نکاتی برای خرید گوشی های بی سیم



اگر قصد دارید برای خانه تان تلفن بی سیم بخرید و نمی دانید کدام دستگاه می تواند کارایی بهتری برایتان داشته باشد، بد نیست این راهنمای خرید را بخوانید.

 

گوشی های بی سیم از دو بخش کلی تشکیل شده اند: بخش نخست یک دستگاه پایه (BASE) که در برخی مدل ها یک تلفن ثابت مجزاست و بخش دوم شامل یک یا چند گوشی بی سیم است.

 

در بعضی مدل ها دستگاه مادر (BASE) خود یک تلفن کامل است، یعنی قابلیت شماره گیری و پاسخگویی و امکاناتی از این قبیل را دارد، البته از نکات مثبت این مدل ها کارکرد هنگام قطعی برق است.

 

برخی گوشی های بی سیم دارای ویژگی ذخیره سازی پیام های صوتی هستند

 

معیارهای متعددی را در خرید یک تلفن بی سیم می توان در نظر گرفت از جمله:

شماره انداز یا CALLER ID

اغلب گوشی هایی که دارای صفحه نمایش هستند، شماره انداز یا کالر آی دی را دارند، اما حافظه ذخیره سازی در مدل های مختلف متفاوت است. با استفاده از این قابلیت می توان تمام تماس های ورودی را کنترل کرد. باید توجه داشت که محصول تولیدی حتما باید با سیستم مخابراتی کشور ایران منطبق باشد.

 

شمارنده تماس

تعداد تماس های ذخیره‌شده در صورت عدم پاسخگویی برای شما به نمایش گذاشته می شود. علاوه بر شماره هایی که شما پاسخ نداده‌اید، می توانید فهرستی از آخرین تماس های ورودی و خروجی را در این فهرست مشاهده کنید. ظرفیت این فهرست در مدل های مختلف متفاوت است.

 

منشی تلفن و پیغام گیر

برخی گوشی های بی سیم دارای ویژگی ذخیره سازی پیام های صوتی هستند، اگر این ویژگی برایتان مهم است، مدلی انتخاب کنید که ظرفیت مناسبی با درخواست شما داشته باشد. مطلبی که در منشی گویا وجود دارد، پخش صدای همزمان یا call screen است. این امکان به شما فرصت می دهد مادامی که تماس گیرنده مشغول گذاشتن پیغام در صندوق صوتی شماست، پیغام او را گوش کنید.

 

دفترچه تلفن

حافظه برای ذخیره شماره تلفن هایی که بیشتر با آنها تماس می گیرید، در گوشی های مختلف، متفاوت است، در عین حال قابلیت پشتیبانی ذخیره نام با حروف فارسی هم آیتم مهمی در این ویژگی است.

 

تنظیم بر روی حالت شب

با تنظیم بر روی حالت شب می توانید صدای گوشی را در ساعات شب قطع کنید. این قابلیت در مکان هایی که کودک خردسال یا فرد سالخورده ای حضور دارد، کاملا مناسب است. گوشی به صورت هوشمند در ساعاتی از شب در حالت سکوت قرار می گیرد.

 

کاربرپسند بودن

برخی از گوشی های بی سیم منوی بسیار ساده ای دارند و اعضای خانواده شما به راحتی می توانند با آنها کار کنند. باید به این نکته توجه داشته باشید که در منزل یا محل کار، افراد مختلفی با تحصیلات و سطح معلومات متفاوت از یک گوشی استفاده می کنند. گوشی تلفن باید به نحوی قابل استفاده باشد که کودک، جوان و کهنسال با هر سطح معلومات بتواند از آن استفاده کند.

 

برد گوشی های بی سیم و امنیت فرکانس در گوشی های بی سیم

رنج فرکانسی ٢,٤ گیگا هرتز:

به طور کلی طی یک استاندارد جهانی فرکانس کاری برای بی سیم، wifi، اجاق های ماکروویو، مودم وایمکس و غیره ٢,٤گیگاهرتز در نظر گرفته شده است.

 

این فرکانس از این جهت مناسب است که برای استفاده از آن نیازی به آنتن های بزرگ نیست و همچنین به دلیل بالا بودن فرکانس می توان برای هر ابزاری پهنای باند وسیعی در نظر گرفت و پهنای باند مناسب، یکی از مهمترین عوامل افزایش برد است، همچنین این فرکانس دارای کیفیت و امنیت بالا نیز هست.

 

رنج فرکانس ٩٠٠ مگاهرتز:

این فرکانس در ‌سال ١٩٩٣ ارایه شد و در تلفن های بی سیم استفاده شده است، چرا که دارای پهنای باند خوبی بوده و قدرت نفوذ از دیوار را دارد، به همین دلیل از این فرکانس در محیط های بسته به راحتی می توان استفاده کرد، ولی متاسفانه امواج رادیو، تلویزیون و دوربین های بی سیم نیز در این پهنای فرکانسی قرار دارند و این امر موجب تداخل می‌شود.

 

رنج فرکانس ٦ گیگاهرتز:

بی سیم ها با فرکانس ٦ گیگاهرتز در‌ سال ٢٠٠٣ وارد بازار شده و دارای پهنای باند بالا و کیفیت بهتر نسبت به بی سیم های ٢,٤گیگاهرتز است، در ضمن تداخل در این بی سیم ها نسبت به مدل های با فرکانس ٢.٤ گیگاهرتز بسیار کمتر است.

 

اکثر گوشی های بی سیم از باتری نیم قلمی استفاده می کنند

 

پیجر

درصورتی که گوشی را جایی قرار دهید و فراموش کنید، با استفاده از پیجر کار شما ساده می شود.

 

باتری

در حال حاضر اکثر گوشی های بی سیم از باتری نیم قلمی استفاده می کنند که در صورت خراب‌ شدن به راحتی می توانید آنها را تعویض کنید. جنس این باتری ها از هیدرید فلز-نیکل است که در مقایسه با دیگر باتری های مشابه سه برابر ظرفیت در مکالمه را به کاربر ارایه می دهد. (مطلب پیشنهادی: افزایش عمر باتری تلفن بی سیم)

 

شبکه سازی

در برخی از مدل ها این امکان وجود دارد که چندین گوشی بی سیم را با یک پایه ست کرد. در این مدل ها می توانید بین گوشی ها ارتباط داخلی ایجاد کنید.

 

قابلیت چند خط بودن

یکی از نیازهای مهم کاربران در سال های اخیر استفاده از چند خط در یک دستگاه تلفن است، در حال حاضر استفاده از تلفن های ٢ خط بسیار مرسوم است.

 

منبع : shahrvand-newspaper.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------