با سفیدکننده‌ها و نحوه کار با آنها آشنا شوید! 

 

با سفیدکننده‌ها و نحوه کار با آنها آشنا شوید

 


در بسیاری از موارد، رنگدانه موجود در مواد غذائی، گیاهان، نوشیدنی‌ها و خون در تماس یكباره و یا تدریجی با البسه و لوازم آشپز خانه جذب آن شده و باعث تغییر رنگ یا ایجاد لكه بر روی آنها می‌شود. این لكه‌ها معمولا با مواد شوینده از بین نمی‌‌‌روند.

 

 

محصول سفیدكننده از خانواده سفیدكننده‌ها یا لكه برهاست كه حاوی قوی‌ترین نوع آن یعنی كلر آزاد است كه برای از بین بردن این نوع لكه‌ها و سفیدكنندگی بكار می‌رود. مكانیزم عمل شامل از بین بردن و بیرنگ كردن رنگ دانه‌ها می‌باشد. بدلیل قدرت بالای لكه‌بری، از این نوع سفیدكننده نمی‌‌‌توان برای لباس‌های رنگی استفاده كرد چون باعث از بین رفتن رنگ البسه خواهد شد. بدین منظور باید از لكه‌برهای ملایمتری كه مخصوص لباس‌های رنگی و حاوی آب اكسیژنه می‌باشند استفاده كرد. سفیدكننده علاوه بر خاصیت لكه‌بری دارای خواص ضد عفونی‌كنندگی و میكروب‌كشی نیز می‌باشد و از آن می‌توان برای ضد عفونی كردن سرویس‌های بهداشتی، حمام،آب استخرها و دیگر موارد استفاده نمود. از سفیدكننده می‌توان برای تمیز و سفید نمودن انواع ظروف چینی، ملامین، بلور و كریستال نیز استفاده كرد.

 


نكات مهم در هنگام استفاده از سفیدكننده‌ها

 

1 - در هنگام استفاده از سفیدكننده حتما باید از دستكش استفاده نموده و در صورت تماس با چشم و پوست، با آب فراوان شسته و به پزشك مراجعه نمود.

 

2 - برای البسه پشمی، ریون و چرمی نباید از سفیدكننده استفاده نمود و برای بقیه البسه توجه به لیبل البسه الزامی است و در صورت منع استفاده از تركیبات كلر نباید از سفیدكننده استفاده كرد.

 

3 - از سفیدكننده نبایستی بر روی سطوح فلزی استفاده نمود.

 

4 - از مخلوط نمودن سفیدكننده با دیگر مایعات شوینده باید خوداری كرد. همچنین مخلوط كردن سفیدكننده با محلول‌های آمونیاك و مایعات اسیدی مانند جرم‌گیرها باعث آزاد شدن گاز كلر می‌شود كه خطرناك می‌باشد.

 

5 - از سفید كننده باید ترجیحا در فضای باز استفاده كرد و برای استفاده در فضای بسته مانند حمام و دستشوئی، بهتر است پنجره‌ها و درب را كاملا باز گذاشته و از تهویه مناسب استفاده گردد.

 

6 - استفاده مستقیم از سفیدكننده روی البسه باعث آسیب رساندن به البسه می‌شود. بنابراین سفیدكننده باید قبل از مصرف با آب رقیق شود.

 

7 - پس از استفاده از سفیدكننده برای البسه، باید آنها را كاملا آبكشی نمود.

 

8 - بهتر است از سفیدكننده در آخرین مرحله شستشو استفاده نمود، زیرا با شسته شدن چركها، تماس سفید كننده با لكه‌ها بهتر صورت می‌گیرد.

 

9- قدرت لكه بری سفیدكننده‌ها در طول زمان نگهداری كاهش می‌یابد، به همین دلیل بهتر است سفیدكنننده‌ها در محل خنك و دور از نور آفتاب نگهداری شوند. حداكثر تاریخ اعتبار سفیدكننده‌ها برای مصرف، یكسال می‌باشد و بیش از این زمان، خاصیت لكه‌بری و ضد عفونی‌كنندگی آنها كم می‌شود.

 

10- سفیدكننده باید دور از دسترس كودكان نگهداری شود و در صورت خورده شدن، پس از نوشیدن شیر به پزشك مراجعه شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------