هاب شبکه چیست؟ نحوه ی راه اندازی هاب شبکهمعایب هاب شبکه , هاب شبکه مستقل , هاب در شبکه های کامپیوتری

هاب شبکه یکی از تجهیزاتی است که برای اتصال چند دستگاه رایانه استفاده می شود

 

هاب شبکه چیست؛ انواع هاب و معایب آن

هاب یکی از تجهیزاتی است که باعث اتصال تعدادی از کامپیوترها به هم می شود و برای ایجاد یک شبکه ی کامپیوتری به آن نیاز است. از این قابلیت در ادارات و شرکت ها برای صرفه جویی در منابع و تبادل اطلاعات استفاده می شود.

هاب شبکه چیست؟

 

هاب در شبکه های کامپیوتری , نحوه ی راه اندازی هاب شبکه , سوئیچ هاب شبکه

هاب شبکه دارای پورت های متفاوتی است

 

هاب شبکه یکی از تجهیزاتی است که برای اتصال و ارتباط دو یا چند دستگاه رایانه استفاده می شود. هاب بسته های داده را روی هر کدام از پورت ها تکرار می کند و به درون بسته ها نگاهی نمی کند.

هاب شبکه اطلاعاتی که از کامپیوترها ارسال می شود را دریافت می کند و سپس آن را روی همه دستگاه ها ارسال می کند. یعنی بسته های ارسالی بر روی پورت های هاب شبکه تکرار می شود.

 

کامپیوترهای گیرنده این بسته، مک آدرس مقصد دریافت شده را با مک آدرس خود تطبیق داده و اگر این آدرس ها یکی نبود آن را نادیده می گیرد.

هاب شبکه به عبارتی مانند یک نقطه مرکزی برای اتصال کامپیوترها به یکدیگر عمل می کند.

 

امروزه به دلیل ترافیک ایجاد شده در شبکه در نتیجه به کار گیری هاب، استفاده از آن منسوخ شده است. همچنین به علت اینکه همه پورت های یک هاب به همدیگر متصل هستند و با هم در ارتباط هستند، ترافیک هر پرت به پرت های دیگر ارسال می شود و همین امر باعث ترافیک در شبکه می شود.

 

هاب های شبکه دارای تعداد پورت های متفاوتی هستند و انتخاب آن بستگی به این دارد که شما در چه شبکه ای می خواهید از هاب استفاده کنید.

 

انواع هاب شبکه 

 

هاب شبکه مستقل , هاب در شبکه های کامپیوتری , نحوه ی راه اندازی هاب شبکه

هاب شبکه اطلاعاتی که از کامپیوترها ارسال می شود را دریافت می کند

 

هاب شبکه دارای انواع مختلفی است که در این قسمت به معرفی انواع مختلف آن می پردازیم.

 

هاب شبکه کنترل پذیری

هاب های کنترل پذیری به هاب های هوشمند نیز شناخته می شوند. این نوع هاب ها قابل برنامه ریزی شدن هستند و به طور هوشمند قابل کنترل هستند.

پورت های این نوع هاب ها از طریق نرم افزار توسط مدیر شبکه می تواند فعال یا غیر فعال شود. اگر بخواهید از دستکاری هاب توسط افراد دیگر جلوگیری کنید می توانید از این نوع هاب استفاده کنید، در واقع مدیر شبکه به اشخاص دیگر اجازه اضافه کردن کامپیوتر دیگری را نمی دهد.

 

هاب شبکه مستقل

این نوع هاب ها به صورت کاملا مجزا و مستقل از شبکه کار می کنند. استفاده از این نوع هاب زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید تعدادی از سیستم ها را به طور جداگانه و مستقل با هم شبکه کنید.

 

هاب پیمانه ای

هاب های پیمانه ای به صورت پیمانه ای در کنار هم قرار می گیرند. با افزایش تعداد هاب ها در کنار هم، تعداد نود های شبکه نیز افزایش می یابد.

 

هاب شبکه پشته ای

هاب های پشته ای عملکردی شبیه هاب های مستقل دارند. این نوع هاب ها را می توان به صورت پشته در کنار هم قرار داد و شبکه را گسترش داد.

 

نحوه ی اتصال کامپیوترها به هاب شبکه

 

هاب شبکه , هاب شبکه چیست , هاب در شبکه , انواع هاب شبکه

برای اتصال چند دستگاه کامپیوتر، استفاده از هاب شبکه بهترین روش است

 

برای اتصال هاب به کامپیوتر از کابل UTP استفاده می کنیم. هاب هایی که دارای 10 پورت هستند می توانند به 10 دستگاه کامپیوتر وصل شوند و ترتیب خاصی نیست.

 

اگر بخواهید بیشتر از 10 سیستم به هاب وصل کنید باید از تعداد بیشتری هاب استفاده کنید. برای این کار می توان از طریق پورت uplink روی هاب، دو هاب را توسط کابل به هم وصل کرد. این روش بهترین و ارزان ترین روش برای گسترش شبکه است. اما با افزایش تعداد نود ها در شبکه، اطلاعات غیر ضروری در طول شبکه ارسال می شود که می تواند در شبکه ایجاد ترافیک کند.

 

هاب شبکه فعال

هاب اکتیو یا فعال هابی است که مانند یک عنصر فعال در شبکه عمل می کند. به طور کلی منظور از هاب، هاب فعال است. هاب فعال با فعال کردن سیگنال ها در یک شبکه مانند یک تکرار کننده عمل می کند. این هاب در لایه ی فیزیکی شبکه عمل می کند.

هاب های فعال معمولا دارای8،16 و یا 24 پورت هستند. این هاب ها برای کار کردن به برق نیاز دارند. از این هاب می توانید زمانی که به سوئیچ یا تکرار کننده دسترسی ندارید استفاده کنید.

 

هاب غیرفعال

هاب غیر فعال یا هاب passive مانند یک پنل سیم کشی عمل می کند. هاب passive در واقع فعال نیست و برای کار کردن به نیروی برق نیاز ندارد. این نوع هاب قادر به تقویت و یا بازسازی سیگنال ها نیست. هاب غیر فعال مانند یک نقطه در شبکه عمل می کند و بر روی بسته های اطلاعاتی پردازشی انجام نمی دهد و ترافیک شبکه را بالاتر می برد.

 

هاب با روتر چه تفاوتی دارد؟

 

 سوئیچ هاب شبکه , هاب شبکه مستقل , هاب شبکه

هاب فعال در لایه ی فیزیکی شبکه عمل می کند

 

بسیاری از افراد فکر می کنند که هاب با روتر یکی است و تفاوتی ندارد، اما اینطور نیست. اگر چه هر دوی آن ها برای ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند اما تفاوت های زیادی باهم دارند.

روتر بسته های دریافتی را از گیرنده تحویل گرفته و تنها به فرستنده تحویل می دهد. در حالی که هاب هر بسته را به تمامی پورت ها ارسال می کند.

 

روتر بهترین و کوتاه ترین مسیر را با استفاده از جدول مسیریابی، انتخاب کرده و به فرستنده ارسال می کند.

در شبکه های کوچک می توان از هاب استفاده کرد اما در شبکه های بزرگتر باید از روتر استفاده کرد.

 

نحوه ی راه اندازی هاب شبکه 

 

هاب شبکه , هاب شبکه چیست , هاب در شبکه

راه اندازی هاب شبکه  

 

نحوه راه اندازی و پیکربندی هاب در شبکه ، کار بسیار ساده ای است. اگر می خواهید برای شبکه از یک هاب استفاده کنید باید کامپیوتر ها را با استفاده از کابل UTP به پورت های هاب وصل کنید.

 

در صورتی که می خواهید از چند هاب برای گسترش شبکه و اتصال آن ها به یکدیگر استفاده کنید، نخست باید پورت آپ لینک هاب را پیدا کنید. این پورت معمولا جدا از پورت های دیگر و در قسمت پشت هاب تعبیه شده است. سپس باید یک کابل اینترنت را به این قسمت وصل کنید و سر دیگر کابل را بر روی پورت LAN دستگاه دیگر وصل کنید. این پورت LAN می تواند هاب شبکه ، سوئیچ و یا روتر باشد. شما می توانید این کار را با توجه به نیاز خود و تعداد کامپیوتر های موجود در شبکه انجام دهید.

 

برای گسترش شبکه با استفاده از هاب شبکه محدودیتی وجود ندارد. اما هر چه تعداد هاب ها و نودها در شبکه بیشتر شود، ازدحام نیز بیشتر شده و پهنای باند کمتر می شود. در نتیجه امکان دارد بسته ها باهم برخورد داشته باشند.

 

معایب هاب شبکه

یکی از بزرگترین عیب های هاب شبکه این است که به جای انتقال مستقیم بسته های داده از مبدأ به مقصد، بسته را تکثیر کرده و به همه پورت های دیگر ارسال می کند. در نتیجه ترافیک ایجاد می شود.

 

تکثیر سیگنال باعث بروز پدیده برخورد و یا تصادف سیگنال ها می شود. در حالی که سوئیچ دارای این عیب نیست و احتمال ایجاد خطای برخورد در آن تقریبا صفر است.

با توجه به اینکه هاب سیگنال دریافتی را نه فقط از دستگاه مبدأ به مقصد واقعی بلکه به پورت های دیگر نیز ارسال می کند، زمینه را برای بروز حملات ایمنی network sniffing فراهم می کند.

 

پورت های هاب شبکه نیمه دوطرفه هستند به گونه ای که دو پورت نمی توانند به طور همزمان برای یکدیگر سیگنال بفرستند. وقتی یکی از پورت ها فرستنده است، پورت دیگر گیرنده است. در حالی که سوئیچ یک دستگاه تمام دو طرفه است و تمام پورت های آن می توانند به طور همزمان هم گیرنده باشند هم فرستنده.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

  سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------