بازی جنگا؛ نبرد هوش و خلاقیت برای ساخت بلندترین برج!بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

بازی جنگا یک بازی فکری کلاسیک و هیجان‌انگیز

 

برج هیجان را بسازید، بدون آنکه فرو بریزد! چالش جذاب بازی جنگا 

در این مقاله از بیتوته به معرفی بازی جنگا، یک بازی فکری کلاسیک و هیجان‌انگیز می‌پردازیم. جنگا که به برج هیجان نیز معروف است، برای افراد در هر سنی مناسب بوده و به مهارت‌های جسمی و ذهنی شما نیاز دارد. در این بازی، شما باید با هوش و خلاقیت خود، بلندترین برج را بسازید، بدون آنکه آن را فرو بریزید.

این بازی ساده‌ی روی هم چیدن بلوک‌ها که توانایی‌های جسمی و ذهنی شما را به چالش می‌کشد، تجربه‌ای منحصر به فرد برایتان رقم می‌زند. کمتر کسی پیدا می‌شود که از بازی جنگا خوشش نیاید. این بازی ساده‌ی روی هم چیدن بلوک‌ها که توانایی‌های جسمی و ذهنی شما را به چالش می‌کشد، تجربه‌ای منحصر به فرد برایتان رقم می‌زند. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید چه کسی این بازی سرگرم‌کننده را ابداع کرده است؟ این لسلی اسکات بود که از یک بازی خانوادگی که در دوران کودکی انجام می‌داد، الهام گرفت.

 

بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

هیجان ساختن برج در بازی جنکا

 

تاریخچه بازی جنگا

جنگا توسط لسلی اسکات، طراح و نویسنده بریتانیایی بازی‌های فکری در سال 1983 اختراع و عرضه شد. اما او چطور به چنین بازی‌ای فکر کرد؟

ایده اولیه بازی جنگا در اوایل دهه 1970 میلادی، زمانی که او به همراه خانواده‌اش با بلوک‌های چوبی ساختمانی که از یک کارخانه‌ی چوب‌بری در غنا خریداری کرده بودند بازی می‌کردند، شکل گرفت. پس از سال‌ها بازی خانوادگی، اسکات تصمیم گرفت این بازی بسیار مهیج و دورهمی را تغییر شکل دهد، نامگذاری کند و به تولید انبوه برساند. اما چرا او نام جنگا را انتخاب کرد؟

 

نام جنگا از کلمه سواحیلی "kujenga" گرفته شده است که به معنای "ساختن" است. اسکات دوران کودکی خود را در تانزانیا گذراند، جایی که قبل از نقل مکان به غنا در غرب آفریقا، به زبان انگلیسی و سواحیلی صحبت می‌کرد.

 

یک سال بعد، در سال 1984، رابرت گربلر، کارآفرینی از کالیفرنیا و برادر یکی از دوستان نزدیک اسکات، به وارد کردن و توزیع جنگا در کانادا علاقه‌مند شد. سال بعد، در سال 1985، او برای اولین بار حقوق انحصاری جنگا را برای ایالات متحده و کانادا به دست آورد و سپس حقوق جهانی آن را که به نوبه خود به Pokonobe Associates، شرکتی که با دو نفر از پسرعموهایش تأسیس کرده بود، واگذار کرد. Pokonobe به استثنای ایالات متحده که Hasbro در سال 1987 با راه‌اندازی جنگا حقوق آن را به دست گرفت، به عنوان دارنده مجوز اصلی در سراسر جهان عمل کرد. در نهایت، Hasbro همچنین برای اکثر کشورهای جهان به عنوان دارنده مجوز درآمد.

 

بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

عکسی از بازی جنگا غول‌پیک

 

بازی جنگا یا برج هیجان چیست؟

جنگا یک بازی رومیزی مهارتی و هیجان‌انگیز است که در آن بازیکنان به نوبت بلوک‌های چوبی مستطیلی را از یک ستون برمی‌دارند و روی بالای یک برج در حال رشد قرار می‌دهند. اما مراقب باشید! با یک حرکت اشتباه و برج لرزان فرو می‌ریزد!

 

چرا جنگا سرگرم‌کننده است؟

جنگا یک بازی همگانی برای افراد بالای 3 سال است، بنابراین برای اکثر گروه‌ها مناسب است. ترکیبی از ترس و طمع، انتخاب شما را هدایت می‌کند. یا با احتیاط عمل کنید و یک قطعه آسان را بیرون بکشید تا از فرو ریختن برج توسط خودتان جلوگیری کنید، یا یک قطعه چالش‌برانگیز را بیرون بکشید تا نفر بعدی را برای فرو ریختن برج آماده کنید. لحظات سکوت و تمرکز به سرعت به تشویق و ناله تبدیل می‌شود، زیرا برج در هر انتهای بازی به لرزه در می‌آید، بازیابی می‌کند، می‌لرزد و در نهایت با سر و صدا فرو می‌ریزد.

 

بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

جنگا به عنوان یک بازی خانوادگی و مهیج

 

هدف بازی جنگا چیست؟

هدف بازی جنگا برداشتن یک قطعه و قرار دادن آن روی برج بدون واژگون کردن سازه (یا قطعات دیگر) است. برنده بازی آخرین بازیکنی است که قبل از واژگون شدن برج، به طور موفقیت آمیزی یک نوبت را بازی کرده باشد.

 

جنگا برای 2 تا 6 بازیکن بهترین است تا همه بتوانند دور برج جمع شوند و به اندازه کافی نوبت بگیرند تا بازی جذاب باقی بماند. یک بازی جنگا معمولاً 5 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و مدت زمان بازی بیشتر با میزان تهاجمی بودن بازیکنان برای چالش برانگیز کردن برج و تمرکز آنها روی نوبت‌هایشان تعیین می‌شود.

 

وسایل مورد نیاز بازی جنگا

یک مجموعه جنگا شامل 54 بلوک چوبی است. راهنمای چیدمان که همراه با بازی ارائه می‌شود ضروری نیست، اما مونتاژ برج اولیه را که از طبقات 3 بلوکی تشکیل شده است، آسان‌تر می‌کند. طبقات به صورت عمود بر طبقه بالا و پایین آن چیده می‌شوند تا یک برج 18 طبقه را تشکیل دهند.

 

بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

بازی جنگا مهارت‌های حرکتی ظریف، تمرکز و صبر را تقویت می کند

 

قوانین بازی جنگا

شاید شما از قبل نحوه بازی را بدانید، اما بیایید برای کسانی که بازی نکرده‌اند آن را توضیح دهیم. بازی از 54 بلوک چوبی تشکیل شده است. هر بلوک تقریباً 1.5 در 2.5 در 7.5 سانتی‌متر است. این بلوک‌ها ابتدا در یک برج 18 طبقه‌ای چیده می‌شوند، به طوری که هر طبقه از سه بلوک تشکیل شده است. همه بلوک‌های هر ردیف در یک جهت قرار می‌گیرند و ضلع‌های بلند آن‌ها به همدیگر می‌خورد. با این حال، جهت بلوک‌های یک ردیف نسبت به ردیف پایین آن عمود است.

 

بازی توسط کسی که برج را ساخته است شروع می‌شود. بازیکنان به نوبت یک بلوک را از هر سطحی به جز بالاترین سطح برمی‌دارند و آن را به صورت افقی روی بالاترین سطح برج قرار می‌دهند. بازیکن در هر زمان مجاز است فقط از یک دست برای حرکت یا قرار دادن بلوک استفاده کند. او همچنین می‌تواند بلوک را لمس کند یا احساس کند تا ببیند که آیا قابل حرکت است، اما در صورتی که تصمیم نگیرد آن را بیشتر حرکت دهد، باید آن را به موقعیت اصلی خود بازگرداند.

 

بازی به محض فرو ریختن هر قسمتی از برج پس از برداشتن یک بلوک یا قرارگیری مجدد آن تمام می‌شود و آخرین بازیکنی که قبل از فرو ریختن، با موفقیت بلوک را در جای جدید قرار دهد، برنده اعلام می‌شود.

 

انواع بازی جنگا

البته چه لذتی بدون کمی تنوع در بازی وجود دارد؟ در طول سال‌ها، این بازی انواع رسمی زیادی به خود دیده است. این انواع شامل Jenga Throw n Go، Jenga Truth or Dare و Jenga Xtreme می‌شود که برخی از آن‌ها بلوک‌های رنگی متفاوتی دارند، برخی با تاس ریختن همراه هستند و برخی دیگر از بلوک‌های به شکل ذوزنقه استفاده می‌کنند که برج‌های کج جالبی ایجاد می‌کنند.

 

همچنین بسیاری از انواع دارای مجوز بازی شامل Hello Kitty Jenga، Transformers Jenga، Tarzan Jenga، Super Mario Jenga، Fortnite Jenga، Harry Potter Jenga و غیره برای جذب کودکان گروه‌های سنی مختلف وجود دارد. بازی‌های بزرگ Jenga مانند Jenga XXL و Jenga Giant نیز توزیع می‌شوند که می‌توانند در حین بازی به ارتفاع 5 فوت یا بیشتر برسند و قوانینی بسیار شبیه به هم دارند.

 

بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

جنگا بازی محبوب و پرطرفدار در سراسر جهان

 

چطور جنگا بازی کنیم؟

۱. چیدن برج برای شروع بازی: بازی جنگا شامل 54 بلوک یا قطعه چوبی است که به صورت سه تا سه گروه بندی شده و 18 طبقه را تشکیل می دهند. هر طبقه به صورت افقی و در نازکترین حالت عمودی چیده می شود. جهت طبقات به صورت 90 درجه با هم تغییر می کند، به طوری که جهت هر طبقه بالا و پایین آن عمود بر هم باشد.

 

۲. تعیین نفر اول : کسی که برج را می سازد، نفر اول بازی است. در اولین بازی، اگر فقط یک نفر برج را ساخته باشد، او بازی را شروع می کند. اگر چند نفر با هم برای ساختن برج همکاری کنند، می توانید راه دیگری برای تعیین نفر اول انتخاب کنید (مانند جوان ترین فرد، شیر یا خط، نفر اضافه و غیره). رفتن به عنوان نفر اول، برتری خاصی ندارد، پس نگران نباشید. در بازی های بعدی، بازیکنی که برج را خراب می کند، آن را برای بازی بعدی بازسازی می کند و اولین نفری است که در آن بازی شرکت می کند.

 

۳. برداشتن یک بلوک از برج : هر بازیکن با لمس کردن برج فقط با یک دست در یک زمان، باید یک بلوک را از هر جایی زیر بالاترین سطح کامل شده بردارد. این به این معنی است که بلوک از طبقه دوم یا پایین تر برداشته می شود، اگر بالاترین سطح با 3 قطعه کامل شده باشد، یا از طبقه سوم اگر بالاترین سطح با 1 یا 2 قطعه ناقص باشد و در نتیجه طبقه دوم به عنوان بالاترین سطح کامل شده در نظر گرفته شود.

 

۴. قرار دادن بلوک برداشته شده روی برج : سپس بازیکن باید بلوکی که برداشته است را در بالای برج قرار دهد، به گونه ای که جهت آن عمود بر طبقه زیرین آن باشد. بازیکنان نمی توانند یک سطح جدید را شروع کنند تا زمانی که سطح زیرین آن با 3 قطعه کامل شود.

 

۵. اتمام نوبت : نوبت بازیکن پس از کشیدن و قرار دادن بلوک به روش گفته شده در بالا و همچنین یکی از موارد زیر به پایان می رسد:

الف) 10 ثانیه از زمانی که او قطعه خود را روی برج قرار داده است گذشته باشد.

ب) بازیکن بعدی هر بلوکی را لمس کند.

 

۶. ادامه بازی به صورت چرخشی : بازی به صورت چرخشی به بازیکن بعدی تا پایان بازی ادامه می یابد.

 

۷. پایان بازی با افتادن بلوک ها : بازی زمانی به پایان می رسد که یک بازیکن هر بلوکی را به غیر از بلوکی که در حال بازی است روی برج بیندازد.

 

۸. اعلام برنده : برنده بازی آخرین بازیکنی است که قبل از پایان بازی، زمانی که برج (یا برخی بلوک ها) واژگون می شوند، با موفقیت یک نوبت را به پایان برساند.

 

۹. آماده سازی برای بازی بعدی : هر کسی که برج را خراب کرد، بازی را برای بازی بعدی راه اندازی می کند.

 

بازی جنگا, آموزش بازی برج هیجان

آموزش بازی جنگا یا برج هیجان

 

سوالات متداول درباره بازی جنگا

1. چه کارهایی در بازی جنگا ممنوع است؟

در بازی جنگا سه کار ممنوع است:

۱. لمس کردن هر قسمت از برج با دو دست به طور همزمان (این شامل نگه داشتن برج با یک دست در حالی که قطعه ای را با دست دیگر برمی دارید، می شود.)

۲. برداشتن بلوک از ردیف بالای ۳ تا (یا بالاتر)

۳. گرفتن برج در حال سقوط برای نجات آن

 

2. آیا می توانید از 2 دست در Jenga استفاده کنید؟

بله، شما می توانید از 2 دست در Jenga استفاده کنید، فقط نه به طور همزمان. در حین چرخش، می توانید هر بار فقط یک بلوک یا برج را با یک دست لمس کنید. شما آزاد هستید که از هر یک از دست‌ها یا حتی دست‌های متناوب در حین چرخش استفاده کنید، به شرطی که هر بار فقط با یک دست لمس کنید.

 

4. آیا می توانید چندین بلوک را در Jenga لمس کنید؟ 

آره! کاملاً قابل قبول است که بلوک‌های مختلف را لمس کنید تا آزمایش کنید که کدام یک شل هستند و بازی کردن آسان است. فقط به یاد داشته باشید که هر بار فقط با یک دست لمس کنید. و اگر قطعه‌ای را جابه‌جا کردید که تصمیم گرفتید آن را ننوازید، باید سعی کنید آن را در موقعیت اصلی خود قرار دهید.

 

 

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------