موثرترین راهها برای تمیز کردن قابلمه و سینی های پختراههای تمیز کردن قابلمه, موثرترین راههای تمیز کردن ظروف پخت و پز

تمیز کردن ظروف پخت و پز

 

بهترین روش تمیز کردن ظروف پخت و پز

شاید برای خیلی از شماها این اتفاق افتاده باشد که روی قابلمه، سینی پخت و پز، سینی فر و ظروف پخت و پز لایه هایی از چربی قرار گرفته باشد. این لایه ها به مرور زمان می سوزند و تمیز کردن آن ها مشکل تر می شود. بهتر است این لایه ها را زمانی که تازه هستند، تمیز کنید. در ادامه روش هایی برای تمیز کردن ظروف پخت و پز را آورده ایم.

موثرترین راهها برای تمیز کردن قابلمه و سینی های پخت

بسیار شگفت انگیز است که چگونه ورق های پخت به سرعت درخشش کاملاً جدید خود را از دست می دهند و روی آن لایه ای از چربی به رنگ قهوه ای ایجاد می شود. اما اگر این لایه ها تمیز نشوند، لایه ی بعدی روی آن قرار می گیرد و تمیز کردن آن مشکل می شود و در مواردی نمی شود کاملا تمیز کرد.

 

تمیز کردن این لایه های چربی آسان نیست. شستن ظروف با آب و صابون و بسیاری دیگر از روش های تمیز کردن استاندارد یا امکان پذیر نیست و یا اسکاجی که با آن، سینی را تمیز می کنند باید دور انداخته شود. در خیلی مواقع نمی توانید ظروف را با آب و صابون تمیز کنید. اگر از جنس روی یا آلومینیوم باشد، می توانید با صابون و سیم آن را بسایید. اما این روش را زیاد پیشنهاد نمی کنم. زیرا در این روش نمی توانید درزهای آن را به خوبی تمیز کنید.

 

بعد بررسی ها و آزمایشات متفاوت 3 روش متفاوت برای تمیز کردن سینی های پخت گردآورده ایم. 

 

روش های از بین بردن چربی ظروف پخت و پز

 

نکته در مورد ظروف پخت و پز :

در این متن روش های تمیز کردن قابلمه یا سینی های پختی که از جنس آلومینیوم است و روکشی روی آن ها نیست. آورده شده است.

 

اگر قابلمه یا سینی های پخت شما دارای روکش تفلون و یا نچسب است. که بسیاری از سینی های پخت به این شکل هستند. بهتر است از تمیزکننده های ملایم تری استفاده کنید و از ابزارهای خشن و زبر که می تواند آن ها را خراب کند، خودداری کنید.

 

و اگر واقعاً مطمئن نیستید که قابلمه یا سینی های شما از چه ماده ای ساخته شده است، مطمئن شوید که صدمه ای به ظرف شما وارد نمی کند. برای اطمینات ابتدا روش یا پاک کننده ای را که مد نظر دارید روی قسمت کوچکی از ظرف خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید صدمه ای به آن نمی زند.

 

روش های تمیز کردن ظروف پخت و پز :

1. جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

روی ظرف خود یک لایه ی یکنواخت جوش شیرین بپاشید. مقداری پراکسید هیدروژن را درون یک بطری اسپری بریزید (یا یک سر اسپری را مستقیماً روی بطری پراکسید بپیچانید) و از آن برای پاشیدن پراکسید هیدروژن به میزان کافی برای خیساندن جوش شیرین استفاده کنید. (در صورتی که مایل باشید می توانید پراکسید هیدروژن را خودتان تهیه کنید، در مقاله طرز تهیه پراکسید هیدروژن خانگی مراحل تهیه آن آورده شده است)

 

اجازه بدهید مواد حدود دو ساعت روی صفحه پخت بمانند. پس از 2 ساعت، دستکش دستتان کنید و با اسفنج آن را مالش بدهید. در حین مالش، جوش شیرین ها باید تغییر رنگ بدهند و تیره شوند.

 

مخلوط جوش شیرین را بشویید و تمیز شدن آن را بررسی کنید. اگر هنوز کاملاً تمیز نشده است، مراحل تمیز کردن را دوباره تکرار کنید تا لکه های باقی مانده کاملا از بین بروند.

 

از مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن ظروف استفاده کنید

 

2. کرم تارتار و سرکه سفید

روی سطح سینی پخت را به طور یکنواخت کرم تارتار بپاشید. مقداری سرکه سفید در یک بطری اسپری بریزید، سپس روی آن را به مقدار کافی سرکه سفید اسپری کنید تا کاملا خیس شود.

 

اجازه بدهید مخلوط تارتار حداقل به مدت هشت ساعت روی صفحه پخت خشک شود (قرار دادن به مدت یک شب کاملاً عالی است). پس از گذشت این زمان، کمی آب داغ روی آن اسپری کنید و به وسیله ی یک اسفنج یا برس اسکراب روی آن بکشید تا ورق پخت کاملاً تمیز شود.

 

و با آب بشویید و تمیز شدن آن را بررسی کنید. اگر لازم بود این کار را تکرار کنید تا چربی ها کاملا از بین بروند.

 

اگرچه ممکن است استفاده از کرم تارتار به عنوان یک ماده تمیز کننده عجیب به نظر برسد، اما تعجب آور نیست که بدانید از کجا آمده است! کرم تارتار یک محصول جانبی پودری از اسید تارتاریک موجود در انگور تولید می شود.

 

استفاده از کرم تارتار با یک مایع اسیدی مانند سرکه سفید (که حاوی اسید استیک است)، شما یک خمیر تمیز کننده تشکیل می دهید که می تواند لکه ها و چربی های فلزاتی مانند آلومینیوم، برنج و مس را از بین ببرد و درخشش آنها را بازگرداند!

 

(توجه: برخی از افراد در این روش اشتباه می کنند که از جوش شیرین به جای خامه تارتار استفاده می کنند. اگرچه مخلوط کردن جوش شیرین و سرکه واکنشی ایجاد می کند، این واکنش کوتاه مدت است و در نهایت موثرتر از آب و صابون نخواهد بود.)

 

از مخلوط کرم تارتار و سرکه سفید برای تمیز کردن چربی روی قابلمه استفاده کنید

 

3. Bar Keepers Friend یا اسید اگزالیک

و در آخر ، دوست قدیمی Bar Keepers Friend وجود دارد. Bar Keepers Friend که به عنوان پودر تمیزکننده و خمیر تمیز کننده در دسترس است ، اغلب موفق به از بین بردن کثیفی ها از فلز می شود، جایی که پاک کننده های دیگر اثری ندارند!

 

پس از پوشیدن یک جفت دستکش تمیز کننده، کافی است کمی Bar Keepers Friend را به یک ظرف کثیف و چرب ملایم بمالید و با یک اسفنج یا برس مالش دهید. با توجه به دستورالعمل های موجود در ظرف، قرار نیست این پاک کننده را بیش از چند دقیقه روی یک سطح بگذارید. بهترین راه این است که قسمت های کوچکتر ورق پخت را یک بار تمیز کرده و بعد از مالش هر قسمت را کاملا با آب گرم بشویید.

 

این مواد را در اطراف ظروف پخت و پز بمالید تا جایی که لکه های مواد غذایی کاملا از بین بروند.

 

با Bar Keepers Friend یا اسید اگزالیک چربی های سخت روی ظروف را تمیز کنید

 

Bar Keepers Friend یا اسید اگزالیک چگونه کار می کند ؟

Bar Keepers Friend یکی دیگر از برترین پاک کننده ها برای لکه های سخت است، زیرا برای تمیز کردن موارد زیادی از جمله: آلومینیوم، فولاد، سرامیک، مس و سایر موارد به طور موثرتری اثر می کند. راز موفقیت آن اسیدی بودن آن است. اسید اگزالیک است.

 

اسید اگزالیک که به طور طبیعی در گیاهانی مانند ریواس، اسفناج و خاکشیر وجود دارد، بیش از اسیدهای تارتار و استیک اسید شدت و تاثیر دارد. این اسید اگزالیک، پیوندهای مولکولی را از بین می برد که باعث از بین رفتن زنگ زدگی و سایر لکه های سخت می شود و درخشش چشمگیری را نیز از خود به جای می گذارد!

 

از آنجا که اسید اگزالیک و سایر مواد بسیار قوی هستند، توجه به هنگام استفاده از Bar Keepers Friend بسیار مهم است. همیشه هنگام پاک کردن با آن دستکش بپوشید، آن را از صورت دور نگه دارید و هر سطحی را که در تماس است حتماً آبکشی کنید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023