همه چیز درباره تبلیغات کلیکیبا تبلیغات کلیکی می توانید محصولات یا سرویس های خود را به مخاطبین خود معرفی کنید

 

تبلیغات کلیکی یا به اصطلاح PPC که از عبارت Pay Per Click گرفته شده است در واقع پرداخت مبلغی به‌ ازای هر کلیک است. این تبلیغات با عنوان‌ دیگری مانند (Cost Per Click) نیز شناخته می‌شود. افراد مختلف با استفاده از این کار می‌توانند درآمدی روزانه برای خود داشته باشند. در اصل آن دسته از تبلیغاتی که به ازای هر کلیکی بر روی تبلیغ از بودجه تبلیغ کننده کم می‌شود را تبلیغات کلیکی می‌گویند.

 

تبلیغات کلیکی از جمله مدل های متداول تبلیغات آنلاین است. با توجه به افزایش استفاده از اینترنت و هم چنین تلفن های هوشمند یکی از بهترین راهکارها برای شناخته شدن برند استفاده از تبلیغات آنلاین مانند تبلیغات کلیکی است. در سال ۲۰۱۴ تبلیغات کلیکی حدودا ۴۵ میلیارد دلار از ۶۶ میلیارد دلار کل درآمدهای گوگل را به خود اختصاص داده است و این مبلغ در سالهای بعد بیشتر نیز شده است. 

 

تبلیغات کلیکی (pay per click یا PPC ) به روشی در تبلیغات آنلاین گفته می شود که شما تبلیغ خود را توسط سرویس دهنده این نوع تبلیغات در سایت و یا اپلیکیشن قرار داده و به ازای کلیک و توجه کاربران به تبلیغ و محصول خود مبلغی را پرداخت می کنید.

 

اصولاً موتورهای جستجو گزینه ای برای ارائهء به وب سایت ها جهت بازاریابی اینترنتی و تبلیغات به نام “تبلیغات کلیکی” دارند. بسیاری از موتورهای جستجوی بزرگ این نوع خدمات را ارائه می کنند. تبلیغ کنندگان، تبلیغات کوچک خود را در صفحهء نتایج موتورهای جستجو بر اساس عبارات و کلمات کلیدی خاص قرار می دهند. اگر چه شما بابت قرار گرفتن این تبلیغات هزینه ای پرداخت نمی کنید، اما موتورهای جستجو به عنوان هزینه تبلیغات وب سایت به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات شما مبلغ دریافت می نماید. به همین دلیل نام این خدمات”تبلیغات کلیکی” گفته می شود. توجه داشته باشید که این روش با روشهای رایگان دیگر مانند بهینه سازی موتورهای جستجو که برگرفته از دیگر متد های تبلیغات است، متفاوت می باشد.

 

حال این روش “تبلیغات کلیکی” چگونه عمل می کند؛ آن هنگامی که شخصی در موتور جستجو سوالی می پرسد، مانند ” چگونه…….کار می کند؟” و یا ” چگونه می توانم……. را انجام دهم؟” سپس اگر کلمه مورد نظر در سوالات مطرح شده، مشابه کلمه کلیدی و یا عبارت کلیدی موجود در وب سایت شما بود، تبلیغات شما نمایان خواهد شد. درخواست تبلیغات خود را برای رسیدگی باید عنوان نموده تا اعمال شود و پس از آن هزینه تبلیغات شما به ازای هر کلیک توسط موتورهای جستجو برای شما ارسال خواهد شد.

 

تبلیغات کلیکی یا PPC در واقع پرداخت مبلغی به‌ ازای هر کلیک است

  

چرا تبلیغات کلیکی داشته باشیم؟

تبلیغات کلیکی به شما امکان می دهد در حجم وسیعی محصول و برند خود را در دید مخاطبین قرار دهید. در این راستا اینکه مخاطبین تبلیغات شما همان کسانی باشند که به محصول شما علاقمندند و یا نیاز دارند، نیز نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

در تبلیغات کلیکی بازدید از تبلیغات شما رایگان است و شما مبلغی را بابت دیده شدن توسط کاربران پرداخت نمی کنید و در صورت کلیک بر روی تبلیغ به ازای هر کلیک مبلغی را پرداخت می کنید. این روش تبلیغ به شما کمک می کند حتی با بدون پرداخت نیز دیده و شناخته شوید.

هم چنین این روش تبلیغات، مرتبط بودن محتوای آنها با برنامه ای که در آن نشر می شود، تاثیرگذاری خوبی برای بازاریابی برند شما خواهد داشت.

 

تبلیغات کلیکی از جمله مدل های متداول تبلیغات آنلاین است

  

دلیل اهمیت تبلیغات کلیکی در بازاریابی دیجیتالی چیست؟

تبلیغات کلیکی به‌سرعت ترافیکی را برای وبسایت شما ایجاد می‌کند. بسیار ساده است، اگر به‌اندازه‌ی کافی هزینه کنید، جایگاه نخست را به‌دست خواهید آورد و مشتریان بالقوه نیز کسب‌ و‌ کار شما را قبل از کسب‌و‌کارهای دیگر می‌بینند. اگر مردم عبارات کلیدی را جستجو کنند که برای آنها پیشنهاد قیمت داده‌اید و شما نیز آگهی خوبی نوشته باشید، از همان لحظه‌ی فعال‌شدن آگهی، کلیک‌هایی را دریافت خواهید کرد. بنابراین تبلیغات کلیکی به‌سرعت به‌نتیجه می‌رسد.

 

در بعضی سیستم‌ها مانند Google AdWords می‌توانید ترافیک هدفمندی را ظرف چند دقیقه پس از بازکردن حساب کاربری خود ایجاد کنید. به‌علاوه تبلیغات کلیکی به‌سرعت قابل تغییر و اصلاح است. در بازاریابی با استفاده از موتورجستجوی ارگانیک یا شکل‌های دیگر تبلیغات، باید هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانید تا رفتار مخاطبان تغییر کند، ولی اغلب تبلیغات کلیکی را می‌توانید ظرف چند ساعت یا چند روز تغییر دهید. با استفاده از این ویژگی به‌راحتی می‌توانید با تغییر شرایط بازار و علایق مشتریان سازگاری پیدا کنید.

 

در تبلیغات کلیکی می‌توانید هزینه‌های پایینی بپردازید. گاهی می‌توانید واژه‌های کلیدی مرتبطی را پیدا کنید که قیمت پیشنهادی بهترین جایگاه برای آنها بسیار پایین و مناسب است. این واژه‌های کلیدی، عبارات طولانی و بسیار خاصی هستند که هرکسی به آنها توجه نمی‌کند و درواقع عبارات جستجوی طولانی و بلندی هستند. درصورت استفاده از واژه‌های کلیدی طولانی، تبلیغات کلیکی گزینه‌ی ایده‌آلی است، زیرا می‌توانید ترافیک بسیار هدفمندی را برای وبسایت خود ایجاد کنید و فقط بخشی از هزینه‌ای را بپردازید که برای روش‌های دیگر تبلیغات می‌پردازید.

 

تبلیغات کلیکی به‌سرعت ترافیکی را برای وبسایت شما ایجاد می‌کند

 

اهداف و رویکرد های تبلیغات کلیکی در کسب و کار

معرفی محصول یا سرویس

با تبلیغات کلیکی می توانید محصولات یا سرویس های خود را به مخاطبین خود معرفی کنید.مخصوصا در صورتی که تبلیغات شما در سایت یا اپلیکیشن هایی که متناسب با محتوای آنان مشتریان بالقوه شما به آنها مراجعه می کنند ، قرار داده شود، می توانید مشتریان جدیدی را به استفاده از محصول خود جلب کنید.

 

افزایش فروش

با قرار دادن لینک دانلود اپلیکیشن و یا صفحه اطلاعات فروش خود در تبلیغات کلیکی می توانید مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید. هم چنین استفاده از تبلیغات کلیکی می تواند یادآوری خوبی به مشتریانی که از محصول شما استفاده کرده اند، به مراجعه مجدد برای خرید و استفاده از محصولات شما باشد.

 

آگاهی از برند (Brand Awareness)

حتی اگر مخاطب بر روی تبلیغ شما کلیک نکند، مشاهده تبلیغ باعث آشنایی بیشتر کاربران با برند شما می شود. این اولین و مهم ترین قدم در برند سازی کسب وکار شماست و با برندسازی است که می توانید جایگاه خود را در صنعت خود پیدا کنید.

 

چگونه می‌توانید کمپین تبلیغات کلیکی موفقی را مهندسی کنید؟

از طریق توجه بیشتر به تبدیل به جای تعداد کلیک‌ها. شما باید ۵ قانون زیر را در نظر داشته باشید:

۱. نرخ تبدیل را رهگیری کنید

۲. مبلغی را که برای تبلیغات کلیکی هزینه می‌کنید، مدیریت کنید: بودجه‌ی معقولی را تعیین کنید

۳. واژه‌های کلیدی مرتبط را پیدا کنید: استفاده از استراتژی واژه‌های کلیدی طولانی

۴. نوشتار خوب را نادیده نگیرید

۵. به‌دنبال افزایش کیفیت باشید

 

 تبلیغات کلیکی 

  

یک مثال کوتاه:

در واقع مدیریت خوب تبلیغات کلیکی نیز نوعی هنر است. در اینجا نمونه‌ای از یکی از آگهی‌های گوگل را ارائه می‌دهیم. این آگهی برای دستیابی به نتایج بهتر ویرایش شده است. آگهی اولیه به‌صورت زیر بود:

 قطعات دوچرخه‌ی ارزان

همین امروز آنلاین سفارش بدهید

این آگهی عملکرد خوبی ندارد و رنکینگ، میزان کلیک و نرخ تبدیل آن بسیار ضعیف بود. می‌پرسید چرا؟ به ۳ دلیل:

اول، این آگهی بسیار کلی است. کسی که در گوگل به دنبال یک قطعه‌ی دوچرخه می‌گردد، به احتمال زیاد برای قطعه‌ی خاص موردنظر خود جستجو می‌کند، نه وبسایت‌هایی که همه چیز می‌فروشند.

دوم، گزاره‌ی ارزش این آگهی قوی نیست، زیرا تمام شرکت‌هایی که در گوگل تبلیغ می‌کنند، می‌توانند سفارشات مشتریان را همان روز و به‌صورت آنلاین دریافت کنند.

سوم، این آگهی برای عبارات جستجوی مورد استفاده برای یافتن آن، بهینه نشده است.

آنها حدود یک دلار در هر کلیک برای رنک یک پرداخت می‌کردند و با ۸۰۰ کلیک در روز و کمتر از ۱٪ نرخ تبدیل، میانگین سود هر سفارش آنها ۶ دلار بود. با وجود شرایط زیر، آنها هیچ شانسی برای رسیدن به سودآوری نداشتند:

 

نرخ کلیک: ۱٪

نرخ تبدیل: ۱٪

تعداد کلیک در روز: ۸۰۰

۸۰۰ دلار هزینه در روز = یک دلار برای هر کلیک × ۸۰۰ کلیک

(۱۰۶٪ بازگشت مبلغ هزینه‌شده برای آگهی) ۴۸ دلار سود در روز = ۶ دلار × ۸۰۰ × ۰٫۰۱

این شرایط اصلا خوب نیست. برای اصلاح این آگهی، ۴ آگهی جدید ایجاد شد که هرکدام بر یک ترکیب یا گروه واژه‌ی کلیدی تمرکز داشت:

قطعات کامپانیولو

مجموعه‌ی کامل، تحویل یک‌روزه!

مجموعه اجزای شیمانو اس‌تی‌آی

تحویل یک‌روزه برای شیمانو دورایس.

لاستیک‌های مسابقه‌ای توبولار

قاره‌ای، میشلین، تحویل یک‌روزه!

روغن‌دنده‌ی فیل‌وود

قوطی‌ها و جعبه‌های ۳۲ اونسی، تحویل یک‌روزه!

 

هریک از این آگهی‌ها دارای یک ترکیب واژه‌ی کلیدی (در عنوان) است که طبق بررسی انجام شده، بیش از ۵۰ بار در روز جستجو می‌شوند. در زمان نمایش این آگهی‌ها، رنک شماره‌ی ۳ برای هر آگهی، ۱۵ سنت برای هر کلیک یا کمتر هزینه داشت. ظرف چند روز عملکرد آنها به‌صورت زیر بود:

نرخ کلیک: ۱۲٪

نرخ تبدیل: ۸٪

تعداد کلیک در روز: ۲۰۰

میانگین سود هر سفارش: ۶ دلار

۲۲ دلار هزینه در روز = ۱۱ سنت برای هر کلیک × ۲۰۰ کلیک

۹۶ دلار سود در روز = ۶ دلار × ۲۰۰ × ۰٫۰۸

 

پیشنهادهای قیمت داده شده برای آنها رنک ۳ را به همراه داشت، ولی درصد بالای کلیک، آنها را به جایگاه ۲ یا یک برای هر واژه‌ی کلیدی و عبارت رساند. این تحول قابل‌ توجه بر اصولی اساسی مبتنی بود: واژه‌های کلیدی مرتبط و خوب، نوشتار منسجم، بودجه‌بندی هوشیارانه و تعیین جایگاه هوشمندانه. با تمرکز بر نرخ تبدیل به جای تعداد کلیک‌ها، آنها نتیجه‌ی بهتری به‌دست آوردند.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته

منابع:tapsell.ir

chetor.com

banner24.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------