روش های نگهداری رب گوجه فرنگی 

نگهداری رب گوجه فرنگی از معضلات رایج در آشپرخانه است

 

شیوه های مختلفی را تا بحال امتحان نموده اید: نگهداری رب گوجه فرنگی در فریزر و یخدان، استفاده نکردن از قاشق چرب و وسایلی که برای این منظور در بازار موجود هست.

 

"نگهداری رب گوجه فرنگی" از معضلات رایج در آشپرخانه است.

 

رب گوجه فرنگی از پر کاربرد ترین چاشنی در غذاهای ایرانی است و از طرف ديگر دائما در معرض کپک زدن و خراب شدن است.

 

این روزها خیلی از بانوان خود اقدام به درست کردن رب گوجه فرنگی و چه بسا فروش آن می کنند. مصرف کنندگان رب های خانگی هم هر کدام به روشی آن را نگه می دارند. رب گوجه فرنگی دائما در معرض خراب شدن وکپ زدن است ولی روش هایی هم برای جلوگیری از این معضلات وجود دارد.

 

این روش نگهداری رب گوجه فرنگی، وسایل خاصی احتیاج ندارد.

شما در واقع از یک فوت کوزه گری که در آشپزخانه تست شده است آگاه می شوید.

 

تا از دردسر پس از کپک زدن و خرابی رب گوجه فرنگی مطمئن شوید.

برای نگهداری رب گوجه فرنگی، تنها چیزی که احتیاج دارید یک ظرف پلاستیکی شفاف است که بشود درب آن را محکم بست.

 

نمونه آن را یا در منزل دارید یا از نخستین پلاسکو می توانید به قيمت کم تهیه کنید.

 

مرحله های جا به جا کردن رب گوجه :

ابتدا ظرف پلاستیکی یا شیشه ای را کاملاً تمیز کرده و بشویید و اجازه دهید تا خشک شود. رب گوجه ای را که در قوطی از بازار تهیه نموده اید را باز کردن و آن را با یک قاشق کاملاً تمیز به ظرف شیشه ای یا پلاستیکی جابجا کنید. رب گوجه را یک جا نریزید هر چند قاشق که می ریزید قاشق را چند مرتبه به صورت خطی در ظرف حرکت دهید تا حباب یا فضایی از هوا در زیر رب باقی نماند زیرا باعث کپک زدن و فساد رب می شود.

 

مجددا بقیه رب را از قوطی یا شیشه به ظرف پلاستیکی جابجا کرده و باز هم با حرکت دادن قاشق هوای موجود در ظرف پلاستیکی را با رب پر کنید. درب ظرف را محکم ببندید و آن را در یکی از طبقه های سردتر یخچال بگذارید. پیش از استفاده رب گوجه فرنگی حتماً از بهداشتی بودن آن اطمینان پیدا کرده و از انبار کردن رب هم بپرهیزید.

 

از برداشتن رب گوجه فرنگی با قاشق خیس یا چرب خودداری کنید

 

نگهداری رب خانگی در فریزر

هنگامی که که به میزان کافی رب خانگی درست کردید، باید فکری برای مراقبت از آن بکنید.

 

نخست آنکه بهترین ظرف برای مراقبت رب خانگی ظرف شیشه ای است که به خوبی درب آن سفت می شود . شیشه با ماده ی داخلی اش عکس العمل نمی دهد و این کمک می کند رب شما خالص و جدید بماند.

 

این که رب خانگی را در فریزر نگهداری کنید و یا در یخچال، اختلاف چندانی ندارد، می توانید یکی از شیشه های مورد نیاز را در طبقه های بالایی یخچال بگذارید و ما بقی را در فریزر بگذارید و به مرور بیرون بیاورید. نکته ی مهمی که در این جا موجود است این است که درصورتی که تصمیم دارید رب خانگی خود را در فریزر نگهداری کنید، ظرف ها را به طور کامل پر نکنید تا در فریزر نترکند.

 

برای این که مدت زمان طولانی تری رب ها سالم و تازه بمانند، هیچ گاه قاشق خیس و یا چرب را وارد ظرف نکنید به دلیل آن که اینکار سبب کپک زدن رب خانگی شما می شود.

 

نکته هایی برای نگهداری از رب

1- ظرفی که رب را قرار است در آن بریزید باید کاملا خشک و تمیز باشد.

2- روی رب را روغن بریزد تا هوا وارد رب نشود و رب کپک نزند. بهتر است روغن جامد آب کنید و روی تمام شیشه های رب بریزید. روغن سبب می شود هوا به داخل شیشه نفوذ نکند.

 

3- در زمان پخت رب گوجه فرنگی، در پایان پخت به رب روغن اضافه کنید تا ماندگاری رب افزایش یابد.

4- درب ظرف رب باید به طور کامل محکم شود تا جلوی وارد شدن هوا به آن گرفته شود.

 

5- پس از پختن رب و ظرف کردن رب، ظرف رب را یک شبانه روز برعکس از طرف درب ظرف بگذارید تا هوای داخل شیشه کاملاً از ظرف خارج شود.

6- به رب گوجه در موقع پخت نمک بزنید تا مانع از خراب شدن رب شود.

 

7- ظرف رب را در جای خنک بگذارید.

8- که رب را باز می کنید باید حتماً آن را در یخچال بگذارید تا خراب نشود.

 

استفاده رب کپک زده ممنوع!

استفاده هر مدل ماده غذایی که کپک زده باشد برای سلامتی مضر است و حتی برداشتن قسمت کپک زده و استفاده باقی مانده آن که به نظر سالم می آید هم توصیه نمی شود. هنگامی که یک ماده غذایی کپک می زند، بیانگر وجود قارچ در آن است بدین ترتیب حتی اگر قسمت کپک زده را از رب بیرون کنید، احتمال وجود اسپور های قارچ و سم موجود در آن در سایر رب موجود است.

 

از آنجایی که اسپورهای قارچ با چشم غیر مسلح مشاهده نمی شوند و سم هم تنها با انجام آزمایشات شیمیایی تشخیص داده می شود، بدین ترتیب، این تصور که، چون ديگر داخل ظرف کپک دیده نمی شود، استفاده آن اشکالی ندارد، اشتباه است.

 

کپک ها در زمان رشد خود، ماده ای به اسم مایکوتوکسین تولید می کنند که برای تندرستی انسان زیان آور است. نتایج تحقيقات متخصصان نشان داده است، مایکوتوکسین در طولانی مدت باعث پیدایش بیماری های مزمن می شود و برخی از اقسام آن هم امکان دارد سبب بروز سرطان کبد شود. کپک ها در محیط گرم و مرطوب رشد می کنند ، بدین ترتیب نخستین اقدام برای جلوگیری از کپک زدن ماده های غذایی نگهداری آنها در محیط خنک و خشک است.

 

برای جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی آنها را در محیط خنک و خشک نگهداری کنید

 

برترین ظرف برای مراقبت رب گوجه فرنگی

به چه دلیل بهتر است رب گوجه فرنگی در بطری شیشه ای نگه داری شود؟

کنسرو کردن ماده های غذایی یا فرآوری خانگی و نگهداری آن ها، همیشه بهترین راه برای مراقبت آن ها است خواه، آن ها گوجه فرنگی، فلفل یا زیتون هستند، یا هرچیز ديگر دلیل های زیادی برای انجام این کار وجود دارد بعضی از فواید زیاد این کار:

 

• شیشه بهداشتی تر است.

• تغییری در عطر و طعم مواد غذایی به وجود نمی آورد.

• مواد غذایی در معرض اکسیژن یا گازهای دیگر وجود ندارند.

• عملا، غیر ممکن است که غذا اکسید و یا خراب شود.

 

به عنوان آخرین نکته، کنسرو کردن، غذا را برای مدت زمان طولانی تر از حد معمولی حفظ می کند و به درجه حرارت گرم و سرد مقاوم است، بدین ترتیب بسیاری از غذاهای گوناگون را می توان به این روش آماده شده نگه داشت. نگه داشتن و استفاده از موادغذایی، مانند این راحت است اصلاً علتی وجود ندارد که میکرو ارگانیسم به ماده های غذایی ضرر برساند، درحالیکه عطر و طراوت هم حفظ می شود.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------