نکاتی برای پاک کردن انواع لکه هاپاک کردن انواع لکه ها از روی لباس

 

پاک کردن لکه های خون و چای، روغن و … که به نظر غیر ممکن است، اگر درست آن را تمیز کنید آنقدر هم مستحکم نیستند. ما در ادامه چند نکته و ترفند را به شما آموزش می دهیم تا لکه های ناخواسته را از لباس هایتان پاک کنید.

پاک کننده های اورژانسی لکه

اگر سر سفره شام چیزی را روی لباستان ریختید، نگران نباشید. تا زمانیکه نوشابه در اطراف شما هست، لزومی ندارد شب خود را خراب کنید.

 

مستقیم از بطری استفاده کنید. نوشابه یک لکه بر اورژانسی و بسیار قویست. برای استفاده از آن از یک پارچه تمیز و مرطوب کمک بگیرید.

 

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، با ترکیب مقداری آبلیمو و پودر کرم تارتار، یک لکه بر قوی درست کنید. لباس ها را مانند همیشه با آن بشویید و لکه هایی را که فکر می‌کردید برای همیشه آنجا خواهند بود، دیگر روی لباس نخواهید دید.

 

پاک کردن لکه های خون از روی لباس

برای از بین بردن لکه‌های خون روی لباس، از هیدروژن پراکسید (یا آب اکسیژنه) ۳ درصد استفاده کنید. آب اکسیژنه را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. لکه را در آب اکسیژنه فرو ببرید. از ناخن انگشت یا لبه کارد برای شل کردن لکه استفاده کنید و سپس، آن را با آب اکسیژنه بیشتر بشویید.

 

یکی دیگر از روش های پاک کردن لکه ی خون از لباس این است که روی آن با فاصله آب سرد بریزید. و آن را با دست بسابید. و با مایع دستشویی آن را بشویید.

 

یکی دیگر از روشها برای پاک کردن لکه های خون از لباس، مرطوب کردن قسمت خونی لباس با استفاده از آب و پاشیدن مقداری نمک روی آن است. بعد از انجام اینکار، نصف لکه را به نصف دیگر آن بسابید تا نمک به خوبی آن را شل کند. سپس، فوراً لباس را بشویید.

 

لکه های یقه لباس

برای از بین بردن لکه های یقه لباس، نیازی به یک شوینده خاص ندارید. چه لباس کار باشد و چه لباس مهمانی، لکه های دور یقه را می توان با مقداری شامپو، هر نوع شامپویی باشد مشکلی ندارد، آن را روی یقه لباس بریزید و یقه را به هم بمالید و سپس، بشویید.

 

برای از بین بردن لکه های یقه از مایع دستشویی (صابون مایع) استفاده کنید.

 

پاک کردن لکه های رژلب از لباس

برای پاک کردن لکه های رژلب هرگز آن را روی هم نمالید زیرا لکه پخش می شود اگر رژی روی آن باقی است آن را بردارید می توانید از کلک ساده ی زیر استفاده کنید. لکه های رژلب روی پارچه های تیره را می توان با استفاده از یک تکه نان برداشت. لازم نیست ساندویچ را ضایع کنید؛ تنها یک تکه از قسمات انتهایی نان کافیست. وسط نرم نان را به آرامی روی لکه بمالید تا زمانیکه تمام لکه را برمی دارد. نقطه های باقیمانده را با یک مسواک تمیز و دارای برس نرم پاک کنید.

 

بعد از برداستن رژ لب های اضافی به روش زیر آن را تمیز کنید.

می توانید برای پاک کردن رژلب از روی پارچه از الکل استفاده کنید و اگر الکل هم لکه را پاک نکرد از جوش شیرین استفاده کنید؛ با یک قلمو یا مسواک کهنه جوش شیرین را روی لکه بمالید تا لکه کم کم کمرنگ شود و سپس پارچه را با مواد شوینده بشویید.

 

تمیز کردن لکه های رژلب از لباس

 

پاک کردن لکه های چربی از لباس

اگر لکه های چربی روی بالش یا روی لباس شما ریخته شد، نگران نباشید. لکه های روی بالش را معمولاً روغن های طبیعی پوست ایجاد می کنند. برای از بین بردن لکه های چربی آن ها را با صابون بشویید. و بعد آن ها را با مایع دستشویی بشویید.

 

اما برای شستن پارچه های چرب اگر می خواهید از ماشین لباسشویی استفاده کنید حتما قبل از انداختن داخل ماشین لباسشویی آن را با صابون بشویید.

 

لکه های چربی که رنگی است بعد از شستن باید آفتاب بخورد و خشک شود.

 

روشی دیگر برای تمیز کردن لکه های چربی و رنگی خورش مرغ به این صورت که مقداری نشاسته ی ذرت روی لکه بریزید و اجازه بدهید نشاسته با چربی به خوبی مخلوط شوند و مدت زمانی روی آن باقی بماند و بعد آن را با برس تمیز کنید و بشویید تا به خوبی تمیز شود.

 

پاک کردن لکه های جوهر از لباس

اگر تابحال خودکار را در جیبتان نگه می داشتید، حتماً می دانید اصلاً نمی توان به جوهر آن اعتماد کرد و بارها پیراهن هایتان جوهری شده است. با اینحال، لازم نیست آنها را دور بیاندازید و می توانید دوباره بپوشید.

 

اگر جوهر روی لباس شما ریخت، کمی الکل روی آن ریخته و بسابید و با استفاده از یک پارچه تمیز و سفید آن را پاک کنید. یکی دیگر از روش های قدیمی برای پاک کردن لکه جوهر روی لباس و دیگر پارچه ها، خیس کردن یک اسفنج با شیر و سابیدن لکه با آن است تا زمانیکه لکه برداشته شود.

 

پاک کردن لکه ی جوهر از روی لباس

 

از بین بردن لکه چای از لباس

برای تمیز کردن لکه چای، باید برای تمیز کردن لکه سریع اقدام کنید. چندین روش برای از بین بردن لکه چای از روی لباس وجود دارد به این صورت که ابتدا لکه را با آب سرد بشویید و اجازه بدهید چند ساعت در آب سرد خیس بخورد. سپس مقداری مایع ظرفشویی روی لکه بزنید و آن را با دست بسابید اگر لباس شما سفید بود مقداری مایع سفید کننده روی آن بزنید و بعد از تمیز شدن بشویید. سپس آن را در آفتاب پهن کنید اجازه بدهید جای لکه آفتاب بخورد. (مطلب پیشنهادی: نکاتی برای شستشوی بهتر لباس)

 

با کمی حوصله و روش درست می توان بهترین روش برای پاک کردن لکه ها از روی لباس و پارچه ها را پیدا کرد.

 

پاک کردن لکه چای از روی لباس

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------