برنامه هفتگی برای خانم خونهبرنامه هفتگی,خانه داری

کارهای خانه گاهی بسیار مشکل به نظر می رسند. درحالی که برخی از آنها واقعا آنقدرها هم دشوار نیستند. سختی کارهای روزمره در منزل، به روحیه و انرژی ما نیز بستگی دارد.

در زندگی امروزه که کار بیرون در کار خانه داری، تمام وقت شما را می گیرد، برنامه ریزی و پیروی از یک روال عادی، نه تنها باعث می شود کاری را از فراموش نکنید و در نتیجه به ناگاه غافلگیر نشوید، بلکه به شما کمک می کند تا رفته رفته به انجام گروهی از کارها به ترتیبی خاص عادت کنید و دیگر حتی به آنها فکر هم نکنید. در این صورت نه تنها انرژی خود را با ناراحتی و استرس از دست نداده اید بلکه در زمان هم صرفه جویی می کنید.

هر خانه ای بسته به عادات خانواده، برنامه خاص خود را می طلبد. اما به طور کلی برای آنکه کارها سنگین و سخت نباشند، بهتر است از دو روش همزمان استفاده کنید.

یک لیست از کارهای روزانه برای خود فراهم کنید تا چیزی از قلم نیفتد.

هر روز از هفته را به یک گروه از کارهای مشخص اختصاص دهید و به طور ویژه به آنها بپردازید.

آنچه در اینجا گردآوری شده، نمونه ای است از یک برنامه هفتگی و فهرست کارهای روزانه. شما با مدتی پیروی از این لیست می توانید تغییرات دلخواه خود را کم کم در آن ایجاد کرده و برنامه ای شخصی و منحصر به فرد، برای خانه خود طراحی کنید و این کاملا بستگی به روش خانه داری شما دارد.

شنبه – آشپزخانه

مرتب کردن آشپزخانه به طور منظم، به سلامت روح و جشم شما کمک می کند. چراکه این مکان هم محل طبخ غذاست و هم در بسیاری از اوقت محل تجمع و جلسات خانوادگی. بعد از یک روز کاری سخت در اولین روز هفته، کمی در آشپزخانه وقت گذراندن احساس خانه بودن را زنده می کند. از طرفی هنوز یک هفته کاری پیش روست که با یک آشپزخانه نامرتب به سختی سپری می شود. از این رو اولین روز هفته، برای آشپزخانه در نظر گرفته شده است.

یکشنبه – اتاق خواب و کمدها

البته قرار نیست همه لوازم و وسایل را بیرون بریزید و از نو مرتب کنید. برای این روزها تنها مرتب کردن رختخواب ها را در نظر داشته باشید. کمدها را هم فقط به اندازه ای مرتب کنید که لباس پوشیدن صبح هنگام به قصد رفتن به محل کار، ساده تر شود. به این معنی که اگر در طول هفته، کمد به علت کمبود وقت کمی به هم ریخته است، امروز ساماندهی و مرتب شود.

دوشنبه – کاغذها

یادداشت هایی که در گوشه و کنار خانه روی میز، کنار تلفن و روی در یخچال جا مانده اند، به علاوه مجلات، تبلیغات، روزنامه و دیگر کاغذهای پراکنده در خانه علاوه بر ایجاد منظره ای نازیبا، ممکن است موجب سردرگمی شما نیز بشوند و حتی شاید از روی یک لیست دوبار خرید کنید یا کاغذ مهمی را دور بریزید. عصر دوشنبه خود را برای دسته بندی آنها برنامه ریزی کنید.

*دسته اول – اقدام کردن: لیست خرید، قبوض آب و برق و...

*دسته دوم – پاره کردن: کاغذ رمز کارت خودپرداز، تلفن یا آدرس شخصی و...

*دسته سوم – آرشیو: روزنامه یا مجلاتی که بعدها مورد نیاز هستند.

*دسته چهارم – بازیافت: هر آنچه که در سه دسته بالا قرار نمی گیرند.

سه شنبه – آشپزخانه

برای جایی که دارای بیشترین شلوغی و به هم ریختگی خانه است، دو روز در هفته را درنظر بگیرید. البته کار امروز بی شک به سختی شنبه ها نیست. شما کابینت ها، یخچال و کمدهای آشپزخانه را مرتب کنید، داخل کابینت ها، روی سطح پیشخوان و میز آشپزخانه را نیز گردگیری کنید. چنانچه همه چیز هنوز مرتب است، این روز را به کارهایی کمتر اما بزرگتر اختصاص دهید، مانند شستن سینک، اجاق گاز، داخل مایکروویو و...

چهارشنبه – حال و پذیرایی

از آنجایی که فردا پنج شنبه است و به احتمال زیاد تنها شب تعطیل شماست، امروز مناسب ترین زمان برای مرتب کردن حال و پذیرایی است. چنانچه فردا میهمان داشته باشید، دگر لازم نیست نگران فضای پذیرایی خود با شید و علاوه بر چند کار روزمره ساده، تنها کافیست غذا تهیه کنید. در عین حال چنانچه برنامه ای برای رفتن به میهمانی یا استراحت داشته باشید، برای یک هفته از بابت حال و پذیرایی خیالتان راحت است. این فضاها بسیار زود به هم ریخته می شود اما جمع کردن آنها س اده است و سریع انجام می شود. بیشتر به هم ریختگی سالن های خانه مربوط به سایر اتاق ها می شود و تنها کافی است هر چیزی را به جای اصلیش بازگردانید و سپس سالن را گردگیری و جارو کنید.

پنجشنبه – اتاق خواب و کمدها

روز آخر هفته، وقت خود را برای انجام کارهای خرده ریز مصرف نکنید. سعی کنید کارهایی را برگزینید که قرار نیست خودتان تمام وقت در جریان آن قرار داشته باشید. مانند شستن ملحفه های رختخواب، درست است که شما آنها را باز می کنید و برای خشک شدن هم پهن می کنید، اما هنگامی که ماشین لباسشویی آنها را می شوید شما آزاد هستید تا کمی خود را برای تعطیلی فردا یا استراحت آماده کنید. برای لباس هایی هم که خشک شویی رفته اند، این روز مناسب است. هنگام خرید هفتگی، می توانید آنها را بگیرید.

جمعه – سرویس های بهداشتی

روز تعطیل استراحت کنید و عصر جمعه را به سرویس های بهداشتی اختصاص دهید. در طول هفته شما به طور مرتب از حمام، روشویی و توالت استفاده می کنید اما به ندرت فرصتی دست می دهد تا آنها را تمیز بشویید و مرتب کنید. جمعه، وقت مناسبی است. کارها را تمام کنید. از شنبه، هفته را با آسودگی آغاز کنید.

فهرستی برای کارهای روزانه

صبح

حمام و دستشویی


*تمیزکردن جلوی آینه

*خشک کردن روشویی

اتاق خواب

*مرتب کردن لباس ها

*مرتب کردن رختخواب

*مرتب کردن میز پاتختی

آشپزخانه

*تدارک و صرف صبحانه

*یخ زدایی مواد برای شام

*برداشتن ظروف ناهار

راه اندازی

*بررسی کیف برای کلیدها، تلفن همراه و...

*بررسی کیف مدرسه بچه ها

نیمروز

میز کار / رایانه


*کنترل لیست کارها

*فهرست قرارهای ملاقات

*کنترل صندوق پست الکترونیک

*پاسخ به دعوت جلسات

*کنترل تقویم برای قرارهای مهم، تولدها، مراسم و...

از محل کار به خانه


*بانک یا خودپرداز

*اداره پست، آب، برق و...

*داروخانه

*خرید روزانه

خانه


*جاروبرقی

*استراحت

غروب

آشپزخانه

*تدارک دیدن شام

*اضافه کردن لوازم موردنیاز به فهرست خرید فردا

*بررسی فهرست غذایی هفته

*تصمیم برای ناهار و شام فردا

*تهیه ناهار برای فردا

*گردگیری پیشخوان های آشپزخانه

*بستن ظرف غذا برای فردا

اتاق خواب

*مرتب کردن لباس ها برای فردا

*درست کردن فهرست کارهای فردا

حمام و دستشویی

*تمیزکردن

*خشک کردن روشویی

منبع :  2onya

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------