طرز تهیه بامیه خانگی به دو روش متفاوتطرز تهیه بامیه خانگی,بامیه خانگی,طرز تهیه بامیه خانگی آسان

روش های درست کردن بامیه

 

طرز درست کردن بامیه به روش های متفاوت

بامیه یکی از شیرینی های خوشمزه در ماه رمضان می باشد. اگر خیلی بامیه دوست دارید به راحتی می توانید آن را در منزل تهیه کنید و از سالم بودن آن مطمئن باشید. در ادامه این مقاله بیتوته شما را با درست كردن باميه خانگی به دو روش آشنا می کنیم.

طرز تهیه شهد با گلوکز :

طرز تهیه بامیه عسلی,دستور پخت بامیه,طرز تهیه بامیه قدیمی

طرز درست کردن شربت بار با گلوکز

 

مواد لازم برای شهد :

 شکر 2 لیوان و نیم
آب سرد  1 لیوان
 گلوگز 1 قاشق غذاخوری
 آبلیمو تازه یا جوهر لیمو 1 قاشق
 زعفران دم کرده به مقدار لازم 
گلاب  یک سوم لیوان فرانسوی‌

 

طرز تهیه ی شهد :

همه ی مواد را داخل ظرفی مخلوط کنید و روی شعله ملایم بگذارید تا کاملا شکر حل شود. زمانی که شهد قوام آمد گلوکز و زعفران دم کرده و گلاب اضاف کنید و شعله خاموش کنید و به سراغ تهیه ی بامیه ها بروید.

 

طرز تهیه بامیه عسلی :

درست کردن بامیه,درست كردن باميه خانگي,طرز درست کردن بامیه

دستور پخت بامیه

 

مواد لازم برای تهیه ی بامیه عسلی :

تخم مرغ 60 گرمی 2 عدد
عسل 1 قاشق غذاخوری
 کره  25 گرم
 وانیل 1 قاشق چایخوری
 بکینگ پودر (اختیاری) یک چهارم قاشق چایخوری 
 آب  1 و نیم لیوان
 بکینگ پودر (اختیاری)  یک چهارم قاشق چایخوری
 آرد قنادی 1 لیوان

 

طرز تهیه بامیه عسلی :

برای تهیه ی بامیه ی عسلی ابتدا، کره و عسل را داخل قابلمه ای نچسب روی شعله ی ملایم بگذارید، زمانی که جوش های ريز زد، آرد الک کرده را یک جا بریزید و مرتب هم بزنید حدود 8 تا 10دقیقه تا کاملا آب تبخیر شود. سپس وانیل و بکینگ پودر را اضافه کنید دوباره آن را حسابی مخلوط کنید.

 

اکنون قابلمه را از روی شعله بردارید و اجازه بدهید خمیر ولرم شود. پس از آن تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید و مرتب با همزن برقی هم بزنید. سپس مواد آماده شده را داخل قیف بریزید. و درون روغن سرد به اندازه های دلخواه قیچی کنید.

 

سپس شعله ی زیر روغن را روشن کنید. زمانی که بامیه ها رو آمدند می توانید آن را کمی جابه جا کنید تا رنگ آن به میزان دلخواه شما، در آیند. سپس آن ها را داخل شهد بریزید و بعد از 2 دقیقه آن ها را از شهد بیرون بیاورید و داخل آبکش بریزید تا شهد اضافی آن بیرون بیاید.

 

نکاتی برای درست كردن باميه خانگي :

اگر بامیه را در روغن داغ سرخ کنید بامیه ها سریع سرخ می شوند و وسط آن ها نپخته می ماند و بعد از گذاشتن در شربت بار وسط آن خمیر می شود. بنابراین در روغن سرد آن ها را ماسوره بزنید و با شعله ی کم به آرامی سرخ کنید.

 

اگر می خواهید بامیه ها نرم نشوند اجازه بدهید شهد کاملا قوام بیاید یعنی رقیق نباشد و شهد خنک باشد. بامیه ها اگر خنک شوند و داخل شهر بریزید، شهد کمتری به خود جذب می کنند و نرم نمی شوند. اگر تمایل دارید بامیه ها نرم شوند. آن ها را کمتر سرخ کنید و زمانی که داغ هستند داخل شهد قرار بدهید.

 

برای خمیر بامیه حتما از قیف های پارچه ای استفاده کنید. زیرا خمیر آن مقداری سفت است.

 

طرز تهیه بامیه :

بامیه خانگی,طرز تهیه بامیه خانگی آسان,طرز تهیه بامیه عسلی

طرز تهیه بامیه قدیمی

 

مواد لازم برای تهیه ی بامیه :

 آرد الک شده  یک لیوان فرانسوی
 آب 1 لیوان 
 روغن جامد  1 قاشق غذاخوری یا 20 گرم
 وانیل یک چهارم قاشق چایخوری
 تخم مرغ 1 الی 2 عدد

 

طرز تهیه بامیه خانگی آسان :

برای تهیه ی بامیه خانگی ابتدا، روغن را به آب‌ جوش اضافه کنید. نیازی نیست آب خیلی بجوشد و تبخیر شود به محض اینکه روغن ذوب شد آرد را اضافه کنید و هم بزنید تا به حالت خمیری نرم و لطیف در بیاید و از روی حرارت بر‌دارید و اجازه بدهید از حرارت بیفتد اما کاملا سرد نشود. یک قاشق شربت بار و وانیل و یک عدد تخم مرغ به آن اضافه کنید و با همزن برقی هم بزنید تا خیلی خوب مخلوط شوند.

 

اگر خمیرتان خیلی سفت بود تخم مرغ دیگری را داخل یک کاسه بشکنید و اگر لازم شد یک مقداری به آن اضافه کنید خمیر بامیه سفت هست و نباید شل باشد. میزان اضافه کردن تخم مرغ تقریبی و به نوع آرد و ... بستگی دارد. اگر با یک تخم مرغ شل بود خیلی کم آرد به آن اضافه کنید. نشانه های شل بودن خمیر این است که اگر داخل قیف ریختید، هنگام خروج شیارهای ماسوره روی آن ایجاد نمی شود و خمیر از ماسوره آویزان می شود.

 

به دلیل اینکه خمیر بامیه سفت است باید از قیف پارچه ای استفاده کنید.

 

روغن را داخل تابه یا ظرف نچسب مورد نظر بریزید. مواد بامیه را داخل قیف بریزید. با قیف از مواد به اندازه ی دلخواه بیرون بیاورید و با قیچی آن را بچینید. و داخل روغن بیاندازید. دقت کنید روغن باید حتما سرد باشد. شعله ی زیر روغن را روشن کنید. اجازه بدهید روغن داغ شود و بامیه ها خودشان را بگیرند. زمانی که بامیه ها خودشان را گرفتند و بالا آمدند می توانید آن ها را زیر و رو کنید تا رنگ آن ها، به رنگ مورد نظرتان برسد. 

 

بهتر است حرارت کم باشد که بامیه ها خوب مغز پخت شوند. در آخر بامیه ها را به اندازه ی 3 تا 4 دقیقه داخل شربت بار بگذارید. اگر می خواهید میزان شربتی که جذب می کنند بیشتر باشد، زمانی که داغ هستند داخل شربت قرار بدهید و اگر می خواهید شربت کمتری جذب کنند اجازه بدهید بامیه ها مقداری خنک شوند و بعد داخل شربت بار بگذارید.

 

طرز تهیه شربت بار :

طرز تهیه بامیه خانگی,طرز تهیه بامیه خانگی آسان,دستور پخت بامیه

طرز تهیه شربت بار آسان

 

مواد لازم برای تهیه ی شربت بار :

شکر 1 پیمانه
آب نصف پیمانه
زعفران آب کرده 1 قاشق غذاخوری
گلاب 1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه شربت بار :

ابتدا شکر و آب را داخل قابلمه ای بریزید. و آن را هم بزنید و روی شعله ی گاز قرار بدهید زمانی که جوشید و شکرها داخل آب حل شدند. زعفران آب کرده و گلاب را به آن اضافه کنید و هم بزنید و شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید شربت شما خنک شود. در همین حین به سراغ تهیه ی مواد بامیه بروید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های آشپزی(آموزش انواع غذاها، خواص مواد غذایی، غذاهای رژیمی، مربا و ترشیجات، شیرینی پزی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------