پسته، ثروت خندان ايرانپسته,درخت پسته,پسته ايرانى

 درخت پسته برگ ريز است، در پاييز خزان نموده و زمستان را در خواب میگذراند

 

آشنایی با درخت پسته

پسته معمولى مشهور به پسته ايرانى و بومى نواحى شمال و شمال شرقى ايران است و در اطراف سرخس يافت مى شود. واژه پسته پارسى مى باشد و از طريق زبان پارسى وارد زبان اروپايى شده است.

از پيستا كاو تا پسته!
نام درخت پسته در زبان هاى يونانى و لاتين، زبان هاى اروپايى، عربى، تركى و ديگر زبان ها از نام ايرانى اين درخت گرفته شده است. در پارسى قديم نام اين درخت پيستا كاو در فارسى ميانه پيستاك بوده و بعدها به پسته تغيير كرده است. واژه پسته پارسى مى باشد و از طريق زبان پارسى وارد زبان اروپايى شده است.

 

پسته دانه اى گرم و مقاوم:
پسته معمولى مشهور به پسته ايرانى و بومى نواحى شمال و شمال شرقى ايران است و در اطراف سرخس يافت مى شود. درخت پسته بيشتر در نواحى گرم و نيمه گرم زيست مى كند ولى گياه پسته در برابر سرما و گرما مقاومت بالايى از خود نشان مى دهد، هم چنين درخت پسته به دليل عميق بودن ريشه، مقاومت خوبى در برابر كم آبى دارد.

 

پسته,درخت پسته,پسته ايرانى

درخت پسته بيشتر در نواحى گرم و نيمه گرم زيست مى كند

 
اندام هاى پسته را بشناسيم:
پسته درختى دو پايه است يعنى براى توليد ميوه به وجود هر دو پايه نر و ماده نياز مى باشد و تشخيص درخت نر و ماده پسته به جز از روى گل آنها ميسر نيست.


درخت پسته داراى برگ های شانه اى است و هر برگ يك جوانه جانبى را در بر مى گيرد، جوانه هاى جانبى به گل آذين تبديل مى شوند و يك محور اصلى را تشكيل مى دهند كه در سال بعد خوشه ى پسته را توليد مى كنند.


درخت پسته برگ ريز است، به اين معنى كه در پاييز خزان نموده و زمستان را در خواب مى گذراند.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------