راهنمای نگهداری لوبیا سبز در تمام فصل ها راهکارهای ماندگاری لوبیا سبز

راهکارهای ماندگاری لوبیا سبز

لوبیا سبز در تمام فصول: راهکارهای ماندگاری 

در این مقاله از نگهداری لوبیا سبز در طول دوره زمانی مختلف برای حفظ تازگی و مواد مغذی آن به بررسی می‌پردازیم. راه‌های مختلفی از جمله نگهداری در یخچال، منجمد کردن، و استفاده از تکنیک‌های موثر برای افزایش ماندگاری لوبیا سبز را مورد بحث قرار خواهیم داد.

در این مقاله، روش‌های متعدد برای نگهداری لوبیا سبز به منظور استفاده کوتاه مدت و نگهداری طولانی مدت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

لوبیا سبز پس از چیدن تا یک هفته می‌تواند در یخچال یا خنک‌کننده مناسب باقی بماند.

 

همچنین، لوبیا سبز پخته شده در صورت نگهداری در یخچال، تقریباً به مدت 4 روز قابل ماندگاری است. این مقاله به روش‌های منجمد کردن، ترشی کردن، خشک کردن و کنسرو کردن لوبیا سبز می‌پردازد تا بتوان آن را به صورت دایمی نگه داشت.

 

با تلاش کم، می‌توانید در تمام طول سال از لوبیا سبز استفاده کنید. در ادامه، به جزئیات بیشتر این روش‌ها پرداخته خواهد شد.

 

نگهداری لوبیا سبز

نگهداری لوبیا سبز

 

 

بهترین راه برای نگهداری لوبیا سبز برای استفاده کوتاه مدت چیست؟

در حالی که لوبیا سبز بیش از ۲ روز پس از برداشت تازه نمی‌ماند، قبل از اینکه تازگی خود را از دست بدهند و  پلاسیده شوند، چند کار وجود دارد که می‌توانید برای افزایش عمر مفید آن‌ها انجام دهید.

 

اگر بتوان آنها را در یک منطقه تاریک خنک مانند انباری یا زیرزمینی که دمای آن از 45 تا 50 درجه سانتیگراد متغیر است نگهداری کرد، ترد می مانند و ظاهر تازه خود را تا 5 روز حفظ می کنند.

 

اگر لوبیا سبز بلافاصله پس از برداشت در شرایط ایده آل در یخچال نگهداری شود تا 1 هفته ماندگاری دارد. این شرایط ایده‌آل عبارتند از: (1) رها کردن آن‌ها بدون شسته، (2) رها کردن آن‌ها، (3) بسته‌بندی آن‌ها در یک بسته‌بندی آزاد ، و (4) آنها را در قسمتی از یخچال نگهداری کنید که در آنجا نتوانند. کبودی یا آلوده به غذاهای دیگر مانند گوشت که ممکن است در یخچال نیز نگهداری شود.

 

اگر به یک منطقه تاریک و خنک که دمای آن بین 45 تا 50 درجه سانتیگراد است و جایی در یخچال ندارید، دسترسی ندارید، لوبیا سبز را می‌توان برای چند روز در خنک‌کننده روی یخ قرار داد تا زمانی که بتوان آنها را در یخچال گذاشت یا فرآوری کرد.

 

در حالی که برخی از سبزیجات، به ویژه سبزیجات ریشه دار را می توان به صورت تازه برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد، برخی برای هفته ها یا حتی ماه ها، نکته مهمی که در مورد لوبیا سبز باید به خاطر داشت این است که بیشتر سبزیجات و میوه ها به سرعت پس از برداشت پیر می شوند و شروع به از دست دادن آب درون خود می کنند.

 

مواد مغذی بسیار سریع و در حالی که برنامه‌های شلوغ ما همیشه این امکان را به ما نمی‌دهد که فوراً محصول خود را پردازش کنیم، بهترین تلاش خود را برای برنامه‌ریزی برداشت خود در زمانی انجام دهید که بتوانید لوبیاها را به سرعت پس از چیدن پردازش کنید تا یا پخته یا کنسرو شوند. یا در مدت کوتاهی پس از برداشت منجمد شود تا طعم تازه چیده شده و آن مواد مغذی سالم را از دست ندهد.

 

روش‌های نگهداری لوبیا سبز

روش‌های نگهداری لوبیا سبز

 

خرد کردن لوبیا سبز 

نکته حرفه ای: شستن و خرد کردن لوبیا سبز زمان نگهداری آنها را بسیار کاهش می دهد، بنابراین این دو مرحله باید بلافاصله قبل از پخت و پز یا فرآوری انجام شود.

 

لوبیا سبز پخته شده

لوبیا سبز پخته شده باید بلافاصله بعد از پخت در یخچال قرار دهید و تا 4 روز در یخچال ماندگاری دارد. در گذشته توصیه می شد سبزیجاتی مانند لوبیا سبز قبل از قرار دادن در یخچال کاملاً خنک شوند. اما، این توصیه ها بلافاصله پس از پختن در یخچال به منظور افزایش عمر مفید آنها اصلاح شده است. هر لوبیا سبزی که بعد از 4 روز باقی می ماند باید دور ریخته شود.

 

آیا لوبیا سبز پخته شده را می توان منجمد کرد؟

لوبیا سبز پخته شده را می توان منجمد کرد. با این حال، لوبیا سبزی که فقط برای مدت کوتاهی پخته شده است به طوری که هنوز ترد است، پس از یخ زدن طعم بسیار بهتری نسبت به لوبیا سبزی که برای مدت طولانی پخته شده است، خواهد داشت. لوبیا سبزی که بیش از حد پخته شده است، اگر بعد از پختن منجمد شود، تمایل به نرم شدن دارد. 

 

تهیه و استفاده از لوبیا سبز

تهیه و استفاده از لوبیا سبز

 

بهترین راه برای نگهداری لوبیا سبز برای استفاده طولانی مدت چیست؟

لوبیا سبزی که قرار است منجمد شود باید در اسرع وقت پس از چیدن فرآوری شود تا بهترین کیفیت، طعم و رنگ را حفظ کند. تمام سبزیجات، از جمله لوبیا سبز، باید سفید شوند تا این ویژگی های خوب حفظ شود. فرآیند بلانچینگ آنزیم هایی را که باعث می شود سبزیجات به روند پیری ادامه دهند از بین می برد و سبزیجاتی را در اختیار شما قرار می دهد که همان کیفیتی را دارند که در روز فرآوری داشتند. 

 

خواص مواد مغذی لوبیا سبز

خواص مواد مغذی لوبیا سبز

 

مراحل بلانچ کردن لوبیا سبز به شرح زیر است:

لوبیاها را کاملاً بشویید و از بین آنها تمیز کنید تا هرگونه ماده خارجی از جمله برگها یا سایر قسمتهای گیاه که خراب شده را جدا کنید.

 

انتهای لوبیا سبزها را با جدا کردن آنها با دست یا بریدن با چاقو کوتاه کنید و رشته ها را از درزی که در تمام طول لوبیا است جدا کنید.

 

یا لوبیاها را کامل رها کنید یا لوبیاها را به هر طولی که دوست دارید برش دهید یا خرد کنید و آنها را همانطور که برای پختن آماده می کنید آماده کنید. این بستگی به ترجیح شخصی شما دارد.

 

یک قابلمه بزرگ ¾ پر از آب را روی حرارت زیاد روی اجاق گاز قرار دهید تا کاملا بجوشد.

لوبیا سبز آماده شده را داخل آب در حال جوش بریزید و هم بزنید تا جدا شود.

 

هنگامی که لوبیاها به جوش آمدند، زمان بندی را شروع کنید و به مدت 3 دقیقه بجوشانید.

زمانی که لوبیاها به مدت 3 دقیقه جوشیدند، فوراً آنها را با قاشق سوراخ دار یا وسایل دیگر از آب در حال جوش خارج کرده و در ظرف یا کاسه ای آب خنک بریزید.

 

آب خنک را 2 تا 3 بار عوض کنید تا لوبیاها هر چه سریعتر خنک شوند.

 

در آخرین کاسه یا ظرف آب خنک، یخ را به آب اضافه کنید تا لوبیا سبز کاملاً خنک شود.

 

لوبیا سبز را در کیسه ها، جعبه ها یا سایر ظروف فریزر قرار دهید، روی لوبیاها را با مقداری آب خنک بپوشانید، ظروف را برچسب بزنید و فوراً فریز کنید.

 

نکته حرفه ای شماره 1: از زمان صحیح جوشاندن سبزیجات استفاده کنید. جوشاندن بیش از حد آنها و یا کم پختن آنها نتایج ناخوشایندی خواهد داشت. کم بلانچینگ (بلانچینگ در صنعت غذا آنزیم‌بری و یا غیرفعال کردن آنزیم‌هاست در این پروسه سبزیجات در معرض آب‌جوش و یا بخارآب برای مدت زمان کمی قرار می‌گیرند سپس به سرعت در آب یخ قرار داده می‌شوند تا از پختن آنها جلوگیری شود. بلانچینگ آنزیم‌های موجود در سبزیجات را غیرفعال می‌کند همچنین تمام میکروارگانیسم‌های سطح توسط این پروسه از بین می‌روند)  باعث تحریک عمل آنزیم هایی می شود که فرآیند بلانچینگ قرار است متوقف شود و منجر به از دست دادن بافت، طعم و رنگ می شود. بلانچ بیش از حد منجر به از دست دادن بافت، طعم و رنگ مشابه می شود.

 

نکته حرفه ای شماره 2: هنگام یخ زدن چندین جعبه یا کیسه سبزیجات، ظروف یخ زده را به طور کلی روی هم قرار ندهید. اگر آنها را در فریزر پهن کنید و بعد از یخ زدن کامل آنها را روی هم چیده و مرتب کنید، سریعتر و کارآمدتر منجمد می شوند.

 

لوبیا سبز تازه

لوبیا سبز تازه

 

کنسرو شده لوبیا سبز

به نظر من، کنسرو خانگی لوبیا سبز بهترین راه برای حفظ مواد غذایی است. لوبیا سبز کنسرو شده خانگی طعم بسیار بهتری نسبت به لوبیاهای منجمد و کنسروهای تجاری دارد. 

 

مانند بسیاری از سبزیجات، لوبیا سبز نیز غذاهای کم اسیدی است و برای نگهداری طولانی مدت باید تحت فشار قرار گیرد. در اینجا فرآیند کنسرو خانگی لوبیا سبز آورده شده است:

 

لوبیاهایی را انتخاب کنید که جوان و لطیف هستند.

 

لوبیاها را کاملاً بشویید و از بین آنها بچینید تا هرگونه ماده خارجی مانند برگ یا سایر قسمت های گیاه از بین برود.

 

انتهای لوبیا سبز را با جدا کردن آنها با دست یا با برش دادن آنها با چاقو و جدا کردن رشته هایی که در امتداد درز قرار دارند، که در تمام طول لوبیا می گذرد، کوتاه کنید.

 

یا لوبیاها را کامل رها کنید یا آنها را به اندازه دلخواه برش دهید یا خرد کنید و همانطور که برای پخت آماده می کنید آماده کنید. این با ترجیح شخصی شما تعیین می شود.

 

شیشه ها را آماده و استریل کنید.

 

درب‌ها و حلقه‌ها را بشویید و در حین پر کردن شیشه‌ها، آنها را آماده کنید تا در آب جوش بریزند.

 

برای بسته بندی سرد: لوبیا سبز خام را در شیشه های کنسرو استریل شده بسته بندی کنید و ½ قاشق چای خوری نمک را به هر شیشه پیمانه ای یا 1 قاشق چای خوری نمک را به هر شیشه اضافه کنید. شیشه ها را با آب در حال جوش پر کنید و 2/5سانت از فضای سر باقی بگذارید.

 

برای بسته بندی داغ: لوبیاها را در یک قابلمه بزرگ آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه بجوشانید. لوبیا سبز داغ را آبکش کنید و داخل شیشه های استریل شده بریزید. ½ قاشق چایخوری نمک را به هر شیشه یا 1 قاشق چایخوری نمک به هر شیشه اضافه کنید. شیشه ها را با آب در حال جوش پر کنید و 2/5 سانت از فضای سر باقی بگذارید.

 

درب ها و حلقه های داغ را بچسبانید.

 

حداقل 2 و ½ تا 7سانت آب در  زود پز داشته باشید. آب بیشتری برای زمان های پردازش طولانی تر مورد نیاز است.

 

شیشه های لوبیا سبز را در  زودپز که آب در آن از قبل گرم شده است قرار دهید.

 

برای حبوبات بسته بندی شده سرد، آب را در زودپز تا 140 درجه سانتیگراد گرم کنید.

 

برای حبوبات بسته بندی شده گرم، آب را تا 180 درجه سانتیگراد گرم کنید.

 

اطمینان حاصل کنید که واشر به خوبی تعمیر شده است و به درستی در درب  زودپز وارد شده است.

 

زودپز را روی شعله قرار دهید و حرارت را در بالاترین درجه قرار دهید، درب آن را ببندید و اجازه دهید فشار زیاد شود. هنگامی که بخار شروع به خروج از دریچه بخار کرد، یک تایمر را برای 10 دقیقه تنظیم کنید و اجازه دهید بخار برای تمام 10 دقیقه از دریچه خارج شود.

 

هنگامی که سوت ایمنی زودپز شروع به تکان دادن یا تکان دادن کرد، حرارت را کمی بدون کاهش فشار کم کنید و زمان بندی را شروع کنید، که این زمان برای لوبیا سبز در شیشه های نیم لیتری 20 دقیقه یا برای لوبیا سبز در شیشه های کوارتی 25 دقیقه است.

 

اگر در هر زمانی در طول فرآیند کنسرو فشاری ، دیگ فشار خود را از دست داد و سوت ایمنی از تکان خوردن یا تکان خوردن باز ایستاد، گرما را دوباره بالا بیاورید و فرآیند زمان‌بندی را از ابتدا شروع کنید. برای نگهداری ایمن سبزیجات، آنها باید بدون وقفه در فشار تعیین شده برای مدت زمان تعیین شده باقی بمانند.

 

در پایان 20 (یا 25) دقیقه، حرارت را خاموش کنید یا کنسرو را از منبع حرارت بردارید و بگذارید به طور طبیعی خنک شود. سعی نکنید بخش خنک کردن فرآیند را تسریع کنید.

 

هنگامی که فشار پایین آمد، سوت زودپز را بردارید اما درب آن را به مدت 10 دقیقه بگذارید.

بعد از 10 دقیقه درب آن را بردارید.

 

شیشه ها را در محل آماده شده بردارید و اجازه دهید به مدت 24 ساعت بدون مزاحمت بمانند. 

 

پس از 24 ساعت، شیشه ها را بشویید و خشک کنید، مهر و موم ها را بررسی کنید، برچسب بزنید، حلقه ها را بردارید و در انباری یا جای خشک و خنک دیگری نگهداری کنید. اگر قرار است شیشه ها هدیه داده شوند یا به شکل دیگری حمل شوند، حلقه‌ها را روی شیشه‌ها بگذارید تا زمانی که آنها را در محلی برای نگهداری قرار دهید تا از آسیب دیدن درب و مهر و موم در هنگام حمل و نقل جلوگیری کنید.

  

خشک کردن لوبیا سبز 

لوبیا سبز را نیز می توان برای نگهداری آبگیری کرد. وقتی لوبیا سبز کم آب شود، می‌توان آن را مانند چیپس مصرف کرد، یا با استفاده از آن در سوپ، خورش و کاسرول، آن را دوباره آبرسانی کرد. 

 

برای خشک کردن لوبیا سبز در فر 

فر را روی کمترین درجه آن یعنی تقریباً 125 درجه سانتیگراد گرم کنید و برای گردش بهتر هوا، در را با قاشق چوبی یا ظرف دیگری باز کنید.

 

لوبیا سبز را خوب بشویید و خشک کنید.

 

انتها و رشته ها را از لوبیا سبز جدا کنید و یا آن ها را کامل بگذارید یا به طول دلخواه برش دهید یا بچسبانید.

 

لوبیا سبز را روی یک ورقه پخت که با کاغذ موم یا کاغذ روغنی پوشانده شده است، پخش کنید.

 

در فر بپزید تا کاملا خشک شود، که بسته به رطوبت در روزی که لوبیا سبز را خشک می کنید، می تواند بین 6 تا 8 ساعت یا حتی تا 10 تا 12 ساعت طول بکشد.

 

لوبیا سبز پخته

لوبیا سبز پخته

 

برای خشک کردن لوبیا سبز در سرخ کن بادی 

لوبیا سبز را خوب بشویید و خشک کنید.

 

انتها و رشته ها را از لوبیا سبز جدا کنید و یا آن ها را کامل بگذارید یا به طول دلخواه برش دهید یا بچسبانید.

 

لوبیا سبز را روی قفسه های سرخ کن بادی پهن کنید.

 

در دمای 130 درجه سانتیگراد به مدت 6 تا 8 ساعت آبگیری کنید.

 

وقتی لوبیا سبز کاملاً خشک شد، می‌توان آن‌ها را در ظروف دربسته نگهداری کرد، یا می‌توان روی آن‌ها کمی نمک پاشید و حتی می‌توان آن را با کمی روغن زیتون پاشید. این یک موضوع ترجیح شخصی خواهد بود و حداقل تا حدی به نحوه استفاده از لوبیا سبز بستگی دارد.

 

آیا لوبیا سبز را باید قبل از خشک شدن سفید کرد؟

لازم نیست قبل از خشک کردن لوبیا سبز آنها را بلانچ کنید، اما اگر لوبیاها ابتدا بلانچ شده باشند، رنگ آنها زنده تر می ماند. اگر ترجیح می‌دهید لوبیا سبز را قبل از خشک کردن بلانچ کنید، از دستورالعمل‌های بلانچ کردن لوبیا سبز برای انجماد استفاده کنید که قبلاً در این مقاله توضیح داده شد.

 

ترشی لوبیا سبز

ترشی لوبیا سبز

  

ترشی لوبیا سبز

لوبیا سبز را می توان برای نگهداری طولانی مدت نیز ترشی کرد. دستور العمل های زیادی برای ترشی نه تنها خیار، بلکه ترشی لوبیا سبز، مارچوبه و بسیاری از سبزیجات دیگر نیز وجود دارد. و در حالی که اکثر تخمین‌ها در مورد مدت زمان ماندگاری ترشی‌ها در حالت باز نشده در بهترین شرایط ممکن بین 1 تا 2 سال است، من شخصاً از ترشی‌هایی که 4 یا 5 سال پیش درست کرده‌ام استفاده کرده‌ام و هنوز به اندازه روزی که درست می‌شدند خوب بودند. اما برای ماندگاری این مدت، ترشی ها باید با استفاده از روش های کنسرو تایید شده و با نگهداری در بهترین شرایط ممکن ساخته شوند.

  

لوبیا سبز کنسرو

لوبیا سبز کنسرو

 

سوالات متداول درباره نگهداری لوبیا سبز

سوال 1: چگونه لوبیا سبز را برای استفاده کوتاه مدت نگهداری کنیم؟

پاسخ: لوبیا سبز تازه چیده را می‌توان در منطقه تاریک و خنک نگهداری کرد، مانند انباری و در دمای بین 45 تا 50 درجه سانتیگراد تا 5 روز حفظ کرد.

 

سوال 2: آیا لوبیا سبز پخته شده را می‌توان منجمد کرد؟

پاسخ: بله، می‌توان لوبیا سبز پخته شده را منجمد کرد. اما لوبیا سبزی که فقط برای مدت کوتاهی پخته شده است بهترین طعم را پس از یخ زدن حفظ می‌کند.

 

سوال 3: چگونه لوبیا سبز پخته شده را در یخچال نگهداری کنیم؟

پاسخ: لوبیا سبز پخته شده را بلافاصله پس از پخت در یخچال قرار دهید و تا 4 روز در آن نگه دارید. بهتر است قبل از یخچال، کاملاً خنک نشوند.

 

سوال 4: چرا شستن و خرد کردن لوبیا سبز میزان نگهداری آن را کاهش می‌دهد؟

پاسخ: این اتفاق به دلیل افزایش تماس با هوا و اکسیژن است که باعث افت سریع تازگی و مواد مغذی لوبیا سبز می‌شود.

 

سوال 5: چگونه لوبیا سبز را برای استفاده طولانی مدت نگهداری کنیم؟

پاسخ: می‌توان لوبیا سبز را منجمد، ترشی، خشک یا کنسرو کرد تا درازمدت نگهداری شود. این روش‌ها از عدم از دست دادن تازگی و مواد مغذی آن جلوگیری می‌کنند.

 

سخن نهایی مقاله درباره ی نگهداری لوبیا سبز

کنسرو لوبیا سبز با طعم ملایم و هزینه مقرون به صرفه، یکی از محبوب‌ترین سبزیجات در خانواده‌ها است. این سبزی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش، احتمالاً یکی از برترین گزینه‌ها در جهان سبزیجات محسوب می‌شود. با روش‌های متنوعی می‌توان از لوبیا سبز استفاده کرد و به دلیل علاقه‌ی بسیاری از افراد به این سبزی، همیشه خوب است لوبیا سبز اضافی در دسترس داشته باشیم.

 

از آنجایی که لوبیا سبز در بین محبوبیت بسیاری برخوردار است و راه‌های زیادی برای تهیه آن وجود دارد، می‌توانید چه در باغ خود لوبیا سبز بروید و چه از بازار کشاورزان خرید کنید، گزینه‌های متعددی برای نگهداری طولانی مدت آن در تمام طول سال داشته باشید. این روش‌ها به شما امکان می‌دهند همیشه از لوبیا سبز تازه و خوشمزه با مواد مغذی بالا لذت ببرید، بدون اینکه به لوبیا سبز کنسرو شده از فروشگاه‌های زنجیره‌ای وابسته شوید.

   

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------