قابليت‌هاي نسخه جديد فايرفاكسفایرفاکس جدید, ترفند اینترنت, ترفند موزیلا

 مقابله موزيلا با مشكلات امنيتي
در هفته گذشته شركت موزيلا نسخه ديگري از مرورگر محبوب خود يعني فايرفاكس 14 را روانه بازار كرد تا با برطرف‌كردن حفره‌هاي امنيتي موجود در نسخه‌هاي پيشين اين مرورگر، پاسخي به منتقدان خود داده باشد. برخلاف نسخه‌هاي اخير، فايرفاكس 14 تغييرات و نكات بهبوديافته زيادي را به‌همراه خود آورده است. فهرست تمامي تغييرات در وبلاگ موزيلا قرار داده شده ولي در اينجا ما به مهم‌ترين آنها خواهيم پرداخت.

تكميل خودكار URLها
در گذشته هنگامي كه عبارتي را در نوار آدرس تايپ مي‌كرديد، تابع تكميل خودكار شامل گزينه‌هاي ممكن مي‌شد كه از پيشينه مرورگري، سايت‌هاي بوك‌مارك شده و تب‌هاي باز شما استخراج مي‌شدند. فايرفاكس 14 يك امكان جديد را به قابليت قديمي خود اضافه كرده است؛ اين قابليت URLها را هنگامي كه آنها را در نوار آدرس تايپ مي‌كنيد به‌طور خودكار تكميل مي‌كند كه سريع‌تر و آسان‌تر به‌نظر مي‌رسد. در فايرفاكس 13 هنگامي كه آدرسي را تايپ مي‌كرديد گزينه‌هاي ممكن در زير آن نمايش داده مي‌شد، ولي باز هم لازم بود يكي از آنها را با ماوس يا حركت دادن نشانگر به‌وسيله كيبورد انتخاب كنيد.

استفاده جستجوهاي گوگل از HTTPS
هنگامي كه مي‌خواهيد به‌وسيله نوار آدرس، باكس جستجو يا منوي راست‌كليك جستجويي را انجام دهيد، عبارت مورد نظر شما به‌جاي سايت استاندارد HTTP از طريق يك اتصال امن (HTTPS) به گوگل فرستاده مي‌شود. در اين صورت نياز نيست تغييري در نحوه جستجوي خود بدهيد، بلكه پيشنهادهاي جستجوي گوگل و نتايج جستجو از طريق يك وب‌سايت امن نمايش داده مي‌شود؛ به عبارتي URL در نوار آدرس به‌صورت https://google.com درخواهد آمد.
اين قابليت براي امنيت بيشتر و حفظ حريم خصوصي شما ايجاد شده است. در نسخه‌‌هاي پيشين، با كليك‌كردن روي بخش‌‌هاي نتايج جستجو، عبارات جستجوشده مي‌توانستند به سايت‌هايي كه بازديد مي‌كنيد منتقل شود. فعال‌كردن جستجوي HTTPS به گوگل كمك مي‌كند تا اين اطلاعات از رشته ارجاع‌دهنده HTTP جدا و حريم خصوصي شما حفظ شود. به اين ترتيب فقط گوگل عبارت جستجوي شما را مي‌داند نه سايت‌هايي كه شما از آنها ديدن كرده‌ايد.

بارگذاري افزونه با يک کليک

اين قابليت به‌طور پيش‌فرض فعال نيست و به عنوان قابليت «Click to Play» يا «اجرا با كليك» شناخته مي‌شود. «اجرا با كليك» مفهومي است كه قبلا در كروم و اپرا استفاده مي‌شد؛ هنگامي كه از وب‌سايتي ديدن مي‌كنيد افزونه‌هاي آسيب‌پذيري (مانند Flash Player) كه آن وب‌سايت مي‌خواهد از آنها استفاده كند، به‌طور خودكار بارگذاري نمي‌شود. به‌جاي اجراي خودكار محتوا، افزونه نياز دارد تا شما آن را فعال كنيد. در اين حالت به‌جاي آن محتوا، دكمه‌اي نمايش داده مي‌شود كه درصورت نياز مي‌توانيد روي آن كليك كنيد. اگر مي‌خواهيد به صفحه اجازه دهيد تا با استفاده از افزونه محتوا را اجرا كند بايد روي دكمه كليك كنيد.
اين رويكرد دو فايده مهم دارد؛ نخست افزايش امنيت، زيرا افزونه‌هاي آسيب‌پذير نبايد بدون تعامل كاربر اجازه اجرا داشته باشند. افزونه‌هاي قديمي اصلي‌ترين در ورودي به منظور هكرها و بدافزارها براي نفوذ به سيستم كاربر اينترنت است. فايده ديگر بهبود كارايي مرورگر است. افزونه‌ها با مصرف منابعي قابل توجه باعث كندترشدن بارگذاري صفحه مي‌شود. دادن كنترل بيشتر به كاربران در اين زمينه كه چه‌زماني و چگونه افزونه‌ها اجرا شود، مي‌تواند مصرف پردازشگر را تا حد زيادي كاهش دهد.
اگر مي‌خواهيد اين قابليت را فعال كنيد كار زيادي پيش‌رو نخواهيد داشت! فايرفاكس را باز كنيد و در نوار آدرس عبارت about:config را تايپ كرده و كليد Enter را بزنيد. در صفحه نمايش داده شده دكمه‌اي وجود دارد كه با كليك روي آن شما قول مي‌دهيد مواظب باشيد و پس از آن فهرستي طولاني از تنظيمات استفاده شده در فايرفاكس نمايان مي‌شود. در آن فهرست به‌دنبال گزينه‌اي به نام «plugins:click-to-play» بگرديد (يا آن را جستجو كنيد)؛ مقدار اصلي آن false به معني غيرفعال است. روي آن دوبار كليك كنيد تا به true (يعني فعال) تغيير مقدار دهد. تب about:config را ببنديد؛ قابليت كليك براي اجرا فعال شده است. اگر مي‌خواهيد آن را به حالت اول برگردانيد همين فرآيند را دوباره اجرا كنيد و با دوبار كليك‌كردن روي آن، مقدار آن را به false تغيير دهيد.

پشتيباني از تمام صفحه براي Mac OS X107 Lion
با گذشت تنها يك سال از انتشار آخرين نسخه سيستم‌عامل Mac، شركت موزيلا توانست پشتيباني از حالت جديد تمام صفحه اين سيستم‌عامل را به مرورگر خود اضافه كند. اكنون كاربران سيستم‌عامل Mac OS X Lion نيز مي‌توانند از شنيدن خبر انتشار نسخه جديد فايرفاكس خوشحال باشند.

ارتقاي مديريت شناسايي سايت
اين يكي از مهم‌ترين تغييراتي است كه در نسخه جديد فايرفاكس اعمال شده است. دكمه هويت سايت در گذشته حاوي يك تصوير فاويكن (favicon؛ كه به آيكون ميانبر، آيكون وب‌سايت يا آيكون URL نيز شناخته مي‌شود، فايلي است شامل يك يا چند آيكون كوچك به ابعاد 16×16 پيكسل كه به وب‌سايت يا صفحه خاصي از وب پيوست مي‌شود) وب‌سايت بود كه در سمت چپ نام وب‌سايت در نوار آدرس قرار مي‌گرفت. اكنون ديگر فاويكن‌هاي سايت‌ها در آنجا نمايش داده نمي‌شود، بلكه دكمه جديد هويت سايت مي‌تواند چهار حالت را به خود بگيرد. تصوير دنيا به رنگ خاكستري براي سايت‌هاي معمولي، آيكون قفل به‌رنگ خاكستري براي سايت‌هاي https، آيكون قفل به‌رنگ سبز براي سايت‌هاي با اعتبار زياد و بالاخره يك علامت تعجب در داخل مثلث به‌رنگ خاكستري كه براي محتوايي كه مخلوطي از اطلاعات رمزگذاري‌شده و رمزگذاري‌نشده است استفاده مي‌شود.
اطلاعات كامل‌تر و تصاوير دكمه جديد هويت سايت را مي‌توانيد به‌طور كامل در بلاگ موزيلا مشاهده كنيد. فقط نكته‌اي كه اينجا اضافه مي‌كنيم اين است كه فاويكن‌ها كماكان به‌عنوان بخشي از عنوان تب‌ها و در بوك‌مارك‌ها نمايش داده مي‌شود؛ آنها تنها از نوار آدرس حذف شده‌اند.

نتيجه‌گيري
تغييرات بسياري در فايرفاكس 14 اعمال شده است. تكميل خودكار URLها براي بسياري از كاربران مفيد خواهد بود و جستجوهاي گوگل در HTTPS امنيت بالاتر و حريم خصوصي مطمئن‌تري را ارائه مي‌كنند.
درحال حاضر «كليك براي اجرا» اختياري است؛ مگر آن كه در فايرفاكس 15 يا بعد از آن به‌صورت پيش‌فرض فعال باشد. كاربران پيشرفته مي‌توانند آن را غيرفعال نگه دارند و از يك افزونه براي قابليت‌هاي قدرتمندتر استفاده كنند.
در تغييرات واسط كاربري نيز بايد بگوييم كه بدون شك دكمه جديد هويت سايت افرادي كه فاويكن رنگي را ترجيح مي‌دهند اذيت مي‌كند، ولي امنيت و محافظت بهتري را نيز درمقابل كلاهبرداري‌هايي كه از اين طريق انجام مي‌شود ارائه مي‌كنند؛ برخي وب‌سايت‌ها كاربران ناآگاه را به‌وسيله فاويكن‌هاي شكيل متقاعد مي‌كنند آنها نه يك سايت تقلبي كه وب‌سايتي معتبر هستند!
نسخه جديد فايرفاكس از هفدهم جولاي در دسترس كاربران قرار گرفته است. بنابراين مي‌توانيد از امروز با استفاده از گزينه Check For Updates (بررسي براي به‌روزرساني‌ها) در منوي فايرفاكس و در قسمت Help \ About Firefox اين نسخه را دريافت كنيد.
منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------