از خواص کاکائو چه می دانید؟خواص کاکائو,فواید کاکائو,خاصیت کاکائو

آشنایی با خواص کاکائو

 

آشنایی با 11 خواص کاکائو

پودر کاکائو از خرد کردن دانه های کاکائو و از بین بردن چربی یا کره کاکائو به دست می آید. امروزه کاکائو بیشتر به خاطر نقشش در تولید شکلات معروف است. با این حال، تحقیقات مدرن نشان داده است که در واقع حاوی ترکیبات مهمی است که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. در این مطلب بیتوته میتوانید درباره مضرات و خواص کاکائو بخوانید.

نوشیدن یک فنجان داغ کاکائو ممکن است به همان اندازه سالم و خوشمزه باشد که پودر کاکائو خام شیرین نشده سرشار از آنتی اکسیدان است. از مهمترین فواید سلامتی کاکائو می توان به توانایی احتمالی آن در کاهش فشار خون، جلوگیری از خطر بیماری های قلبی عروقی و کمک به مدیریت وزن اشاره کرد. پلی فنول های قوی موجود در کاکائو همچنین می تواند به بهبود جریان خون در مغز کمک کند.

 

کاکائو چیست؟

کاکائو پودری است که از دانه های کاکائو برشته، پوست کنده و خشک تهیه می شود که دانه های تخمیر شده درخت کاکائو هستند. درخت کاکائو حدود 12 تا 25 فوت ارتفاع دارد و به طور طبیعی در آب و هوای گرمسیری رشد می کند. میوه ها یا دانه های کاکائو در واقع غلاف هایی هستند که با خمیر شیرین پر شده اند و مجموعه ای از حدود 20 تا 40 دانه کاکائو را در بر می گیرند. نام لاتین دانه های کاکائو Theobroma cacao است که به معنی غذای خدایان است. دانه های آسیاب شده ی کاکائو همچنین حاوی کره کاکائو است، چربی غیر لبنی و طبیعی موجود در دانه های کاکائو.

 

ممکن است پودر کاکائو را در سوپرمارکت دیده باشید و در مورد تفاوت آنها تعجب کرده باشید. پودر کاکائو به محصولی اطلاق می شود که از دانه های بو داده نشده و حاوی تعداد بیشتری آنتی اکسیدان در مقایسه با پودر کاکائو است. شکلات‌ها و محصولات کاکائویی موجود در بازار ممکن است غنی از فلاونول‌های مفید اصلی دانه‌های کاکائو نباشند، زیرا ممکن است در اثر پردازش بیش از حد از بین بروند. در این مقاله به فواید پودر کاکائو خشک و شیرین نشده برای سلامتی می پردازیم.

 

ارزش غذایی کاکائو:

به گفته USDA، یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو شیرین نشده ممکن است حاوی 12 کالری، 3.1 گرم کربوهیدرات و 1 گرم پروتئین باشد. پودر کاکائو منبع غنی از پلی فنول ها مانند کاتچین ها، فلاونول گلیکوزیدها، آنتوسیانین ها و پروسیانیدین ها است. همچنین ممکن است حاوی محرک هایی مانند تئوبرومین و کافئین باشد. علاوه بر این، پودر کاکائو حاوی مواد معدنی مانند منیزیم ، مس و آهن است.

 

فواید کاکائو برای سلامتی:

برای به دست آوردن فواید کاکائو، مصرف محصولی که منبع درستی دارد، مهم است. ممکن است یک تکه کوچک شکلات تلخ، شیرین نشده یا فرآوری نشده در نظر گرفته شود تا طعم و مزه و سلامتی را به رژیم غذایی شما اضافه کند. بیایید به برخی از بهترین فواید سلامتی کاکائو نگاه کنیم.

 

کاهش فشار خون از خواص کاکائو

محققان دریافتند که مصرف غذاهای حاوی کاکائو می تواند به کاهش سطح فشار خون در نمونه کوچکی از شرکت کنندگان کمک کند. یک متاآنالیز همچنین نشان داد که ممکن است تغییرات مثبتی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در نتیجه مصرف محصولات مبتنی بر کاکائو در مقایسه با مصرف چای سیاه یا سبز به مدت هفت روز دیده شود. این تغییرات مطلوب به وجود آنتی اکسیدان هایی در آن نسبت داده می شود که می تواند تولید اکسید نیتریک را تحریک کند که به آرام نگه داشتن رگ های خونی کمک می کند.

 

ظرفیت آنتی اکسیدانی بالقوه از خاصیت کاکائو

در یک مطالعه تحقیقاتی که منتشر شد، نشان داد که کاکائو ممکن است فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به چای سیاه، چای سبز نشان دهد. آنتی اکسیدان ها ممکن است به خنثی کردن رادیکال های آزاد مبتنی بر اکسیژن موجود در بدن کمک کنند.

 

پودر کاکائو همچنین احتمالاً در فیتوکمیکال های فنلی و فلاونوئیدها فراوان است. روی، که ممکن است در مقادیر زیاد در آن وجود داشته باشد، می تواند به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو، که یکی از دلایل اصلی پیری سریع است، کمک کند.

 

ممکن است سلامت مغز را بهبود بخشد

کاکائو ممکن است حاوی مقدار زیادی فلاونوئید مانند فلاونول باشد. تحقیقاتی که توسط دکتر نورمن کی هولنبرگ انجام شد نشان داد که فلاوانول ممکن است به حفظ سلامت مغز کمک کند. این مزایای محافظت کننده عصبی همچنین می تواند اثرات مطلوبی بر عملکردهای یادگیری و حافظه داشته باشد. یافته ها حاکی از آن است که مصرف محصولات مبتنی بر کاکائو ممکن است جریان خون به مغز را افزایش دهد و شواهدی از پتانسیل درمانی برای درمان اختلالات عروقی ارائه کرده است.

 

ممکن است خطر حملات قلبی و سکته را کاهش دهد

پودر کاکائو سرشار از فلاونوئیدها است - یعنی پروسیانیدین، کاتچین و اپی کاتچین که ممکن است خواص آنتی اکسیدانی داشته باشند. در مقادیر متوسط، می تواند به محافظت از سلول ها در برابر آسیب کمک کند و در عین حال قلب را تقویت کند . ممکن است از تشکیل لخته های خون کشنده جلوگیری کند که می تواند منجر به سکته مغزی یا نارسایی قلبی شود. فلاونوئیدها احتمالاً دارای اثرات ضد تجمع پلاکتی هستند و هموستاز اولیه را تعدیل می کنند، که اندازه گیری زمان لخته شدن خون است. این در نهایت می تواند به جلوگیری از تصلب شرایین و ترومبوز کمک کند.

 

ممکن است سطوح کلسترول را متعادل کند

در مطالعه ای نشان داده شده است که کاکائو ممکن است اثرات هیپوگلیسمی و هیپوکلسترولمیک به ترتیب بر روی سطح گلوکز و کلسترول داشته باشد. این می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید و LDL (کلسترول بد) در بدن کمک کند و ممکن است باعث افزایش قابل توجه سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) در بدن شود.

 

کاکائو,خواص کاکائو شیرین,خواص کاکایو

از خواص پودر کاکائو می توان به منیزیم، آهن و مس اشاره کرد.

 

ممکن است سطح قند خون را تنظیم کند

یک مطالعه تحقیقاتی نشان می دهد که مصرف پودر کاکائو ممکن است در بهبود مقاومت به انسولین و متابولیسم گلوکز موثر باشد. این مکانیسم ها به نوبه خود ممکن است به تنظیم سطح قند در بدن کمک کنند. بر اساس یک مطالعه حیوانی، پروآنتوسیانیدین های مشتق شده از  این محصول ممکن است در مهار تشکیل آب مروارید که گاهاً توسط دیابت ایجاد می شود، کمک کند. مصرف آن غنی از فلاوانول همچنین می تواند پتانسیل درمانی در بهبود عملکرد عروقی افراد مبتلا به دیابت با داروهای مختلف داشته باشد.

 

ممکن است آسم برونش را تسکین دهد

دانه های کاکائو حاوی گزانتین و تئوفیلین هستند که ممکن است به آرامش اسپاسم برونش کمک کند و می تواند لوله های منقبض برونش را باز کند. این ممکن است به آن خاصیت ضد آسم بدهد و در درمان آلرژی های مختلف از جمله آسم و تنگی نفس مفید است.

 

تحقیقات نشان می دهد که پودر غیر شیرین می تواند خواص ضد آسم داشته باشد زیرا حاوی تئوبرومین است.

 

می تواند به مدیریت وزن کمک کند

یک مطالعه نشان داده است که مزایای بالقوه کاکائو ممکن است شامل جلوگیری از چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب باشد. مصرف آن می تواند به تعدیل متابولیسم لیپید کمک کند و ممکن است سنتز و انتقال اسیدهای چرب را کاهش دهد. همچنین ممکن است ترموژنز را که مکانیسم تولید گرما در بافت های چربی سفید و کبد است، بهبود بخشد. با این حال، به یاد داشته باشید که اگر پودر کاکائو را در غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی مقادیر زیادی قند و چربی هستند مصرف کنید، برای کاهش وزن مضر خواهد بود.

 

ممکن است خلق و خوی را تقویت کند

مصرف پودر کاکائو ممکن است اثراتی مشابه ضد افسردگی داشته باشد.

 

ممکن است به مراقبت از پوست کمک کند

یافته های تحقیقات نشان می دهد که مصرف کاکائو غنی از فلاونول می تواند به کاهش اثرات اریتم ناشی از UV کمک کند و ممکن است زبری و پوسته پوسته شدن پوست را کاهش دهد. همچنین ممکن است به افزایش کشسانی، آبرسانی و تراکم پوست کمک کند. اپی کاتچین موجود در کاکائو می تواند به افزایش اشباع اکسیژن هموگلوبین، تحریک جریان سالم خون در بافت‌های پوستی (پوست) کمک کند و می تواند به محافظت از نور درونی کمک کند. همچنین می توان از آن در تهیه انواع محصولات مراقبت از پوست استفاده کرد.

 

خواص بالقوه محافظت کننده عصبی

کاکائو دارای فلاونوئیدهایی مانند اپی کاتچین و کاتچین است که ممکن است مشخص شده باشد که اثر ضد عصبی دارند. در یک مطالعه مدل موش که توسط Cho و همکارانش انجام شد، پروسیانیدین های کاکائو (نوعی فلاونوئید) اثر محافظتی در برابر استرس اکسیداتیو داشت که ممکن است به شدت با ایجاد اختلالات عصبی، از جمله بیماری آلزایمر مرتبط باشد. مطالعات انسانی بیشتری برای بررسی مزایای بالقوه لوبیای کاکائو در برابر بیماری های عصبی در طول زمان مورد نیاز است.

 

خاصیت های کاکائو,فایده های کاکائو,آشنایی با فایده های کاکائو

خواص کاکائو شیرین شده و تلخ

 

سایر مزایای سلامتی کاکائو :

می توان به بهبودی سرعت بخشید:

عصاره های کاکائو را می توان به دلیل خواص درمانی و ترمیم زخم در تولید محصولات دارویی طبیعی مورد اعتماد قرار داد.

 

ممکن است یبوست را درمان کند:

طبق مطالعه ای که بر روی بیماران اطفال انجام شده است، مصرف محصولات کاکائوی غنی از فیبر می تواند منجر به زمان های انتقال سریع تر روده، رکتوم و روده شود.

 

کمک به کمبود مس:

ممکن است برای حفظ سطوح طبیعی مس و همچنین روشی برای درمان کمبود مس در چنین شرایطی به رژیم غذایی اضافه شود.

 

ممکن است سندرم خستگی مزمن را کاهش دهد:

نشان داده شده است که پودر کاکائو اثرات آرام بخشی بر افرادی که از خستگی مزمن رنج می برند، دارد، زیرا می تواند به آزادسازی انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، آناندامید و فنیل اتیلامین در مغز کمک کند.

 

ممکن است از کمبود منیزیم جلوگیری کند:

مصرف منظم محصولات کاکائو ممکن است در جلوگیری از اثرات نامطلوب ناشی از رژیم غذایی فاقد منیزیم برای مدت طولانی مفید باشد و از آن استفاده می کند.

 

کاکائو به دلیل استفاده از آن در تولید شکلات و سایر غذاهای خوشمزه در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. دانه های تخمیر شده و خشک شده کاکائو را می توان برای تولید انواع محصولات فرآوری کرد.

 

پودر کاکائو:

شما دو نوع پودر کاکائو شیرین نشده دریافت می کنید: هلندی و طبیعی. هر دو نوع در پخت و پز استفاده می شود. شناخته شده ترین کاربرد آن درست کردن شکلات، کیک و نوشیدنی به نام کاکائو یا شکلات داغ است.

 

شکلات:

دانه های کاکائو بو داده، پوست کنده، آسیاب می شوند و بسته به محصول مورد نظر، شیرین و طعم دار می شوند تا شکلات تولید شود. انواع مختلفی از شکلات از دانه های کاکائو تولید می شود، از جمله شکلات شیرین نشده، شکلات تلخ، شکلات نیمه شیرین، شکلات شیری و شکلات سفید.

 

کره کاکائو:

برای تهیه شکلات و همچنین جایگزینی گیاهی برای ژلاتین  برای افزایش طعم و عطر غذا استفاده می شود. از کره کاکائو به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی در صابون ها و محصولات آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود.

 

علاوه بر دانه های کاکائو، استفاده درمانی از پوست، کره و گل های کاکائو نیز از زمان های قدیم برای درمان بیماری های مختلف مانند بیماری های پوستی، اختلال در عملکرد روده و زخم ها ارزشمند بوده است.

 

فواید کاکائو,خاصیت کاکائو,کاکائو

از فایده های کاکائو می توان به تنظیم قند خون اشاره کرد

 

اثرات جانبی کاکائو :

مهمترین عوارض جانبی کاکائو عبارتند از:

 

اعتیاد به کافئین

کاکائو منبع کافئین است و مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شود:

 

افزایش ادرار، بی خوابی و ضربان قلب نامنظم

همچنین می تواند شرایط افرادی که قبلاً از اختلالات اضطرابی رنج می برند را تشدید کند.

کافئین بیش از حد در دوران شیردهی می تواند منجر به انحراف و ناراحتی شکم در نوزادان شود.

همچنین ممکن است وضعیت بیماری ریفلاکس معده به مری را بدتر کند.

 

توجه: برای جلوگیری از هرگونه تداخل در کنترل قند خون، قبل از جراحی از مصرف آن خودداری کنید.

 

واکنش آلرژیک

کاکائو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک مانند موارد زیر شود:

 

• واکنش های پوستی

• سردرد میگرنی

• ناراحتی های گوارشی (به عنوان مثال، گاز، حالت تهوع)

• تداخلات دارویی

 

ممکن است کاکائو با داروهای خاصی از جمله کلوزاریل، دی پیریدامول، ارگوتامین، فنیل پروپانولامین و تئوفیلین تداخل داشته باشد و بر روی بدن تأثیر بگذارد. برای اطمینان از مصرف ایمن از پزشک خود بپرسید یا برچسب ها را بررسی کنید.

 

علاوه بر این، ممکن است با داروهای آسم، افسردگی و دیابت نیز تداخل داشته باشد.

کافئین ممکن است بر اثرات برخی از داروهای تجویز شده قبل از آزمایش تشخیصی مرتبط با قلب تأثیر بگذارد. به طور کلی توصیه می شود قبل از انجام چنین معاینات قلبی از نوشیدنی های غنی از کافئین یا غذاهایی مانند کاکائو خودداری کنید. همچنین، قبل از افزودن نوع جدیدی از غذا، به ویژه غذایی با ترکیبات منحصر به فرد، به رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف ناصحیح كاكائو باعث عوارض كبدی و قلبی می‌شود. كسانی كه طبع گرمی دارند، باید از خوردن بیش از حد كاكائو و محصولات آن خودداری كنند. برای افراد دچار بیماری قند نیز خوردن کاکائو ممنوع است.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------