رقابت داغ اپل با اینتل و دیگران/ تراشه M2 اولترا نتوانست رقبا را پشت سر بگذارد! تراشه‌ی M2 اولترا ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی

 

زومیت نوشت: بررسی‌های مختلفی درمورد عملکرد سیستم-روی-چیپ اپل M2 اولترا انجام شده که دید بهتری از قدرت پردازش مرکزی و گرافیکی آن ارائه می‌دهند.

 

اپل در رویداد WWDC ۲۰۲۳ از تراشه‌ی پرچم‌دار M2 اولترا رونمایی کرد که شامل ۱۳۴ ترانزیستور، ۲۴ هسته‌ی (۱۶ هسته‌ی قدرتمند و ۸ هسته‌ی بهینه)، حداکثر ۷۶ هسته‌ی گرافیکی و ۱۹۲ گیگابایت رم یکپارچه، پهنای‌ باند ۸۰۰ گیگابایت‌برثانیه و موتور عصبی جدید ۳۲ هسته‌ای است. سازنده‌ی آیفون ادعا می‌کند قدرت پردازنده‌ مرکزی و گرافیکی این سیستم-روی-چیپ در مقایسه‌ با نسل قبل به‌ترتیب ۲۰ و ۳۰ درصد ارتقا یافته است.

 

عملکرد اپل M2 اولترا در معیار گیک‌بنچ ۶ و گیک‌بنچ ۵ فاش شده و بدین‌ترتیب دید بهتری از قدرت پردازشی آن داریم. فرکانس‌ هسته‌های پردازنده‌ی مرکزی این تراشه از حدود ۳ تا ۳٫۷ گیگاهرتز متغیر است.

 

 تراشه‌ی M2 اولترا ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی

 

به‌ نوشته‌ی WccfTech، امتیاز پردازنده‌ی مرکزی M2 Ultra در بخش عملکرد تک‌هسته‌ای گیک‌بنچ ۲۸۰۹ و در بخش چندهسته‌ای ۲۱۵۳۱ است. در مقام مقایسه، Core i9 13900KS اینتل در این آزمون امتیاز ۳۰۸۳ و Ryzen 9 7950X AMD امتیاز ۲۸۷۵ را کسب کرده‌اند. این دو پردازنده در آزمون عملکرد چندهسته‌ای نیز به‌ترتیب به امتیاز ۲۱۶۶۵ و ۱۹۳۴۲ دست یافتند. بدین‌ترتیب سیستم-روی-چیپ M2 اولترا اپل از پردازنده‌های برتر اینتل و AMD سریع‌تر نیست.

 

 تراشه‌ی M2 اولترا ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی

 

اگر M2 اولترا را با AMD Threadripper و اینتل Xeon W مقایسه کنید، این دو پردازنده در آزمایش‌های چندرشته‌ای، تراشه‌ی پرچمدار اپل را شکست می‌دهند اما در بخش عملکرد تک‌هسته‌ای، M2 اولترا امتیاز بهتری به‌دست می‌آورد؛ زیرا پردازنده‌های AMD و اینتل برای بارهای کاری سنگین و چندرشته‌ای طراحی شده‌اند.

 

در بنچمارک‌های محاسباتی نیز مقایسه‌هایی بین M2 اولترا و کارت گرافیک انویدیا RTX 4080 روی API متال انجام شده که البته این API بیشتر با سیستم-روی-چیپ اپل سازگاری دارد. در این آزمون پردازنده‌های گرافیکی انویدیا و AMD چندان برای متال بهینه‌سازی نشده‌اند. بدین‌ترتیب M2 اولترا در آزمون OpenCL حدود ۵۰ درصد کندتر از RTX 4080 انویدیا عمل می‌کند.

 

 تراشه‌ی M2 اولترا ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی

 

M2 اولترا براساس آزمون OpenCL عملکردی نزدیک به کارت گرافیک انویدیا GeForce RTX 4060 Ti دارد. البته در این مقایسه از پیکربندی گرافیکی ۷۶ هسته‌ای تراشه‌ی پرچمدار اپل استفاده شده است.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------