نحوه استفاده از موکاپ برای تهیه قهوه ( آموزش تصویری) طرز تهیه قهوه با موکاپ, نحوه استفاده از موکاپ

نحوه استفاده از موکاپ برای تهیه قهوه

 

آموزش استفاده از موکاپ برای تهیه قهوه

استفاده از موکاپ برای تهیه قهوه، از ساده ترین روش های تهیه ی قهوه است. این روش بسیار ارزان است و لازم به هزینه ی زیاد برای خرید قهوه ساز نیست. در ادامه با نحوه ی استفاده از موکاپ برای تهیه قهوه آشنا می شوید.

نحوه استفاده از موکاپ 

برای تهیه یک فنجان اسپرسوی بسیار خوب شما به یک دستگاه اسپرسو مناسب نیاز دارید، اما بسیاری از ما توانایی تهیه یک تجهیزات با کیفیت حرفه ای در خانه را نداریم. بعضی از وسایل هستند که شما می توانید با هزینه ی پایین یک قهوه ی خوشمزه در منزل تهیه کنید. به نام مکا، اولین بار توسط شرکت BIALETTI در سال 1933.

 

این قهوه ساز که روی گاز قرار می گیرد و با استفاده از وارد کردن فشار بخار آب به محفظه ی قهوه و ریخته شدن آن به یک محفظه ی جداگانه. آنها ارزان، سبک، آسان برای استفاده هستند و در عرض تنها چند دقیقه به سرعت یک فنجان قهوه عالی خواهید داشت. بخاطر داشته باشید که این نوع قهوه ساز با اجاق گاز بهترین عملکرد را دارد.

 

از نظر فنی، مانند اسپرسو نیست، زیرا با استفاده از فشار بسیار کمتری نسبت به دستگاه اسپرسو ساز حرفه ای تهیه می شود، اما اگر از قهوه با کیفیت خوب در آسیاب مناسب مخزن های موکاپ استفاده کنید (که یک آسیاب متوسط ​​است، نه مانند مانند دستگاه اسپرسو)، حتی با کمی گرمای  بالا، لایه ای سبک از کف در بالای یک فنجان اسپرسو ساخته می شود و نتایج خوبی خواهد داشت. 

 

موکاپ از 3 قسمت تشکیل شده است که هر کدام برای کاری ساخته شده اند.

 

محفظه ی زیری برای قرار دادن آب جوش است و محفظه ی میانی که توری شکل است و برای قرار دادن قهوه است. محفظه ی رویی برای قهوه های آماده شده حاصل از جوشیدن آب و قهوه است.

 

بیایید نحوه استفاده از دستگاه اسپرسو ساز اجاق گاز را با این مراحل ساده شروع کنیم:

 

مرحله 1. قهوه ساز موکاپ را آماده کنید.

اسپرسو ساز اجاق گاز خود را به سه قسمت آن جدا کنید:

قسمت پایین برای آب

فیلتر محلول قهوه

محفظه بالایی برای قهوه تمام شده

 

قهوه ساز موکاپ را آماده کنید

 

مرحله 2. قهوه را خرد کنید

قهوه را نسبتاً درشت آسیاب کنید. آسیاب ریز و معمولی  که برای اسپرسو مناسب است، همیشه برای مخزن موکا گزینه مناسبی نیست، زیرا می تواند نشت کند و باعث مشکلات شود.

 

قهوه را به اندازه ی مناسب خرد کنید دقت کنید قهوه نباید خیلی پودر شود

 

مرحله 3. آب اضافه کنید

قسمت پایین محفظه قهوه ساز اسپرسو خود را با آب سرد و فیلتر شده پر کنید. می توانید از آب جوش هم استفاده کنید. دقت کنید تا دریچه اطمینان پر کنید!

 

آب را داخل محفظه ی زیری موکاپ بریزید، سرد یا گرم آن مهم نیست

 

مرحله 4. زمینه های قهوه را اضافه کنید 

سبد فیلتر را بردارید و تمام آن را با قهوه پر کنید. مطمئن شوید  پر است! با دست روی قهوه را صاف و تراز کنید.

 

این یک مرحله مهم است ، زیرا کم پر کردن آن می تواند باعث ایجاد مشکلات جوش شود. هنگامی که یک سبد فیلتر پر از قهوه درشت آسیاب شده دارید، به مرحله ی بعدی بروید!

 

قهوه را داخل محفظه ی مخصوص آن بریزید

 

مرحله 5. دستگاه را دوباره جمع کنید

شما تقریبا آماده تهیه قهوه موکا خود هستید! تنها چیزی که باقی مانده این است که دستگاه موکاپ خود را دوباره کنار هم قرار دهید. ابتدا فیلتر را دوباره به قسمت پایین دستگاه پر از آب قرار دهید. سپس قسمت بالایی را به خوبی پیچ کنید.

 

نکته حرفه ای:  محفظه بالا را بیش از حد محکم نکنید! اکثر دستگاه های فلزی با نخ، مخصوصاً دستگاه هایی که به این نوع واشر مجهز هستند، به نیروی بیش از حد نیاز ندارند. فقط مطمئن شوید که محکم سفت شده و به مرحله بعدی بروید!

 

قطعات دستگاه را در جای خود قرار بدهید

 

مرحله 6. حرارت را اضافه کنید!

این یکی آسان است. دستگاه موکاپ خود را روی اجاق گاز قرار دهید، اجاق گاز را روشن کنید و منتظر بمانید تا آب جوش بیاید. اکثر دستگاه ها نسبتاً کوچک هستند، بنابراین این فرآیند نباید طولانی شود.

 

از کنار آن دور نشوید، زیرا هنگام شروع به جوشیدن باید در آنجا حضور داشته باشید. مراقب باشید شعله دسته پلاستیکی موکاپ را ذوب نکند.

 

موکاپ را روی شعله ی گاز قرار بدهید

 

مرحله 7. سرو کنید و لذت ببرید

وقتی صدای قل قل می شنوید، این نشانه این است که آب جوش آمده و محفظه بالایی را با قهوه خوشمزه پر کرده است.

 

هنگامی که صدای قل قل شنیدید، موکاپ را از اجاق بردارید و قهوه را در فنجان بریزید!

 

نکته :  قهوه را بیش از چند ثانیه بعد از شروع قل قل روی شعله نگذارید، زیرا گرم شدن بیش از حد سبب می شود قهوه بسوزد و طعم سوختگی بدهد.

 

پس از قل قل کردن آن را از روی شعله ی گاز بردارید

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------