معرفی بازی های محلی گلستانآشنایی با بازی های محلی گلستان

 

گردو بازی معمولا بازی پسرانه ای است و به صورت گروهی انجام می شود. گردو بازی در فضای باز انجام ميشود.

بازی های محلی استان گلستان
کالنگ بازی
کالنگ بازي از بازی های مرسوم در غرب استان گلستان و در شهرستان های کردوی، بندرگز و روستای اطراف آن است. کالنگ بازی یک بازي حداقل دو نفره است، در حالی که هر یک از بازیکن ها چند کلنگ( چرب) که نوکشان تمیز شده در اختیار دارند، مسابقه را آغاز ميکنند ، بازکنان تلاش ميکنند کالنگ را محکم در زمین فرو کنند و درصورتی که چوبی، کالنگ ديگر را بشکند و یا منجر به افتادنش شود، صاحب آن چوب برنده است.
کالنگ های واژگون شده متعلق به فرد برنده است و بدین ترتیب هر کس تعداد بیشتری کالنگتصاحب کند برنده بازي است.


گردو بازي:
گردو بازی معمولا بازی پسرانه ای است و به صورت گروهی انجام می شود. گردو بازی در فضای باز انجام ميشود، هریک از بازیکنان بر اساس قراری که قبلا گذاشتند تعدادی گردو همراه خود می آورند در حالیکه برخی گردو در دست دارند با گذاشتن دو یا سه عدد گردو روی هم یعنی به تعداد افراد بازیکن گردو در کنار هم قرار می‌دهند.هریک از بازیکنان یک عد د گردو که بزرگتر از گردوهای چیده شده در میدان بازي که اصطلا حا به آن شقه( shage) می نامند جهت ضربه زدن به گردو های چیده شده در دست دارند.

 

 گردو بازی از بازیهای محلی استان گلستان


آغازکننده بازيکه در فاصله ۴ الی ۵ متری مکان مستقر شدنگردو ها ایستاده است با شیر خط کردن تعيين می شود و بازي را با نشانه گرفتن با شقه ای که در دست دارد آغاز ميکنند درصورتی که توانست گردو ها را با ضربه زدن ازداخل دایره ای که گردو ها چیده شده بیرون کند تمامی گردو ها را تصاحب ميکند یعنی برنده تمام گردو ها ميشود و افراد بازیکن مجددا گردو خودشان را داخل مکان بازي می چینند در این مرحله برنده بازي علاوه بر گردوی که همراه با ديگر بازي کنان داخل میدان بازي قرار می داد یک جفت بیش تر از ديگر بازیکن های در مته یا همان مکان بازي می چیند در این مرحله هم برنده بازي، شروع کننده بازي است در هر مرحله از بازي تعداد ی از گردوها در مکان بازي باقی می ماند و نفرات بعدی بترتیب بازي را ادامه می‌دهند . بازیکنان به خاطر هیجان بخشیدن بازي در هر دوره از بازي تلاش ميکنند تعد اد جفت های گردو را بیش تر کنند بدین ترتیب بازي ادامه پیدا ميکند . در پایان بازي هریک از بازیکنانی که بيش ترین گردو را به دست آورند آن فرد برنده بازي است.


مرغانه جنگي:

وسایل مورد نیاز براي این بازي تعدادی تخم مرغ رنگ شده است. این نوع بازي عمدتاً پسرانه است بدین ترتیب بازیکنان دو مرغانه را به هم ميزنند و تخم مرغی که شکست، طرف مقابل برنده بازي است و تخم شکسته شده هم جایزه وی به حساب می آید .


گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

منابع:
mehrnews.com

margush.ir

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------