خواص قهوه برای بهبود سلامتیخواص قهوه

خواص قهوه برای بهبود سلامتی

 

تاثیر قهوه بر سلامت بدن:

خواص قهوه در این مقاله از بیتوته بررسی می شود. از طریق تحقیقات اخیر، معلومات جدیدی درباره تأثیرات مختلف قهوه بر سلامتی انسان ها به دست آمده است. این مقاله به بررسی انواع خواص و مضرات مصرف قهوه می پردازد.

خواص قهوه بر سلامتی:

فنجان قهوه روزانه شما ممکن است بیشتر از تهیه آن صبح زود برای شما مفید باشد. تأثیر قهوه بر سلامتی مدت هاست که موضوعی بحث برانگیز بوده است و طرفداران آن از فعالیت آنتی اکسیدانی و توانایی تقویت مغز آن سخن می گویند و مخالفان نیز نکات منفی مانند بی خوابی، سوء هاضمه و افزایش ضربان قلب و فشار خون را بیان می کنند. اما آخرین موج شواهد علمی، خبرهای خوبی را برای دوستداران قهوه به ارمغان می آورد. در اینجا 18 دلیل وجود دارد که نوشیدن قهوه ممکن است برای شما سالم تر از آن چیزی باشد که فکر می کردید.

 

1. قهوه منبع قوی آنتی اکسیدان های سالم است.

در واقع، قهوه فعالیت آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به چای سبز و کاکائو، دو فوق ستاره آنتی اکسیدانی، نشان می دهد. دانشمندان تقریباً 1000 آنتی اکسیدان را در دانه های قهوه فرآوری نشده شناسایی کرده اند و صدها آنتی اکسیدان دیگر در طول فرآیند بو دادن ایجاد می شوند. مطالعات متعدد قهوه را به عنوان منبع غذایی اصلی – و در برخی موارد، اصلی – منبع آنتی اکسیدان برای افراد مورد مطالعه ذکر کرده اند.

 

چگونه کار می کند: آنتی اکسیدان ها با التهاب مبارزه می کنند، علت اصلی بسیاری از بیماری های مزمن، از جمله آرتریت، آترواسکلروز و بسیاری از انواع سرطان. آنها همچنین رادیکال های آزاد را خنثی می کنند، که به طور طبیعی به عنوان بخشی از عملکردهای متابولیک روزمره رخ می دهد، اما می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که منجر به بیماری مزمن می شود.

 

به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان ها با محافظت از سلول های ما در برابر آسیب، به حفظ سلامت ما در سطح میکرو کمک می کنند. در نهایت، اسید کلروژنیک، یک آنتی اکسیدان مهم که تقریباً به طور انحصاری در قهوه یافت می شود، نیز تصور می شود که به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

 

2. کافئین حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند.

هنگامی که گروهی از داوطلبان دوز 100 میلی گرم کافئین را دریافت کردند که تقریباً به همان میزان موجود در یک فنجان قهوه بود، محققان اتریشی متوجه افزایش فعالیت مغزی داوطلبان شدند که با استفاده از تصاویر تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه گیری شد. همانطور که آنها یک کار حافظه را انجام دادند. محققان خاطرنشان کردند که مهارت های حافظه و زمان واکنش داوطلبان کافئین دار نیز در مقایسه با گروه کنترل که دارونما دریافت کردند و هیچ افزایشی در فعالیت مغزی نشان ندادند، بهبود یافت.

 

چگونه کار می کند: به نظر می رسد کافئین بر نواحی خاصی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند تأثیر می گذارد و حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند، اگرچه مشخص نیست این اثر چقدر طول می کشد یا چگونه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

3. قهوه ممکن است به محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند.

علاوه بر تقویت موقتی در فعالیت مغز و حافظه، مصرف منظم قهوه ممکن است به جلوگیری از زوال شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل کمک کند. در یک مطالعه امیدوارکننده فنلاندی، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز در میانسالی با کاهش 65 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در سنین بالاتر مرتبط است. جالب توجه است که نویسندگان مطالعه تأثیر نوشیدن چای را بر زوال شناختی نیز اندازه گیری کردند، اما هیچ ارتباطی پیدا نکردند.

 

چگونه کار می کند: چندین نظریه در مورد اینکه چگونه قهوه ممکن است به پیشگیری یا محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند وجود دارد. یک نظریه موثر: کافئین از ایجاد پلاک بتا آمیلوئید که ممکن است به شروع و پیشرفت آلزایمر کمک کند، جلوگیری می کند. محققان همچنین این نظریه را مطرح می کنند که از آنجایی که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، که یک عامل خطرزا برای زوال عقل است، مرتبط باشد، خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می دهد.

 

4. قهوه برای قلب شما مفید است.

یک مطالعه برجسته از هلند نشان می دهد که افرادی که میانه روی قهوه (معمولاً بین دو تا چهار فنجان در روز) مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که قهوه را به طور سنگین یا خیلی سبک مصرف می کنند، با 20 درصد کمترین خطر ابتلا به بیماری قلبی روبه رو هستند. این نتایج نشان دهنده اهمیت مصرف معتدل قهوه در حفظ سلامتی قلبی می باشد. با این حال، برای تأیید و دقیق تر شناخت این ارتباط، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

چگونه کار می کند: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قهوه ممکن است با محافظت در برابر آسیب شریانی ناشی از التهاب از سلامت قلب حمایت کند.

 

خواص قهوه اسپرسو

از فواید قهوه می توان به سلامت قلب اشاره کرد

 

5. قهوه ممکن است به مهار برخی سرطان ها کمک کند.

مردانی که قهوه می نوشند ممکن است در خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات باشند. علاوه بر این، تحقیقات جدید دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان می دهد که نوشیدن چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در زنان تا 25 درصد در مقایسه با زنانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند، کاهش می دهد. محققان همچنین بین نوشیدن منظم قهوه و میزان کمتر سرطان های کبد، روده بزرگ، سینه و رکتوم ارتباط پیدا کرده اند.

 

چگونه کار می کند: پلی فنول ها، فیتوکمیکال های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه، خواص ضد سرطان زایی را در چندین مطالعه نشان داده اند و تصور می شود که به کاهش التهابی که می تواند مسئول برخی از تومورها باشد، کمک می کند.

 

6. قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط وجود دارد. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر فنجان قهوه روزانه 7 درصد کاهش می یابد. مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی گزارش داد که افرادی که زیاد قهوه می نوشند (کسانی که به طور منظم چهار فنجان یا بیشتر در روز می نوشند) در مقایسه با افرادی که سبک می نوشند یا نمی نوشند، 50 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

 

چگونه کار می کند: دانشمندان بر این باورند که قهوه ممکن است از راه های مختلفی در پیشگیری از دیابت مفید باشد: (1) با کمک به بدن در استفاده از انسولین و محافظت از سلول های تولید کننده انسولین، تنظیم موثر قند خون. (2) جلوگیری از آسیب بافتی؛ و (3) و مبارزه با التهاب، یک عامل خطر شناخته شده برای دیابت نوع 2. یکی از اجزای قهوه به نام کافئیک اسید مشخص شده است که به ویژه در کاهش تجمع سمی رسوبات پروتئینی غیرطبیعی (فیبریل های آمیلوئید) موجود در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مهم است. تصور می شود که قهوه بدون کافئین مفید است یا بیشتر از معمولی.

 

توجه: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قهوه حساسیت سلول های ماهیچه ای را به اثرات انسولین کاهش می دهد، که ممکن است متابولیسم قند را مختل کند و سطح قند خون را افزایش دهد. با این حال، اهمیت این یافته هنوز نامشخص است.

 

7. کبد شما قهوه را دوست دارد.

درست است: مصرف قهوه علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد، با بروز کمتر سیروز، به ویژه سیروز الکلی مرتبط است. یک مطالعه نشان داد که بین افزایش مصرف قهوه و کاهش خطر سیروز همبستگی معکوس وجود دارد - کاهش 20 درصدی برای هر فنجان مصرف شده (حداکثر چهار فنجان).

 

چگونه کار می کند: دانشمندان یک رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح خون آنزیم های کبدی پیدا کردند. افزایش سطح آنزیم های کبدی معمولا منعکس کننده التهاب و آسیب به کبد است. هر چه افراد قهوه بیشتر می نوشیدند، سطح آنزیم هایشان کمتر می شد.

 

8. قهوه می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد.

اخیراً فهمیده ایم که باور رایج که مصرف کافئین باعث کم آبی در بدن می شود، نهایتاً ممکن است مبتنی بر شواهد محدودی باشد. به همین دلیل، متخصصان تناسب اندام توصیه می کنند که قبل و بعد از تمرین، قهوه بنوشید. تحقیقات اخیر نشان داده که مصرف معتدل کافئین - تا حدود 500 میلی گرم یا تقریباً 5 فنجان در روز - به نظر می رسد بر روی عملکرد ورزشکاران تأثیر کمی داشته باشد و تمرین آنها را به طور قابل توجهی تخریب نمی کند. علاوه بر این، قهوه به کاهش خستگی کمک می کند و شما را قادر می سازد تا به مدت طولانی تری ورزش کنید.

 

چگونه کار می کند: کافئین یک تقویت کننده عملکرد و استقامت است. نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه انقباض عضلانی را نیز تقویت می کند، درک ورزشکار از درد را کاهش می دهد و اسیدهای چرب در خون را افزایش می دهد که استقامت را تقویت می کند.

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه قهوه

 

9. قهوه افسردگی را مهار می کند.

مطالعات متعدد، نوشیدن قهوه را با کاهش میزان افسردگی در مردان و زنان مرتبط دانسته اند. در چندین مطالعه، داده ها رابطه معکوس بین مصرف قهوه و افسردگی را نشان می دهند: به عبارت دیگر، به نظر می رسد افرادی که زیاد قهوه می نوشند کمترین خطر (تا 20 درصد) افسردگی را دارند.

 

چگونه کار می کند: محققان هنوز مطمئن نیستند که قهوه چگونه افسردگی را از بین می برد، اما مشخص است که کافئین انتقال دهنده های عصبی را فعال می کند که خلق و خو را کنترل می کنند، از جمله دوپامین و سروتونین.

 

10. محافظ قهوه در برابر نقرس.

مطالعات مستقل در مورد الگوهای مصرف قهوه مردان و زنان نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد. محققان در مطالعه سلامت پرستاران عادات بهداشتی نزدیک به 90000 پرستار زن را در یک دوره 26 ساله تجزیه و تحلیل کردند و به ارتباط مثبتی بین مصرف طولانی مدت قهوه و کاهش خطر ابتلا به نقرس پی بردند. این مزیت با مصرف منظم و بدون کافئین همراه بود: زنانی که روزانه بیش از چهار فنجان قهوه معمولی می نوشیدند، 57 درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس داشتند.

 

خطر نقرس در زنانی که روزانه بین یک تا سه فنجان قهوه می نوشیدند، 22 درصد کاهش یافت. و یک فنجان بدون کافئین در روز با 23 درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس در مقایسه با زنانی که اصلاً قهوه نمی نوشیدند مرتبط بود. یافته های مشابهی برای مردان در یک مطالعه در مقیاس بزرگتری نیز ثبت شده است.

 

چگونه کار می کند: با توجه به مطالعه سلامت پرستاران، خواص آنتی اکسیدانی قهوه ممکن است خطر ابتلا به نقرس را با کاهش انسولین کاهش دهد، که به نوبه خود سطح اسید اوریک را کاهش می دهد (غلظت بالای اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود).

 

خواص قهوه چیست

محافظت در برابر نقرس از خاصیت قهوه می باشد

 

خواص قهوه برای پوست و مو :

مبارزه با پیری پوست : مطالعات علمی اثر جوان کننده دانه های قهوه را نشان داده است. کافئین و اسیدهای کلروژنیک به لطف آنتی اکسیدان ها و عملکرد ضد التهابی خود به طور موثری از پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. بنابراین روغن قهوه با اثرات پیری نوری مانند چین و چروک و تغییر رنگ مبارزه می کند.

 

محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش : قهوه دارای خواص محافظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش است. ثابت شده است که روغن قهوه به طور انتخابی نور را در طول موج های 280-320 نانومتر فیلتر می کند و به پوست اجازه می دهد تا قهوه ای شود و در عین حال از آن در برابر اریتم خورشیدی محافظت می کند.

 

التیام زخم : قهوه سرشار از اسید لینولئیک است. اسید لینولئیک نقش مستقیمی در حفظ یکپارچگی سد نفوذپذیری آب پوست دارد. اجزای دیگر مانند ترکیبات فنلی و توکوفرول ها اثر آنتی اکسیدانی دارند و ممکن است فرآیندهای فیزیولوژیکی مانند هموستاز سد پوست، التهاب و بهبود زخم را تعدیل کنند.

 

کاهش سلولیت : مطالعات متعدد نشان داده اند که کافستول و کاهوئول - استرهای دی ترپن موجود در قهوه - دارای اثرات لیپولیتیک در بافت های چربی هستند و بنابراین پتانسیل زیادی برای کاهش سلولیت دارند.

 

مراقبت از ناحیه چشم : ناحیه دور چشم ظریف است و نیاز به مراقبت نهایی دارد. قدرت ضد التهابی کافئین به کاهش التهاب، پف و قرمزی زیر چشم کمک می کند و قهوه را به یک عنصر کلیدی برای محصولات مراقبت از چشم تبدیل می کند.

 

سفت کننده پوست : تفاله قهوه و روغن حاوی کافئین است که میکروسیرکولاسیون خون را تقویت می کند و ضد التهاب است. 

 

مبارزه با مشکلات پوستی : کافئین و اسیدهای کلروژنیک (CGA) موجود در دانه های قهوه می تواند به کاهش التهاب ناشی از مشکلات پوستی مانند اگزما، آکنه و پسوریازیس کمک کند. علاوه بر این، تفاله های قهوه با توجه به خواص ضد میکروبی CGA و کافئین آن، برای مبارزه با بیماری های عفونت پوستی امیدوارکننده است.

 

تحریک رشد مو : قهوه پتانسیل تحریک رشد مو را دارد زیرا خواص ضد التهابی آن به آن اجازه می دهد تا التهاب فولیکول مو را تسکین دهد، که یکی از دلایل ریزش زودرس مو شناخته شده است. وقتی قهوه در مراقبت از مو استفاده می شود، موها را براق و حجیم می کند.

 

خاصیت قهوه

قهوه باعث سفت شدن پوست و همچنین التیام زخم ها می شود

 

مضرات نوشیدن قهوه :

فواید بالقوه نوشیدن قهوه برای سلامتی خبرهای هیجان انگیزی است، اما این بدان معنا نیست که هر چه بیشتر بنوشید بهتر است. برای برخی افراد، قهوه می تواند باعث تحریک پذیری، عصبی شدن یا اضطراب در دوزهای بالا شود و همچنین می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و باعث بی خوابی شود. در افراد مبتلا به پرفشاری خون، مصرف قهوه به طور موقت فشار خون آنها را افزایش می دهد - البته تا چند ساعت - اما هیچ ارتباطی بین نوشیدن قهوه و افزایش طولانی مدت فشار خون یا بروز بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به پیش از فشار خون ندارد.

 

کافئین روی هر فرد تأثیر متفاوتی می گذارد، بنابراین اگر عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، مصرف قهوه خود را بر این اساس کاهش دهید. حدود 6 ساعت طول می کشد تا اثرات کافئین از بین برود، بنابراین نوشیدن قهوه را در اوایل روز محدود کنید یا به سمت قهوه بدون کافئین بروید، که تنها حاوی 2 تا 12 میلی گرم کافئین در هر 8 اونس است. همیشه مصرف قهوه خود را به تدریج کاهش دهید. از ترک یک دفعه ی قهوه خودداری کنید. انجام این کار می تواند منجر به علائم ترک کافئین شود که ممکن است شامل سردرد شدید، درد عضلانی و خستگی باشد که می تواند برای روزها ادامه یابد.

 

خطرات نوشیدن زیاد قهوه :

نوشیدن زیاد قهوه نیز می تواند مقداری اثرات نامطلوب داشته باشد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 

شکستگی استخوان :

برخی از مطالعات نشان داده اند که زنانی که زیاد قهوه می نوشند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای شکستگی استخوان باشند.

 

از طرف دیگر، مردانی که قهوه بیشتری مصرف می کنند، به نظر می رسد که خطر کمتری دارند.

 

عوارض دوران بارداری :

مصرف قهوه نیز ممکن است در دوران بارداری بی خطر نباشد. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بین مصرف زیاد قهوه و از دست دادن بارداری، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس ارتباط وجود دارد.

 

اندومتریوز :

ممکن است خطر ابتلا به اندومتریوز در بین زنانی که قهوه می نوشند بیشتر باشد، اما شواهد کافی برای تایید چنین ارتباطی وجود ندارد.

 

بیماری بازگشت اسید به مری :

افرادی که زیاد قهوه می نوشند ممکن است کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشند.

 

اضطراب :

مصرف مقادیر زیاد کافئین ممکن است خطر را افزایش دهد. اضطراب ، به ویژه در میان افراد مبتلا به اختلال هراس یا اختلال اضطراب اجتماعی. کمتر رایج است، کافئین ممکن است باعث شیدایی و روان پریشی در افرادی شود که مستعد هستند.

 

شرایط سلامت روان :

یکی مطالعه به این نتیجه رسیدند که مصرف زیاد کافئین در دوران نوجوانی می تواند منجر به تغییرات دائمی در مغز شود.

 

دانشمندان پشت این مطالعه ابراز نگرانی کردند که این می تواند خطر ابتلا به شرایط مرتبط با اضطراب را در بزرگسالی افزایش دهد.

 

قرار گرفتن در معرض مواد سمی :

گروهی از محققان سطوح نسبتاً بالایی از مایکوتوکسین ها را در قهوه تجاری پیدا کردند. مایکوتوکسین ها مواد سمی هستند که می توانند قهوه را به عنوان یک محصول طبیعی آلوده معرفی کنند.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------