چیزهایی که برای اعتکاف لازم است 

وسایل مورد نیاز اعتکاف,راهنمای اعتکاف

در انتخاب کیف مخصوص اعتکاف دقت کنید

 

این چند قلم برای اعتکاف از نان شب هم واجب تر هستند

درست است که می‌خواهید 3 روز بی‌خیال دنیا شوید، اما قصد شکنجه دادن خودتان را که ندارید. غارنشینی هم که نمی خواهید بکنید. به همین خاطر باید یکسری وسایل را حتماً با خودتان ببرید، وسایلی که روزهای اعتکاف حاضرید برای پیدا کردنش به هر دری بزنید. پس همین الان قبل از آنکه شال و کلاه کنید، توشه راهتان را جمع کنید. فراموش نکنید در اعتکاف وسایل زیر از نان شب هم واجب تر هستند.

 

ساک کوچک

در انتخاب کیف مخصوص اعتکاف دقت کنید. نباید آنقدر بزرگ باشد که در مسجد جای یک نفر را اشغال کند، نباید هم آنقدر کوچک باشد که با 2 تا لباس پر شود. بهترین کار در این مواقع برداشتن 2 ساک کوچک است. یکی برای لباس و سجاده، دیگری هم برای لوازم متفرقه‌ای که در ادامه می‌خوانید.

 

نکته ضروری: می‌توانید از ساک لباستان بعنوان بالش هم استفاده کنید.

 

قلمرو

اگر این یکی را فاکتور بگیرید، سرتان کلاه رفته بدجور! همان ساعت اولی که وارد مسجد می‌شوید باید محل نشستن خودتان را تعیین کنید. اگر فکر می‌کنید بدون زیرانداز جای خوبی انتخاب می‌کنید و هیچ‌کس چپ نگاهش نمی‌کند، سخت در اشتباهید. وقتی یک تک پا رفتید دستشویی و برگشتید، خواهید دید چطور چند نفر دراز به دراز سر جای شما خوابیده‌اند! آن وقت دیگر هیچ مدرکی برای اثبات اینکه جای شما آنجا بوده است ندارید، پس زیرانداز را فراموش نکنید.

 

مهر و تسبیح

همیشه یکسری وسایل مانند مهر و تسبیح و سجاده در مساجد پیدا می‌شوند. اما اگر اینها را با خودتان ببرید 2 فایده دارد:

از اعتکاف یادگاری‌های خوبی می‌شوند.

ممکن است مسجد شلوغ شود و این وسایل را روی هوا بزنند. باور کنید بارتان را سنگین نمی‌کند. همه این موارد روی هم 200 گرم هم نمی‌شود!

 

برای پرواز

یک قرآن و مفاتیح کوچک با خودتان ببرید. لطفاً جوگیر نشوید و به قرآن خطی مادربزرگتان هم کاری نداشته باشید. قرآن بزرگ تا دلتان بخواهد در مساجد هست و طالب ندارند. هر کس این قرآن و مفاتیح‌ها را چند دقیقه دست بگیرد از نفس می‌افتد. یک قرآن و مفاتیح سبک خیلی به کارتان می‌آید. نکته ضروری: شما «کلیات مفاتیح‌الجنان» را با خود ببرید. بیشتر دعاهای اعتکاف در کلیات آمده است.

 

دمپایی

هیچ چیز به اندازه این مورد در اعتکاف دوست‌داشتنی نیست. حالا گفته‌اند معتکف نباید از مسجد خارج شود اما این حرف دلیل نمی‌شود که شما با خودتان دمپایی نبرید.

 

برای دستشویی رفتن حتماً به این کوچولوی دوست داشتنی نیاز خواهید داشت. فقط یادتان باشد یک کیسه مناسب هم با خودتان ببرید تا مجبور نشوید دمپایی نازنین را جلو در شبستان، کنار صدها لنگه دیگر رها کنید. البته بیشتر مساجد محل ما به صندوق‌های مخصوص قرار دادن کفش مجهز شده‌اند اما شما باز هم احتیاط را از دست ندهید.

 

هدیه به معده

بعضی از مساجد روز اول سحری نمی‌دهند. به همین دلیل شما باید چند کنسرو و البته در بازکن با خودتان ببرید. در این صورت اگر لازم شود می‌توانید سحری بخورید، اگر هم نه، اتفاقی نمی‌افتد! راستی! مقداری آبلیمو و کمی نان هم با خودتان ببرید. آبلیمو برای جلوگیری از مسمومیت و گرمازدگی. نان هم برای آنکه ممکن است غذای مسجد کفاف معده مبارک شما را ندهد!

 

سقوط با شارژ!

اگر توانستید 3 روزی بی‌خیال موبایل شوید، که بسیار هم عالی است.  مطمئن باشید اگر موبایل همراهتان باشد SMS و بولوتوث مجال هیچ کاری را به شما نمی‌دهند. ولی اگر باز هم اصرار دارید، حرفی نیست. فقظ شارژر یادتان نرود!

 

خود درمانی

از آنجا که پزشکی در خون ما ایرانی‌هاست، می‌توانید یکسری داروی دم‌دستی با خودتان ببرید. اگر به کارتان نیاید، حتماً اطرافیانتان استفاده کنید. قرص سردرد و دل درد و ....

 

خواب و بیدار

برق مسجد که 24 ساعته روشن نیست. بالاخره مردم خواب هم دارند. اما از آنجایی که ممکن است برنامه خواب شما در این 3 روز حسابی به هم بریزد، حتماً چراغ قوه و چشم بند با خودتان ببرید. بالاخره یک موقع مردم بیدارند و شما خوابتان می‌آید، یک موقع هم برعکس. باید فکر همه چیز را کرد.

 

لوازم مورد نیاز اعتکاف,آشنایی با وسایل اعتکاف

برای اعتکاف حتماً چراغ قوه و چشم بند با خودتان ببرید

 

قهوه خانه همراه

این مورد فقط مخصوص عشق چایی هاست. همان‌ها که اگر 2 ساعت چایشان به تأخیر بیفتد، سردرد می گیرند. یک فلاسک چای همراه یک کیسه کوچک قند باید همراه این افراد باشد. فلاسکتان را به خادمان مسجد دهید تا پر کنند. آن وقت تا موقع سحر هم خیال خودتان از چایی راحت است، هم اطرافیان!

 

همراهان همیشگی

حوله، شانه، مسواک و ... هم که گفتن ندارد. همه می دانند این وسایل را باید در سفرهای بلند و کوتاه برد. زحمت بکشید و مقداری نمک هم با خودتان ببرید. نه برای آنکه آنجا دائماً نمک بریزید! در اعتکاف از خمیردندان های معطر نمی توان استفاده کرد. نمک بهترین گزینه برای جانشینی خمیردندان است.

 

مکان یابی در اعتکاف

خدا را شکر امسال همه مساجدی که در منطقه ما اعتکاف برگزار می‌کنند، امکانات مناسبی دارند. با این حال وقتی وارد مسجد می‌شوید و می‌خواهید مکان مستقر شدنتان را انتخاب کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 

کنار بلندگوهای مسجد ننشینید. آرزوی یک خواب راحت برایتان می ماند.

کنار دیوار بنشینید تا تکیه‌گاه داشته باشید.

 

اگر موبایل و رادیو دارید، حتماً به پریز برق نزدیک باشید.(3 راهی برق هم با خودتان ببرید.)

کنار ورودی شبستان ننشینید. مطمئن باشید هر روز چند نفر پای مبارک را لگد خواهند کرد.

 

منبع : tasnimnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022