جنگل بارانی دین تری؛از زیبایی طبیعت در بهترین حالت خود لذت ببریداقامتگاه در جنگل های بارانی داین تری, تورهای جنگل بارانی دین تری, جانوران جنگل های بارانی دین تری

جنگل بارانی دین تری کجاست

 

جنگل بارانی دین تری؛ قدیمی‌ترین و پیرترین جنگل‌های جهان در استرالیا 

جنگل بارانی دین تری منطقه ای محافظت شده در شمال استرالیا با تنوع بسیار زیاد گونه های گیاهی و جانوری کمیاب و در حال انقراض است. بسیاری از گیاهان و حیوانات این جنگل در هیچ کجای دیگر دنیا وجود ندارد. در این مطلب از بیتوته شما را با این جنگل زیبا آشنا می کنیم.

جنگل بارانی دین تری (به انگلیسی : Daintree Rainforest) در منطقه گرمسیری شمال کوئینزلند ، استرالیا قرار گرفته است. این جنگل 135 میلیون سال قدمت دارد و قدیمی ترین جنگل بارانی جهان است. 

جنگل بارانی دین تری ، بزرگترین جنگل بارانی استرالیا با بیش از 1200 کیلومتر مربع است. گونه های گیاهی و حیوانی زیادی در این جنگل زندگی می کنند که در هیچ جای دیگر جهان دیده نمی شوند.

 

 تصاویر جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست

رودخانه دین تری

 

جنگل بارانی دین تری کجاست؟

جنگل بارانی دین تری در کوئینزلند شمالی در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است و با 1 ساعت و 30 دقیقه رانندی از کارینز Cairns یا 25 دقیقه رانندگی از پورت داگلاس Port Douglas به این جنگل می رسید.

با کمی رانندگی بیشتر به دهکده دین تری می رسید و از آنجا میتوانید سوار کشتی های کروز به مقصد جنگل شوید یا در کافه های  کوچک ان استراحت نمایید.

 

کشتی های رودخانه دین تری هر روز از ساعت 6 صبح تا نیمه شب کار میکند. 

سالانه بیش از 400 هزار گردشگر از این کشتی ها برای عبور از رودخانه و ورود به منطقه میراث جهانی استفاده میکنند. 

 

جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست, رودخانه دین تری

جنگل بارانی دین تری

 

رودخانه دین تری

رودخانه دین تری Daintree River ، رودخانه بزرگی است که جنگل بارانی دین تری را از دیگر نقاط جهان جدا میکند.

تنها راه ورود به جنگل های بارانی ، عبور از این رودخانه با کشتی های مخصوص کابلی و سازگار با محیط زیست است که هر روز از ساعت 6 صبح کارشان را شروع میکنند. 

 

رودخانه دین تری مجموعه ای خیره کننده از حیات وحش گرمسیری است  که آب شور و شیرین را کنار هم دارد و  تمساح های مخوف اب  شور  در آن زندگی میکنند. شنا در رودخانه دین  تری یا نزدیک شدن به ساحل این رودخانه میتواند مصادف با مرگ در اثر حمله تمساح باشد.

 

رودخانه از بین جنگل های انبوه حرا با آب سیار شور عبور میکند و با پیشروی به سمت جنگل های بارانی آبش شیرین می شود ، در این نقطه همگرایی وفور حیات وحش بویژه ماهیان دیده می شود.  

 

اقامتگاه در جنگل های بارانی داین تری, تورهای جنگل بارانی دین تری

تصاویر جنگل بارانی دین تری 

 

سوار شدن بر کشتی کروز رودخانه دین تری

در صورت تمایل به سفر دریایی میتوانید سوار کشتی های کروز رودخانه دین تری در شمال بندر داگلاس شوید و از کنار مناطق حفاظت شده دین تری عبور کرده و گیاهان و جانواران این جنگل را از فاصله ای نزدیک ببینید. 

به منظور حفظ محیط زیست ، کشتی های کروز که در رودخانه دین تری حرکت میکند، استاندارد بسیار کم مصرف دارند و هیچ ماده آلوده کننده ای را وارد آب این منطقه نمی کنند.

 

برجسته ترین جذابیت سفر با کشی کروز به این جنگل دیدن تمساح های دریای شور در کنار رودخانه یا عبور از جنگل های حرا و بازدید از باغ وحشی از خزندگان باستانی در محیط اصلی زندگیشان است که فرصتی هیجان انگیر برای عکاسی فراهم میکند. 

 

عکس های جنگل بارانی دین تری, پیاده روی در جنگل بارانی دین تری, نقشه جنگل بارانی داین تری

طبیعت جنگل بارانی دین تری

 

دیگر حیواناتی که هنگام سفر با کروز ممکن است با آنها برخورد کنید شامل صدها گونه  پرنده گرمسیری ، مرغ ماهی خوار ، نوک زورقی ، کاسوآری ، اژدهای کومودو  ،کانگوروها  ، پوسوم ها ، و حیوانات درختی است. 

کروزها معمولا راهنمای تور دارند که هنگام لذت بردن از تماشای مناظر طبیعی و حیوانات جنگل به تمام سوالات شما پاسخ می دهد.

 

تصاویر جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست

قایق سواری روی رودخانه دین تری

 

پیاده روی در جنگل بارانی دین تری

از آنجا که احتمال گم شدن یا درگیر شدن با خطرات ناشناخته مرگبار در جنگل های بارانی بسیار زیاد است ولی از سویی نرفتن دردل جنگل نمی تواند سفر شما را به این منطقه کامل کند ، مسئولین این منطقه حفاظت شده ، ایده بسیار جالبی برای گردشگران علاقمند به پیاده روی تدارک دیده اند.

 

در جنگل بارانی دین تری مسیر های مخصوصی برای علاقمندان به پیاده روی طراحی شده است که به عنوان عجیب ترین و چالش برانگیز ترین تجربه جهان شناخته می شود. 

هنگام پیاده روی در این منطقه به همراه داشتن آب آشامیدنی کافی برای مقابله با هوای گرم و شرجی شدید منطقه ضروری است. 

 

 تصاویر جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست

اقامت در جنگل بارانی دین تری

 

مسیر پیاده روی از ساحل میال تا ساحل کیپ تریبولیشن

رفت و برگشت این مسیر پیاده روی 1 ساعت و نیم طول می کشد این مسیر از ساحل میال  Myall Beach در امتداد مسیر سنگریزه ای شروع شده و با پیاده روی در مسیر چوبی مشخص شده در میان  جنگل های حرا تا یک کیلومتر به سمت دماغه و یک رود کوچک ادامه دارید. این رود بسیار عمیق است و میتواند تا بالای چکمه هایی که پوشیده اید بیاید البته  زمانی که سطح آب رود پایین باشد میتوانید از داخل آن عبور کنید.

 

200 متر بعد از نهر تابلویی به سمت ساحل کیب تریبولیشن Cape Tribulation می بینید، این مسیر به جنگل های بارانی و در نهایت ساحل کیپ تریبولیشن و سپس روستای کیپ تریبولیشن می رسد.  برای برگشت به ساحل میال هم باید دوباره همین مسیر را برگردید. 

 

جنگل بارانی دین تری کجاست, رودخانه دین تری, عکس های جنگل بارانی دین تری

جانواران جنگل بارانی دین تری

 

مسیر پیاده روی دوبیجی

رفت و برگشت در این مسیر حدود 1 ساعت طول می کشد. در پارک کیپ تریبولیشن ، تابلوی پارکینگ ماشین دوبیجی را مشاهده می کنید. از اینجا مسیر پیاده روی دوبیجی Dubiji boardwalk که با قرار گرفتن تخته ها در کنار هم مشخص شده است را خواهید دید. پیاده روی در مسیر تخته ای دوبیجی از بین جنگل های بارانی و جنگل های حرا با تابلوهای آموزنده و داستان هایی درباره گیاهان و حیوانات ساکن منطقه جذاب تر می شود. 

این مسیر پیاده روی دایره ای است و در  نهایت دوباره شما را به پارکینگ خودرومی رساند. 

 

رودخانه دین تری, عکس های جنگل بارانی دین تری, پیاده روی در جنگل بارانی دین تری

پیاده روی در جنگل بارانی دین تری

 

مسیر گیاه شناسی مارجا

طی کردن این مسیر حدود یک ساعت و نیم طول می کشد. مسیر گیاه شناسی مارجا Mardja Botanical Walk از جنوب کمپ تریبولیشن ، شروع شده  و وارد جنگل های بارانی می شود. در این مسیر تابلوهای گیاه شناسی آموزنده ای درباره گیاهان جنگل نصب شده است. این مسیر به رودخانه الیور ، محل زندگی کروکودیل ها ، پرندگانو دیگر موجودات گرمسیری منتهی می شود. 

 

این مسیر پیاده روی اغلب با اتوبوس های توریستی ، طی می شود بنابراین  اگر میخواهید از پیاده روی در این مسیر لذت ببرید باید صبح زود یا اواخر بعد از ظهر که مسیر خلوت است ، از فرصت استفاده کنید. 

 

تصاویر جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست

گونه های گیاهی جنگل بارانی دین تری

 

مسیر پیاده روی کوه مونت سارو

رفت و برگشت این مسیر 6 ساعت طول می کشد و از آنجا که بیشتر مسیر سربالایی است مناسب افراد ضعیف نمی باشد وبسیار چالش برانگیز خواهد بود.

پیاده روی چالش برانگیز منطقه دین تری حرکت به سمت قله کوه مونت سارو  Mount Sorrow Ridge در پشت کیپ تریبولیشن است که مناظر بسیار فوق العاده ای دارد. مسیر پیاده روی از دفتر پارک ملی کیپ تریبولیشن شروع می شود و نقشه ای دقیق از منطقه که نشان میدهد پیاده روی به کجا منتهی می شد در اختیار  شما قرار می گیرد. 

 

 جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست, رودخانه دین تری

گیاهان جنگل بارانی دین تری

 

حیات وحش جنگل های بارانی دین تری

جنگل دین تری بیشترین تجمع گونه های گیاهی و جانوری را در خود جای داده است که در جهان نادر یا در معرض انقراض هستند. 

تنوع و پیچیدگی و سن گونه های گیاهی این جنگل از هر اکوسیستم دیگری در استرالیا و بسیاری از نقاط جهان بیشتر است. این منطقه بیشترین تجمع گونه های گیاهی را دارد که در هر نقطه جهان کمیاب یا در معرض انقراضند.

ار 19 خانواده گیاهی اولیه روی زمین ، 12 خانواده در این جنگل دیده می شود. 

از 36 گونه مانگرو استرالیا ، 28 گونه در این جنگل رشد می کنند. فهرست کردن تمام گیاهان جنگل دین تری غیر ممکن است ولی قابل توجه ترین آنها عبارتند از :

 

نگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست, رودخانه دین تری

جنگل بارانی دین تری

 

• درخت میوه احمق Idiot Fruit که دانه های آن سمی شبیه به استریکنین تولید میکنند و کشنده هستند.

• درخت کوندانگ آبی Blue Quandongs درختان غول پیکری هستند که مانع از رسیدن نور خورشید به گیاهان زیرین می شونند و میوه هایی با قطر 3 سانتی  متر دارند.

• نخل بورانگ Burrawang Palm : این نخل دانه هایی بسیار سمی تولید می کند. 

• زنجبیل وحشی Wild Ginger : این زنجبیلها تا 6 متر ارتفاع دارند و اغلبشان حاوی سم هستند ، کوهنوردان باخراشیدن ساقه آنها نزدیک به زمین ، آب مورد نیازشان را تامین میکنند. 

• تاک های چسبنده Wait-a-while vine : تاک های چسبنده رشته های نازک انگور با خوشه های کوچک هستند که از درختان بزرگ تا کف جنگل آویزان هستند و به لباس می چسبند و پوست را پاره میکنند ، هنگام پیاده روی باید مراقب این گیاه باشید.

  

جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری کجاست, رودخانه دین تری

کروکودیل استوارین در جنگل بارانی دین تری 

 

• کروکودیل استوارین  Estuarine Crocodile : کروکودیل های استوارین در سال 1970 به دلیل شکار بیش از حد توسط انسان رو به انقراض رفتند و جزو گونه های محافظت شده قرار گرفته اند زخمی کردن یا کشتنشان غیر قانونی است . کروکودیل های استوارین  شناخته شده ترین حیوانات ساکن این جنگل هستند که نزدیک شدن به آنها با خطر جانی همراه است. این کروکودیل ها معمولا در نزدیکی ساحل رودخانه زندگی میکنند. 

 

جنگل بارانی دین تری کجاست, رودخانه دین تری, عکس های جنگل بارانی دین تری

 کاسواری در جنگل بارانی دین تری

 

• کاسواری Cassowary : کاسواری پرنده ای بزرگ و زیبا است که توانایی پرواز ندارد و جزو گونه های در حال انقراض شناخته می شود. پرهای بدن کاسواری سیاه است و پوست سرش به رنگ آبی کمرنگ است  که تا پایین گردن تیره تر می شود و دو واتل قرمز متحرک در جلوگردن با یک تکه نارنجی آویزان در پشت گردن دارند.

 

کاسواری ماده از جنس نر بزرگتر و زیباتر است ، ارتفاع این پرنده به طور متوسط به 1.75 متر می رسد. با وجودی که این پرنده خجالی و آرام است ولی در صورت احساس خطر به خصوص نزدیک شدن انسان به لانه اش وحشی شده و با چنگالهای تیز و بزرگش به انسان حمله می کند. در صورت مواجه شدن با این حیوان باید به آرامی ، بدون این که برگردید عقب عقب بروید. غذا دادن به این حیوان میتواند احتمال حمله اش را افزایش دهد. 

 

تعداد این پرندگان در سال 1993 به 54 مورد کاهش پیدا کرده بود و در تخمین جدیدی که سال 2020 انجام شد تعداد آنها به 500 مورد افزایش پیدا کرده است. وجود کاسواری برای مناطق استوایی مرطوب سراسر کوئینزلند شمالی بسیار حیاتی است چرا که نقش بخش کننده بذر بیش از 100 گونه از گیاهان جنگل های بارانی را با میوه های بزرگشان فراهم میکنند. بدون کاسواری این گیاهان فقط در اطراف گیاه مادری متمرکز می شوند و در سراسر اکوسیستم جنگل بارانی پخش نمی شوند. 

 

 جانوران جنگل های بارانی دین تری, تصاویر جنگل بارانی دین تری, جنگل بارانی دین تری

حشرات موجود رد جنگل بارانی دین تری

 

• حشرات : میلیون ها حشره در جنگل های دین تری زندگی میکنند بنابراین حتما باید با استفاده از  مواد دافع حشرات وارد این جنگل ها شوید. 

 

• عنکبوت گوی طلایی Golden Orb Spider : عنکبوت گوی طلایی برای انسان کاملا بی خطر است ولی ظاهر ترسناکی دارد و قطر بدنش به 1 – 2  میلی متر می رسد ولی پاهایش به قدری رشد میکنند که اندازه کلی حشره به اندازه یک دست باز می رسد. مفاصل پای این عنکبوت طلایی رنگ است و تارهایشان چندین متر عرض دارند و در مسیرهای پیاده روی دیده می شوند. 

 

• جغد روفوس Rufous Owl : جغد روفوس معمولا فقط در شب ها دیده می شود و خطرناک تر از چیزی است که به نظر می رسد. . وزن آن به 1.3 کیلوگرم می رسد و برای  دیدن این پرنده باید از تورهای شبانه استفاده کنید. 

 

• موش کانگورو Musky Rat-Kangaroo : موش کانگورو موجودی کوچک است که از برگ ها حشرات و میوه های افتاده روی زمین تغذیه می کند و در اوایل صبح و اواخر ظهر بیشتر فعالیت دارد.

 

• خوک های وحشی Feral Pigs : خوک های وحشی آسیب زیادی به محیط زیست جنگل های بارانی می رسانند و قدرت و وحشی گری زیادی در تخریب درختان و از بین بردن حیانات دارند و توسط مقامات پارک های ملی به عنوان آفت شناخته می شوند و در هر کیلومتر  مربع از جنگ دین تری 3 خوک وحشی وجود دارد. 

 

• شاه ماهیگیر لاجوردی Azure Kingfisher : شاه ماهی گیر لاجوردی یکی از 11 شاه ماهی گیر استرالیا است که بالهایی به رنگ ابی لاجوردی و سینه ای به رنگ نارنجی دارند و ترسشان از  انسان  ها کم است و میتوانیددر فاصله  - 3 متری خودتان آنها را ببینید. 

 

• پروانه اولیس Ulysses Butterfly : پروانه اولیس نمادی از شمال استرالیاست که بالهایی به رنگ آبی متالیک و آبی رنگین کمانی بزرگ و دیدنی دارد که از فاصله بسیاردور قابل دیدن است. 

 

• کوسکوس خالدار Spotted Cuscus : کوسکوس خالدار با خز برنزه و لکه های شاه بلوطی و سیاه در پشت دارای پاهای قهوه ای مایل به قرمز است که با کمک آنها میتواندبه صورت وارونه از شاخه درخت آویزان شود. صورتی گرد و کوچک با چشمانی کوچک دارد و طول بدنش به 80 سانتی متر می رسد و شباهت زیادی به کوالا دارد و به همان اندازه تنبل است. این پستاندار کیسه دار شب زی بسیار خجالتی است و بیشتر روز را روی شاخته درخت می خوابد. 

 

• باندیکوت Bandicoot : باندیکوت حیوانی شب زی و کیسه دار است که شباهت زیادی به کانگوروی کوچک دارد. طول بدن این حیوان به 30 سانتی متر می رسد و خز بدنش نارنجی ، خاکستری ، قهوه ای یا راه راه است. 

 

• شوگر گلایدر Sugar Glider : شوگر گلایدرها حیوانات خز دار کوچک با چشمانی تیله ا ی هستند که روی درختان زندگی می کنند و  از عسل و شکر تغذیه میکند. خز آنها به رنگ خاکستری آبی نقره ای با یک نوار تیره در پشت است. طول بدنشان به حدود 20 سانتی متر می رسد. 

 

• گوانا Goanna : گوانا مارمولک بزگی است که در بالای درختان دیده می شوند و در نهرها شنا میکنند. گوانا در صورت تهدید میتوانید با سرعت زیاد و در حالت دو پا بدود.

 

• قوباغه درختی لب سفید White Lipped Tree Frog : قورباغه درختی لب سفید یکی از بزرگترین انواع قورباغه  های درختی است که طولش به 14 سانتی متر می رسد و بدنی سبز رنگ دارد و نوار سفیدی روی لب پایینی اش دیده می شود.

 

• درخت نیش دار Stinging Tree : درخت نیش دار برگهایی با هزاران خار میکروسکوپی دارد که درصورت لمس درپوست فرو می روند و خارشی دیوانه کننده ایجاد می کنند. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------