تشریفات عروسی چیست و چرا از آن استفاده کنیم؟تشریفات عروسی چیست ؟

 

در دین اسلام به ازدواج یا پیوند زناشویی اهمیت زیادی داده شده است و احادیث و روایات مختلفی در این باره وجود دارد. به همین دلیل مراسم ازدواج یا همان عروسی هم اهمیت ویژه ای دارد و همانطور که می دانید این مراسم در هر کشور و حتی هر شهر، روستا و طایفه آداب و رسوم خاص خود را دارد که از قدیم نسل به نسل انتقال پیدا کرده اند.

مراسم عروسی را به روش های مختلف می توان برگزار کرد، مراسم عروسی کوچک با تشریفات مجالس عروسی کم، مراسمی در تالار با خدمات عروسی و تشریفات مجالس مشخص و محدود یا مراسم عروسی بزرگ و زیبا در باغ یا سالن با تشریفات مجالس عروسی و خدمات عروسی نا محدود ، یا یک مراسم عروسی خاص و لاکچری در باغ عروسی یا ویلای عروسی خاص با تشریفات مجالس عروسی خاص و لوکس و خدمات عروسی لوکس و لاکچری، در هر صورت و با هر مدل مراسم عروسی عروس و داماد و خانواده های آنها دوست دارند مراسم عروسی آنها به بهترین شکل برگزار شود.

 

تشریفات عروسی چیست ؟

تشریفات عروسی عبارتند از مجموعه کارهایی که عروس و دامادها برای برگزاری مراسم عروسی خود انجام می دهند. این کارها از اجاره باغ و سالن تا تمام ریزه کاری های مربوط به برگزاری جشن عروسی را شامل می شود. تا پیش از این بسیاری از مراسم های عروسی و جشن ها در حیاط خانه ها برگزار می شد، چیزی که امروزه امکان آن به دلیل کوچک بودن خانه ها خیلی امکان پذیر نیست. این مسئله سبب شده است تا عروس و دامادها به دنبال جای مناسبی برای برگزاری مراسم عروسی خود باشند.

 

یک مراسم عروسی کارهای زیادی دارد و عروس و دامادها بسیار بی تجربه و جوان هستند و البته در بیشتر موارد هم کسی را ندارند تا به آن ها در این زمینه کمک کند و حائز صلاحیت ها و تجربیات خوب در زمینه برگزاری مراسم عروسی و خدمات مجالس باشد. به همین دلیل، زوج ها به دنبال مؤسسات تشریفاتی و خدمات مجالس می روند تا برگزاری مراسم عروسی خود را به آن ها بسپارند.

 

به مجموعه عواملی که در یک جشن عروسی صرفا برای زیبایی و نظم هر چه بیشتر مراسم به کار گرفته شده تشریفات عروسی می گویند. تشریفات به معنی زرق و برق و تجملات و صرف هزینه های گزاف نیست، تشریفات عروسی معنایی فراتر و عمیق تر از تجمل گرایی دارد. تشریفات به لحاظ لغوی یعنی آداب و آیین انجام مراسم از جمله مراسم عروسی.

 

آشنایی با تشریفات عروسی

 

استفاده از موسسه های تشریفات و خدمات مجالس، تقریبا از سال 1380 به بعد در کشور ما رواج پیدا کرد. بدین ترتیب که زوج های جوان به اینگونه موسسات مراجعه می کنند و برگزاری مراسم عروسی خود را به آنها می سپارند. گزینه هایی که می توان با مراجعه به این موسسات از آنها بهره مند گردید، عبارت است از: کرایه باغ، باغ تالار یا محل برگزاری مراسم، تزیین محل برگزاری مراسم، تهیه غذا، تهیه سفره عقد، گل آرایی مراسم، تهیه میوه، کیک و شیرینی مراسم، معرفی گروه موسیقی و گروه عکاس و فیلمبردار، تزیین ماشین عروس و دسته گل عروس، معرفی آرایشگاه و مزون لباس عروس و ….

 

وظیقه یک موسسه تشریفات و خدمات مجالس در ارتباط با مراسم عروسی چیست :

مدیریت پذیرایی و سرویس دهی به میهمانان

مدیریت چک کردن میزهای مدعوین

مدیریت پرسنل پذیرایی و نظافت

هماهنگی و مدیریت طراح ها و دیزاینرها

ایجاد هماهنگی بین کلیه پرسنل موزیک، فیلمبرداری و کترینگ

مدیریت پرسنل آشپزخانه

هماهنگی امور مربوط به باغ یا سالن

مدیریت سیستم سرو شام عروسی

به ظرفیت سالن و تعداد میهمانان توجه کند

سیستم گرمایش و سرمایش را چک کند

 

ویژگی بهترین تشریفات عروسی خوب چیست

تمام موارد ذکر شده جز تشریفات عروسی محسوب می شود ولی نکته مهم در تمام این موارد به بهترین شکل اجرا شدن و خدمات رسانی با کیفیت عالی می باشد. این موضوع تنها به امکانات و تدارکاتی که شما برای جشن در نظر گرفته اید ختم نمی شود بلکه موضوع برمی گردد به نحوه برخورد مهمانداران و حتی ظاهر این افراد از موضوعات مهم می باشد

 

نکاتی برای انتخاب تشریفات عروسی

 

معایب و مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید:

1- عدم مدیریت صحیح

ممکن است شما برای تشریفات عروسی خود هزینه زیادی متقبل شوید تا همه چیز به بهترین شکل تدارک دیده شود اما اگر تمام این ها با مدیریت صحیح صورت نگیرد نتیجه دلخواه به دست نمی آید و همیشه شاهد موارد زیادی از عدم مدیریت در برگزاری مراسم با وجود صرف هزینه زیاد بوده ایم.

 

2- غذای عروسی

یکی از مشکلاتی که معمولا اگر با هماهنگی خودتان انجام نشود و به تشریفات واگذار کنید ممکن است پیش بیاید مشکل غذا است. کم آمدن غذا، مطلوب نبودن کیفیت، سرد سرو شدن غذا، استفاده از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت از جمله مشکلاتی است که  ممکن است به وجود بیاید.

 

3- ناهماهنگی پرسنل پذیرایی

در بعضی موارد ممکن است همه چیز مثل غذا، مدیریت، تدارکات و سایر مسائل جانبی به بهترین شکل چیده شده باشد اما استفاده از پرسنل بی تجربه و آموزش ندیده، برخورد ناصحیح پرسنل و عدم هماهنگی بین آن ها باعث ناراحتی و نارضایتی مهمان ها شود و به خاطر داشته باشید اولین و مهم ترین هدفی که شما در برگزاری جشن عروسی تان دارید رضایت مهمان ها و احترام به آن ها است.

 

یادتان نرود کیفیت کار برگزار کننده تشریفات را بررسی کنید!

 

قبل از اینکه قرارداد نهایی را با تشریفات مورد نظر امضا کنید از چند طریق کیفیت خدمات این موسسه را بررسی کنید:

 

* در یکی از مجالس آن ها حضور پیدا کنید.

 

* سابقه کاری آن ها را بررسی کنید و از با تجربه بودن مدیریت و پرسنل آگاه شوید.

 

* اگر امکانش هست از تعداد مراسم برگزار شده و رضایت عروس و دامادهای آن مراسم آگاهی پیدا کنید.

 

انتخاب بهترین تشریفات عروسی

 

نحوه انتخاب بهترین تیم تشریفات عروسی

در مراسم های مهم انتخاب تشریفات مجالسی کار بلد یکی از مهم ترین قسمت ها خواهد بود چرا که این تیم وظیفه برگزاری صفر تا صد مراسم شما را بر عهده خواهند گرفت. قبل از هر کاری سری به اینترنت زده و جستجو کنید و از میان نظر مشتریان تیم خود را انتخاب کنید.

 

برای آنکه بدانید کار تیم مورد نظر به چه شکل است آلبوم ها را نگاه نکنید، با تیم خود قرار گذاشته و یک نمونه از مجالسی که هماهنگ با بودجه شما برگزار شده است را از نزدیک ببینید. در آخر اگر مشکلی نبود شماره تماسی از میزبان دریافت کنید و نتیجه کار را مستقیما از آنها جویا شوید.

 

تیمی را انتخاب کنید که بدون نظر و مشورت شما هیچ کاری انجام ندهند. این تیم باید شما را از جزییات کامل مراسم آگاه کند. همواره تیم هایی را انتخاب کنید که برخورد مناسب و دوستانه ای داشته باشند.

 

یک تیم تشریفات خاص و خوب باید بتواند نیازهای روز را برآورده کند و مطابق با روز کار کند. دقت کنید منوی غذایی که در اختیار شما قرار می گیرد شامل هر نوع سلیقه ای می شود یا خیر؟

 

یک تیم تشریفات باید خلاقیت کامل در پیاده سازی رنگ و تم های خاص را داشته باشد و این نکته در مراسم های خاص بسیار مهم خواهد بود.

 

زمانی که برای مشاهده مجلس می روید توجه ویژه ای به زمان شارژ کردن غذاها داشته باشید. دقت کنید که آیا میزان غذا با تعداد مهمان ها هماهنگی دارد یا خیر.

 

در زمان عقد قرارداد تمام چیزهایی که با تیم تشریفات قرار گذاشته اید را بنویسید. از کوچکترین مسائل هم راحت نگذرید. حتما قید کنید که میزان غذا چقدر است و یا چه گلی قرار است برای تزیینات شما استفاده شود.

 

برگزاری مراسم عروسی با تشریفات عروسی

 

 موسسه برگزاری تشریفات عروسی باید همواره به روز باشد و از ژورنال های اروپایی و دیزاین های اروپایی، چه ساده و چه خیلی باشکوه و لوکس و لاکچری آگاه باشد و بتواند در مورد تمامی سلیقه های مختلف عروس و دامادها پاسخگو باشد. با انتخاب یک موسسه خوب و عالی تشریفات عروسی می توان استرس ها را به کمترین درجه رساند و با خیال آسوده تر از صفر تا صد یک مراسم عروسی را به موسسه تشریفات عروسی خود سپرد و در ساعت مقرر همچون میهمانان مراسم در سالن عروسی رسید و از مراسم عروسی لذت برد. همچنین اگر انتخاب درستی از موسسه تشریفات عروسی کرده باشید، یاد و خاطره تک تک لحظه های عروسی برای عروس و داماد و حتی میهمانان مراسم در ذهن ها خواهد ماند.

 

 سابقه كار مديران داخلی و تشريفات مجالس و خدمات مجالس, شنیدن نظرات افرادی كه قبلاً آن محل و شرايطش را تجربه کردند.

 

 در زمینه سالن عروسی و داشتن یک تشریفات عروسی عالی، برخوردار بودن از امكاناتی همچون پاركينگ امتياز فوق العاده ارزشمندی برای تالار عروسی به حساب آمده چون موجب آرامش خاطر ميهمانان است و چنانچه باغ عروسی فاقد پاركينگ باشد به لحاظ رفع مشكل باید از چند نفر پاركبان با تجربه به جهت راهنمايي و تامين پاركينگ ميهمانان استفاده کرد.

 

 محل تالار را کاملا در قرارداد قید کنید و بنویسید که اگر قبل از عروسی به درخواست گروه تشریفات مجبور به تغییر باغ شدید باید هزینه های اضافی از حساب شما کسر شود.

 

 جواز کسب گروه تشریفات را چک کنید.

 

 دقت کنید که فاکتور شما دارای سربرگ آدرس، تلفن ثابت و همراه، مهر و تاریخ باشد تا امکان پیگیری قانونی آن وجود داشته باشد. در قرارداد خود جنس و رنگ میز صندلی ها، رومیزی ها، لباس پرسنل، تعداد پرسنل، جنس ظروف پذیرایی و رنگ آن ها، با توضیح کامل یادداشت شود.

 

سعی کنید با هماهنگی مدیر تشریفاتی فردی را از طرف خودتان از اول صبح به سالن عروسی بفرستید تا از روند اجرای کار مطلع باشد و همه هماهنگی های لازم را برای برگزاری بهترین مجلس انجام دهد.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022