نکاتی ساده و سریع برای خانه تکانی 

هرگز كاردهای آشپزخانه را در آب خیس نكنید زیرا سبب خراب شدن دسته ی آنها می گردد

 

در حالت كلی لیوان ها و شربت خوری های کریستالی را با مایع ظرفشوئی و آب نیم گرم بشوئید.

 

كفگیر و قاشق بزرگ پلاستیكی

این نوع وسایل معمولا روكش آكلریلیک دارند. توصیه می شود كه آنها را بعد از استفاده بلافاصله شسته و با حوله‌ی نرم پاک كنید.

 

در صورتی كه موفق به لكه زدائی آنها نشدید، جوش شیرین به كار ببرید، اما هرگز از سیم ظرفشوئی در این مورد استفاده نكنید. 

همچنین سفارش می شود برای پاكیزه كردن و لكه گیری آنها، از به كار بردن هر نوع اسید یا استون و نظایر آنها خودداری نمائید.

 

اگر این نوع وسایل مدت نسبتا زیادی داخل غذا بمانند یا همراه سایر ظروف خیس شوند، لطف خود را از دست می‌دهند.

 

فنجان و نعلبكی چینی

فنجان و نعلبكی های مخصوص چای و قهوه باید بعد از هر بار استفاده فورا با آب و مایع ظرفشوئی شسته شوند. هر دو سه روز یک بار نیز پاكیزه كردن آنها با جوش شیرین توصیه می شود. اگر در اثر عدم توجه، لكه گرفته اند، آن قسمت را با پودرظرفشوئی، به كمک یک دستمال نرم مرطوب پاكیزه كنید.

 

هرگز برای شستن آنها از سیم ظرفشوئی كمك نگیرید و نیز از رنگبرهای مختلف استفاده نكنید، هر چند كه برخی خانم‌ها مدت چند ساعت قوری چینی و لیوان ها و نعلبكی ها را در مایعات رنگبر قرار می‌دهند تا از آنها لكه زدائی نمایند، ولی ضمن این كار آنها درخشندگی و تازگی خود را نیز از دست می دهند و آماده برای پذیرش لكه های بعدی می شوند.

 

لیوان ها و شربت خوری های كریستالی

در حالت كلی آنها را با مایع ظرفشوئی و آب نیم گرم بشوئید. اما در صورتی كه خیلی كثیف شده اند، با مخلوطی از یک سوم سركه و دو سوم آب بشوئید و اگر نتیجه نگرفتید، با محلول آمونیاك نیز شست و شو دهید.

 

در این موارد سفارش می شود از روی دستكش معمولی ظرفشویی یک دستكش بزرگ از پارچه ی پنبه ای نیز بپوشید و دست ها را در محلول فرو برید و قسمت های مختلف این وسایل را خوب مالش دهید. هرگز برای شستن ظرف های كریستالی از پودر ظرفشوئی استفاده نكنید، زیرا آنها را كدر می سازد.

 

كاردهای آشپزخانه

هرگز آنها را در آب خیس نكنید زیرا سبب خراب شدن دسته ی آنها می گردد.

 

همچنین شست و شوی یک كارد كثیف را به چند ساعت بعد موكول نكنید زیرا تیغه آن لكه می گیرد. پس یک كارد را بلافاصله پس از استفاده با آب نیم گرم و پودر ظرفشوئی بشوئید و همان لحظه با حوله‌ی نرم خشک كنید.

 

در مورد اغلب كاردها می توانید با اسكاچ نرم لكه زدائی كنید و حتی كاغذ سنباده ی نرم جهت این كار مورد استفاده قرار دهید.

 

هر چند كه امروزه بیشتر خانم ها برای تمیزكردن آنها از كارد تیزكنی استفاده می كنند، ولی این كار معمولا لبه‌ ی تیز كارد را می تراشد و سبب می شود كه كارد خاصیت تیزی خود را از دست بدهد. یک راه حل ساده برای تیز كردن كارد آشپزخانه این است كه روی یک میله ی چوبی، كاغذ سنباده‌ نرم بپیچید و تیغه ی كارد را با زاویه ی 15 درجه نسبت به سطح سنباده به آن مالش دهید. كارد آشپزخانه تیز خواهد شد.

 

تخته ی آشپزخانه

این وسیله سابقا از چوب ساخته می‌شد، ولی امروزه انواع مختلف پلاستیكی آن در موارد زیادی به خدمت خانم‌های خانه‌دار درآمده است و در خرد كردن سبزی، سیب زمینی و پیاز و قطعه قطعه كردن گوشت و خلال كردن پسته و بادام و غیره به درد می خورد.

 

متاسفانه نظافت این وسیله ی مفید غالبا مورد غفلت قرار می گیرد و رنگ سبزی توام با رنگ گوشت منظره ی زننده ای به آن می دهد.

 

توصیه می شود بلافاصله بعد از استعمال، آن را با پودر پاک كننده و سیم ظرفشوئی خوب بشوئید و اگر نتیجه مطلوب نگرفتید، از جوش شیرین و نمک آشپزخانه كمک بگیرید و از هر كدام روی تخته بریزید و با آب خیلی كم روی آن اسكاچ بمالید. همچنین خمیردندان معمولی نیز در پاكیزه كردن تخته ی آشپزخانه اعجاز می كند، به شرطی كه مدت یک ساعت روی لكه ی آن باقی بماند و سپس با آب گرم شسته شود.

 

به هر حال سعی كنید بعد از هر بار استعمال، كوچک ترین لكه ای روی آن باقی نماند زیرا لكه زدائی بعدی مشكل خواهد شد.

 

ظروف آلومینیومی

رایج ترین ظروف در خانه هاست، زیرا نسبتا ارزان قیمت هستند و پاكیزه نگه داشتن آنها نیز ساده است.

 

كافی خواهد بود كه آنها را با آب گرم و مایع ظرفشوئی بشوئید و با خیال راحت سیم ظرفشوئی به كار برید. حتی اگر غذا در آنها بسوزد، جای نگرانی نیست. فقط باید در همچو موارد در ظرف آب بریزید و روی اجاق به جوش بیاورید و مدتی متناسب با میزان سوختگی روی اجاق در حالت جوش نگه دارید.

 

سپس با یک قاشق چوبی بقایای آن را بردارید و با سیم ظرفشویی و پودرهای پاک كننده ی معمولی ظرف را تمیز كنید.

 

كارد و چنگال میوه خوری

این وسایل معمولا ضدزنگ هستند و بعد از هر بار استفاده، فقط نیاز به شست و شو در آب نیم گرم و مایع ظرفشوئی دارند و بعد از آبكشی باید به طور كامل خشک شوند.

 

ولی اگر نمك و اسیدهای موجود در میوه ها مدت زیادی با آنها در تماس باشند، می توانند لكه هائی از خود باقی بگذارند. این لكه ها را با اسكاچ نرم و مستعمل تمیز كنید و سپس با یک پارچه ی نرم جلا دهید.

 

توصیه می كنیم، هرگز آنها را در آب خیس نكنید و همراه با ظرف های دیگر، شستن آنها را به بعد موكول نسازید.

 

منبع : zendegionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------