اصول اتوکشی 

 

اتوکشی

 اگر می خواهید لباس هایتان هنگام اتوکشی براق نشود یا آثار سوختگی روی آن ها باقی نماند، کافی است هنگام اتوکشی به این نکات توجه کنید. اتوکشی هم مثل هر کاری قوانین خاص خودش را دارد.


قبل از آغاز اتوکشی باید مطمئن شوید که آیا لباس مورد نظرتان قابلیت اتوکشی دارد یا خیر. برای این منظور باید به برچسب روی لباس ها توجه کنید. علاوه بر این روی این برچسب ها درجه حرارت مناسب با جنس پارچه نیز قید شده است.

 

 

● میز اتو
اگر قصد تهیه یک میز اتوی جدید را دارید بهتر است میزی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد. به این ترتیب با تنظیم ارتفاع میز، متناسب با قدتان از خستگی های حاصل از اتوکشی جلوگیری خواهید کرد. برای افزایش عمر میز اتو، روی آن را روکش بکشید تا در صورت سوختگی یا تغییر رنگ آسیبی به میز اتو وارد نشود. اگر در منزل میز اتو در اختیار ندارید از سطوح صاف و نرم استفاده کنید. چرا که اتوکشی روی این سطوح آسان تر انجام می شود.

 

 

● جلوگیری از برق افتادن پارچه
اغلب پارچه های تمیز هنگام اتوکشی برق می افتد و ظاهری نامناسب پیدا می کند برای جلوگیری از این حالت یک پارچه رنگ روشن روی لباس تیره تان قرار دهید و سپس به اتوکشی اقدام کنید. از این روش برای اتوکشی پارچه های حساس و ظریفی مثل حریر هم استفاده کنید.

 

 

● نظافت اتو
برای تمیز کردن محفظه آب اتوی بخار محلولی از آب و سرکه سفید تهیه کنید و درون محفظه اتو بریزید. توجه داشته باشید که مقدار سرکه و آب باید به یک نسبت باشد. بعد از چند دقیقه محلول را خارج و در نهایت مخزن را آبکشی کنید. سپس مقداری خمیر دندان را روی یک تکه پنبه قرار دهید و روی کف اتو بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا خمیر دندان خشک شود.

 

سپس آن را با یک پارچه نمدار پاک کنید. اگر اتویتان از نوع بخار است دقت کنید خمیر دندان وارد سوراخ های مخصوص خروج بخار نشود. اگر روی کف اتو لکه های سوختگی ایجاد شده کافی است تکه ای پارچه را به محلول آب گرم و مواد شوینده یا الکل صنعتی آغشته کنید و به کف اتو بکشید. هم چنین محلول سرکه و نمک نیز کمک کننده خواهد بود. پس از پایان کار به طور حتم آب درون اتو را خارج کنید، اگر اتوی شما دکمه مخصوص خروج بخار دارد آن را آن قدر فشار دهید تا آبش به طور کامل تخلیه شود.

 

در صورتی که این کار باعث خروج رسوبات درون اتو شد نگران نشوید؛ این ذرات به راحتی از روی پارچه پاک می شود. سعی کنید برای اتوی بخار از آب مقطر استفاده کنید، چرا که استفاده از آب معمولی باعث گرفتگی منافذ آن می شود. اگر آب مقطر در اختیار ندارید از برفک یخچال و فریزر استفاده کنید.

منبع:aftab.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------