روش های تمیز کردن پنکه سقفیتمیز کردن پنکه سقفی, روش های تمیز کردن پنکه سقفی, نحوه تمیز کردن پنکه سقفی

روش های تمیز کردن پنکه سقفی

 

نحوه تمیز کردن پنکه سقفی

با نزدیک شدن فصل گرما مردم آغاز به استفاده از پنکه های خانگی می کنند. حال زمان مناسبی برای تمیز کردن این پنکه ها است. در این مقاله بیتوته تصمیم گرفته ایم شما را با شیوه تمیز کردن پنکه های سقفی اشنا کنیم. همراه ما باشید.

چرا تمیز کردن پنکه سقفی اهمیت دارد؟

پنکه سقفی وسیله ای است که از پره ها تشکیل شده و سبب حرکت هوا از راه یک حرکت چرخشی می شود. چنانچه این پره ها یا دیگر اجزای دستگاه پر از گرد و غبار باشد ، گرد و غبار به محیط اطراف ریخته می شود.این گرد و غبار موجود در هوا مشکلات تنفسی و آلرژی ها را تشدید می کند.

 

به همین علت تمیز نگه داشتن پنکه سقفی و استفاده مناسب از آن همیشه بسیار مهم است. مواد مورد نیاز برای تمیز کردن فن امکان دارد بسته به نوع تجهیزات فرق داشته باشد. 

 

تمیز کردن پنکه سقفی, روش های تمیز کردن پنکه سقفی,آموزش تمیز کردن پنکه سقفی

تمیز کردن پنکه سقفی

 

وسایلی مورد نیاز برای تمیز کردن پنکه سقفی 

- دستمال مناسب گردگیری

- پاک‌کننده چند منظوره

- چهارپایه یا نردبان

- پیچ گوشتی یا آچار

 

تجهیزات برقی را خاموش کنید

به هیچ وجه ، تجهیزات الکتریکی را در زمانی که به برق وصل هستند ، تمیز نکنید. چون ، برای مطمئن بودن از امنیت خود، فقط گذاشتن دکمه در حالت خاموش کافی نیست ، مهم است که سوکت از دیوار جدا شود. پیش از آغاز به تمیز کردن پنکه سقفی ، همه برق خانه را خاموش کنید.

 

امکان دارد از خود بپرسید: فقط خاموش کردن فن کافی نیست؟ برای اطمینان از ایمنی کامل و بدون خطر شوک ، بهتر است همه چیز را خاموش نموده و تنها پس از تمیز کردن آن را روشن کنید.

 

از چهارپایه یا نردبان استفاده کنید

استفاده از وسیله مناسب برای دسترسی داشتن به پنکه سقفی، اهمیت زیادی دارد. چون باعث می شود شما تسلط کافی برای تمیز کردن پنکه سقفی را داشته باشید. شما در هر فضایی که باشید برای تمیز کردن اجسام سقفی به چهارپایه احتیاج دارید، مگر اینکه سقف کوتاهی داشته باشید. موقع استفاده از نردبان، همه اصول ایمنی را رعایت کرده و حتما آن را روی سطحی صاف، خشک و بدون لغزش بگذارید. همین طور از افراد خانواده بخواهید از محل نردبان دور بمانند.

 

تمیز کردن پنکه سقفی, روش های تمیز کردن پنکه سقفی,سریع ترین روش تمیز کردن پنکه سقفی

نحوه تمیز کردن پنکه سقفی

 

پاک‌کننده را روی دستمال اسپری کنید

خیلی وقتها که می‌خواهیم سطحی را تمیز کنیم، پاک‌کننده را روی آن اسپری کرده و دستمال می‌کشیم. ولی در این موقعیت، باید اول پاک‌کننده را روی دستمال اسپری کرده و روی سطح بکشیم. برای تمیز کردن سطوحی که فقط گردوغبار روی آن‌ها می‌نشیند، بهترین کار استفاده از دستمال‌های میکروفایبر است که گردوغبار را به خود جذب می‌کنند. دستمال‌های معمولی بر عکس دستمال‌های میکروفایبر، فقط غبار روی سطح را جابه‌جا کرده و در عمل آن‌ها را تمیز نمی‌کنند. 

 

پیش از بالا رفتن از چهارپایه، دستمال خود را یک یا دوبار با پاک‌کننده اسپری کرده و آن را نم‌دار کنید. چنانچه پاک‌کننده ندارید، می‌توانید از آب برای تمیز کردن پنکه سقفی استفاده کنید.

 

پنکه سقفی را تمیز کنید

با حرکات آهسته و آرام، هر پره را تمیز کنید. حرکات سریع می‌تواند تعادل شما را به هم بزند و همین طور به پره‌ها هم صدمه برساند. حتما از نم‌دار و تمیز بودن دستمال اطمینان پیدا کنید. چون که در غیر این صورت، گرد و غبار روی پنکه سقفی، فقط جابه‌جا شده و امکان دارد روی زمین و وسایل بنشیند. به جز آن در صورت تمیز نبودن دستمال، قسمت‌های دیگر پنکه را هم کثیف می‌کند.

 

چنانچه پنکه سقفی شما از نوع لوستری‌ست، اول لامپ‌ها را باز کرده و پیش از بالا رفتن از نردبان به آرامی و با یک دستمال میکروفایبر نم‌دار تمیز، آن را تمیز کنید. پس از تمیز کردن لامپ‌ها و پره‌ها هم، شید یا حباب‌های قسمت لوستر پنکه را درست مثل پره‌ها گردگیری کنید. هنگام تمیز کردن پنکه سقفی، دقت کنید که وزن دست خود را روی پره‌ها نیندازید. این کار سبب نامتعادل شدن دستگاه می‌شود.

 

تمیز کردن پنکه سقفی, روش های تمیز کردن پنکه سقفی,روش های موثر برای تمیز کردن پنکه سقفی

آموزش تمیز کردن پنکه سقفی

 

روش دوم تمیز کردن پنکه سقفی 

 

قطعات پنکه را جدا کنید

پنکه های سنتی اغلب برای مراقبت از کاربران ، در اطراف تیغه ها محفظه دارند ، ولی این محفظه سبب می شود نتوانید همه گوشه هایی که گرد و غبار در آن قرار دارد را به درستی تمیز کنید. برای تمیز کردن درست ، فن خود را با استفاده از پیچ گوشتی جدا کنید ، آن را پایین بیاورید ، روی زمین بگذارید و شروع به جداسازی کنید. فن های مدرن دارای فناوری کنترل از راه دور یا بلوتوث هستند. حتی در برخی از مدل ها چراغ های سقفی هم نصب شده است. زمان جدا کردن ، مراقب باشید.

 

تمیز کردن پنکه

بیشتر خاک ها را با یک برس خشک و نرم پاک کنید. چنانچه فن مدت زیادی تمیز نشده است یا چرب شده است ، در این مرحله جاهایی که چرب را پاک کنید. در مرحله بعد از پارچه مرطوب همراه با مواد شوینده و آب گرم استفاده کنید.

 

در این مرحله ، گرد و غبار و خاک یا مواد چرب باقیمانده تمیز می شوند. پارچه ای را در ظرف با آب و مواد شوینده مرطوب کنید. آن را خوب بپیچید تا خیلی خیس نباشد ، که می تواند برای فن مضر باشد. پروانه ها را خیلی آرام و یک به یک تمیز کنید.

 

قطعات را بشویید

با استفاده از آب ، مواد شوینده ملایم و اسفنج نرم ، قطعات را خوب بشویید تا همه آلودگی ها پاک شود. به قسمتهایی که دارای قطعات الکترونیکی هستند آب نپاشید. این موارد باید با یک برس نرم یا یک پارچه تمیز شود.

 

تمیز کردن پنکه سقفی, روش های تمیز کردن پنکه سقفی,آموزش تمیز کردن پنکه سقفی

روش های موثر برای تمیز کردن پنکه سقفی

 

قطعات را خشک کنید

همه قسمت هایی که با آب و صابون شسته شده اند را با پارچه نرم یا کاغذ جاذب کاملاً خشک کنید. می توانید آنها را به مدت یک یا دو ساعت زیر آفتاب بگذارید تا کاملا خشک شوند.

 

قطعات را سر جای خود بگذارید

با گذاشتن همه قطعات در جای خود و پیچاندن همه چیز به درستی فن را جمع کنید. چنانچه می خواهید یک قطره روغن روان کننده در اتصالات بریزید تا بهتر کار کند. موقع نصب پروانه ، علامتی را که اطلاع می دهد باید از کدام سمت وارد شود بررسی کنید.

 

چند وقت یک‌بار باید پنکه سقفی را تمیز کنیم؟

برای اینکه پنکه سقفی شما همیشه تمیز بوده و در نتیجه عملکرد درستی نیز داشته باشد، بهتر است حداقل ماهی ۲ بار آن را تمیز کنید. چنانچه پنجره‌ها را باز می‌گذارید یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که گردوغبار بسیاری دارد، بهتر است این تعداد دفعات را بالا ببرید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 فوت و فن تمیزکاری

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------