نحوه تمیز کردن انواع لکه های فرشنحوه تمیز کردن انواع لکه های فرش, تمیز کردن انواع لکه های فرش, راهنمای تمیز کردن انواع لکه های فرش

راهنمای تمیز کردن لکه ها از روی فرش

 

نحوه تمیز کردن انواع لکه های فرش:

فرش به خانه ها گرمی و نرمی زیادی می دهد. همه ی افراد چه بچه ی کوچک داشته باشند یا نه فرش هایشان کثیف می شوند. برای تمیز کردن لکه ها باید به نکاتی دقت کنید و هر لکه ای حلال خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره کرده ایم.

این نکات تمیز کردن ساده و پاک کننده های لکه بر فرش، از بین بردن لکه های سرسخت قهوه، کثیفی و غیره را آسان می کند.

 

فرش نرمی دلپذیر و گرمای بیشتری در زیر پا ایجاد می کند، اما همچنین می تواند مستعد لکه شود. حتی یک خانه بدون بچه یا حیوانات خانگی مستعد ریزش یا لکه های گاه به گاه است که می تواند به سرعت در الیاف نفوذ کند و به یک لکه تبدیل شود. تمیز کردن لکه های فرش ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما با تکنیک مناسب و راه حل های تمیز کننده، لکه های سرسخت به راحتی از بین می روند.

 

مهم نیست که چه چیزی ریخته است، روند از بین بردن لکه های فرش به طور کلی ثابت هستند. سه مرحله ساده که در زیر به آنها اشاره شده است را دنبال کنید تا روش اصلی حذف لکه فرش را بیاموزید. سپس نکات خاصی را در مورد از بین بردن برخی از رایج ترین لکه های فرش، از جمله شکلات، قهوه، خاک و غیره بخوانید. با استفاده از این نکات تخصصی، فرش شما به زودی بدون نیاز به قالیشویی حرفه ای، زیبا به نظر می رسد.

 

چگونه لکه ها را از فرش پاک کنیم ؟

شما خیلی سخت کار کردید تا به مردم یادآوری کنید که کفش های خود را در بیاورند و از آوردن غذا به اتاق های فرش شده خود اجتناب کردید. و سپس این اتفاق افتاد: ریختن قهوه یا ظرف آب گوشت و ... . قبل از استفاده از محلول تمیز کننده، به خاطر داشته باشید که بهترین محلول شستشوی فرش اغلب آب است. لکه را با یک پارچه سفید تمیز و کمی مرطوب پاک کنید (نمالید).

 

اگر آب معمولی کار نمی کند، به سراغ یک محلول لکه بر فرش بروید. بهترین لکه بر فرش متناسب با چیزی که باعث ایجاد لکه شده است، طراحی می شود. این سه مرحله را دنبال کنید تا دقیقاً بدانید که چگونه لکه های فرش را تمیز کنید.

 

مرحله 1: حذف مواد جامد اضافی.

مواد جامد اضافی را در اسرع وقت با قاشق یا چاقوی کره پاک کنید تا نشت قابل تمیز کردن شما به لکه دائمی تبدیل نشود. مایع اضافی را به آرامی با یک پارچه تمیز، سفید و جاذب پاک کنید، از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز حرکت کنید تا از پخش شدن آن جلوگیری کنید.  همیشه ضربه های آرام بزنید، هرگز مالش ندهید، که می تواند برای همیشه به الیاف فرش آسیب برساند. این کار را تا زمانی تکرار کنید که پارچه دیگر رنگی به خود نگیرد.

 

راه های از بین بردن انواع لکه از روی فرش, مراحل تمیز کردن انواع لکه های فرش,تمیز کردن مرحله ای انواع لکه های فرش

روش های تمیز کردن لکه ها از روی فرش

 

مرحله 2: از لکه بر فرش استفاده کنید.

هر لکه باقیمانده را با پیروی از دستورالعمل های سازنده ی لکه بر فرش از بین ببرید لکه بر را طبق دستورالعمل آن روی لکه اسپری کنید. همچنین می توانید فرش را با محلول سرکه تمیز کنید. برای پاک کردن لکه فرش خانگی، 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی ملایم را در 1 لیتر آب گرم بریزید، ¼ قاشق چایخوری سرکه سفید را به آن اضافه کنید و روی لکه فرش بمالید. مهم نیست که از کدام پاک کننده فرش استفاده می کنید، مراقب باشید که لکه را بیش از حد خیس نکنید، که می تواند به پشت آن آسیب برساند. بگذارید 10 دقیقه بماند.

 

نکته : همیشه قبل از استفاده از لکه بر فرش، ثبات رنگ را در نقطه ای نامشخص تست کنید.

 

مرحله 3: لکه را پاک کنید.

با استفاده از یک پارچه تمیز، سفید و جاذب، از بیرون به داخل لکه ضربه آرام بزنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که لکه دیگر به پارچه منتقل نشود. با آب سرد به لکه ضربه بزنید، سپس خشک کنید. برای خشک کردن کامل، این ترفند را امتحان کنید: ناحیه مرطوب را با یک لایه پارچه ای یا حوله کاغذی به ضخامت نیم اینچ بپوشانید. آنها را با یک جسم سنگین وزن بپوشانید و حوله های کاغذی را عوض کنید تا خشک شوند.

 

از بین بردن لکه های فرش, از بین بردن انواع لکه های فرش, تمیز کردن لکه ی خون از روی فرش

تمیز کردن لکه ها از روی فرش

 

چگونه لکه ها را از روی فرش پاک کنیم ؟

برای لکه های رایج فرش، این راه حل ها را امتحان کنید.

 

خون

از استفاده از آب گرم برای تمیز کردن لکه های خون روی فرش خودداری کنید، زیرا به چسبیدن لکه به مواد کمک می کند. آب سرد بمالید، سپس با یک پارچه تمیز پاک کنید. این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید.

 

موم شمع

برای پاک کردن موم شمع روی فرش، کیسه یخ را روی موم بمالید تا سفت شود. به آرامی موم را بشکنید، سپس قطعات را با جاروبرقی جمع کنید. لکه را با یک فرش شوی، با توجه به دستورالعمل سازنده، یا یک پارچه سفید که با مقدار کمی الکل مرطوب شده است، پاک کنید. ناحیه را تمیز کنید و اجازه بدهید تا خشک شود.

 

شکلات

برای لکه های شکلات روی فرش، از یک چاقوی بی رنگ استفاده کنید تا حد امکان شکلات را بتراشید. اگر شکلات ذوب شده است، یک کیسه پلاستیکی قابل آب بندی پر از تکه های یخ را روی لکه قرار دهید تا شکلات باقیمانده قبل از خراشیدن سفت شود. سپس با چاقو آن را بتراشید و محل را جاروبرقی بکشید تا تکه ها یا تکه های شل شده را بردارید. ¼ قاشق چایخوری صابون ظرف مایع را با 1 فنجان آب گرم مخلوط کنید و از یک پارچه تمیز برای استفاده از محلول روی لکه استفاده کنید و از بیرون به سمت مرکز حرکت کنید. اجازه دهید محلول حداقل به مدت پنج دقیقه روی لکه بماند، سپس آن را بمالید تا لکه از بین برود.

 

قهوه یا چای

برای از بین بردن لکه های قهوه یا چای از فرش، یک متخصص تمیز کردن، توصیه می کند 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی مخلوط کنید. ابتدا چای و قهوه را با قاشق جمع کنید سپس با دستمالی تمیز و مرطوب روی آن بکشید، سپس محلول را روی لکه بمالید. قبل از اینکه با انگشتان خود به دقت روی محلول کار کنید، بگذارید چند ثانیه بماند. و بعد لکه را با آب بشویید، ضربه بزنید و تکرار کنید تا لکه از بین برود.

 

برای تمیز کردن لکه ی چای، بعد از جمع کردن چای ها و تمیز کردن آن با دستمال تمیز و سفید، روی لکه ی چای مقداری ماست بریزید و با قاشق به صورت رفت و برگشت روی لکه بکشید. و سپس ماست ها را جمع کنید و با دستمالی تمیز و مرطوب چند بار روی آن بکشید و اجازه بدهید خشک شوند.

 

خاک

قبل از درمان اجازه دهید لکه های خاک یا گل روی فرش کاملا خشک شوند. تا جایی که ممکن است باقیمانده را خراش دهید، سپس با جاروبرقی بکشید. یک محلول شوینده (مانند مایع ظرفشویی ملایم، آب گرم و محلول سرکه سفید که در بالا ذکر شد) استفاده کنید. اجازه دهید محلول به مدت 10 دقیقه روی لکه بماند سپس با یک پارچه سفید تمیز یا حوله کاغذی پاک کنید.

 

لکه های چربی (کره، مارگارین، سس و غیره)

از جوش شیرین به عنوان پاک کننده فرش برای لکه های چربی استفاده کنید. روی لکه را با جوش شیرین بپاشید و بگذارید شش ساعت بماند. جارو برقی بزنید و سپس با پارچه ای که با الکل مرطوب شده است، آن را پاک کنید. همچنین می توانید از یک تمیزکننده فرش با حلال خشک با پیروی از دستورالعمل های برچسب روی آن استفاده کنید.

 

آدامس

تا جایی که می توانید آدامس را جدا کنید. آدامس باقیمانده را با قرار دادن یک کیسه پلاستیکی قابل آب بندی مجدد از تکه های یخ روی آن سفت کنید. آدامس را با قاشق یا چاقوی کند جدا کنید. با پیروی از دستورالعمل های برچسب، لکه های باقیمانده را با یک قالیشویی با حلال خشک جاروبرقی بکشید و تمیز کنید.

 

ادرار

برای از بین بردن لکه های ادرار روی فرش، با پاک کردن هر چه بیشتر مایع شروع کنید. یک پاک کننده آنزیمی را به دنبال دستورالعمل های سازنده اعمال کنید. در این نوع فرش شوی از آنزیم هایی برای از بین بردن لکه و بو استفاده می شود. اما هنوز نجس است و برای از بین بردن نجاست باید شسته شوند.

 

گردآوری : بخش اسرارخانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------