بازی محلی «کله وروانک»بازی های سنتی,بازی های جالب

بازی محلی «کله وروانک»

 

این بازی نیز تیمی است، ابتدا یک دایره کشیده می شود و با فر زدن یا بر حسب توافق مشخص می شود که کدام تیم درون دایره و کدام تیم بیرون از دایره قرار گیرد. یک شیء (مثل خانه، درخت و...) را به عنوان نشانه مشخص می کنند که به آن تَل می گویند.بازیکنانی که بیرون از دایره هستند باید دست خود را بر سر یکی از بازیکنانی که درون دایره هستند تماس دهند(قبلا کلاهی را بر سر یکی از بازیکنان درون دایره قرار می دادند که بازیکنان بیرون از دایره باید آن کلاه را برمی داشتند) و قبل از اینکه بازیکنان درون دایره او را بگیرند، خود را به تل برساند.


نحوه قرار گرفتن بازیکنان درون دایره به این صورت است که یک نفر ایستاده و افراد دیگر نشسته اند و باید مواظب باشند که بازیکنان بیرون ازدایره دست خود را بر سر آنها تماس ندهند.


بازیکنان درون دایره به دو صورت می توانند از دایره خارج شوند و جای خود را به تیم مقابل دهند:
1) یکی از بازیکنان درون دایره بتواند پای خود را بر روی پای یکی از بازیکنان تیم بیرون از دایره قرار دهد که دراین لحظه باید دقت شود که وضعیت پای دیگر بازیکن درون دایره چگونه است و اگر پای دیگر او درون دایره باشد، بازی او قبول بوده و باید تیم بیرون از دایره به درون دایره بیاید وبالعکس. اما اگر پای او بیرون از دایره بوده (یعنی هر دو پای او بیرون از دایره باشد) بازی او قبول نیست وتیم درون دایره تا موقعی که نتواند پای خود را به درستی روی پای یکی از بازیکنان تیم حریف قرار دهند باید درون دایره باشند.


2) بازیکن تیم مقابل را بعد از اینکه دست خود را بر سر آنها تماس داد، بگیرند.


بازیکنان بیرون از دایره نیز باید سعی کنند که دست خود را بر روی سر یکی از بازیکنان تیم درون دایره تماس دهند بدون اینکه پایشان توسط بازیکنان درون دایره زده شود که اگر بازیکنی چنین کرد، باید سعی کند هرچه سریعتر خود را به تل برساند چون بازیکنان تیم مقابل(تیم درون دایره) به دنبال او می دوند وتلاش می کنند که این بازیکن را قبل از اینکه به تل برسد بگیرند و بقیه بازیکنان تیم بیرون از دایره باید سعی کنند بازیکنان درون دایره را بگیرند و اجازه ندهند که به شخصی که به سمت تل می رود، برسند و او را بگیرند تا آن شخص راحت تر به تل برسد، اگر آن شخص خود را به تل برساند، تیم درون دایره یک به صفر جلو می افتد وتیمها دوباره سر همان جاِی قبلی خود قرار گرفته بدون اینکه جای دو تیم عوض شود و بازی به همان صورت قبلی ادامه می یابد. ولی اگر بازیکنان تیم درون دایره موفق شوند آن بازیکن را بگیرند، جای دو تیم عوض می شود و تیم درون دایره به بیرون ازدایره رفته و بالعکس و بازی نیز به همان صورت قبلی تکرار می شود.


در نهایت تیمی برنده است که در مجموع تعداد بیشتری خود را به تل رسانده باشد.


مدت زمان این بازی بستگی به سلیقه و توان خود بازیکنان دارد.

 

منبع:iranvillage.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------