آموزش سوت زدن به روش های مختلفآموزش سوت زدن,سوت,اموزش سوت زدن,آموزش سوت با دست

چگونه سوت بزنیم؟

 

آموزش سوت زدن

سوت است که به سادگی با دمیدن و مکیدن هوا از دهان صدا تولید می کند. البته برای یادگیری سوت زدن به تمرین بسیار نیاز دارید. پس از یاد گرفتن برایتان خیلی ساده می شود. اغلب سوت زدن کاربردهای زیادی دارد. انواع روش های سوت زدن را به شما آموزش می دهیم.

چگونه سوت بزنیم؟

سوت زدن کار بسیار ساده ای است اما بسیاری از مردم اینکار را بلد نیستند. سوت زدن کاربردهای زیادی مانند: صدا کردن حیوانات خانگی، صدا کردن افراد در فاصله دور و خیلی از مواقع دیگر را دارد.

 

سوت زدن به عمل تولید صدا به وسیله تنظیم جریان هوای عبوری از دهان انسان را گویند. سوت زدن را می توان با درست کردن یک حفره بر روی لب و دمیدن یا مکیدن هوا از آن حفره ایجاد کرد. برای سوت زدن با دست، هرگز از دست های کثیف استفاده نکنید که برای بدنتان ضرر داشته باشد.

 

بعضی افراد سوت زدن را می توانند با مکش هوا به داخل انجام بدهند. اشکال ندارد، به هر شکلی که می توانید صدا تولید کنید، انجام بدهید. 

 

سوت زدن از آن دسته کارهایی است که هر کسی باید بلد باشد. با شناسایی انگشت مناسب و شکل دادن درست به لب ها و دهان می توانید صدای دلخواهتان را ایجاد کنید. با کمی تمرین می توانید خیلی زود صدایی ایجاد کنید که هر کسی به سادگی آن را می شنود.

 

در این مطلب با چند روش سوت زدن آشنا می شوید.

 

 

 

 

 

دو روش آموزش سوت با دست :

روش اول: فرم دادن لب ها و انگشت ها

1- قرار دادن لب ها بر دندان ها

ابتدا لب هایتان را خیس کنید. در اصطلاح به این کار «خیس کردن سوت» هم می گویند. لب های خیستان را طوری روی دندان هایتان قرار بدهید که پیدا نباشند. لب هایتان را در همین حالت در طول سوت زدن حفظ کنید. این که به چه اندازه باید لب هایتان را سفت نگهدارید همراه با تمرین به دست می آید.

 

آموزش سوت زدن ساده,آموزش سوت بلبلی,آموزش سوت زدن با دست

لب های خیستان را طوری روی دندان هایتان قرار دهید که پیدا نباشند

 

2- انگشت هایتان را زیر نوک زبانتان قرار دهید

بدون توجه به انگشت استفاده شده، قرار دادن نوک انگشت ها به زیر زبان، شما را برای سوت زدن آماده می کند. این کار را با لطافت انجام دهید و فشار زیاد وارد نکنید. پیش از انجام این کار حتما دستانتان را بشویید. فشار بیش از حد ممکن است سوت زدن را سخت تر کند. می توانید از انگشت اشاره و شست، انگشت های کوچک یا انگشت اشاره و انگشت میانی برای این کار استفاده کنید.

 

اموزش سوت زدن,آموزش سوت با دست,چگونه سوت بزنیم؟

قرار دادن نوک انگشت ها به زیر زبان شما را برای سوت زدن آماده می کند

 

3- زبانتان را با استفاده از انگشت‌ها به عقب فشار دهید

با استفاده از انگشت ها، نوک زبانتان را به عقب فشار دهید تا جایی که یک چهارم آن به خودش پیچیده شود. به این کار ادامه دهید تا بند اول انگشتانتان داخل دهان قرار گیرند. انجام دادن این کار با فشار زیاد سوت زدن را سخت تر می‌کند و خطرناک است. این حرکت می بایست به لول شدن زبانتان کمک کند.

 

آموزش سوت با دست,چگونه سوت بزنیم؟,چگونه سوت بزنیم

با انگشت نوک زبان را به عقب فشار دهید تا جایی که یک چهارم آن پیچیده شود

 

4- لب هایتان را محکم به روی انگشت ها ببندید

بستن لب ها به دور انگشت ها برای تولید صدای رسا و شفاف مرحله مهمی است. نباید فضای خالی و بازی به غیر از محل برخورد انگشت ها با یک دیگر وجود داشته باشد. این فاصله محلی است که صدا در آن تولید می شود و اندازه آن با تمرین به دست خواهد آمد.

 

چگونه سوت بزنیم,سوت زدن,آموزش سوت زدن ساده

بستن لب ها به دور انگشت ها برای تولید صدای رسا و شفاف مرحله مهمی است

 

5- از میان انگشت ها فوت کنید

تلاش کنید تا ابتدا از میان انگشت هایتان به آرامی فوت کنید. محل قرار گیری انگشت ها و سفتی لب ها را برآورد کنید و اگر باد از جایی فرار می کند آن جا را بپوشانید. از این که زبانتان از حالتش خارج نمی شود و مسیر خروجی هوا را نمی بندد مطمئن شوید. پس از آن که مشکلات بالا را برطرف کردید، می توانید محکمتر فوت کنید تا صدای سوت را تولید کنید و به مرور زمان تا هر چقدر که دوست دارید صدا را بلند کنید.

 

آموزش سوت زدن,آموزش سوت با دست,سوت زدن

تلاش کنید تا ابتدا از میان انگشت هایتان به آرامی فوت کنید

 

6- هر وقت ممکن بود تمرین کنید

به تمرین و آزمایش کردن ادامه دهید. زاویه های مختلف و فرم‌ های دیگر انگشت را امتحان کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید. به مرور زمان، می‌توانید محل دقیق و مناسب برای تولید یک سوت بلند و صاف را پیدا می کنید. نسبت به افراد اطرافتان آگاه باشید و به آن ها احترام بگذارید چون ممکن است صدایی که در ابتدا تولید می کنید خیلی مناسب و قشنگ نباشد.

 

زدن سوت,مراحل سوت زدن,آموزش مرحله ای سوت زدن

زاویه های مختلف و فرم‌ های دیگر انگشت را امتحان کنید

 

7- تکنیک ها و محل های قرارگیری دیگر را مورد آزمایش قرار دهید

نحوه های مختلف قرارگیری لب ها و انگشت ها را امتحان کنید. اگر برای ایجاد صدا مشکل دارید بهتر است راه ها و روش های مختلف را امتحان کنید تا بهترین راه برای خودتان را پیدا کنید.

 

سوت,چگونه سوت بزنیم؟,سوت زدن

نحوه های مختلف قرارگیری لب ها و انگشت ها را امتحان کنید

 

روش دوم: آزمایش قرارگیری انگشت ها

1- انگشت اشاره و میانی

در این حالت هر دو انگشت اشاره و میانی را به کار می گیرد. در هر دو دست این دو انگشت را به یک‌دیگر بچسبانید و دو انگشت دیگر را با شست نگه دارید. مچتان را بچرخانید تا انگشت های شست به سمت شما باشند و سپس نوک انگشت های اشاره را به یکدیگر بچسبانید تا شکل A انگلیسی را تشکیل دهند.

 

نحوه ی سوت زدن,زدن سوت,مراحل سوت زدن

در این حالت هر دو انگشت اشاره و میانی را به کار می گیرد

 

2- انگشت های کوچک

انگشت های کوچک هر دست را با نگه داشتن دیگر انگشت ها توسط شست جدا کنید و مچ تان را به سمت خود بچرخانید تا انگشت شست باز هم به سمت شما باشد. در آخر نوک انگشت های کوچک را به یکدیگر بچسبانید تا شکل A انگلیسی را تشکیل دهند.

 

چگونه سوت بزنیم؟,آموزش سوت زدن ساده,آموزش سوت زدن با دست

نوک انگشت های کوچک را به یکدیگر بچسبانید تا شکل A انگلیسی را تشکیل دهند

 

3- سوت زدن یک دستی

یک علامت OK با دستتان درست کنید. (تفاوتی بین استفاده از انگشت شست و اشاره یا شست و میانی وجود ندارد.) از انگشت شست و دیگرتان برای فشار دادن زبان استفاده کنید و از میان فضای باز فوت کنید. بهتر از ابتدا از دست اصلی تان برای شروع استفاده کنید و پس از یادگرفتن بر دست دیگرتان تمرین کنید.

 

چگونه سوت بزنیم؟,آموزش سوت زدن ساده,آموزش سوت زدن با دست

از انگشت شست و دیگرتان برای فشار دادن زبان استفاده کنید

 

روش های آموزش سوت زدن ساده بدون دست: 

سوت زدن با زبان

1 – ابتدا لب هایتان را با زبان خیس کنید تا سوت شما قوی تز شود. سپس لب ها را غنچه کنید. قسمت باز لب باید کوچک و دایره ای شکل شود.

 

2 – به زبان شکل بدهید. زبان خود را به شکل های مختلف درآورید. مثلا نوک زبان را به سقف دهان بچسبانید یا دور زبان را خم کنید. این کار برای در آوردن صداهای مختلف به کار می آید.

 

3 – شروع به دمیدن هوا از بین زبان و لب بکنید. هوا را آرام خارج کنید و زبان و لب خود را به شکل های مختلف در بیاورید. زود خسته نشوید چند دقیقه طول می کشد تا بتوانید اولین سوت خود را بزنید.

 

آموزش سوت زدن با دست,آموزش سوت زدن ساده,چگونه سوت بزنیم

نحوه ی سوت زدن با زبان

 

سوت زدن با لب

1– کشیدن لب ها. لب بالایی باید محکم روی دندان های بالایی کشیده شود. لب پایینی هم باید محکم روی دندان های پایینی کشیده شود. در این حالت، دهان شما باید به شکل خندیدن باشد. بدون اینکه دندان های شما دیده شود. می توانید از دست هایتان برای درست کردن محل لب در جای گفته شده کمک بگیرید. این روش سوت زدن برای زدن سوت با صدای بلند کاربرد دارد.

 

2 – زبان را عقب بکشید. زبان باید در این حالت پهن و صاف باشد، همچنین معلق در هوا دقیقا پشت دندان های پایینی باشد. زبان را به دندان نچسبانید حتما باید فضای کمی بین زبان و دندان ها وجود داشته باشد.

 

3 – شروع به دمیدن هوا روی دندان ها و لب پایینی بکنید. هوا را دقیقا روی دندان های پایینی بدمید. در این حالت شما باید فشار هوا را روی زبان خود احساس کنید که زبان را به عقب هل می دهد.

 

این نوع سوت نیاز به تمرین زیادی دارد. حتما حواستان باشد که زبان باید در دهان معلق باشد.

 

مراحل سوت زدن,نحوه ی سوت زدن,آموزش سوت بلبلی

آموزش سوت زدن با زبان و بدون دست

 

آموزش سوت بلبلی:

برای سوت بلبلی زدن، زمانی که یاد گرفتید بدون دست سوت بزنید با حرکت دادن زبان در حین سوت زدن می توانید صدای بلبل در آورید.

 

چند نکته برای سوت زدن به کودک :

از آینه استفاده کنید

اگر بتوانید هنگام تماشای کودک خود سوت بزنید، راحت تر خواهد بود. او می تواند موقعیت لب ها و زبان شما را ببیند و می تواند حرکات را تقلید کند. همچنین خنده دار است که هنگام تولید صدای خود، چهره های یکدیگر را تماشا کنید!

 

لبهایش را با زبان خیس کند

لب ها کمی مرطوب می شوند و فرم بهتری می گیرند. از کودک خود بخواهید لب های خود را لیس بزند، سپس برای قرارگیری صحیح دهان آماده شوید.

 

لبهایش را غنچه کند

به کودک خود بگویید که لبهایش را غنچه کند، اما نه به اندازه ی بوسه. سعی کنید یک نی نوشیدنی به او بدهید تا بین لب های او قرار گیرد و سپس، زمانی که لب های در موقعیت مناسب قرار گرفت، نی را بردارید.

 

زبانش را لمس کند

هنگام سوت زدن به کودک خود نشان دهید که چگونه زبان خود را نگه دارد. برخی آن را کمی به شکل "u" در پایین دهان حلقه می کنند، در حالی که بعضی دیگر آن را به دندان های جلویی پایین فشار می دهند.

 

ضربه، عزیزم، ضربه

هنگامی که لب ها و زبان در موقعیت قرار گرفتند، کودک خود را تشویق کنید تا هوا را به آرامی از دهان خود خارج کند. این باید بازدم نرم، مانند دمیدن حباب های شکننده باشد، نه دمیدن نیروی شمع تولد! بعضی از کودکان متوجه می شوند که هنگام استنشاق می توانند صدایی ایجاد کنند اما تبدیل آن به صدای بازدم سخت تر است.

 

تمرین

در ابتدا، ممکن است نتواند صدایی ایجاد کند. اما با تمرین حتما می تواند موفق شود. فقط باید به او بگوییم موقعیتی که برای لب و زبان استفاده می کند را به خاطر بسپارد و هنگام تمرین از آن ها استفاده کند.

 

آموزش سوت زدن ساده,اموزش سوت زدن, آموزش سوت بلبلی

آموزش سوت زدن به کودک

 

روش دیگر سوت زدن بدون استفاده از دست ها

1- ابتدا دهانتان را باز کنید و با لب های خود، دندان هایتان را بپوشانید.

2- سپس باید زبان را به جلو فشار بدهید.

3- بعد لب بالایی که قبلا «تا» کرده بودید را به سمت بالا ببرید. و هوا را به بیرون بدهید. حین سوت زدن اشکال ندارد مقداری از دندان های بالا مشخص شود.

4- زمانی که توانستید سوت بزنید وقت آن است که میزان سوت خود را کنترل کنید.

 

چگونه سوت بزنیم؟,اموزش سوت زدن,آموزش سوت زدن ساده

روش سوت زدن با زبان

 

صبور باشید

تمرین برای تسلط بر سوت زدن ضروری است و نباید انتظار داشته باشید که برای اولین بار نتایج خوبی کسب کنید. وقتی ناامید شدید، کمی استراحت کنید. هنگامی که احساس تمایل دوباره به تمرین کردید، سعی کنید الگوهای سرگرم کننده با سوت زدن درست کنید یا آهنگ هایی را که از آنها لذت می برید سوت بزنید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023