راه و رسم زندگی بدون یارانه 

 

راه و رسم زندگی

 

 

موجی از نگرانی به سمت خانواده‌ها می‌آید، آیا از پس زندگی بدون یارانه و با قیمت‌های واقعی بر خواهیم آمد یا نه؟

 

زمستان سرد با بهای گران گاز مصرفی فرا رسیده است. آب هم گران می‌شود و استحمام، رختشویی، ظرفشویی و نظافت عید همه و همه آب مصرف می‌كند.

 

برای سفرهایی كه پیش‌رو داریم نیز باید پول بنزین لیتری 700 تومان بپردازیم. اگر صاحبخانه اجاره بها را گران كند چه كنیم؟ اگر همه چیز بازهم گران شود چه كنیم؟


شواهد نشان می‌دهد این سوالات تا حد زیادی قابل پاسخگویی است. اگر بخشی از آن هم قابل پاسخگویی نباشد حتما دولت برای آن فكری خواهد كرد، اما این زمان وقت هنرنمایی زنان است. شما حالا باید نشان دهید كه چطور می‌توانید با صرفه‌جویی همه چیز را تحت كنترل آورید؟ می‌توانید از نان شروع كنید.

 


صرفه‌جویی مهمتر از نان شب

نان مصرفی خانوار یك سوم تا 2 برابر گران شد. آیا واقعا تمام نانی را كه می‌خریدیم مصرف می‌كردیم یا نه؟ این یك‌سوم می‌تواند همان نان‌هایی باشد كه نصیب نان خشكی می‌شد. راستی اگر شما كه دارید این مطلب را می‌خوانید یك شهرنشین هستید خوب است حقیقتی تلخ را به شما بگویم.

 

در برخی شهرستان‌ها و روستاها نان سوبسیدی خریداری شده توسط مردم، صرف خوراك دام می‌شد و از اول به همان نیت خریداری می‌شد و مردم در اصطلاح خود نام نانوایی گاوی به آنها می‌دادند.

 

پخت ناخوشایند نان توسط این نانوایی‌ها دلیل این موضوع بود و اكنون تا جایی كه از دور و نزدیك خبر می‌رسد‌ این روزها چنین نانوایی‌هایی كاملا خلوت شده است.

 

یك بار هنگام خرید از یكی بازارچه‌های مرزی متوجه شدم از آن مرز كالا وارد می‌شد و با وانت نان بربری بیرون رفت!

 

این موضوع نشان می‌داد بخشی از سوبسیدهای ما به كشور همسایه هم می‌رسد ! اما روی صحبت ما با آنهاست كه نان را می‌خریدند تا خودشان مصرف كنند.


یك نكته مهم وجود دارد و آن این‌كه نان خریداری شده پس از مدتی بیات می‌شود و به اصطلاح از دهان می‌افتد. برای جلو گیری از این موضوع وقتی نان مصرفی خود را می‌خرید آن را برش زده در فریزر قرار دهید و اگر بیرون نگاه می‌دارید در یك فضای تاریك و در دمای معمولی بگذارید تا به این زودی كپك نزند. خرده نان‌ها را جمع كرده و برای صبحانه آن را در شیر خیسانده و با تخم‌مرغ مخلوط و نان تست ایرانی درست كنید. نان‌خشك‌ها را در فر یا روی ماهیتابه تفت داده و حسابی بكوبید و به عنوان نان سوخاری مصرف كنید. هر بار به اندازه مصرف، نان را از فریزر خارج كنید و در دمای اتاق بگذارید تا آماده شود. شما باید به عنوان خانم خانه مراقب باشید كه هیچ چیز هدر نرود. خوراك‌های دست‌خورده و نان‌های گاز زده را هم ریز کنید و برای پرنده‌های گرسنه پشت پنجره‌تان بریزید.

 

 

پرده‌های ضخیم
هر چیزی فصل خود را دارد و زمستان خانه هم پوشش زمستانی می‌خواهد. با پوشاندن پرده‌های ضخیم به پنجره‌ها و فرش‌های گرم و نرم به زمین و روی سرامیك‌ها خانه را گرم‌تر نگه دارید. می‌توانید پنجره‌های خود را نیز درزگیری كنید. به جای رنگ می‌توانید از پوشش‌های عایقی كه در بازار موجود است به دیوار‌ها نصب كنید كه زمستان‌های گرم و تابستان‌های سردی داشته باشید. كانال‌های كولر را با پوششی مناسب بپوشانید. اگر شب از یك اتاق استفاده می‌كنید، بخاری اتاق‌های دیگر را خاموش كنید و وقتی از خانه خارج می‌شوید، حتما بخاری‌ها را روی شمعك بگذارید. وقتی برای گرم كردن خانه بخاری را روشن می‌كنید، می‌توانید كتری و ظرف غذای خود را نیز برای جوش آمدن یا پخت روی آن قرار دهید. اگر بچه‌های كوچك نداشته باشید كه آن را روی خود برگردانند، این اقدام عملی‌تر است.

 

 

فضایی شاعرانه
شاید فضاهای شاعرانه زیر هجوم نور به خانه‌های ما گم شده باشد. می‌توانید هفته‌ای یك روز را با فضایی شاعرانه سر كنید. یك شمع در خانه روشن كنید یا چراغ‌های كوچك و كم مصرف خانه مثل آباژور‌ها یا چراغ‌خواب‌ها را وسیله روشنایی رمانتیك خانه قرار دهید.

 


مهمانی‌های شاهانه

شاید در مهمانی‌هایی كه برگزار می‌كنیم اسراف زیاد باشد. برای این‌كه برنج یا غذای اضافه نداشته باشید، باید در نظر بگیرید كه برای هر نفر چه میزان مواد نیاز دارید؟ معمولا هر نفر 100 گرم برنج، 100 تا 200 گرم گوشت (بسته به این‌كه خورش یا كباب یا چلو گوشت درست می‌كنید میزان فرق دارد) مصرف می‌كند. برای سالاد هم چیزی بیش از یك گوجه و یك خیار به ازای هر نفر نباید در نظر بگیرید. برای خورش‌هایی مثل قیمه برای هر نفر یك سیب زمینی و 3 قطعه بادمجان كافی است.

 

با دقت در مقیاس‌های خود از غذاهای اضافه عذاب نمی‌كشید. برای این‌كه مقیاس‌ها را خوب درك كنید یك ترازو كه به گرم وزن می‌كند در آشپزخانه خود قرار دهید بعلاوه یك دفتر مقیاس. شما با دقت تجربیات خود را در مورد پخت مربا، برنج و غذاهای گوناگون یادداشت كنید. وقتی مهمان دارید كافی است آن مقیاس‌ها را ضرب در تعداد كنید تا نتیجه‌ای صحیح به دست آورید.

 

به خاطر داشته باشید به ازای هر 4 مهمان یك وعده اضافه در نظر بگیرید و اگر چند نوع غذا درست می‌كنید، بدانید كه مهمان‌ها كمتر مصرف خواهند كرد و در نتیجه اگر 2 نوع غذا می‌پزید، مقیاس را برای نیمی از مهمان‌ها در نظر بگیرید.

 

غذایی درست كنید كه قطعات آن به تعداد نفرات باشد تا هر كس اگر میل داشت، بتواند از آن بچشد و به این ترتیب بعضی دیگر محروم نمانند، یعنی به اندازه نیمی از مهمان‌ها باشد اما قابل تقسیم میان همه. مثلا برای 4 مهمان، 4 كتلت و 4 قطعه مرغ موجود باشد.

 

اگر شما مراقب میزان‌ها و مقیاس‌ها باشید بزودی همه چیز خیلی دقیق دستگیرتان می‌شود و این كار باعث می‌شود بعد از مهمانی دچار عذاب‌وجدان نشوید.


ظرف‌های یكبار مصرف در خانه داشته باشید كه اگر نمی‌خواهید غذایی را نگه دارید به افرادی كه اعضای خانواده‌شان نبوده‌اند، بدهید تا برای آنان ببرند. در یخچال نگه داشتن مقدار زیادی غذا نتیجه‌ای جز هدر رفتن ندارد و بزودی پس از یك شب متوجه خواهید شد دیگر میلی به استفاده از غذا ندارید.

 

 

صرفه‌جویی در آب

برای این‌كه صرفه‌جویی در مصرف آب را شروع كنید، نخست باید دقت كنید ببینید در چه وضعیت‌هایی هدر رفتن آب دیده می‌شود؟

 

هدر رفتن هنگام شستن ظروف:‌ وقتی می‌خواهید شستن ظرف را شروع كنید نخست باید آشغال‌های داخل ظروف را در بیاورید و سپس آن را دسته‌بندی كنید. لیوان‌ها یك طرف، بشقاب‌ها طرف دیگر و ظرف‌های بزرگ مثل دیگ و ماهیتابه را هم جدا بگذارید.

 

اگر ظرف‌ها زیاد چرب هستند آنها را در یك سینك آب داغ غوطه‌ور كنید و با استفاده از موادشوینده كه داخل آب می‌ریزید، زمینه پاكیزگی آنها را فراهم كنید.

 

در مرحله بعدی كافی است آنها را با اسكاچ شسته و همه را یكجا آبكشی كنید. این روش آب كمتری مصرف می‌كند تا این‌كه یكسره آب گرم را باز بگذارید و گاز مصرف كنید و آب هدر دهید و مایع ظرفشویی را مدام روی اسكاچ بزنید و ظرف‌ها را بشویید.

 

رختشویی: این یكی دیگر از موارد هدر دادن آب است. اگر رخت‌های كثیف را جمع كنید تا لگن ماشین را پر كند و بعد آن را بشویید در آب و برق صرفه‌جویی می‌شود.

 

اگر كنتورهای شما و همسایه‌هایتان مشترك است و حس می‌كنید آنان موازین صرفه‌جویی را رعایت نمی‌كنند، حتما یك كنتور جدا درخواست كنید.


منبع: jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

    سایر مطالب خانه داری

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------