

فرض کنید می‌خواهید در بوکمارک‌های خود و نه جایی دیگر به دنبال beytoote بگردید. برای انجام این عمل عبارت “beytoote *” را در نوار یادشده وارد کنید. مدنظر داشته باشید که فضای خالی بین علامت * و آنچه جستجو می‌کنید باید وجود داشته باشد.

 

حتی می‌توانید برای پیداکردن نتیجه دقیق‌تر عبارت را به صورت “beytoote *android#” وارد کنید تا بتوانید نتایجی که در بوکمارک حاوی عبارت beytoote به همراه عبارت Android در عنوان آن‌هاست به شما نمایش داده شود.


حدف نتایج ناخواسته از نوار جستجو
نتایج مورد جستجو در نوار مرورگر فایرفاکس ذخیره شده و برای استفاده‌های بعدی در دسترس قرار می‌گیرند. پاک‌کردن تاریخچه مرورگر یک راه‌حل آشکار است اما شاید شما نخواهید همه نتایج پاک شوند.

 

راه حل انجام این کار راحت است. هر نتیجه جستجوی نمایش داده شده را با فشردن کلیدهای جهتی پایین و بالا های‌لایت کنید. پس از های‌لایت، تنها کافی است کلید Delete را برای حذف نتیجه دلخواه بفشارید. توجه داشته باشید که این روش تنها برای تاریخچه مرورگر قابل استفاده است. اگر این عمل را برای بوکمارک‌ها مورد استفاده قراردهید آن‌ها از نوار به طور موقت حذف شده اما با جستجوی مجدد، به نمایش درخواهند آمد.

 

مرورگرهای اینترنتی, افزونه‌های فایرفاکس

 

می‌توانید با بازکردن منوی Options و انتخاب Privacy، کنترل بیشتری بر روی موارد داشته باشید. در قسمت انتهایی یک منوی پایین رونده وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا آیتم‌های موجود در تاریخچه، بوکمارک‌ها و یا هردو را از لیست نتایج جستجو ( بدون حذف آن‌ها) خارج کنید.


شخصی‌سازی بیشتر نوار آدرس( جستجوی) اصلی با استفاده از تگ‌ها و کلمات کلیدی
روش سوم برای کنترل بیشتر بر روی نوار آدرس‌ها، استفاده از تگ‌ها است. تگ‌ها را می‌توانید به هر صفحه بوکمارک‌شده وقتی که با کلیک بر روی ستاره آبی‌رنگ بوکمارک موجود در نوار ابزار به آن دسترسی دارید اضافه کنید.

 

این رویه قسمتی را بازخواهد کرد که تگ‌ها را در میان موارد دیگر به نمایش می‌گذارد. البته هیچ تگی به طور پیش‌فرض اختصاص داده نشده است.

 

مرورگرهای اینترنتی, افزونه‌های فایرفاکس

 

تگ‌ها در پنجره Show All Bookmarks نمایش داده می‌شوند و برای طبقه‌بندی اطلاعات، ایده‌آل هستند اما این تنها قابلیت آن‌ها نیست. تگ‌ها بر روی نحوه نمایش آیتم‌ها در نوار یادشده نیز تاثیر می‌گذارند.

 

فکرکنید قصد دارید برای اعضای خانواده خود ناهار تهیه کنید و می‌خواهید دسترسی سریعی به دستورپخت‌های مورد علاقه خود داشته باشید. تنها کافی است آن‌ها را بوکمارک‌کرده و از تگ Family Dinner برای آن‌ها استفاده کنید. از این به بعد با جستجوی عبارت یادشده، نتایج به نمایش درخواهند آمد.

 

حتی می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی، رنگ و بوی بهتری به نتایج جستجوی خود بدهید. در نگاه اول، کلمات کلیدی همان عملکرد تگ‌ها را دارند. در واقع این کلمات کلیدی، آنچه که در نوار جستجو می‌بینید را تغییر می‌دهند.

 

در عمل، کلمات کلیدی مستقل هستند و تاثیری بر روی نحوه نمایش تب‌ها در پنجره Show All Bookmarls نمی‌گذارند. با انتخاب بوکمارک در پنجره Show All Bookmarks و فشردن گزینه More در انتها می‌توانید به کلمات کلیدی دسترسی داشته باشید. با راست کلیک بر روی یک آیتم در نوار منو و انتخاب Properties نیز می‌توانید به کلمات کلیدی دسترسی داشته باشید.

 

اجازه دهید به همان مثال تهیه ناهار برای اعضای خانواده بازگردیم. می‌توانید با تنظیم یک کلمه کلیدی برای هر دستور پخت غذا، میزان دقت را بازهم افزایش دهید. این بدان‌معناست که همه دستورپخت‌ها در زیر همان تگ نمایش داده خواهند شد اما اگر نتیجه دقیق‌تری بخواهید، می‌توانید در کلمات کلیدی آن‌را تایپ کنید. تنظیمات ساختاری می‌توانند از تگ‌ها و کلمات کلیدی با هم برای ایجاد نتایج جستجوی دقیق‌تر بهره ببرند.


اتصال از طریق یک پروکسی سرور
اگرچه می‌توانید از یک پروکسی در هر مرورگر استفاده کنید اما فایرفاکس از این نظر منحصربه فرد است زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا تنظیمات پروکسی را تنها برای مرورگر مورد استفاده خود وارد کنید.

 

برای استفاده از این قابلیت در مرورگرهای دیگر نیازدارید تا تنظیمات پروکسی را در Internet Options تغییر دهید که بدان‌معناست که کنترل زیادی بر روی آنچه که از پروکسی استفاده می‌کند و یا استفاده نمی‌کند نخواهید داشت.

 

با رفتن به قسمت Options و رفتن به قسمت Advanced Settings و نهایتا انتخاب سربرگ Network می‌توانید به تنظیمات پروکسی دسترسی داشته باشید. در این قسمت چهارگزینه از بدون پروکسی تا تنظیم دستی پروکسی را می‌توانید مشاهده کنید. همچنین با استفاده از رهنمون کردن فایرفاکس به آدرس موجود در یک فایل تنظیماتی .pac نیز می‌توانید پروکسی را تنظیم کنید.
منبع:farnet.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------