طرز تهیه پراکسید هیدروژن خانگیطرز تهیه پراکسید هیدروژن خانگی

تهیه پراکسید هیدروژن

 

شیوه تهیه پراکسید هیدروژن خانگی

بطری پراکسید هیدروژن که در کابینت شما قرار دارد، می‌تواند برای کارهای مختلفی به کار رود. علاوه بر استفاده از آن برای رفع نیازهای اولیه، با استفاده از آب اکسیژنه حاصل از آن، می‌توانید عملکرد گیاهان خود را در باغ تقویت کنید، خانه و لباس‌های خود را تمیز کنید و زیبایی روزمره خود را بهبود دهید.

پراکسید هیدروژن چیست؟

پراکسید هیدروژن یک ترکیب شیمیایی با فرمول H2O2 است که از دو اتم هیدروژن و دو اتم اکسیژن تشکیل شده است. این ترکیب به شکل یک مایع آبی کمرنگ در دسترس است.

 

آب اکسیژنه یکی از مایعات پرکاربرد در پزشکی و همچنین در امور روزمره در خانه است. این مایع نه تنها می‌تواند به ضدعفونی کردن زخم‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها کمک کند، بلکه می‌تواند به تقویت رشد گیاهان منزل، تمیز کردن خانه و لباس‌ها و همچنین بهبود پوست کمک کند.

 

با توجه به این مزیت‌ها، یادگیری روش تهیه آب اکسیژنه خانگی می‌تواند بسیار مفید باشد تا همواره بتوانید با حداقل هزینه به آن دسترسی داشته باشید.

 

تهیه آب اکسیژنه خانگی به چند روش در دسترس است. این فرایند به طور کلی آسان و سریع میباشد.

 

تهیه پراکسید هیدروژن

طرز تهیه پراکسید هیدروژن خانگی

 

چند روش تهیه آب اکسیژنه خانگی

 

روش اول

- باریم پراکسید

- سولفوریک اسید ۲۰%

- باریم کربنات

- یخ

 

طرز تهیه

برای تهیه آب اکسیژنه خانگی، می‌توان از روش حمام یخ، فسفریک اسید و سدیم پراکسید استفاده کرد. برای این کار، ابتدا 10 میلی لیتر اسید فسفریک را در حمام یخ قرار دهید و سپس با آرامی سدیم پراکسید را به آن اضافه کنید. به این ترتیب، محلول صافی حاوی آب اکسیژنه تهیه می‌شود.

 

هیدروژن پراکسید چگونه درست میشود

هیدروژن پراکسید چگونه درست میشود

 

روش دوم

- باریم پراکسید

- سولفوریک اسید

 

روش کار

یک روش تهیه آب اکسیژنه خانگی از طریق استفاده از گرم باریم پراکسید وجود دارد. برای تهیه این آب، ابتدا گرم باریم پراکسید را با کمی آب به صورت خمیری تهیه می‌کنیم. سپس در یک ارلن، ۶۰ میلی لیتر سولفوریک اسید ۴ نرمال را می‌ریزیم و آن را در یک تشت آب یخ قرار می‌دهیم تا به طور کامل سرد شود.

 

سپس خمیر باریم پراکسید را کم کم به این محلول اضافه کرده و به خوبی مخلوط می‌کنیم. پس از تمام شدن باریم پراکسید، رسوب تشکیل شدهرا با صاف کردن از محلول جدا می‌کنیم. این محلول، آب اکسیژنه خانگی صافی است که می‌توانید از آن برای مصارف مختلفی مانند ضدعفونی کردن، تقویت رشد گیاهان، تمیز کردن خانه و لباس‌ها، بهبود پوست و غیره استفاده کنید.

 

طرز تهیه هیدروژن پراکسید

طرز تهیه هیدروژن پراکسید

 

روش سوم

- سولفوریک اسید 4 نرمال

- باریم پراکسید

- آب

 

روش کار

یکی از روش‌های تهیه آب اکسیژنه خانگی، ترکیب باریم پراکسید با سولفوریک اسید است. برای این کار، در ابتدا 30 گرم باریم پراکسید را در یک بشر قرار داده و به آن آب اضافه کرده تا به صورت خمیری تبدیل شود.

 

سپس 60 میلی لیتر از سولفوریک اسید را در یک ارلن قرار داده و آن را برای سرد شدن در یک تشت آب قرار می‌دهیم. سپس خمیر باریم پراکسید را به این محلول اضافه کرده و با هم مخلوط می‌کنیم تا رسوبی تولید شود.

 

در نهایت، با صاف کردن رسوب، آب اکسیژنه خانگی را به دست می‌آوریم که می‌توان از آن برای مصارف مختلفی مانند ضدعفونی کردن، تقویت رشد گیاهان، تمیز کردن خانه و لباس‌ها، بهبود پوست و غیره استفاده کرد.

 

تهیه هیدروژن پراکسید

تهیه هیدروژن پراکسید

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------