طرز تهیه شیرینی مشهدی به 2 روش طرز تهیه شیرینی مشهدی به سبک قنادی,طرز تهیه مارمالاد برای شیرینی مشهدی

شیرینی مشهدی بازاری

 

 طرز تهیه شیرینی مشهدی خوشمزه

شیرینی مشهدی یکی از انواع شیرینی های خشک سنتی ایرانی است که به شیرینی آلمانی یا شیرینی مارمالاد آلمانی هم شناخته می شود. این شیرینی طرفدار زیادی دارد. برای بین شیرینی ها می توانید از هر مربا یا مارمالادی که دوست دارید استفاده کنید؛ حتی می توانید از شکلات آب شده بین آن ها استفاده کنید. و به شکل های متفاوت آن را تزیین کنید.

طرز تهیه شیرینی مشهدی داخل فر:

برای تهیه ی شیرینی مشهدی می توانید از هر مارمالادی استفاده کنید. که در ادامه با طرز تهیه ی مارمالاد سیب آشنا می شوید.

 

مواد لازم برای 20 عدد شیرینی مشهدی :

آرد 300 گرم
پودر قند 50 گرم
کره 150 گرم
شیر 2 قاشق غذاخوری
عسل گرم 2 قاشق غذاخوری
وانیل نصف قاشق چایخوری
زرده تخم مرغ 1 عدد

طرز تهیه شیرینی مشهدی:

اجازه بدهید کره به دمای محیط برسد. به همراه پودر قند 3 دقیقه با همزن بزنید. وانیل و زرده ی تخم مرغ را اضافه کنید و دو دقیقه ی دیگر هم بزنید.

 

عسل و شیر را اضافه کنید و با قاشق در حد مخلوط شدن هم بزنید. آرد را کم کم روی مواد الک کنید و با نوک انگشتان ورز بدهید، از کف دست استفاده نکنید و زیاد وزر ندهید زیرا خمیر به روغن می افتد و شیرینی خشک می شود.

 

آرد را به مقداری اضافه کنید که خمیر نرم و لطیفی داشته باشید و چسبنده نباشد، امکان دارد چند قاشق آرد اضافه داشته باشید.

 

خمیر بدست آمده را در نایلونی بگذارید و 2 ساعت داخل یخچال به آن استراحت بدهید. فر را روشن کنید و روی دمای 180 درجه قرار بدهید تا گرم شود.

 

سطح مورد نظرتان را کمی آرد پاشی کنید و خمیر را به قطر 2 الی 3 میلیمتر با وردنه پهن کنید و قالب بزنید.

 

وسط نصف شیرینی ها را سوراخ کنید، روی سینی فر کاغذ روغنی قرار بدهید و شیرینی ها را داخل سینی فر بچینید و به مدت 15 دقیقه داخل فر با دمای 180 درجه قرار بدهید. دقت کنید زمانی که لبه ی شیرینی ها کمی تغییر رنگ دادند فر را خاموش کنید. 

 

پس از خنک شدن روی شیرینی کامل را مربا یا مارمالاد یا ژله ی بریلو مورد نظرتان را قرار بدهید و شیرینی سوراخ شده را روی آن قرار بدهید و روی آن را می توانید کمی عسل بزنید و با هر چیزی روی آن را تزیین کنید. عسل برای چسبیدن مواد روی شیرینی است.

 

طرز پخت شیرینی مشهدی خانگی

 

نکاتی برای تهیه ی شیرینی مشهدی :

 300 گرم آرد معادل 2 لیوان دسته دار فرانسوی (2 پیمانه).

 50 گرم معادل 1/3 لیوان (پیمانه).

 

 این شیرینی ها باید به موقع از فر خارج شوند در غیر این صورت خشک می شوند.

 شیرینی ها را حتما در طرف در بسته نگهداری کنید.

 

 خمیر شیرینی مشهدی را نباید زیاد ورز دارد چون روغن می اندازد. اگر خمیر شل بود آرد بیشتری اضافه شود تا خمیر به دست نچسبد.

 

 برای داخل شیرینی مشهدی می توانید مقداری شکلات تخته ای را به روش بن ماری آب کنید و بعد از آن که کمی خنک شد داخل شیرینی ها قرار دهید.

 

طرز تهیه شیرینی مشهدی بدون فر :

 

درست کردن شیرینی مشهدی

 

مواد لازم برای شیرینی مشهدی بدون فر :

 روغن صاف قنادی  100 گرم
 آرد  600 گرم
کره   200 گرم
 زرده تخم مرغ 4 عدد 
 پودر قند 160 گرم 
 عسل 2 قاشق سوپخوری 
وانیل  نصف قاشق چایخوری

 

طرزتهیه شیرینی مشهدی بدون فر :

برای تهیه ی شیرینی مشهئی بدون فر، کره و روغن صاف قنادی را در کاسه ای بریزید و حدود 20 ثانیه با همزن برقی هم بزنید تا بافت آن ها باز شود و کاملا یکدست شود.

 

سپس پودر قند را اضافه کنید و مجددا 5 دقیقه هم بزنید. زرده های تخم مرغ و وانیل را به مواد اضافه کنید و حدود 30 ثانیه با هم مخلوط کنید. با لیسک، مواد را از دور کاسه تمیز کنید و به صورت دورانی هم بزنید. در این مرحله عسل را اضافه کنید و حدود 20 ثانیه هم بزنید.

 

آرد را کم کم به مواد اضافه کنید و مخلوط کنید. سپس خمیر بدست آمده را بین 2 کیسه فریزر قرار بدهید و آن را با وردنه به ضخامت 3-4 میلیمتر پهن کنید. اکنون خمیر را با همان کیسه به مدت 10 دقیقه داخل فریزر قرار بدهید تا خودش را بگیرد.

 

پس از 10 دقیقه آن را از فریزر خارج کنید و به شکل دلخواه برش بزنید. سپس آن ها را حدود 15 دقیقه داخل یخچال قرار بدهید. سینی فلزی را انتخاب کنید و روی آن کاغذ روغنی پهن کنید. قالب های شیرینی را روی آن قرار بدهید. 

 

سپس قابلمه ای مناسب که سینی داخل آن قرار بگیرد انتخاب کنید و کف آن قالب و یا یک وسیله ای فلزی قرار بدهید و سینی را روی آن بگذارید. این کار برای این است که سینی از کف قابلمه فاصله داشته باشد.

 

روی در قابلمه دمکنی قرار بدهید و در آن را ببندید تا زیر شیرینی طلایی شود. پس از آماده شدن شعله را خاموش کنید و در قابلمه را بردارید تا شیرینی ها نرم نشوند. شیرینی های آماده شده را از قابلمه خارج کنید تا خنک شوند. پس از سرد شدن مارمالاد را روی یک لایه از شیرینی ها قرار بدهید و لایه ی دیگر را روی آن بگذارید. روی شیرینی ها کمی عسل بزنید و با خلال پسته، کنجد و... تزیین کنید.

 

نکاتی برای تهیه ی شیرینی مشهدی :

برای طرز تهیه شیرینی مشهدی به سبک قنادی، همین دستور را دنبال کنید اما آن را داخل فر در دمای 170 درجه قرار بدهید؛ زمانی که زیر شیرینی ها تغییر رنگ داد آن ها را از فر خارج کنید.

 

 خمیر شیرینی مشهدی را نباید زیاد ورز دارد چون روغن می اندازد. اگر خمیر شل بود آرد بیشتری اضافه شود تا خمیر به دست نچسبد.

 

 برای داخل شیرینی مشهدی می توانید مقداری شکلات تخته ای را به روش بن ماری آب کنید و بعد از آن که کمی خنک شد داخل شیرینی ها قرار دهید.

 

طرز تهیه مارمالاد سیب برای شیرینی مشهدی :

 

طرز تهیه مارمالاد برای شیرینی مشهدی

 

مواد لازم مارمالاد سیب :

سیب 500 گرم
شکر 350 گرم
جوهر لیمو یک سوم قاشق چایخوری
زعفران دم کرده غلیظ 1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه مارمالاد سیب :

برای تهیه مارمالاد سیب بدون ژلاتین ابتدا سیب ها را پوست بگیرید و به صورت نگینی خرد کنید، سپس با یک لیوان آب داخل یک قابلمه مناسب بریزید و روی حرارت قرار بدهید.

 

پس از اینکه سیب ها پختند و کاملا نرم شدند، آنها را کاملا له کنیم تا شبیه پوره یکدست شوند. سپس جوهر لیمو را با شکر اضافه کنید و دائم هم بزنید.

 

هم زدن را تا جایی که شکر به صورت کامل حل شود ادامه بدهید. بعد از اینکه شکر حل شد، حرارت را زیادتر کنید تا مارمالاد به غلظت مناسب برسد. زمانی که حرارت را زیاد کردید باید در قابلمه را بگذارید تا مارمالاد بیرون نپاشد.

 

هر دقیقه یک بار مارمالاد را هم بزنید تا ته نگیرد، دقت کنید به هیچ عنوان قاشق را به دیواره های قابلمه نزنید، زیرا این کار سبب شکرک زدن مارمالاد می شود. بعد از اینکه مارمالاد کمی غلیظ شد زعفران را اضافه کنید.

 

هم زدن مارمالاد را تا جایی که شفاف و غلیظ شود ادامه بدهید تا ته نگیرد. پس از اینکه مارمالاد آماده شد، آن را از روی حرارت بردارید در قابلمه را بردارید و اجازه بدهید تا کاملا خنک شود، سپس آن را در یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 

نکاتی تهیه مارمالاد سیب :

برای اینکه مارمالاد سیب شما کش دار شود می توانید از دو راه حل استفاده کنید. 1) زمانی که مارمالاد آماده شد نصف بسته پودر ژله سیب به آن اضافه کنید و هم بزنید تا پودر ژله با مارمالاد یکدست شود، سپس مارمالاد را از روی حرارت بردارید.

 

2) راه دوم این است که از پودر ژلاتین استفاده کنید. به این صورت که: 1 قاشق غذاخوری پودر ژلاتین را با 1 فنجان آب مخلوط کنید، سپس روی حرارت بخار کتری یا سماور قرار بدهید تا پودر ژلاتین به صورت کامل داخل آب حل شود. بعد پودر ژلاتین بن ماری شده را به مارمالاد اضافه کنید و اجازه بدهید 15 دقیقه با هم بجوشند. اگر پودر ژله یا پودر ژلاتین در مارمالاد استفاده کردید نمی توانید آن را برای مدت طولانی نگهداری کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 پخت انواع کیک و شیرینی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------