اگر مدارک شناسایی مان گم یا دزدیده شد چه کار کنیم؟این که در یک روز، یک ساعت و یک لحظه، مدارکتان را گم کنید یا طعمه یک کیف قاپ شوید، اتفاق بسیار ناخوشایندی است؛ در لحظه نخست، حس خیلی بدی به صاحب مدارک دست می دهد. انگار بخش مهمی از هویت و زندگی اش را گم کرده است.

 

بعد از چند دقیقه به راه های پیدا کردن مدارک فکر می کند. این مدارک ممکن است شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت، گواهینامه رانندگی و کارت های اعتباری بانکی باشد.

 

در وهله اول شخص به راه های موجود برای پیدا کردن مدارک فکر می کند؛ البته اگر شانس یارش باشد و مدارک دست سودجویان و جاعل ها نیفتد. سارق بیشتر دنبال پول نقد است؛ چون کارت بانکی بدون رمز، شناسنامه، کارت ملی و دیگر مدارک چندان به دردش نمی خورد.

 

وقتی مدارکی در کوچه و خیابان پیدا کردید، باید آن را به صندوق پست بیندازید

 

پس اتفاقی که در موارد سرقتی می افتد این است که سارق پول ها و اشیای قیمتی داخل کیف را برمی دارد و بقیه چیزها را دور می اندازد یا اگر دزد باانصافی باشد مدارک را به اولین صندوق پستی که سر راهش دید، می اندازد. همین جا باید یک پرانتز باز کنیم، آن هم این که تقریبا همه می دانند وقتی مدارکی در کوچه و خیابان یا هر جای دیگر پیدا کردند، باید آن را به صندوق پست بیندازند.

 

قدم نخست جست و جویی ساده در سایت های معتبر و متولی صدور مدارک شناسایی است. در قسمت سوالات متداول سایت ثبت احوال نخستین سوال یا متداول ترین آن، مربوط به همین موضوع است.

 

مدارک شناسایی اینجانب گم شده است. برای اطلاع از پیدا شدن آن به کجا مراجعه کنم؟

شما می توانید برای اطلاع از وضعیت مدارک مفقودی به پورتال سازمان ثبت احوال، منوی عمودی سمت چپ، بخش پیوندها و سپس بخش مدارک پیدا شده مراجعه کنید یا با واردکردن آدرس https: //www.sabteahval.ir/Default.aspx?tabid= ٤١٨ و سپس درج شماره ملی از وضع مدرک مورد نظر در سازمان ثبت احوال مطلع شوید.

 

در صورت یافت نشدن مدرک مورد نظر به وب سایت پست جمهوری اسلامی مراجعه کنید. وقتی روی لینکی که در بالا اشاره شده است، کلیک می‌کنید، باید کد ملی و یک علامت امنیتی را وارد کنید تا ببینید آیا مدارکتان دوباره به ثبت احوال بازگشته یا نه. اگر مدرکی با مشخصات شما در جست و جوی این سایت یافت نشد، باید به سراغ پست بروید.

 

هر آن‌چه به دفاتر پستی برسد، به صاحبش بازگردانده می‌شود

«پست یافته» چیست؟

از کارت ملی و گذرنامه گرفته تا اشیای قیمتی و لوازم خانگی

اگر فردی مدرکی از دیگران پیدا کند باید حتما آن را در صندوق پستی انداخته یا به یکی از دفاتر پستی تحویل دهد، اما فردی که مدارک خود را گم کرده چگونه می‌تواند از این موضوع مطلع شود که مدارک مدنظر او به دفاتر پستی تحویل داده شده یا خیر؟ شرکت پست چند سالی است با طراحی سامانه‌ای به نام «پست یافته» شرایطی ایجاد کرده تا افراد بتوانند با مراجعه به سایت این شرکت به آدرس http: //postyafteh.post.ir/ وضعیت مدارک مفقود شده خود را پیگیری کنند. بر این اساس فرد با ورود به سایت شرکت پست و قسمت پست یافته با وارد کردن نام، نام خانوادگی و نام پدر خود می تواند مطلع شود آیا مدارکش به دفاتر پستی تحویل داده شده یا خیر؟

 

بنا بر امکاناتی که این سایت در اختیار کاربران قرار می دهد، برخی مدارک را از طریق این سایت می توان جست‌وجو کرد که این موارد عبارتند از: شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه، کارت‌های نظامی، کارت ملی، اسناد مالکیت، عقدنامه، وصیتنامه، دفترچه بیمه، مدارک بانکی، کارت های اعتباری بانکی، کارت دانشجویی و مدارک تحصیلی، کارت بیمه وسایط نقلیه، سند، معاینه فنی و سایر مدارک خودرو، پروانه ها و گواهی ها، لوازم خانگی، انواع چک، طلا، جواهر و اشیای قیمتی، انواع کیف، انواع کارت شناسایی، اوراق سهام و کارت هوشمند سوخت. در صورتی که در میان مدارک شما مدرکی مفقود شده باشد با یک جست‌وجوی ساده در صورتی که مدرک مربوطه به دفاتر پستی تحویل داده شده باشد به شما اعلام شده و حتی تاریخ تحویل آن هم اعلام می شود.

 

فقط ٦ ماه فرصت دارید به دنبال مدارکتان بروید

بر اساس اعلام شرکت پست برای دریافت مدارک مربوطه لازم است فرد به نزدیک ترین دفتر پستی محل سکونت خود مراجعه کند. بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت پست، نکته مهمی که باید در این زمینه مدنظر داشت این است که همه مدارک پیدا شده تنها تا ٦ماه در اداره پست باقی می‌مانند و پس از این مدت امحا خواهند شد. بر این اساس لازم است افراد در همین مدت برای دریافت مدارک مربوطه اقدام کنند.

 

پس از مراجعه به دفاتر پستی ممکن است دو حالت پیش بیاید: اول آن که مدارک فرد به‌طور اتفاقی به همان دفتر تحویل داده شده باشد که دراین صورت فرد می تواند با پرداخت مبلغی مدارک خود را دریافت کند.

 

در حالت دوم، مدارک فرد در آن دفتر نیست، اما فرد می تواند با پرداخت مبلغی و پر کردن یک فرم آدرس محل سکونت خود را اعلام کند تا از طریق پست مدارک مربوطه برای او ارسال شود.البته در صورتی که مدارک گمشده بیش از یک مورد باشد و به‌عنوان مثال کیفی حاوی چند کارت پیدا شده باشد فرد ملزم است به ازای دریافت هر یک از مدارک دیگر مبلغی بیش از ۱۰۰۰ تومان نیز پرداخت کند.

 

با مراجعه به سایت پست یافته وضعیت مدارک مفقود شده خود را پیگیری کنید

 

گمشده های پردردسر

گذرنامه از سری مدارکی است که برای بخشی از مردم که مدام به خارج از کشور سفر می‌کنند، بسبار مهم و حیاتی است و گم‌کردن آن، این افراد را به دردسر جدی می اندازد. پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی فرم هایی دارد مخصوص کسانی که گذرنامه شان را گم کرده اند؛ شهروندانی که گذرنامه آنان مفقود شده، درخواست می شود مفقوديت گذرنامه خود را به ادارات صدور گذرنامه اعلام كنند. گذرنامه هايی که مفقود می شوند، صاحبان آنها بايد به مديريت گذرنامه استان مراجعه و اعلام مفقوديت كنند. در ادارات صدور گذرنامه فرم هايی در اختيار مراجعه کنندگان قرار مي‌گيرد تا مشخصات خود را وارد كنند تا گذرنامه های آنها به عنوان گذرنامه فاقد اعتبار ثبت شود.

 

رسيدگی به گذرنامه های مفقودشده ٦ماه طول می کشد؛ در موارد استثنايی، افراد براي سفرهای زيارتی، مأموريت های خارج از کشور يا برای معالجه، می توانند با ارایه معرفی نامه از سازمان يا وزارتخانه های مربوطه در صدور گذرنامه مجدد آنان مساعدت بگیرند. اگر در زمان رسيدگی به گذرنامه های مفقودشده، گذرنامه فرد پيدا شد، بايد بلافاصله به ادارات صدور مراجعه و پيداشدن گذرنامه خود را اعلام كنند.

 

در سفر مسأله جدی تر است

مراقب مدارکتان باشید

گم‌شدن مدارک یکی از بدترین اتفاقاتی است که در سفر می‌تواند رخ دهد. افرادی که مدارک خود را در سفر گم می‌کنند، باید چه کار کنند؟ این سوالی است که برای هر مسافر و گردشگری در سفر پیش می آید. در نخستین قدم بدانید که این اتفاق آنچنان هم نباید باعث شود که سفرتان را خراب کنید، چراکه با مراجعه به مراکز ذیربط می توانید یک پاسپورت موقت جهت راه افتادن کارتان دریافت کنید.

 

برای دریافت پاسپورت جدید باید مراحل زیر را گام به گام طی کنید: به اداره پلیس مراجعه کرده و گزارشی مبنی‌بر گم‌شدن مدارکتان پر کنید. به وب‌سایت وزارت امور خارجه مراجعه کنید و فرم‌های مربوط به دریافت پاسپورت آن کشور را پرینت بگیرید. فرم‌های پر شده را صبح اول وقت به سفارت کشوری که اقامت دارید، ببرید. کمی ممکن است در صف سفارت آن کشور معطل شوید؛ گزارش پلیس، فرم‌ها و برنامه سفرتان را به سفارت تحویل دهید. وابسته به هر کشوری که اقامت دارید، هزینه مربوط به آن جا را باید بپردازید. وقتی همه این کارها را انجام دادید؛ تقریبا تمام مراحلی که باید انجام می دادید، تمام شده است. به هتل بروید و کمی استراحت کنید، بعدازظهر دوباره به سفارت مراجعه کنید. گذرنامه موقت شما آماده است.

 

از قدیم گفته اند کار از محکم کاری عیب نمی‌کند؛ قبل از هر سفر خارجی حتما یک‌سری کپی و یک فایل اسکن‌شده از مدارکتان داشته باشید. مراحل دریافت مجدد پاسپورت در تمام کشورها ساده نیست، پس حتما توجه کافی را نسبت به مدارکتان داشته باشید.

 

برای دریافت مجدد گذرنامه یک‌سری مدرک لازم دارید؛ فهرست برنامه‌هایی که در سفر می‌خواستید داشته باشید؛ یک عکس برای گذرنامه، یک نسخه کپی از گذرنامه گمشده، گواهی نامه‌ رانندگی یا پاسپورت منقضی‌شده به منظور احراز هویت (اگر از گواهی‌نامه‌ رانندگی‌تان برای احراز هویتتان استفاده می‌کنید، ‌باید شناسنامه خود را نیز جهت نشان‌دادن تابعیتتان همراه داشته باشید). گمشدن مدارک یا دزدیده شدن آن جزء وضعیت های اضطراری سفر نیست، از این رو می توانید چند روزی این فرآیند را در صورت لزوم عقب بیندازید.

 

بی پولی در سفر

بدترین چیزی که ممکن است در سفر غیر از گم‌شدن مدارک پیش‌ آید این است که همراه با مدارکتان، پول‌تان هم گم یا دزدیده شده باشد. اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید به سفارت کشور محل اقامتتان بروید و فهرستی از شماره تلفن‌های دوستان و آشناهایتان را بدهید و درخواست کمک کنید. اما ممکن است کسی نتواند به شما کمک کند، با ارایه درخواستی می‌توانید از دولت آن کشور وامی تهیه کنید و به کشورتان بازگردید. اما به معنای این نیست که این پول لطف آن کشور به شما بوده، اگر این وام را پرداخت نکنید، باید قید پاسپورت جدید و سفرهای بین المللی را بزنید، زیرا اسم شما در لیست‌سیاه مسافران می‌رود.

 

قبل از سفر این چند نکته را در خاطر داشته باشید: خودتان را بیمه‌ سفر کنید. این بیمه تمام هزینه‌هایی را که بابت گم‌شدن یا دزدیده‌شدن مدارک در سفر متحمل می‌شوید، جبران خواهد کرد. همیشه نشانی، شماره تلفن و ایمیل نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری را یادداشت و ورود خود را با آنها هماهنگ کنید. کارت شناسایی دیگری، مثلا گواهی‌نامه‌ رانندگی، همراه با چند عکس با سایز عکس گذرنامه با خود ببرید. آگاهی کامل نسبت به تمام اطلاعات شخصی خودتان داشته باشید.

 

همواره از مهمترین مدارک خود مثل گذرنامه، گواهی‌نامه رانندگی، شناسنامه، کارت تامین اجتماعی و گذرنامه منقضی شده در صورت وجود کپی همراه خود داشته باشید. اگر مایل به کپی‌گرفتن نیستید، می توانید یک فایل از مدارک خود را به صورت اسکن شده به PDF تبدیل و در ایمیل تان ذخیره کنید.

 

منبع : shahrvand-newspaper.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------