طراحي باغچه 

 

توصيه براي خريد کفش عيد

 

 

در طراحى فضاى سبز با تركيب‏هايى از سنگ و گياه باغچه‏هاى كوچك و زيبايى ساخته مى‏شود كه بسيار زيباست. اين طرح‏ها در سال‏هاى اخير طرفدارهاى بيشترى پيدا كرده است. در اين مقاله با نحوه آرايش سنگ‏ها و گياهان و ساخت باغچه‏هاى كوچك صخره‏اى آشنا مى‏شويد.

 

تهيه و انتخاب سنگ

 

انتخاب و تهيه سنگ كار مشكلى نيست. در كنار جوى‏هاى آب قلوه‏سنگ‏ها و سنگريزه‏هاى رنگارنگ فراوانند، اما سنگ‏هاى بزرگ‏تر را بايد از اطراف شهر تهيه كنيم.

 

آماده كردن زمين

 

قبل از هر چيز زمين را كودپاشى كرده و با بيل زير و رو مى‏كنيم تا كاملاً هوا بخورد، سپس كلوخه‏ها را با چنگك خارج نموده و آن را صاف و يكنواخت مى‏كنيم، در صورت تمايل مى‏توانيم سطح باغچه را با خاكريزى بيشتر به شكل برآمده يا تپه درآوريم.

 

چيدن سنگ‏ها

 

ابتدا سنگ‏هاى بزرگ را در محلى مناسب قرار دهيد. هر قدر سنگ‏ها بزرگ‏تر باشند بايد فاصله آنها از يكديگر بيشتر شود. بعد از چند بار جابه‏جا نمودن سنگ‏ها شكل مناسب و دلخواه شما به دست مى‏آيد.

در اطراف سنگ‏هاى بزرگ (حد فاصل سنگ‏ها) قدرى خاك اضافه كنيد تا بستر مناسب براى كاشت گياهان آماده شود.

وقتى گياهان را به زمين نشانديد، قلوه سنگ‏ها و در آخر سنگريزه‏ها را در زمين پخش كنيد.

 

 

نكاتى كه در انتخاب گياه به ما كمك مى‏كند عبارتند از:

 

وسعت زمين، نور، رطوبت نسبى محيط و مقدار آب موجود.

 

وسعت زمين

 

در باغچه‏هاى بزرگ‏تر از سنگ‏هاى بزرگ بيشترى استفاده مى‏شود. هر قدر باغچه كوچك‏تر باشد، حجم سنگ‏ها كمتر و امكان استفاده از گياهان پوششىِ كوتاه بهتر فراهم مى‏شود. به طور مثال در كنار تخته سنگ‏هاى بزرگ درختچه‏هايى چون بربريس، زرشك، ماهونيا، پيراكانتا، زيتون، و كاج‏هايى چون تويا مى‏تواند مورد استفاده قرار گيرد.

 

اندازه و ارتفاعى كه گياهان در سال‏هاى بعد پيدا مى‏كنند نقش مهمى در انتخاب آنها دارد.

 

براى كنارِ سنگ‏هاى بزرگ گياهانى چون رزمارى، لاوان و بومادران كه سال به سال رشد مى‏كنند مناسبند؛ هر چند اينها هم بايد كنترل شده و به موقع هرس شوند. گياهان رونده كه خزنده‏اند و شاخه‏هايشان را به صخره‏ها و سنگ‏ها تكيه مى‏دهند، گياهان مناسبى براى كنار سنگ‏هاى بزرگ هستند. اما وقتى قرار باشد يك باغچه كوچك را طراحى كنيم طبعا ناگزيريم سراغ گياهان كوتاه‏تر برويم در اين صورت ممكن است به جاى (تويا) كه ارتفاعى معادل يك متر و نيم دارد، از (كاج اِلودى) استفاده كنيم كه ارتفاع آن حداكثر هفتاد سانتى‏متر است.

 

نور

 

مقدار سايه يا آفتاب در طول روز نقش مهمى در انتخاب گياهان دارد. در محل‏هاى آفتابگير از انواع نازهاى دايمى، آليسوم زنبق، كوكب، لاله، نرگس، تاج‏الملوك و گازانيا استفاده كنيد. اما اگر باغچه نور كافى ندارد، كاشتِ آجوكا، يولاف وحشى و هِدِراهليكس، سيپروس و پاناس‏گراس موفقيت‏آميز است.

 

سطح خاك به وسيله گياهان پوششى مانند انواع سدوم آجوكا و گياهانى از خانواده شبدر (مانند چمن دايكوندرا) به آسانى پوشيده مى‏شود. در صورت تمايل مى‏توانيد از سنگريزه‏هاى رنگى استفاده كنيد. اين سنگريزه‏ها كه معمولاً در رنگ‏هاى سفيد، آبى، قرمز يا زرد هستند، زيبايى خاصى به باغچه مى‏بخشند.

 


منبع : takmahfel

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------