7 نکته برای فرار از موقعیت های اضطراری 

نکاتی برای فرار از موقعیت های خطرناک و اضطراری

 

زندگی فقط با شرایط غیرمنتظره پر شده است و می توانید همیشه در موقعیت های خطرناک و ترسناک قرار بگیرید. خوشبختانه، شما لازم نیست که یک فرد حرفه ای باشید تا از وضعیت اضطراری خارج شوید. نکات زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند هر بحرانی را پشت سر بگذارید، حتی ممکن است بدون اینکه خدشه ای به شما وارد شود.

همیشه از شما می خواهیم احساس امنیت و آرامش کنید، بنابراین ما به شما کمک می کنیم لیستی از نکاتی را تهیه کنید که می تواند به شما در زنده ماندن در موارد اضطراری مختلف کمک کند.

 

1. هنگامی که در خیابان مورد حمله قرار می گیرید:

وقتی در مکان های عمومی هستید که می توانید مورد حمله قرار بگیرید، با جلوگیری از گوش دادن به موسیقی یا بازی با تلفن خود، حتماً آگاه باشید.

اگر مورد حمله قرار گرفتید ، اگر متجاوز شما اسلحه مانند چاقو یا لوله را بیرون می کشد، فرار کنید. تا حد امکان با صدای کمک بخواهید. فقط در صورت مواجه شدن با وضعیت زندگی یا مرگ، مانند قرار گرفتن در محل اسلحه، به مهاجم خود تسلیم شوید.

 

اگر قادر به فرار نیستید، سعی کنید به نقاط نرم روی طرف مقابل خود مانند چشم، گلو یا حتی کلیه آسیب بزنید. با خنجه زدن، گاز گرفتن یا حتی کشیدن موها می توانید به عنوان دفاع از خود به کار ببرید. ضربه زدن به بینی به خیلی مؤثر است، زیرا باعث تار شدن چشم و همچنین درد می شود. حمله به قسمت های پاها مانند مچ پا نیز می تواند در جلوگیری از حمله مهاجم به شما کمک کند.

 

به نقاط نرم روی طرف مقابل خود مانند چشم، گلو یا حتی کلیه آسیب بزنید

 

2. هنگامی که شما گرفتار جریان آب (سیل) شده اید:

به طور کلی، فقط در مناطقی که نگهبانان نجات دارند وظیفه یاری برای کمک به شما را می رسانند شنا کنید.

اگر هنوز درگیر یک جریان قوی هستید، وحشت نکنید و سعی نکنید در برابر آن شنا کنید. بفهمید که از چه راهی جریان می یابد و عمود بر آن شنا کنید، این تنها راه فرار است.

 

هنگامی که کنترل خود را از دست دادید، خودتان را روی آب شناور کنید، زمانی که نیاز به نفس کشیدن دارید، سر خود را بالای آب نگه دارید. برای زنده ماندن و تلاش برای حفظ بیش از حد خود در واقع می توانید انرژی خود را هدر بدهید، بنابراین فقط دهان خود را کمی از آب دور کنید.

 

زمانی که کنترل خود را از دست دادید خودتان را روی آب شناور کنید

 

3. هنگامی که در آب سرد گیر کرده اید:

اگر در هنگام سقوط هواپیما یا تصادف قایق جان سالم به در ببرید، ممکن است در معرض خطر آبهای خطرناکی قرار بگیرید. از آنجا که گرمای بدن تا حد زیادی از طریق سر شما از بین می رود، حتما آن را خشک و از آب بیرون نگه دارید.

اگر قادر به برگشت به ساحل نیستید، منتظر کمک باشید و بازوها و پاها را به معده خود بچسبانید.(این کار باعث می شود حرارت بدن دیرتر از بین برود)

 

اگر در کنار سایر افراد هستید، بهترین راه حل، گرم نگه داشتن یکدیگر است. پس از ترک آب، بهتر است هرچه سریعتر لباس های خود را با لباس های خشک جایگزین کنید.

 

بهترین راه حل، گرم نگه داشتن یکدیگر است

 

4. هنگامی که در ساختمان سوزان هستید:

علامت خروج را پیدا کنید. مکانهایی مانند کارخانه ها یا نیروگاه ها معمولاً خروجی اضطراری مشخص دارند. برای خانه ها، تمام راه های ممکن را بدانید و از قبل یک طرح تخلیه را تهیه کنید.

هنگام برخورد با دود، روی زمین به سمت بیرون بخزید و سر خود را دقیقاً بالای زمین نگه دارید تا هوای پاک تنفس کنید. درب ها و فضاهای اطراف درب را با استفاده از قسمت پشتی دست خود آزمایش کنید و تنها در صورت احساس خنک بودن ادامه دهید.

اگر خود را در دام گرفتار دیدید، سعی کنید با سازمان آتش نشانی تماس بگیرید. اگر قادر به برقراری تماس تلفنی نیستید، از پنجره خود فریاد بزنید یا علامت بدهید.

 

هنگام برخورد با دود، روی زمین به سمت بیرون بخزید

 

5- هنگام مواجهه با طوفان:

اگر می دانید طوفانی در حال آمدن است، سعی کنید از اموال خود فاصله بگیرید ، مانند ایستادن پشت پنجره های خود و شکسته شدن درخت روی شما.

 

اگر نمی توانید منطقه خود را تخلیه کنید، در داخل خانه بمانید و از پنجره یا هر شیشه در خانه دوری کنید. تمام درها را ببندید و به یک اتاق داخلی کوچک پناه ببرید، حتی می توانید داخل یک کمد یا راهرو نیز پناه ببرید.

 

اگر منزل را تخلیه کرده اید، به خانه برنگردید، مگر اینکه مجاز به انجام این کار باشید و از مناطق سیل زده خودداری کنید، زیرا این خطر وجود دارد که آنها بتوانند بار الکتریکی داشته باشند. مگر در مواردی که مجاز به این کار باشید، به دلیل خطر ابتلا به بیماریهای ناشی از آب یا مواد شیمیایی، در زمان وقوع طوفان و سیل، آب شیر و غذایی را که در معرض آب قرار دارد را ننوشید، حتی بعد از طوفان نخورید.

 

در زمان طوفان تمام درها را ببندید و به یک اتاق داخلی کوچک پناه ببرید

 

6. هنگام مواجهه با زلزله:

زیر میز بمانید. اگر در ساختمان بلند هستید، خارج شوید. اگر در رختخواب هستید، در آنجا بمانید، با بالش از سر خود محافظت کنید. سعی کنید نگه دارید تا لرزش متوقف شود.

از زیر پنجره و لوستر و همچنین هرگونه اثاثیه ای که به طور بالقوه بتواند روی شما قرار بگیرد جلوگیری کنید.

 

از آسانسور استفاده نکنید. اگر در ساختمان عمومی هستید، آماده شوید تا با آبپاش ها یا سیستم آتش نشانی روبرو شوید.

اگر در حال حاضر خارج از خانه هستید، روی زمین بخوابید از ساختمان ها، درختان یا خطوط برق دور شوید. اگر در اتومبیل خود هستید، آن را در جایی مناسب پارک کنید که چیزی روی آن نیفتد (دور از ساختمان و درخت و خطوط برق).

 

هنگام زلزله زیر میز بمانید

 

7. هنگام گم شدن در جنگل:

کاملا آرام باشید، به راه حل های ممکن فکر کنید، به آنچه در اطراف شماست دقت کنید و دستورالعمل های بعدی خود را برنامه ریزی کنید. این به شما کمک می کند در صورت لزوم مراحل خود را دوباره بازی کنید.

 

سعی کنید موقعیت مکانی خود را مشخص کنید. در صورت امکان، سعی کنید خود را به سطح بالاتری برسانید تا دید گسترده تری از آنچه در اطراف شما قرار دارد به شما ارائه دهد. سعی کنید مانند یک دزد دریایی کلیسا یا یک جاده شاخص های تمدن پیدا کنید. اگر زمین بالاتر وجود ندارد، بهتر است از انرژی خود استفاده کنید.

 

به دنبال نشانه های مردم باشید و گوش دهید. حتی مناطقی که به ساختمان نزدیک نیستند ممکن است در نزدیکی مناطق کشاورزی واقع شوند. همچنین بهتر است که به پایین کوه بروید و در نزدیکی آب بمانید، زیرا احتمالاً این جایی است که مردم در آنجا مستقر شوند.

اگر شب گم شدید، معمولاً بهتر است که تا صبح قرار بمانید. سعی کنید یک سرپناه مصنوعی ایجاد کنید (بهتر است همیشه یک چادر اضطراری با خود داشته باشید). همچنین، حتماً شبانه از نوشیدن آب و غذاهای آبکی پرهیز کنید زیرا تمایل به جذب حیوانات وحشی دارد.

 

زمان گم شدن در جنگل کاملا آرام باشید، به راه حل های ممکن فکر کنید

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------