پروتکل UDP چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟پروتکل UDP چیست, ویژگی های پروتکل UDP, پروتکل دیتاگرام کاربر

پروتکل UDP چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

 

همه چیز درباره پروتکل UDP

پروتکل UDP یک پروتکل ارتباطی است که در سراسر اینترنت برای ارسال های حساس به زمان مانند پخش ویدیو یا جستجوی DNS استفاده می شود. با عدم برقراری ارتباط رسمی قبل از انتقال داده، ارتباطات را سرعت می بخشد. این اجازه می دهد تا داده ها خیلی سریع منتقل شوند، اما همچنین می تواند باعث گم شدن بسته ها در حمل و نقل شود - و فرصت هایی برای بهره برداری در قالب حملات DDoS ایجاد کند.

پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP) چیست؟

User Datagram Protocol (UDP) پروتکل دیتاگرام کاربر یک پروتکل ارتباطی است که عمدتاً برای ایجاد اتصالات کم تأخیر و تحمل ضرر بین برنامه های کاربردی در اینترنت استفاده می شود.

 

UDP با فعال کردن انتقال داده ها قبل از ارائه توافق توسط طرف گیرنده، سرعت انتقال را افزایش می دهد. در نتیجه، UDP در ارتباطات حساس به زمان، از جمله صدا از طریق IP (VoIP)، جستجوی سیستم نام دامنه ( DNS ) و پخش ویدیو یا صدا سودمند است.

 

UDP جایگزینی برای پروتکل کنترل انتقال ( TCP ) است. هر دو UDP و TCP روی IP اجرا می شوند و گاهی اوقات UDP/IP یا TCP/IP نامیده می شوند. با این حال، تفاوت های مهمی بین این دو وجود دارد. به عنوان مثال، UDP ارتباط فرآیند به فرآیند را فعال می کند، در حالی که TCP از ارتباط میزبان به میزبان پشتیبانی می کند.

 

TCP بسته های منفرد را ارسال می کند و یک وسیله انتقال قابل اعتماد در نظر گرفته می شود. از سوی دیگر، UDP پیام هایی را ارسال می کند که دیتاگرام نامیده می شود و بهترین روش ارتباطی محسوب می شود. این بدان معناست که UDP هیچ تضمینی برای تحویل داده ها یا ارائه ویژگی های ویژه برای ارسال مجدد پیام های گم شده یا خراب ارائه نمی دهد.

 

UDP دو سرویس ارائه می دهد که توسط لایه IP ارائه نمی شود. این شماره پورت را برای کمک به تشخیص درخواست های مختلف کاربر ارائه می دهد. همچنین یک قابلیت کنترل اختیاری برای تأیید اینکه داده ها دست نخورده رسیده اند را فراهم می کند.

 

ویژگی های UDP یا پروتکل دیتاگرام کاربر

پروتکل دیتاگرام کاربر (User Datagram Protocol) دارای ویژگی هایی است که آن را برای استفاده با برنامه هایی که می توانند داده های از دست رفته را تحمل کنند مفید است. در زیر چند نمونه آورده شده است:

 

این اجازه می دهد تا بسته ها با ترتیب متفاوتی نسبت به ارسال آنها رها شوند و دریافت شوند و برای برنامه های بلادرنگ که تاخیر ممکن است نگران کننده باشد، مناسب است.

می توان از آن برای پروتکل های مبتنی بر تراکنش، مانند DNS یا پروتکل زمان شبکه ( NTP ) استفاده کرد.

 

می توان از آن در جاهایی استفاده کرد که تعداد زیادی مشتری متصل هستند و اصلاح خطای بلادرنگ لازم نیست، مانند بازی، کنفرانس صوتی یا ویدیویی، و پخش رسانه.

 

ویژگی های UDP,همه چیز درباره UDP,آشنایی با UDP

ویژگی های پروتکل UDP

 

ترکیب بندی هِدِر UDP

UDP هنگام بسته بندی داده پیام برای انتقال از طریق اتصالات شبکه از هِدِرها استفاده می کند. هِدِرهای UDP شامل مجموعه ای از پارامترها - به نام فیلدها - هستند که توسط مشخصات فنی پروتکل تعریف شده اند.

 

هِدِر User Datagram Protocol دارای چهار فیلد است که هر کدام 2 بایت است. آنها به شرح زیر هستند:

 

• source port number (شماره پورت منبع) که شماره فرستنده است.

• destination port number (شماره پورت مقصد) پورتی که دیتاگرام به آن آدرس داده می شود.

• length (طول) طول هِدِر UDP بر حسب بایت و هر داده کپسوله شده.

• checksum ، که در بررسی خطا استفاده می شود -- استفاده از آن در IPv6 و اختیاری در IPv4 لازم است.

 

UDP چگونه کار می کند؟

UDP از IP برای دریافت دیتاگرام از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده می کند. UDP با جمع آوری داده ها در یک بسته UDP و افزودن اطلاعات سرصفحه خود به بسته، کار می کند. این داده ها شامل پورت های مبدأ و مقصدی است که با آن ها ارتباط برقرار می شود، طول بسته و یک چک جمع. پس از اینکه بسته های UDP در یک بسته IP محصور شدند، به مقصد ارسال می شوند.

 

برخلاف TCP، UDP تضمین نمی کند که بسته ها به مقصد مناسب برسند. این بدان معنی است که UDP مستقیماً به رایانه گیرنده متصل نمی شود، که TCP این کار را انجام می دهد. بلکه داده ها را به بیرون ارسال می کند و به دستگاه های بین رایانه های فرستنده و گیرنده تکیه می کند تا به درستی داده ها را به جایی که قرار است برسند.

 

اکثر برنامه ها منتظر هر پاسخی هستند که انتظار دارند در نتیجه بسته های ارسال شده با استفاده از UDP دریافت کنند. اگر برنامه ای در بازه زمانی مشخصی پاسخی دریافت نکند، برنامه دوباره بسته را ارسال می کند یا تلاش را متوقف می کند.

 

UDP از یک مدل انتقال ساده استفاده می کند که شامل دیالوگ های دست دادن برای ارائه قابلیت اطمینان، سفارش یا یکپارچگی داده نمی شود. در نتیجه، سرویس UDP غیرقابل اعتماد است. بسته ها ممکن است خارج از نظم باشند، به نظر تکراری باشند یا بدون هشدار ناپدید شوند.

 

اگرچه این روش انتقال تضمین نمی کند که داده های ارسال شده به مقصد برسد، اما سربار کمی دارد و برای سرویس هایی که قطعاً لازم نیست بار اول کار کنند، محبوب است.

 

کاربردهای UDP

انتقال داده بدون تلفات

UDP را می توان در برنامه هایی که به انتقال داده بدون تلفات نیاز دارند استفاده کرد. به عنوان مثال، برنامه ای که برای مدیریت فرآیند ارسال مجدد بسته های گمشده و ترتیب صحیح بسته های دریافتی پیکربندی شده است، ممکن است از UDP استفاده کند. این رویکرد می تواند به بهبود سرعت انتقال داده فایل های حجیم در مقایسه با TCP کمک کند.

 

در مدل ارتباطی بین سیستم های باز (OSI) ، UDP در لایه ی 4، لایه ی انتقال قرار دارد. UDP در ارتباط با پروتکل های سطح بالاتر برای کمک به مدیریت خدمات انتقال داده، از جمله پروتکل انتقال فایل بی اهمیت ( TFTP )، پروتکل جریان بیدرنگ ( RTSP ) و پروتکل مدیریت شبکه ساده ( SNMP ) کار می کند.

 

بازی، صدا و ویدئو

UDP یک پروتکل ایده آل برای برنامه های شبکه است که در آن تأخیر درک شده بسیار مهم است، مانند ارتباطات صوتی، صوتی و تصویری. این نمونه ها می توانند مقداری از دادهدها را از دست بدهند بدون اینکه بر کیفیت درک شده تأثیر منفی بگذارند. با این حال، در برخی موارد، تکنیک های تصحیح خطای فوروارد علاوه بر UDP برای بهبود کیفیت صدا و تصویر، علیرغم مقداری از دست دادن، استفاده می شود.

 

خدماتی که نیازی به انتقال بسته ثابت ندارند

UDP همچنین می تواند برای برنامه هایی استفاده شود که به تبادل مطمئن اطلاعات، وابسته هستند اما باید روش های خاص خود را برای پاسخگویی به بسته ها داشته باشند. این خدمات سودمند هستند زیرا آنها به الگوهای ثابتی برای تضمین کامل بودن و صحت بسته های داده ارسال شده ملزم نیستند. کاربران می توانند تصمیم بگیرند که چگونه و چه زمانی به اطلاعاتی که صحیح یا مرتب نشده است پاسخ دهند.

 

پروتکل های به روز رسانی چندپخشی و مسیریابی

UDP همچنین می تواند برای پخش چندگانه استفاده شود زیرا از سوئیچینگ بسته پشتیبانی می کند. علاوه بر این، UDP برای برخی از پروتکل های به روز رسانی مسیریابی، مانند پروتکل اطلاعات مسیریابی ( RIP ) استفاده می شود.

 

برنامه های سریع

UDP را می توان در برنامه هایی استفاده کرد که سرعت به جای قابلیت اطمینان بسیار مهم است. برای مثال، ممکن است عاقلانه باشد که از UDP در برنامه‌ای که داده‌ها را از یک اکتساب سریع ارسال می‌کند، استفاده کنید، جایی که از دست دادن برخی از نقاط داده اشکالی ندارد.

 

ویژگی های پروتکل UDP, پروتکل دیتاگرام کاربر, پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP) چیست

تفاوت TCP و UDP

 

تفاوت TCP و UDP

TCP و UDP بخشی از مجموعه پروتکل TCP/IP هستند که شامل تعدادی پروتکل برای انجام ارتباطات شبکه است.

 

TCP به عنوان پروتکل غالب مورد استفاده برای بخش عمده ای از اتصال به اینترنت به دلیل توانایی آن در شکستن مجموعه داده های بزرگ به بسته های منفرد، بررسی و ارسال مجدد بسته های گم شده و جمع آوری مجدد بسته ها به ترتیب صحیح، ظاهر شده است. اما این خدمات اضافی، از نظر سربار اطلاعات اضافی و تأخیر، هزینه دارند.

 

در مقابل، UDP یک پروتکل بدون اتصال در نظر گرفته می شود، زیرا نیازی به ایجاد مدار مجازی قبل از هر گونه انتقال داده، ندارد. پروتکل ارتباطی فقط بسته ها را ارسال می کند، به این معنی که پهنای باند سربار و تاخیر بسیار کمتری دارد. با UDP، بسته ها ممکن است مسیرهای مختلفی را بین فرستنده و گیرنده طی کنند. در نتیجه، ممکن است برخی از بسته ها گم شوند یا از کار افتاده دریافت شوند.

 

ویژگی های UDP شامل موارد زیر است:

• این یک پروتکل بدون اتصال است.

• برای VoIP، پخش ویدئو، بازی و پخش زنده استفاده می شود.

• سریعتر است و به منابع کمتری نیاز دارد.

• بسته ها لزوماً به ترتیب به دست نمی آیند.

• این اجازه می دهد تا بسته های گم شده -- فرستنده قادر به دانستن اینکه آیا یک بسته دریافت شده است.

• برای برنامه هایی که نیاز به انتقال سریع و کارآمد دارند، مانند بازی ها، بهتر است.

 

ویژگی های TCP شامل موارد زیر است:

• این یک پروتکل اتصال گرا است.

• این پروتکل پرکاربرد در اینترنت است.

• این تضمین می کند که هیچ بسته ای گم نشده باشد و تمام داده های ارسال شده به گیرنده مورد نظر می رسد.

• بسته ها را به ترتیب می فرستد تا بتوان آنها را به راحتی به هم دوخت.

• کندتر است و به منابع بیشتری نیاز دارد.

• هِدِر بزرگتری نسبت به UDP دارد.

• بهترین گزینه برای برنامه هایی است که به قابلیت اطمینان بالایی نیاز دارند و زمان انتقال نسبتاً بحرانی تر است.

 

گردآوری: بخش کامپیوتر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------